Jump to content

clams ιστορίες μυστηρίου και τρόμου


salTasos

Recommended Posts

ένα από τα τελευταία μου αποκτήματα είναι και το μικρό crocea ,

.. μόλις άνοιξε διαπίστωσα ότι έχει ένα άνοιγμα στο μανδύα του που δεν προβλέπεται . :( . έψαξα αν πρόκειται για κάποια ασθένεια .. αλλά δεν βρήκα κάτι..

.. έχει κανονική συμπεριφορά κατά τα άλλα..

λέτε να είναι τυχαίος τραυματισμός και αν πάει καλά στο μέλλον θα το <μπαλώσει > μονό του .. ?

12170004.jpg

συνέβη και κάτι άλλο που με προβλημάτισε ιδιαίτερα ..

.. στο ενυδρείο μου μπήκε άλλο ένα καλαμάκι λίγο μικρότερο για να περιμένει την αναβάθμιση στα φώτα που ετοιμάζει ο manosdr .. μου το έδωσε να το προσέχω ο άνθρωπος . :( .

.. την επόμενη μέρα και ενώ το καμάρωνα :welcome: γιατί πράγματι είχε άριστη συμπεριφορά … βγαίνει το τέρας από την άμμο και χώνεται μέσα στο κλαμ :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: ..

μιλάμε για ένα σαλιγκάρι στο ίδιο μέγεθος με το κλαμ.. το οποίο δεν έχει κάνει καμία άλλη ζημιά..

11290001.jpg

.. μέχρι να προλάβω να καταλάβω τι γίνεται το καλαμάκι προσπαθούσε να κλείσει με συσπάσεις που αφήναν στο νερό κάτι άσπρα συμπυκνώματα..

.. μόλις το απελευθέρωσα και περίμενα αντιδράσεις από το κλειστό πια κλαμάκι βλέπω τις γαρίδες να έρχονται τρεχάτες .. μετά από λίγο γέμισε σαλιγκαράκια nazarius .. προσπάθησα να το απομονώσω .. δεν ξανάνοιξε :thumbup: ..

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη περίπτωση μου φαίνεται φυσιολογική σε μικρά clams και νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς.

Στη δεύτερη περίπτωση, όμως τα πράγματα είναι ανησυχητικά.

Η επίθεση από το σαλιγκάρι κώνος (δολοφόνος ακόμα και των ψαριών) έγινε γιατί αντιλήφθηκε, ότι το clam, είναι πολύ εξασθενημένο. Από τη στιγμή, που ένα clam εξασθενεί, παύει να εκκρίνει την προστατευτική του βλέννα, η οποία απωθεί τους φυσικούς του εχθρούς.

Το αποτέλεσμα είναι κάποιοι οι οργανισμοί να αρχίσουν να το τρώνε. Στην περίπτωσή σου οι γαρίδες και το σαλιγκάρι. Πιθανά να αρχίσουν να το τσιμπάνε και ορισμένα ψάρια, όπως wrasses και dwarf angels.

Θα πρότεινα να το απομονώσεις σε μια γεννήστρα, μήπως και μπορέσει να συνέλθει, διαφορετικά οι πιθανότητες να το χάσεις είναι μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο το σαλιγκάρι κώνο το είχες αγοράσει η είναι λαθρεπιβάτης? Σε κάθε περίπτωση απομακρηνε το άμεσα αν το εντοπίσεις. Όπως σωστά έγραψε και ο Νίκος είναι ένα αρκετά επικίνδυνο ζωντανό που θα φάει μέχρι και μικρά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πέτυχα να κατευθύνετε προς το άλλο μικρό κλαμ…

.. δεν περίμενα να δω τι θα κάνει… :thumbup:

Νίκο όπως έγραψα το άτυχο κλαμ είχε άριστη συμπεριφορά .. υποψιάζομαι ότι λόγω της μορφολογίας του κελύφους τους είναι ευάλωτα όταν είναι στην άμμο .. στη άμμο το είχα για να μην αναγκαστώ να το τραβώ από τον βράχο ( επικίνδυνη ενέργεια ) όταν θα το ζητούσε ο Μάνος

αν ήξερα ότι είναι τόσο επικίνδυνο σαλιγκάρι .. θα το δώριζα κάπου. :welcome: .

