Jump to content

Παρασιτο στο ενυδρειο? Τι ειναι, τι να κανω?


Recommended Posts

Σημερα παρατηρησα κατι σαν παρασιτο μεσα στο ενυδρειο μου. Ειχε διασταση 1x1mm ισως και λιγοτερο, σχεδον διαφανες και ειχε ποδαρακια που κουνιοντουσαν συνεχεια, έμοιαζε με τις ψειρες της θαλασσας που βρισκονται καμια φορα πανω στα ψαρια. Κινηση δεν ειχε αυτονομη το ρευμα που κανει το φιλτρο το πηγαινε. Στη συνεχεια καθως το παρατηρουσα πιαστηκε στην ουρα απο το ενα Black Moor που εχω. Το ψαρακι καποια στιγμη σπινταρισε αποτομα μεχρι που απο τον πατο κοντεψε να πεταχτει εξω απο το νερο. Υποθετω οτι μαλλον το παρασιτο το δαγκωσε? Anyway αυτο που εκανα ηταν να παω στο φαρμακειο να παρω αποστειρομενα γαντια μιας χρησης, στη συνεχεια εκαψα ενα τσιμπιδακι να το αποστειρωσω, επιασα το ψαρακι οσο πιο τρυφερα γινεται και αφαιρεσα το βρωμοπραγμα. Το πηρα και φωτο να σας το δειξω να που πειτε τι ειναι. Προσεξα επισης οτι η ουριτσα του Black Moor ειναι λιγο ξεφτισμενη στις ακρες. Το ιδιο συμβαινει και με το common που εχω, εχει και αυτο φαγωμενο ενα πλευρικο πτερυγιο και ειναι λιγο μαυρισμενο. Τι φταιει για αυτο το παρασιτο ή εχει finrot? Με το παρασιτο ξεμπερδεψα ή πρεπει να κανω και κατι αλλο.

Κατι ακομα, παρατηρω καποιες φορες οτι τα δυο Black Moor που εχω ακινητουν, αυτο ειναι σημαδι για κατι?

Και μια φωτο απο το παρασιτο:

post-2636-1166558976_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω γνώμη από προσωπική εμπειρία μου μοιάζει για ψείρα. Καλό θα ήταν να κάνεις κάποια θεραπεία. Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζω πιο φάρμακο είναι κατάλληλο για τέτοιου είδους παράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ψειρα

Λοιπον πιαστην με ενα τσιμπιδακι και βγαλτην σιγα σιγα να μην πληγωσεις το ζωο. Στην συνεχεια αφου την απομακρυνεις απ το ενυδρειο θα κανεις θεραπεια με g. cure της a. pharmaceuticals για να σκοτωσεις τα αυγα και να μην εχεις νεα κρουσματα. Κατα τη διαρκεια της θεραπειας θα ελαττωσεις την τροφη και θα τους την δινεις μουλιασμενη με βιταμινες. Προσοχη στη δοσολογια και ακριβως οπως λενε οι οδηγιες χρησης.

Περιμενουμε νεα

Link to comment
Share on other sites

Anyway αυτο που εκανα ηταν να παω στο φαρμακειο να παρω αποστειρομενα γαντια μιας χρησης, στη συνεχεια εκαψα ενα τσιμπιδακι να το αποστειρωσω, επιασα το ψαρακι οσο πιο τρυφερα γινεται και αφαιρεσα το βρωμοπραγμα.

Την αφαιρεσα GIN. Με το που την ειδα πανω στο ψαρακι. Χθες που εψαξα στο νετ βρηκα οτι ειναι ψειρα. Τωρα απο μπορει να ηρθε δεν μπορω να φανταστω... Ισως σε μορφη αβγου με τις αλλαγες νερου? Αν ναι απορω τι πινουμε...

Το προβλημα μου τωρα ειναι αλλο...

