Jump to content

ενυδρειο στο μπαλκονι.ειναι εφυκτο?


lazoss

Recommended Posts

καινουργιος και καλως σας βρηκα...εχω ενα ενυδρειο 80λτ περιπου.το εχω στο μπαλκονι.αποφασισα να βαλω ψαρια κρυου νερου με θερμοστατη τωρα το καλοκαιρι για να μην κατεβαινει κατω απο 10 η θερμοκρασια.απο γατοψαρα τι μπορω να βαλω?γινετε σε τετοιες θερμοκρασιες να επιζισουν?τα χρυσοψαρα μου θα εχουν προβλημα?και κατι ακομα...αυτα τα τεστ πωσ γινονται????ph και τετοια........

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστατης δεν σου χρειαζεται το καλοκαιρι αφου οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες αλλα τον

χειμωνα .Τα χρυσοψαρα θελουν θερμοκρασια απο 16 βαθμους εως 20,τα γατοψαρα θελουν

θερμοκρασια απο 22 εως 26 βαθμους.Εχωντας το ενυδρειο στο μπαλκονι τον χειμωνα το θερμαντικο

σωμα θα ειναι συνεχως αναμμενο,γι' αυτο βρες χωρο μεσα στο σπιτι και ρυθμισε την θερμοκρασια

στους 22 βαθμους.Για να κανεις test αγορασε υγρα test απο καποιο ενυδρειακο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να βαλεις 2 θερμοστατες στο ενυδρειο σου για να μην ζοριζονται και να τους ρυθμισεις στους 24ο οχι ποιο κατω. Θα μπορουσες να μας πεις και ποια ειδη θελεις να βαλεις μεσα;

Στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις 2 χρυσοψαρα οχι ποιο πολλα.

Με τα τροπικα δεν μπορεις να βαλεις τα χρυσοψαρα σου αυτο που θα μπορεις να βαλεις ειναι κανα σαλιγκαρι.

Τεστ θα παρεις υγρα και οχι στικ ειναι ποιο αξιοπιστα

Οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις δυο θερμαντικα σωματα στους 22 βαθμους και το ενυδρειο στο μπαλκονι

το χειμωνα πρεπει να δουλευει για την ΔΕΗ.Η γνωμη μου ειναι οπως προανεφερα να

βρεθει χωρος μεσα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορω πως θα εχει λιγοτερη καταναλωση το εχει κανει φιλος μου για αυτο και το αναφερω

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει εγώ και λειτουργεί μια χαρά και χωρίς προβλήματα.

Ομως το ενυδρείο έχει διπλά πλαϊνά τζάμια και είναι όλο "ντυμένο" με φελιζόλ 3άρι (μόνωση, για να διατηρώ πιο σταθερή τη θερμοκρασία). Ελεύθερη είναι μόνο η οθόνη του. Τα φελιζόλ τα έχω στηρίξει για να μην διαλύονται από τον αέρα και το επάνω είναι πιασμένο στο καπάκι (ανοίγει μαζί του). Ολο το σύστημα είναι DIY (ενυδρείο 140 λίτρα, βάση, καπάκι κλπ). Επίσης έχω προνοήσει να υπάρχει καβάτζα και φελιζόλ για την οθόνη, για τις πολύ κρύες νύχτες του χειμώνα (αν χρειαστεί, σε χιόνια κλπ).

Τον θερμοστάτη τον έχω ρυθμίσει στους 19 βαθμούς και είναι πιο μεγάλος σε βατ από τα λίτρα του ενυδρείου, για καλύτερη και πιο γρήγορη απόδοση. Λειτουργεί φυσιολογικά μέχρι σήμερα και δεν νοιώθω να γίνομαι συνέταιρος της ΔΕΗ, πράγμα που με προβλημάτιζε πολύ στην αρχή (φυσικά έχει βοηθήσει πολύ η μόνωση με τα φελιζόλ). Δύο θερμαντήρες να βάλεις στην περίπτωση που είναι αρκετά μακρύ το ενυδρείο (πάνω από 80 cm μήκος) ένα σε κάθε πλευρά. Τον δικό μου πάντως, σκοπεύω να τον κατεβάζω κι άλλο (1-2 βαθμούς), αργότερα.

Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι σωστή επιλογή των κατάλληλων ψαριών ώστε να μπορούν να ζουν σε αυτές τις θερμοκρασίες χωρίς πρόβλημα και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ προσαρμογή τους (εγώ 3 χρυσόψαρα comet που έχω μέσα μέχρι στιγμής, τα προετοίμασα 3 εβδομάδες κατεβάζοντάς τους σταδιακά τη θερμοκρασία).

Πρέπει να φροντίσεις να μην πέφτει το φως του ήλιου κατευθείαν επάνω στο ενυδρείο. Μπορείς να βάλεις και φυτά μέσα όπως έχω κι εγώ (ανούμπιες, Microsorium pteropus και κερατόφυλλο). Τα φυτά αυτά επίσης τα προσάρμοζα για την περίπτωση αυτή, διατηρώντας τα για πάνω από 2 μήνες σε δοχεία χωρίς θερμοστάτη, πρώτα μέσα στο δωμάτιο και μετά έξω στο μπαλκόνι. Ετσι προσαρμόστηκαν. Είχα και άλλα φυτά αλλά χάλασαν (δεν αντέχουν όλα σε χαμηλές θερμοκρασίες). Σήμερα, διατηρούνται μέχρι στιγμής μια χαρά στο ενυδρείο, μόνο που δεν αυξάνονται με τον ίδιο ρυθμό όπως στα τροπικά. Το κερατόφυλλο το καταστρέφουν λίγο τα χρυσόψαρα αλλά απ' ότι βλέπω μάλλον δεν το προλαβαίνουν. Σε αυτό βέβαια παίζει ρόλο και το πως τα ταΐζεις (εγώ τους δίνω τροφή 3 φορές την ημέρα). Εξάλλου έχω μεγάλες ποσότητες κερατόφυλλου και μπορώ και το αναπληρώνω συνεχώς μόλις χρειαστεί, από κλαδέματα.

Μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχεις το καλοκαίρι ίσως, όπου θα πρέπει να ρίχνεις με κάποιο τρόπο τη θερμοκρασία, γιατί αυτά τα ψάρια δεν θα αντέξουν στους Ελληνικούς κάυσωνες. Εγώ για το δικό μου έχω σκεφτεί κάτι (2 διαφορετικοί τρόποι) αλλά είναι νωρίς ακόμα. Θα το δω αργότερα όταν θα έρθει η ώρα του.

Το αποτέλεσμα πάντως της ύπαρξης αυτού του ενυδρείου είναι ότι το χαίρονται περισσότερο οι... γείτονες από τα απέναντι μπαλκόνια, παρά εγώ... (όσο είναι ακόμα χειμώνας βέβαια). :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Eχε υπ' οψη σου οτι μιλαμε για Θεσσαλονικη και οχι για Αθηνα οπου ο καιρος ειναι ποιο μαλακος.

Τελος παντων ας μην διαφωνουμε οι δυο μας,ας αποφασισει ο ενδιαφερομενος.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας thx για το ενδιαφερον.εγω απο την αρχη ηθελα να βαλω τροπικα ψαρια αλλα μου ειπαν και λογικο ακουγετε οτι το ενυδρειο θα σπασει αν εχει - εξω και 30 βαθμουσ μεσα στο ενυδρειο.αν ερθει καλοκαιρι τη θα κανο υπαρχει μηχανημα που να κρυωνει το νερο και θελω επισης ενα καλο link και εμπιστο να αγορασω αυτοματη ταιστρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το aquaristik.net

Link to comment
Share on other sites

καταρχας thx για το ενδιαφερον.εγω απο την αρχη ηθελα να βαλω τροπικα ψαρια αλλα μου ειπαν και λογικο ακουγετε οτι το ενυδρειο θα σπασει αν εχει - εξω και 30 βαθμουσ μεσα στο ενυδρειο.αν ερθει καλοκαιρι τη θα κανο υπαρχει μηχανημα που να κρυωνει το νερο και θελω επισης ενα καλο link και εμπιστο να αγορασω αυτοματη ταιστρα.

Μεγάλες απώλειες θερμοκρασίας θα έχεις για να σπάσει δεν σπάει, οπως δεν σπάει και η μπαλκονόπορτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...