Jump to content

Ψάρια Και Φυτά Σε 8.2 Ph


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Τι ψάρια, εκτός κιχλίδες, μπορώ να βάλω σε 8.2 ph με 13 gh και 14 kh, τα οποία να μην τρώνε τα φυτά?

Και τι φυτά?

Υπάρχει κάποιο site με προφιλ ψαριών που μπορώ να ψάξω με κριτήρια το ph το οποίο ζούνε?

Ευχαριστώ και καλώς ήρθα!

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες τιμές pH ζουν άνετα κιχλίδες αφρικής. Επίσης μπορείς να φιλοξενήσεις ζωοτόκα από τα οποία θα δεις χρώματα και αναπαραγωγές.

Με τι μέτρησες pH και για τί διαστάσεις ενυδρείου μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δε θέλω να βάλω κιχλίδες γιατί δε πολύσυμπαθούν τα φυτά, τα οποία λατρεύω..

Όταν λες ζωοτόκα εννοείς γκάπυ πλάτυ ξιφοφόρους κτλ?

υγρά τεστ της api και ένα παλιό πχμετρο που δείχνει 8.12... αλλά δε το πολυεμπιστεύομαι..

70x40x40 το ενυδρείο.. 112 λτ, 95 καθαρά..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ζωοτόκα εννοείς γκάπυ πλάτυ ξιφοφόρους κτλ?

ακριβως αυτα εννοει.και συμφωνω απολυτως και εγω αν δεν σου αρεσουν οι φυτοφαγες κιχλιδες των λιμνων.

βεβαια μπορεις να ψαχτεις και σε νανοκιχλιδες νοτιου αμερικης η και αφρικης......

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπε και ο klaz αυτά εννοώ και εφόσον θέλεις και φυτάκια, θα σου πρότεινα ένα χαρεμάκι από αυτά, πχ guppy, να ξεκινήσεις την οικογένεια. :)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι τα γκάπυ θέλουν μέχρι 8 ph..

Και τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω με τα γκάπυ? κάτι για την κάτω ζώνη του ενυδρείου? γιατί έχω δει ενυδρεία με γκάπυ και είναι πολύ άδεια, γιατί σουλατσάρουν μόνο πάνω στον αφρό...

Να βάλω 2 αρσενικά και 7-8 θυληκά ή πέφτουν πολλά? 95 λτ νερό και 70 εκ μήκος..

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα λιτρα θα μπορουσες να βαλεις καμμια 20ρια μονο αρσενικα γκαμπι για να μην εχεις συντομα προβληματα χωρου με πολλες γεννες κλπ και να παρεις και αρκετο χρωμα και κινηση.για κατω μπορεις να βαλεις αρκετα apple σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πολύ αρχάριος δε προτείνεις να βάλω και θηλυκά για να δω και τις γέννες κτλ ? θα το προτιμούσα πάντως..

Έχει δοκιμάσει κανείς να δώσει γκάπυ σε petshop? με αντάλλαγμα τροφή κ διάφορα άλλα ενυδρειακά? η δεν αξίζουν τίποτα για αυτούς?

Επίσης τι άλλο μπορώ να βάλω μαζί με γκάπυ? εκτός ξιφοφόρους γιατί έχει η κοπέλα μου μαζί με γκάπυ και τα έχουν μαδήσει τις ουρές..

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα σου ειναι περιορισμενα.σε κανα 2-3 μηνες θα υπερβεις κατα πολυ τα ορια.γιαυτο και σου προτεινα να μην μπλεξεις με γεννες.

οσο για τα ανταλλαγματα με γκαπακια στα μαγαζια,μαλλον δυσκολο το βλεπω.θα αναγκαστεις να χαριζεις σε αγγελιες..λογω του οτι γεννοβολανε συνεχεις ειναι υποτιμημενα.αλλα ψαρια που μπορεις να βαλεις,ειναι τα πλατυ και τα μολυ.κανε αναζητηση και θα τα βρεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...