Jump to content

Έχω Ένα Άδειο Ενυδρείο 200 Λίτρα


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, όπως λέει ο τίτλος...έχω ένα άδειο ενυδρείο περίπου 200 λίτρα. Διαστάσεις 120x40x39.(11 εκατοστά από το μακρος του είναι δωμάτιο για φίλτρο θερμοστάτη και αλλα).

Δεν έχω ούτε φίλτρο ούτε λάμπες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας και συμβουλές για να το βάλω μπρός όσο γίνετε πιο οικονομικά.

Θα προτιμούσα να κάνω ένα απλό ενυδρείο με απλά φυτά και με πολλά μικρά ψαράκια όπως Guppy, Neon και αλλα παρόμοια...η αλλιώς χωρίς καθόλου φυτά, μονο με διακόσμηση με 2-3 μεγάλα ψαρια.

Θα ήθελα πολύ να μου προτείνεται κάποιο φτηνό και κατάλληλο μοντέλο φίλτρου, κάποια υλικά για φίλτρο (για αυτά τα δωμάτια που έχει το ενυδρείο), και πρόταση για το φωτισμό/λάμπα. Το ενυδρείο είναι χωρίς καπάκι, υποτίθεται ότι σκεπάζεται με τζαμι από πάνω.

Παω να ρίξω κανένα ψάξιμο και διάβασμα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Wind – sa,

Αν κατάλαβα καλά το ενυδρείο σου έχει πλαϊνό χώρο για βιολογία (πχ. κάτι τέτοιο). Αν κατάλαβα σωστά τότε δεν χρειάζεσαι επιπλέον εξωτερικό φίλτρο εκτός αν σκοπεύεις να βάλεις μέσα δίσκους (που δεν παίζει λόγο λίτρων) ή να το κάνεις mini reef (λέμε τώρα).

Έτσι γλιτώνεις ήδη αρκετά λεφτά. Το μόνο που χρειάζεται να αγοράσεις από εξοπλισμό είναι τα υλικά του φίλτρου και του προφίλτρου (μπορείς να βρεις και χύμα siporax + καλτσάκια), θερμαντικό σώμα (μεταχειρισμένο), αντλία νερού (κυκλοφορητής ~2000l/h είσαι μια χαρά). Τώρα το θέμα της λάμπας σε περιορίζει… Αν θες να πας για φυτεμένο τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε καλό φωτισμό, οπότε… ότι έχεις γλιτώσει θα τα δώσεις και με το παραπάνω! Αν μπορείς να βρεις/φτιάξεις/παραγγείλεις ένα καπάκι και του ενσωματώσεις ταινίες led μπορείς να έχεις αξιόλογο φωτισμό – όχι για full φυτεμένο. Οι ταινίες led κολλάνε επίσης και στο τζάμι, αρκει να το βάψεις το τζάμι, ώστε να μην φαίνεται άσχημα η ταινία! Βασική προυπόθεση είναι να μπορεί να περάσει "κάπως" το καλώδιο. Βεβαίως και μπορούν να επιζήσουν μια χαρά φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φωτισμό – ειδικά επιπλέοντα! Ασφαλώς η επιλογή των ψαριών θα είναι αυτή που θα σε οδηγήσει στο τελικό aquascape (πχ. minimal αμαζονίου με λευκή άμμο, ξύλα λίγα φυτά (τα βρίσκεις από χομπίστες), γατόψαρα και ένα κοπαδάκι από νανοκιχλίδες + neon/cardinal/Guppy) στέκει μια χαρά με σχετικά μικρό κόστος και απαιτήσεις.

Φιλικά

Νικόλας / mizu

Έγινε επεξεργασία - mizu
Link to comment
Share on other sites

... βάλε και μια φωτογραφία της γυάλας για να καταλάβουν όλοι τι παίζει... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Wind – sa,

Αν κατάλαβα καλά το ενυδρείο σου έχει πλαϊνό χώρο για βιολογία (πχ. κάτι τέτοιο). Αν κατάλαβα σωστά τότε δεν χρειάζεσαι επιπλέον εξωτερικό φίλτρο εκτός αν σκοπεύεις να βάλεις μέσα δίσκους (που δεν παίζει λόγο λίτρων) ή να το κάνεις mini reef (λέμε τώρα).

