Jump to content

Στρωσιμο Με Φυτα


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα!!!

Ειμαι σε φαση στρωσιματος εχω αμμωνια γυρω στα 0,5 ειμαι δηλαδη στην αρχη...Και κανω αλλαγες οταν παει η αμμωνια σε αυτο το επιππεδο...

Θελω να ρωτησω κατι...Στο αστρωτο ενυδρειο μου εχω βαλει διαφορα φυτα οπως ανουμπιες ,κερατοφυλλο....εχω παρατηρησει εδω και 2 μερες οτι τα φυλλα απο τις 2 ανουμπιες που εχω βαλει εχουν καφετιασει μπορειτε να μου πειτε γιατι εγινε αυτο και πως θα μπορουσε να διωρθωθει ?Την θερμοκρασια την εχω στους 27 βαθμους και το φως το αναβω απο τις 13 00 ως 23 30 Επισης εχω βαλει και 3 ξυλα και το νερο εχει καφετιασει μηπως ειναι απο τα ξυλα...Μηπως κανω κατι λαθος?

Ευχαριστω!!! :)

Έγινε επεξεργασία - legolas1970
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή. Η καφέ άλγη είναι συνηθισμένη για τα νέα ενυδρεία. Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Την ανουμπια καλύτερα να την βάλεις σε ένα σχετικά σκιερό μέρος στο ενυδρείο για να μην γεμίσουν άλγες τα πλατιά φύλλα της.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι στο στρωσιμο δεν πρεπει να κανεις αλλαγη. Πρεπει να υπαρχει αμμωνια για να τραφουν τα βακτηρια. Μολις ολοκληρωθει ο κυκλος κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου και βαζεις τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...