Jump to content

Απιονισμός Vs ΑΟ


Guest aquatica

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχοντας διαβάσει το άρθρο του κ. Στέλλα για την ΑΟ και όλες τις σχετικές δημοσιεύσεις, θα ήθελα την εξής διευκρίνηση: λόγω του επαγγέλματός μου (φωτογράφος με φωτογραφικό εργαστήριο) διαθέτω, για τις απαιτήσεις σε νερό των μηχανημάτων μου, ιοντοανταλλακτική συσκευή που αποτελείται από μια μπουκάλα με ένα υλικό σαν υγρό χώμα το οποίο σταδιακά αλλάζει χρώμα καθώς περνά το νερό από μέσα. Κρίνοντας από όσα έχω διαβάσει, ο απιονισμός (γιατί προφανώς γι' αυτό πρόκειται...?) δεν αποτελεί παρά μόνο ένα στάδιο της ΑΟ και δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά, κρίνεται το απιονισμένο νερό κατά τι "καθαρότερο" από αυτό της βρύσης και, αν ναι, κατάλληλο για ενυδρειακή χρήση? Ίσως πρέπει να αναφέρω οτι οι αλλαγές νερού που κάνω είναι 30% την εβδομάδα εκ του οποίου τα 2/3 είναι απιονισμένο και το 1/3 νερό βρύσης και οι τιμές που διατειρώ μ' αυτό τον τρόπο είναι: pH7, KH3, GH7. Θα ήμουν ευγνώμων για τα φώτα σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από όσα έχω διαβάσει, ο απιονισμός (γιατί προφανώς γι' αυτό πρόκειται...?) δεν αποτελεί παρά μόνο ένα στάδιο της ΑΟ και δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά, κρίνεται το απιονισμένο νερό κατά τι "καθαρότερο" από αυτό της βρύσης και, αν ναι, κατάλληλο για ενυδρειακή χρήση?

Οι ιοντοανταλλακτικές συσκευές (απιονισμένο νερό) ειναι κατάλληλες για ενυδρειακή χρήση αρκει να γίνεται ανάμιξη με νερό της βρύσης.

Οι Α/Ο 3 σταδιων δεν κάνουν απιονισμό εκτός και αν ειναι 4 σταδιων όπου στο τελευταίο στάδιο γίνεται απιονισμός με την χρήση "DI".

Και στις 2 περιπτώσεις χάνονται τα απαραίτητα χημικά στοιχεία για τα ψάρια και τα φυτά όπου τα αναπληρώνουμε είτε με το νερό της βρύσης είτε προσθέτοντας χημικά στοιχεία.

Η χρήση και των δυο γίνεται για να πετύχουμε μαλακό νερό απαλλαγμένο απο άλατα.

Οι περισσότεροι χομπίστες χρησιμοποιούν Α/Ο 3 σταδίων με καθαρότητα νερού 93-98%.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εφόσον χρησιμοποιείς ιοντοανταλλακτική συσκευή, μπορείς να τη χρησιμοποιείς και για τις αλλαγές νερού στο ενυδρείο σου. Ίσως σε μακροχρόνια βάση η αγορά μιας αντίστροφης όσμωσης να σου έρθει πιο οικονομικά από τα ανταλλακτικά της στήλης... Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη (lasal).

Link to comment
Share on other sites

εφόσον χρησιμοποιείς ιοντοανταλλακτική συσκευή, μπορείς να τη χρησιμοποιείς και για τις αλλαγές νερού στο ενυδρείο σου. Ίσως σε μακροχρόνια βάση η αγορά μιας αντίστροφης όσμωσης να σου έρθει πιο οικονομικά από τα ανταλλακτικά της στήλης... Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη (lasal).

Εαν εχεις ενα σχετικα μεγαλο ενυδρειο η αγορα της α/ο θα σου ελθει παρα ποιο οικονομικα, βεβαια εξαρτατε η περιοχη που εισαι και τι νερο εχει, αλλα συνηθως η α/ο ειναι σε βαθος χρονου απιστευτα οικονομικη απλα να την συντηρουμε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε (Discos) αν κρίνουμε από το προφίλ της φίλης που αναφέρει για ενυδρείο 50 λτ τότε η λύση της στήλης αφού υπάρχει είναι συμφέρουσα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Νομίζω οτι τη στιγμή που ύπαρξη της στήλης είναι δεδομένη ούτως ή άλλως λόγω των αναγκών του επαγγέλματος μου, ανεξαρτήτως κόστους συντήρησής της, για το παρόν ενυδρείο η αγορά ΑΟ κρίνεται μάλλον υπερβολική! Μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε αν τα ποσοστά νερού DI/βρύσης στις αλλαγές που ανέφερα καλυπτουν τις αναγκες των ψαριών μου στα απαραίτητα στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Μάριε (Discos) αν κρίνουμε από το προφίλ της φίλης που αναφέρει για ενυδρείο 50 λτ τότε η λύση της στήλης αφού υπάρχει είναι συμφέρουσα :thumbup:

Συμφωνω Γιαννη, θα κανει την δουλεια της μια χαρα και ευκολα ετσι. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε αν τα ποσοστά νερού DI/βρύσης στις αλλαγές που ανέφερα καλυπτουν τις αναγκες των ψαριών μου στα απαραίτητα στοιχεία?

Για τα ψάρια φυσικά και αρκούν :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...