Έτσι γλιτώνεις ήδη αρκετά λεφτά. Το μόνο που χρειάζεται να αγοράσεις από εξοπλισμό είναι τα υλικά του φίλτρου και του προφίλτρου (μπορείς να βρεις και χύμα siporax + καλτσάκια), θερμαντικό σώμα (μεταχειρισμένο), αντλία νερού (κυκλοφορητής ~2000l/h είσαι μια χαρά). Τώρα το θέμα της λάμπας σε περιορίζει… Αν θες να πας για φυτεμένο τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε καλό φωτισμό, οπότε… ότι έχεις γλιτώσει θα τα δώσεις και με το παραπάνω! Αν μπορείς να βρεις/φτιάξεις/παραγγείλεις ένα καπάκι και του ενσωματώσεις ταινίες led μπορείς να έχεις αξιόλογο φωτισμό – όχι για full φυτεμένο. Οι ταινίες led κολλάνε επίσης και στο τζάμι, αρκει να το βάψεις το τζάμι, ώστε να μην φαίνεται άσχημα η ταινία! Βασική προυπόθεση είναι να μπορεί να περάσει "κάπως" το καλώδιο. Βεβαίως και μπορούν να επιζήσουν μια χαρά φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φωτισμό – ειδικά επιπλέοντα! Ασφαλώς η επιλογή των ψαριών θα είναι αυτή που θα σε οδηγήσει στο τελικό aquascape (πχ. minimal αμαζονίου με λευκή άμμο, ξύλα λίγα φυτά (τα βρίσκεις από χομπίστες), γατόψαρα και ένα κοπαδάκι από νανοκιχλίδες + neon/cardinal/Guppy) στέκει μια χαρά με σχετικά μικρό κόστος και απαιτήσεις.

Φιλικά

Νικόλας / mizu

Αυτο δεν στεκει...τα γκαπυ δεν πιο σκληρο νερο απο τα αλλα.

Για φωτιστικο μπορεις η να φτιαξεις ενα ξυλινο καπακι και να βαλεις τις λαμπες σου εκει η να πας σε καποιο ετοιμο κρεμαστο φωτιστικο του εμπορειου.Για φιλτρο απ οτι καταλαβα εχεις,οπωτε μονο υλικα χρειαζεσαι.

Ψαρια μπορεις να βαλεις αρκετα,αλλα για να διαλεξεις ψαρια θα πρεπει να σκεφτεις πρωτα αν θελεις να μπεις στη διαδηκασια να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου για να μαλακωσει η οχι,οπωτε και πας αποκλειστικα σε ψαρια που θελουν σκληρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά κατάλαβες. Τη φωτογραφία της γιάλας θα βάλω σε λίγες μέρες. Δεν είναι στο σπίτι ακόμα. Βάζw ένα σκίτσο για τώρα και μια παρόμοια φωτό από internet.

Άρα για αρχή θα ψάξω για siporax, καλτσάκια, θερμαντικό σώμα, κυκλοφορητής ~2000l/h). Όταν θα τα βρω μπορώ να το βάλω μπρός να δουλεύει μέχρι να στρώσει και παράλληλα θα ψάξω για λάμπα???

Θα ήθελα πολύ φυτεμένο, αλλα ας για αρχή θα πάμε σε κάτι πιο απλό. Πες ότι θα βάλω μερικά εύκολα και αντεκτικα φυτά. Άρα τι λάμπα θα χρεαστεί? Ποσο wat? Lumen? Χαλίκι καφέ 3-4 mm έχω. Τώρα τι ψαρια να βάλω για να είναι και αυτά κατάλληλα για τέτοιο φίλτρο, νερό βρίσεις και μια μεσαία λάμπα?????

Δεν έχω και πολλές γνώσεις. Η κορυφή μου είναι αναπαραγωγή μονομάχων που τα έχω εδώ και 3 χρονια ))) Ευχαριστώ.

Photoon3-21-55BEat338PM.jpg

PicoMay10_08a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι αρκετα,οπωτε πιστευω θα χρειαστεις τουλαχιστον 2 λαμπες για σχετικα ευκολα φυτα,αν θες μετριας δυσκολιας πας σε 3η λαμπα.Τα φωτα μπορεις να τα εχεις σβηστα στο στρωσιμο αρκει να μην εχεις φυτα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Τα άμα δεν θα βάλλω καθόλου φυτά??? Τα ψαρια τι απαιτήσεις έχουν όσο αφορά το φως???

Ας πούμε θα μου άρεσε κάτι παρόμοιο

p-01%20Africans.jpg

87789810.jpg

IMG_1654.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε κάτι τέτοιο μιλάς για Αφρική που το μονό που χρειάζεσαι είναι ψιλόκοκκο χαλίκι και πέτρα!

Το φως σε ένα ενυδρείο δεν το χρειαζόμαστε μόνο για τα φυτά αλλά είναι απαραίτητο για τον σωστό μεταβολισμό των ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά κατάλαβες. Τη φωτογραφία της γιάλας θα βάλω σε λίγες μέρες. Δεν είναι στο σπίτι ακόμα. Βάζw ένα σκίτσο για τώρα και μια παρόμοια φωτό από internet.