Αυτο:

Το ιδιο συμβαινει και με το common που εχω, εχει και αυτο φαγωμενο ενα πλευρικο πτερυγιο και ειναι λιγο μαυρισμενο. Τι φταιει για αυτο το παρασιτο ή εχει finrot? Με το παρασιτο ξεμπερδεψα ή πρεπει να κανω και κατι αλλο.

Κατι ακομα, παρατηρω καποιες φορες οτι τα δυο Black Moor που εχω ακινητουν, αυτο ειναι σημαδι για κατι?

Εδω να προσθεσω οτι το πτερυγιο του common φαινεται να εχει κοπει σαν με ψαλίδι, δεν ειναι κουρελιασμενο δλδ. Επισης ειναι λιγο μαυρισμενο στην ακρη και μετα συνεχιζει με τα φυσιολογικα χρωματα του ψαριου.

υ.γ. Το φαρμακευτικο αυτο προϊον που θα το βρω? Σε καποιο pet shop? Υπαρχει καποιο αξιοπιστο στο κεντρο να παω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα τα εχεις και ποσα ψαρακια εχεις μεσα.

Το φαρμακο που σου λεω πρεπει να το βαλεις θα βοηθησει και τον κομετ σου που εχει προβλημα στα πτερυγια του.

Εχεις κανει τεστ για αμμωνια κλπ θα μπορουσες να μας δωσεις τιμες και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και με ποιο τροπο το εστρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο 25L με 2Black Moor, 1Common και 1Lion head.

Εκανα μετρησεις τωρα και εχει:

ΝΟ3 5mg/l (προσεγκιστικα, ηταν αναμεσα απο 0 και 10)

ΝO2 0

GH >7 οd (περισσοτερο απο 7)

ΚΗ 6 od

ph 6,8

Το ενυδρειο το εστρωσα με μπολιασμα, τα ψαρακια ειχα μεινει μεσα 3-4 μερες χωρις να το εχω στρωσει... δεν γνωριζα.

Λειτουργει απο τις 25 Νοεμβριου '06

Τελευταια αλλαγη εκανα στις 15 αυτου του μηνα, τα ταϊζω μια φορα τη μερα μαλλον λιτα.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα εβαλες υλικα απο φιλτρο που ηταν για μηνες σε λειτουργια σε αλλο ενυδρειο ή εβαλες ετσι τα ψαρια σου;

Τα ψαρια αυτα ειναι παρα μα παρα πολλα για τα λιτρα σου και θα χεις προβληματα συνεχεια. Θα σου λεγα να φροντισει για να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο αλλοιως να δωσεις τα 3 και να κρατησεις μονο το ενα πραγμα που δεν θα ειναι καλο για το μικρο σου.

Τι τροφες ταϊζεις και με ποιο τροπο;

Θα πρεπει να του κανεις αλλαγες νερου με αντιχλωριο παντα καθε 3-4 μερες το 70% του νερου που εχει το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενυδρειο ειχε μεσα τα τεσσερα ψαρακια χωρις να ειναι στρωμενο, εριξα στη συνεχεια υλικα απο φιλτρο στρωμενου ενυδρειου. Το υλικο αυτο ηταν ενα θολο ζουμι, οταν το εριξα μεσα θολοσαν τα παντα αλλα σιγα σιγα κρατησε το φιλτρο τα αιωρηματα. Μετα απο τρεις μερες που εκανα μετρησεις ηταν παρομοιες με τις παραπανω μονο το ΝΟ3 ηταν στα 25. Αν κρατησω δυο σε αυτο το ενυδρειο και τα αλλα δυο σε ενα μεγαλυτερο θα ειναι καλυτερα?

Τι μεγεθος μου προτεινετε για αυτον τον συνδιασμο?

Σε διαφορετικη περιπτωση που βαλω εναν μονομαχο σε αυτο, ενα μεγαλυτερο για να δεχθει τα τεσσερα χρυσοψαρα ποσο θα πρεπει να ειναι?

Και κατι τελευταιο, γιατι θα πρεπει να κανω τοσο συχνες και τοσο μεγαλες αλλαγες νερου στην υπαρχουσα κατασταση?

