Jump to content

bryopsis


manosre

Recommended Posts

για το manosgr αυτα θα ειναι και τα επομενα βηματαμου

ph

kh ( πηρα το triple buffer tropic marin)

αλατοτητα (με αργα βηματα)

Μακροαλγη (ψαχνω και δεν βρησκω ,περιμενω)

Τασο η turbelle πηγε περηπατο και εχω 2 marea

oπως και η μια MH λαμπα

Link to comment
Share on other sites

H καθαριοτητα ΤΕΛΟΣ εγινε αστερι, δεν ξερω μεχρη ποτε.....

μενη η αλλαγη νερου αυριο

παιδια χρονια πολλα καλα χριστουγεννα

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα Μανο...

Αν κανεις ολα οσα εχουν γραφτει εδω δεν θα εχεις προβλημα... ισως να εχεις επανεμφανιση αλγης αλλα σιγα σιγα θα την εξαφανισεις!!

Οσο αφορα το πλυσιμο του βραχου...πως το εκανες ?

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά !! :D

έπεσε πολύ δουλειά .. εύγε..

.. είμαι σίγουρος – το εύχομαι – ότι σύντομα θα ξαναβάλεις και τη δεύτερη λάμπα ..

.. μόλις απαλλαχτείς από την άλγη .. που θα βάλεις τα σκληρά κοράλλια ? :D ?

έκανες αλλαγή νερού?

καλή συνέχεια !! :)

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω η foto να βοηθειση

το ενυδρειο ειναι 9 μηνων και τορα εχω NO3=O PO=o αμμονια=0 αλλα πριν δυο μηνες τα NO3 ηταν 80 και ειχα και cyano εβαλα το antired τις aqua medic και σε 4 μερες εφυγε.. μετα απο ενα μηνα εμφανιστηκε η αλγη αυτη

και απο οτι βλεπω το fox face και τα δυο τανκ που εχω δεν τιν προτιμουν

Επειδη προσπαθω να βγαλω και εγω μια ακρη για την αλγη σου. Μου εκανε μεγαλη εντυπωση αυτο που ειχες γραψει Μανο. Πως πηγε απο 80 νιτρικων στο 0 σε 2 μηνες? Με αλλαγες νερου ή με καποιον αλλο τροπο? Στο ενδιαμεσο εκανες αλλαγες νερου και αν ναι, ηταν απο αντιστροφη ή απο τη βρυση. Θα μου δωσει μια ποιο σφαιρικη αποψη του ενυδρειου σου αυτο. :D

έγινε η επίσκεψη στο ενυδρείο του manosre .. :)

το ενυδρείο όπως βλέπετε είναι άνετο και καλοστημένο , τα κοράλλια πάνε μια χαρά , προφυλαμένα από το δυνατό ρεύμα από turbelle 6000 l , τα ψαράκια του επίσης μια χαρά . :P .

μέτρησα φωσφορικά με tropic marine και ήταν μη μετρήσιμα..

.. η αλατότητα στα ύψη 1030 μετρήθηκε με refract meter ….

υπάρχει refugium με νέο dsb το skimmer δούλευε μια χαρά ..

.. υπάρχει ενεργός άνθρακας αντιφώσφορο και επιστροφή 3500 λ/ω

η εμφάνιση της bryopsis έγινε μετά από άσπρισμα μέρους της κοραλίνης στο πίσω τζάμι

.. τότε οι τιμές σε ca , kh είχαν πέσει χαμηλά .. καλά τα θυμάμαι Μανο?

.. ο φίλος μας είναι παλαιός και έμπειρος χομπίστας ..με μια αναβάθμιση του εξοπλισμού , refractometer , ph meter που ετοιμάζει και με τη βοήθεια σας θα ξεπεράσει το πρόβλημα και θα χαίρεται σύντομα καθαρό ενυδρείο … ;)

Αυτο του ευχομαστε και εμεις. Πολυ καλη κινηση αυτη Τασο. Αντιστροφη υπαρχει παιδια? Δεν πηρε το ματι μου κατι πουθενα εως τωρα. Αλλα προσθετα οπως π.χ. μαγνησιο ή στροντιο ή ακομα και ιωδινη προσθετης Μανο?

Εαν μας απαντησεις Μανο της παραπανω ερωτησεις θα μπορεσουμε να βγαλουμε καποια ποιο ασφαλη συμπερασματα.

Καλα χριστουγγενα. :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

τα νεα απο μετρησης το PH ειναι7.9με 8.00 και kh 10.. αλατοτητα 1023 μετο δηκο μου και συμφωνα με το ρεφακτομετρο του Τασο εχω 4 μοναδες διαφορα αρα ειναι 1027.