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πέτυχα να κατευθύνετε προς το άλλο μικρό κλαμ…

.. δεν περίμενα να δω τι θα κάνει… :thumbup:

Νίκο όπως έγραψα το άτυχο κλαμ είχε άριστη συμπεριφορά .. υποψιάζομαι ότι λόγω της μορφολογίας του κελύφους τους είναι ευάλωτα όταν είναι στην άμμο .. στη άμμο το είχα για να μην αναγκαστώ να το τραβώ από τον βράχο ( επικίνδυνη ενέργεια ) όταν θα το ζητούσε ο Μάνος

Κριμα, αν και οταν μιλησαμε τηλεφωνικος σε ειχα προλαβει στο πανικο του τι εγινε και τι να κανω.. Ασχημο πραγμα. :(

Το ειχαμε πει πως αφου το εκανε μια φορα θα το ξαναεκανε, δυστηχως ουτε ο πρωτος ηταν ουτε ο τελευταιος που εκανε κατι τετοιο. Εχουμε δει τον τελευταιο καιρο ολα τα παραλογα.. Σαλιγκαρι τωρα και πριν σε εμενα ο γιατρος να επιτιθονται στα αγαπημενα μας στρειδακια... :thumbup: Που παει αυτη η κοινωνια (reef).. :(

αν ήξερα ότι είναι τόσο επικίνδυνο σαλιγκάρι .. θα το δώριζα κάπου. :thumbup: .

Νομιζω οτι εχω τον καταλληλο να το δωσεις. :thumbup: Στο Νικο να το βαλει στο κατω ενυδρειο παρεα με το γιατρο.. :thumbup::welcome: Εκει οτι εχει το αρωμα clam δεν θα εχει καμοια τυχη! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο το σαλιγκάρι κώνο το είχες αγοράσει η είναι λαθρεπιβάτης?

το πλήρωσα φίλε μου ..

.. δεν θέλω να υπολογίσω πόσο κόστισε μαζί με τη ζημιά που έκανε. :thumbup: .

Σαλιγκαρι τωρα και πριν σε εμενα ο γιατρος να επιτιθονται στα αγαπημενα μας στρειδακια... :thumbup: Που παει αυτη η κοινωνια (reef).. :welcome:

ρίξε μια ματιά εδώ .. :thumbup:

http://www.wetwebmedia.com/BookMatters/WWM...acnids-demo.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η πρώτη περίπτωση μου φαίνεται φυσιολογική σε μικρά clams και νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς.

Στη δεύτερη περίπτωση, όμως τα πράγματα είναι ανησυχητικά.

Η επίθεση από το σαλιγκάρι κώνος (δολοφόνος ακόμα και των ψαριών) έγινε γιατί αντιλήφθηκε, ότι το clam, είναι πολύ εξασθενημένο. Από τη στιγμή, που ένα clam εξασθενεί, παύει να εκκρίνει την προστατευτική του βλέννα, η οποία απωθεί τους φυσικούς του εχθρούς.

Το αποτέλεσμα είναι κάποιοι οι οργανισμοί να αρχίσουν να το τρώνε. Στην περίπτωσή σου οι γαρίδες και το σαλιγκάρι. Πιθανά να αρχίσουν να το τσιμπάνε και ορισμένα ψάρια, όπως wrasses και dwarf angels.

Θα πρότεινα να το απομονώσεις σε μια γεννήστρα, μήπως και μπορέσει να συνέλθει, διαφορετικά οι πιθανότητες να το χάσεις είναι μεγάλες.

Αν και έχει περάσει "ένας αιώνας" από τότε που έχει γραφτεί αυτό το θέμα, επειδή με ενδιαφέρει άμεσα, καθώς ίσως και κάποιους άλλους φίλους εδώ στο φόρουμ, έχω να σημειώσω κάποια πράγματα.

