Jump to content

Γεννηστρα Για Κιχλιδες


ekoman

Recommended Posts

Ποσα λιτρα ενυδρειακι (εννοειται με φιλτρο, φως, θερμοσταστη) θεωρειται ικανοποιητικο για γεννηστρα και μεχρι ποσο μπορει να φιλοξενησει τα ψαρακια?Ας πουμε μεχρι 2 εκατοστα?

Μπορω για να κραταω το ενυδρειο στρωμενο να φιλοξενω 1-2 ψαρακια π.χ. ancistrus? μπορει να φαει τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Θυμισε μας τι ψαρακια εχεις.

Παντος η γνωμη μου ειναι μην τα στρεσαρεις για γεννες,αστα μεσα και οσα ζησουν.

Αμ ειναι μπουνες ενα 50 ,60 λιτρων καλο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

demasoni kai λαμπιντοχρωμηδες.. ακομα δεν εχω δει συμπεριφορες ζευγαρωματος, απλα επειδη ακουω οτι οι αφρικανες γεννανε τακτικα ελεγα για να μην εχω υπερπληθυσμο να μεγαλωσω οσα μικρα μπορεσω σε ενα μικροτερο μεχρι να δω τι θα τα κανω.

οποτε να ετοιμασω σιγα σιγα ενα ενυδρειακι και να το στρωσω..ομως για την βιολογια θα πρεπει να εχω 1-2 ψαρακια να τη συντηρουν..?

Link to comment
Share on other sites

Και οταν βαλεις τα μωρα μεσα θα στα φανε,μπορεις ομως να βαλεις σαλιγγαρια μεσα.Εγω στο ειπα ,για να τα πιασεις πρεπει να κανεις ανω κατω το ενυδρειο σου,και δεν θα σου ειναι ευκολο καθε φορα να γινετε αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλαβαινω αυτο που λες.. εκτος αν πιασω τη θυληκια..αλλιως ολα μεσα και οσα ζησουν.

τα σαλιγκαρια κρατανε βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατανε με λγη τροφη,αλλα πιστεψε μαι και ενα συγκεκριμενο ψαρι για να πιασεις ,θα δυσκολευτεις πολυ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις..βλεποντας και κανοντας..ας ερθουν πρωτα οι γεννες και βλεπουμε..στην πρωτη θα τα αφησω μεσα για να δω τη θνησιμοτητα θα εχουν..ελπιζω να γλιτωσουν μερικα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως αυη την απορία είχα διαβάζοντας διάφορα ποστ πως γινεται να απομονώνεις κάθε φορά μια θηλυκιά χωρίς να ανακατώνεις το ενυδρείο.... Συμφωνώ ότι πρέπει να αφήνουμε τη "φύση" να κάνει τη δουλειά της. Είναι και ιο "φυσιολογικό" και ίσως -κατ΄εμέ- και πιο όμορφο και συναρπαστικό.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...