αλαγη νερου δεν εχω κανει ακομα το νερο ειναι απο R.O

οταν ειχα NO3 =80 εκανα αλλαγες νερου και το NO3 επεφτε αλλα το cyano σταθερο εκει τορα πως ανεβηκε το NO3 εκει δεν ξερω πολυ τροφη? μαλον.. παντος καθε μηνα κανω αλλαγη 60 L με νερο RO

τα προσθετα που βαζω ειναι

potassium iodide reef evolution

trace element ,<<<<<<<<<

strontium <<<<<<<<<<<

calcium chloride<<<<<<<<< ολλα αυτα ειναι τις aquarium systems

kαι bio magnesium

triple buffer (ph.kh) αυτα απο τιν tropic marin

Οσο αφορα το πλυσιμο του βραχου...πως το εκανες ?

με νερο απο το ενυδρειο... αλλα εχω υποληματα απο τιν αλγη

Link to comment
Share on other sites

Μάνο προσπάθησε να ανεβάσεις το ΚΗ .. θα σε βοηθήσει και στο ph ..

θυμάμαι είχες 7 d KH ..

υπάρχει ένα ερώτημα σχετικά με την αποτελεσματικότητα της α/ο γιατί το νερό του Ηρακλείου είναι πολύ χάλια .. νομίζω ότι σύντομα θα υπάρχει DTSόμετρο.. για έλεγχο..

Link to comment
Share on other sites

Τασο το KH ειναι 10 η αλλαγη νερου γινεται τωρα.....πολυ κρυο για να το παω 26 c ειδα και επαθα

το DTSόμετρο ερχεται απο AQUARISTIC

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι σύντομα θα δεις τη κατάσταση να βελτιώνετε :) ..

.. βοήθησε την ανατάραξη της επιφάνειας με ένα μικρό κυκλοφοριτή.. :D

Link to comment
Share on other sites

ΣΥνηθως το κυανοβακτηριδιο εχει να κανει περα απο θρεπτικα, με λαθος ροη(μειωμενη) και λαθος φωτισμο ή λαμπες που θελουν αλλαγη. Κρατηστε και αυτο στο ταμειο για το προβλημα που υπαρχει. Η ροη δεν ξερω εαν ειναι αρκετη, η ειναι σωστη σε ολο το φασμα του ενυδρειου. Μηπως το κυανο βγαινει εκει που δεν εχει ροη σωστη-αρκετη? Δειτε το γιατι μερικες φορες η λυση ειναι πολυ απλη αλλα δεν εχει παει στο ποιο απλο το μυαλο μας. :)

Εαν υπαρχει μεγαλο προβλημα με κυανοβακτηριδια ή αλγη ειναι δυσκολο να μετρησουμε σωστα τα φωσφωρικα γιατι τα αποροφανε οι παραπανω "λογοι" αμεσα και δεν ειναι ευκολο να τα δουμε στα τεστ. Για αυτο πρεπει οσο μπορουμε να κραταμε κοντη την αλγη γιατι ετσι εχει μικροτερη αναπτυξη και προλαβαινουμε να "τραβηξουμε" οτι μπορουμε. Δειτε και το θεμα με την Α/Ο και πιστευω πως η λυση ερχεται και ολα θα πανε καλα. :D

Link to comment
Share on other sites

post-1155-1167227798_thumb.jpgpost-1155-1167227851_thumb.jpg

Δειτε και το θεμα με την Α/Ο και πιστευω πως η λυση ερχεται και ολα θα πανε καλα.

ισος να ειναι το προβλημα εδω , οταν θε ερθει το DTS θα το δουμαι απο κοντα....

βοήθησε την ανατάραξη της επιφάνειας με ένα μικρό κυκλοφοριτή..

εχω βαλει ενα marea 2400L για τιν επιφάνεια

και κατι αλλο αυτο στι foto τι ειναι?????? εχω αρκετα στο sump και refugium

Link to comment
Share on other sites

η κυκλοφορία που είδα με τη turbelle ήταν δυνατή και κατά τη γνώμη μου δεν είναι αιτία για την άλγη και τώρα πιστεύω καλά θα είναι με τις δυο μικρότερες + επιστροφή ..

Μάνο το clown στο sump δεν τα τρωει τα σκουληκάκια?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι, ότι αφού το set up είναι σωστό, το επιβεβαίωσε και Τάσος, τα κυανοβακτήρια θα μειώνονται σταδιακά μέχρι που θα εξαφανιστούν.