Άρα για αρχή θα ψάξω για siporax, καλτσάκια, θερμαντικό σώμα, κυκλοφορητής ~2000l/h). Όταν θα τα βρω μπορώ να το βάλω μπρός να δουλεύει μέχρι να στρώσει και παράλληλα θα ψάξω για λάμπα???

Θα ήθελα πολύ φυτεμένο, αλλά ας για αρχή θα πάμε σε κάτι πιο απλό. Πες ότι θα βάλω μερικά εύκολα και ανθεκτικά φυτά. Άρα τι λάμπα θα χρειαστεί? Ποσο wat? Lumen? Χαλίκι καφέ 3-4 mm έχω. Τώρα τι ψαρια να βάλω για να είναι και αυτά κατάλληλα για τέτοιο φίλτρο, νερό βρίσεις και μια μεσαία λάμπα?????

Δεν έχω και πολλές γνώσεις. Η κορυφή μου είναι αναπαραγωγή μονομάχων που τα έχω εδώ και 3 χρονια ))) Ευχαριστώ.

Επειδή είχα ένα παρόμοιο, ρωτάω… μήπως έχει κλειστή περιοχή – με γυαλί – για λάμπες στο πίσω μέρος του; Σαν ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο γυάλινο κουτί; Ανέβασε φωτογραφίες και όλες οι απορίες θα λυθούν... Πάντως λάμπες χρειάζεσαι ... απλά θα πρέπει να είναι οι κατάλληλες. Άλλες λαμπες για full φυτεμένο, άλλες για άμαζόνιο, άλλες για Αφρική!

Τώρα αν πας για Αφρική.... τα πράγματα γίνονται πολύ απλά...

Η άμμος παραμένη και αντί για ξύλα μπαίνουν νταμάρια...

Μια βόλτα από υλικά οικοδομών (δεν λέω συγκεκριμένο μαγαζί για ευνόητους λόγους) και θα βρεις φανταστικές πέτρες και όση άμμο θες.

Τα φυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες είναι φτηνά (πολύ) (Vallisneria) αναπτύσονται μια χαρά και με led αν δεν μπεις στη διαδικασία του εξωτερικού φωτιστικού (>150€).

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε Αφρικη μερια,αφου σου αρεσουν οι πετρες.Μια λαμπα και 1-2 βαλησινεριες και καθαρισες.Θα εχεις ενα ομορφο ενυδρειο.Με μηκος 1.20 εχουμε πολλες επιλογες στην ψαροσυνθεση.

:)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην η αντλια 2000 λ/ω ειναι υπερβολη!στο 1ο σταδιο του φιλτρου(εκει που ρουφαει)θα μπει σφουγγαρι!στο 2ο βιολογια(σιποραξ)και 3ο η αντλια και ο θερμοστατης!αν δεν πας σε κιχλιδες και θες φυτακια μια 800αρα ειναι αρκετη!το χαλικακι ειναι μια χαρα για ολα τα κοπαδοψαρα(νεον,ροδοστομα,κ.τ.λ.)αφου δεν πολυ ασχολουνται με τον βυθο!το χαλικι θα βοηθησει τα φυτα σου και απο λαμπες πιστευω οτι 2 ειναι αρκετες για ευκολα φυτα!μια 6500κ και μια 4000κ!αν πας σε κιχλιδες 1000λ/ω ειναι αρκετα και θες αμμο!απο φωτισμο και με μια λαμπα θα ειναι μια χαρα!αυτο που σου προτεινω ειναι να καταλειξεις καπου απο ψαροσυνθεση(ριξε μια ματια στο φορουμ) για να προχωρισεις σωστα και να μην χασεις χρημα αδικα!

Link to comment
Share on other sites

Ok, κατάλαβα. Thanks. Φωτό του ενυδρείου σύντομα.

ήπως έχει κλειστή περιοχή – με γυαλί – για λάμπες στο πίσω μέρος του;

Όχι δεν έχει ξεχωριστό χορό για λάμπες.

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν οι kixlides, θα ήθελα η πολλά μικρά και πολύχρωμα η ένα ζευγάρι από δίσκους η oσκαρ. Αλλα απ όσα κατάλαβα θέλουν διαφορετική προετοιμασία ενυδρείου. Θα βγει πολύ πιο ακριβό? E?

Τι ψαρια μπορείτε να μου προτείνεται? Ρωτάω για αν μην ρίχνω διάβασμα για κάθε είδος ) Ευχαριστω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δίσκοι / Οscar = Not Applicable!

Μικρά κοπαδόψαρα θα κάνεις αναγκαστικά!

Ακόμα και Αφρική ένα χαρεμάκι θα φτιάξεις!!

Θα είναι όμως πολύ ζωντανό!

Λάβε υπόψη σου ότι το ενυδρείο είναι 200L συμπεριλαμβανομένου του φίλτρου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...