Jump to content

Πείραμα στο καινούριο ενυδρείο


Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει εδώ και μία εβδομάδα να στρώνω το καινούριο μου ενυδρείο (το γνωστό του carrefur) και παρότι αρχάριος είπα να δοκιμάσω μία ιδέα που μου έχει καρφωθεί.

Δηλαδή, θέλοντας να ξεκινήσω με ένα φυτεμένο χαμηλών, κατά το δυνατον, απαιτήσεων ενυδρείο και ύστερα από πολύ καιρό διαβάσματος στο ιντερνετ αποφάσισα να πειραματιστώ με το είδος του υποστρώματος. Αφού έψαξα για λατερίτη και βερμικουλίτη ανεπιτυχώς είπα να δοκιμάσω το χώμα του κήπου μου, στο οποίο μπορώ να ξέρω ότι τα τελευταία χρόνια δεν έχουν πέσει λιπάσματα και άλλες ουσίες, τουλάχιστον συνειδητά. Έκανα λοιπόν μία στρώση 4-5 εκ. από αυτό και από πάνω έβαλα 3-4 εκ. χαλαζιακό χαλίκι και λάβα.

Είχα ήδη διαβάσει ότι το πρώτο διάστημα είναι πολύ πιθανό να παράγεται αμμωνία από διεργασίες μέσα στο χώμα και δεν έκανα εισαγωγή αμμωνίας. Πράγματι εμφανίστηκε αμμωνία και επειδή έβαλα υλικά από στρωμένο φίλτρο ο κύκλος του αζώτου άρχισε να λειτουργεί. Μετά από μία εβδομάδα έχω ΝΟ2 = 10 και ΝΟ3 = 250 τουλάχιστον σύμφωνα με τα στικ της τετρα (τεστ αμμωνίας έκανα μόνο στην αρχή).

PH - KH - GH είναι ίδια με το άλλο μου ενυδρείο δηλ 7.6 - 6-10 - 10-16, οπότε μπόρεσα να καταλάβω ότι το χώμα δεν επηρέασε τις τιμές τους.

Από τα ξύλα που έβαλα χρωματίστηκε το νερό και τις τελευταίες 2 μέρες έχουν αρχίσει να σχηματίζονται φυσαλίδες στην επιφάνεια.

Ήδη έχω φυτέψει αρκετά φυτά, για να βοηθήσουν και περιμένω να δω πώς θα ανταποκριθούν. Έχω παρατηρήσει πως μέσα κυκλοφορούν μερικά σαλιγκάρια, 2-3 τράμπετ και 1 μικρούτσικο, μάλλον Pomacea bridgesii, κατά τα φαινόμενα ανεπηρέαστα.

Είμαι περίεργος για την εξέλιξη του θέματος και θα σας ενημερώνω. Αν έχει κανείς παρατηρήσεις-σχόλια ας πει παρακαλώ. Έχετε υπόψη σας πως είναι ένα πείραμα καταρχήν και δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα μία απλή-δοκιμασμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το όλο πείραμα!

Αν και με ανησυχούν λίγο οι φυσαλίδες στην επιφάνεια!

Αυτό δεν είναι συνέπεια της εισαγωγής των ξύλων (τουλάχιστον απ' ότι γνωρίζω)!

Τα ξύλα πώς τα προετοίμασες;

Δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=38954

Περιμένουμε τις εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Για τα ξύλα δεν έκανα τίποτα άλλο, παρά τα έβρασα 3-4 ώρες. Κι αυτό όταν έστηνα το ενυδρείο.

Πιο πιθανό μου φαίνεται αυτές οι φυσαλίδες να παραμένουν λόγω κάποιου βακτηριαδιακού ξεσπάσματος που να τις εμποδίζει, αν και δε φαίνεται τίποτα στην επιφάνεια (νομίζω ότι το είχα ξαναδιαβάσει σε κάποιο ποστ, αλλά δεν μπορώ να το βρω).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ικανοποιητική ανατάραξη της επιφάνειας απο την έξοδο του φίλτρου σου;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ικανοποιητική η ανατάραξη. Η έξοδος του νερού του φίλτρου είναι λίγο πάνω από την επιφάνεια το οποίο είναι σε πλήρη λειτουργία.

Παρατήρησα όμως ότι η επιφάνεια δεν είναι πλέον καθαρή, αλλά έχει μία ελαιώδη ουσία, οπότε μάλλον έχει κάποια σχέση με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μετρήσεις σε όλες τις παραμέτρους του νερού (μια και πας για φυτεμένο) για να εχουμε μια πλήρη εικόνα του όλου πειράματος!

:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ικανοποιητική η ανατάραξη. Η έξοδος του νερού του φίλτρου είναι λίγο πάνω από την επιφάνεια το οποίο είναι σε πλήρη λειτουργία.

Παρατήρησα όμως ότι η επιφάνεια δεν είναι πλέον καθαρή, αλλά έχει μία ελαιώδη ουσία, οπότε μάλλον έχει κάποια σχέση με αυτό.

Μπορεί η ανατάραξη να ειναι ικανοποιιτική όμως προτίμησε ή έξοδο του φίλτρου να μην πέφτει στο νερό αλλα να πηγαίνει απο κατω προς τα πάνω για να δημιουργήσεις ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού.

Με χαρτί κουζίνας μπορείς να καθαρίσεις την επιφάνεια.

Το χαλίκι σου ειναι λίγο σε σχέση με το χώμα που εχεις βάλει και θα σου δημιουργήσει σίγουρα πρόβλημα στο άμμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...