Η τροφη που τους δινω ειναι νιφαδες Nutron Red της Prodac. Τις μουλιαζω σε νερο του ενυδρειου πριν τους τις δωσω ή σε βιταμινες που εχω της Tetravital.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου πως τα μπλακ μουρ θελουν τουλαχιστον 40λτ το ενα οπως και το λαιον χεντ. Ενω το κομμο θελει 60λτ και διαφορετικη θερμοκρασια απ οτι τα υπολοιπα.

Για να τα κρατησεις ολα θα πρεπει να ειναι το ενυδρειο σου 200λτ

Συχνες αλλαγες θα πρεπει να κανεις τωρα γιατι το ενυδρειο ειναι υπερβολικα μικρο και ανεβαζει τις τιμες για πλακα

Link to comment
Share on other sites

Καλα και στο καταστημα που πηγαν και το πηραν οι δικοι μου για να μου το κανουν δωρο γιατι τους το εδωσαν μαζι με τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Για να πουλησουν.

Link to comment
Share on other sites

Άμα χωρούσε θα έβαζαν και καρχαρία μέσα να είσαι σίγουρος

Η άνθρωποι ή είναι άκρος άσχετη ή πολλή πολλή πονηρή.

(Η μαγαζάτορες εννοώ και όχι όλοι βέβαια υπάρχουν και έντιμοι).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου δωσε μερικους συνδιασμους ψαριων που μπορουν να επιβιωσουν αξιοπρεπως στο 25αρι μου? Αν ειναι δυνατον πανω απο ενα ψαρι... γιατι εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι το μονο που μπαινει σε ενα 25αρι ειναι ενας Μονομαχος και τελος.

Επισης γνωριζετε αν υπαρχει καπου μια βαση δεδομενων που να δινει στοιχεια για το ποσο χωρο θελει καθε ψαρι.

Συγνωμη αν κουραζω με ερωτησεις αλλα τωρα μαθαινω..

Link to comment
Share on other sites

Ένας πανέμορφος μονομάχος σε ένα σωστά φυτεμένο ενυδρείο δείχνει πανέμορφα. Εάν πάλη θέλεις παραπάνω ψάρια τότε βάλε καμία 8 κομμάτια νέον έχουν έντονο χρώμα και θα δείξουν όμορφα

Και αυτά που σε είπα είναι πάλη πολλά εάν σκεφτείς το εξής κανόνα:

1,5-2 λίτρα νερό ανά ένα πόνο τελικό μέγεθος ψαριού.

βγαίνει το εξής αποτέλεσμα

Στο μικρό ενυδρείο τα νέον θα γίνουν το πολλή 4 πόντους.

4 Χ 8 = 32 πόντοι

Minimum 1,5lit. X 32cm = 48 lit.

Άρα θέλεις για 8 νέον 48 λίτρα καθαρό νερό.

Για αυτό καλλίτερα βάλε έναν μονομάχο ή ένα ζευγάρι κόκκινα πλάτη. Αλλά προσοχή πρέπει να βρεις κάποιον που να μπορείς να δίνης τα μικρά που θα αποκτήσεις αλλιώς ξέχνα και τα πλάτη. Τώρα να σου πω άλλα ψάρια τα οποία κρύβονται η δεν κολυμπάν δραστήρια δεν θα είχε νόημα γιατί θα έδειχνε πολλή άδειο το ενυδρείο.

Τελική μου συμβουλή αφού έκανες που έκανες βουτιά, ε… καν την λίγο πιο βαθιά και πάρε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ θα με φανε οι βουτιες... Ασχολουμε και με ελευθερη/ψαροντουφεκο...

Το σκεφτομαι να φτιαξω αλλο ενα 45x45x40 που δινει περιπου 80λιτρα.

Δεν μου περισσευει βεβαια χωρος αλλα τι να κανεις...

Χρηστο σε ευχαριστω πολυ και για αυτον τον εμπειρικο κανονα για να υπολογιζω τα λιτρα που χρειαζονται τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...