Αυτό θα πάρει το χρόνο του. Αυτό που θα πρέπει να παρατηρήσεις, βδομάδα με βδομάδα, είναι αν υπάρχει κάποια μείωση, που σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο.

Μην περιμένεις να εξαφανιστεί το πρόβλημα από τη μία μέρα στην άλλη. Σου μιλάω εκ πείρας.

Τα σκουλήκια που βλέπεις στα τζάμια, είναι μικρά calcareus tube worms, τα οποία θα τα παρατηρείς σε όλα τα σημεία του ενυδρείου σου, όπου δεν μπορούν να δράσουν οι φυσικού τους εχθροί.

Πρόκειται για χρήσιμους οργανισμούς στην ισορροπία του συστήματος και πρέπει να χαίρεσαι όταν τους βλέπεις, γιατί η παρουσία τους δηλώνει ότι όλα πάνε καλά.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο το clown στο sump δεν τα τρωει τα σκουληκάκια?

Τασο οχι δεν τα τρωει αν και ειναι πολλα αλλα ο Νικος Ψαλτης λεει οτι ειναι καλα επομενος τα αφηνουμε

τα κυανοβακτήρια θα μειώνονται σταδιακά μέχρι που θα εξαφανιστούν.

Νικο τα κυανοβακτηρια εχουν εξαφανιστη τωρα και πολυ καιρο.............

Για τιν αλγη μετα τιν καθαριοτητα και τις αλλαγες στο ph,kh, αλατοτητα, βλεπω οτι δεν εχει εξαρση ΚΑΛΟ αλλα τις επομενες μερες θα δουμαι ειναι νορις ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η bryopsis ειναι παρελθων πλεον δεν ξερω πως τι και γιατι αλλα δεν υπαρχει τιποτα ισως βοηθεισαν τα MIMIC TANG(PYROFERUS) KAI FOX FASE ΓΙΑΤΙ αυτα τα εβαλα οταν ηταν ειδη σε εξαρση η bryopsis

θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους..........................

θα σας χρειαστω συντομα γιατι το βουνο που λεγεται C.R ερχεται......................

Link to comment
Share on other sites

θα σας χρειαστω συντομα γιατι το βουνο που λεγεται C.R ερχεται......................

μην ανησυχείς καθόλου :D

.. κάνουμε τα όρη … σόπατο ;)

τι διάλεξες τελικά? με τι υλικό θα τον δουλέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε και εμενα η bryopsis αποτελει παρελθον απο οταν η αλκαλικοτητα μου εμεινε σταθερα πανω απο 9dKH... δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι αυτος ειναι 100% ο λογος αλλα απο οτι γνωριζω σιγουρα βοηθαει ιδιαιτερα!

Καλη συνεχεια !!

Link to comment
Share on other sites

τασο αρχικα παραγκειλα KNOP calcium reactor model C αλλα τον πηρα τηλ. και το αλαξα με

KNOP calcium reactor model S IV δεν ξερω τι θα μου στηλει γιατι στα mail δεν απανταει το

υλικο ειναι KNOP KORALlith

Μανο το ΚΗ εμενα παιζει απο 7-10 το κηνειγαω με το kalkwasser to ph ειναι σταθερα πανο απο 8.05--8.20

παντος βλεπω οτι για το kΗ κανει πιο καλη δουλια η σοδα

Link to comment
Share on other sites

και με τα δυο reactor θα κάνεις δουλειά .. αλλά το s iv είναι μεγαλύτερο πιο σύγχρονο , έχει φίλτρο διοξειδίου.. πιστεύω θα κάνει και λιγότερο θόρυβο γιατί έχει εσωτερική αντλία ..το έχω και εγώ εδώ και ένα χρόνο μου δουλεύει καλά

όταν το παραλάβεις να μου μιλήσεις να σου στείλω και λίγο υλικό για σου ανεβάζει και το μαγνήσιο .. και να σου δώσω μερικές συμβουλές για το ξεκίνημα .. μην παιδευτείς όπως εγώ.

βρες μια μπουκάλα διοξειδίου με όργανα από αναψυκτικά-μπύρες .. κόστος αναγόμωσης 5 ευρώ .. και είσαι έτοιμος ;) .. άσε τα ph controller για τους γκατζετάκιδες …

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

taso μαγνήσιο θα ερθει μαζη με το c.r kai ta μανομετρα μπουκαλα που θα βρω????

τις συμβουλες θα τις δεχτω με χαρα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...