Εκείνο το μεγάλο σαλιγγάρι είναι όντως δολοφόνος. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΩΝΟΣ. Ανοίκει σε μιά άλλη κατηγορία που δεν είναι καν συγγενείς με τους γνωστούς μας κώνους. Η κατηγορία αυτή, όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, είναι η Muricoidea και όχι conoidea. Οπως άλλως γνωρίζεται, η κάθε μια από αυτές τις κατηγορίες διαχωρίζεται σε μικρότερες οικογένειες.

Το σαλιγγάρι αυτό ανοίκει στην κατηγορία Muricoidea και στην οικογένεια των buccinidae (τα γνωστά μας στην ελληνική βούκινα) αν θέλετε και το είδος, είναι το Babylonia Spirata. Όπως πολύ εύστοχα ο φίλος Νίκος έχει πει είναι πολύ επικίνδυνο να έχουμε τέτοιο είδος στο ενυδρείο μας. Είναι όλα σασκοφάγα και τρέφονται με εχινοειδή και άλλα μαλάκια κυρίως της κατηγορίας bivalvia. Ήταν θέμα χρόνου να επιτεθόταν οπουδήποτε στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερων η τοποθετηση σου, πραγματικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερων η τοποθετηση σου, πραγματικα. :)

Δεν είναι τοποθέτηση αλλά η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το ξαφνικό .. :):angry2:

.. αδυνατώ να απομνημονεύσω τόσα ονόματα ..

αλλά τα διάβασα με ενδιαφέρον . ;) .

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το ξαφνικό .. :):angry2:

.. αδυνατώ να απομνημονεύσω τόσα ονόματα ..

αλλά τα διάβασα με ενδιαφέρον . ;) .

Φίλε Τάσο, υπάρχουν πολλά που έχουμε ακόμα να πούμε για αυτόν τον κλάδο των ζωντανών.

Αυτό το δείγμα όμως που είχες στο ενυδρείο σου, είναι πέρα για πέρα επικύνδυνο και δεν ξέρω πως κατέληξε εκεί μέσα χωρίς μάλλον να μην γνωρίζουν τίποτε αυτοί που σου το πούλησαν. Το σίγουρο είναι ότι θα έκανε κι άλλες ζημιές χωρίς να τις ενοπίσεις. Είναι ικανό να σου εξολοθέψει κάθε ζωντανό εκεί μέσα.

Τελικά, θα πρέπει να προσέχετε δύο φορές στο τι αγοράζετε γιατί όντως υπάρχουν και ζώα που μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς και ακόμα χειρότερα και σε σας προσωπικά.

Πρέπει να γνωρίζετε τι βάζετε στο ενυδρείο σας και καλό είναι να το ψάχνετε πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, θα πρέπει να προσέχετε δύο φορές στο τι αγοράζετε γιατί όντως υπάρχουν και ζώα που μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς και ακόμα χειρότερα και σε σας προσωπικά.

Πρέπει να γνωρίζετε τι βάζετε στο ενυδρείο σας και καλό είναι να το ψάχνετε πρώτα.

:);):angry2::wootwoot:

θα κάνω πρόταση στην ομάδα .. αυτό να μπει με κόκκινα γράμματα σε εμφανές σημείο της κάθε σελίδας στο aquazone .. :D

Link to comment
Share on other sites

"Πρέπει να γνωρίζετε τι βάζετε στο ενυδρείο σας και καλό είναι να το ψάχνετε πρώτα."

Πράγματι, σοφή φράση!

Με συχωρείτε τώρα, έχω δουλειά. Πάω να πετάξω τη συλλογή με τα σαλιγκάρια Buccinidae, που έχω στο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μας εστειλες παλι! Ευχαριστουμε... συνεχισε ετσι δυναμικα οσο παλια και αν ειναι τα θεματα που βρισκεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και πολυ ακυρα χρονικα εχω να πω οτι εχω 4 τετοια σναιλ :buttrock:^_^:rasp: Τι να κανω???Παντως δεν εχω δει να κανουν κατι περιεργο.Υπεθεσα οτι λογο του dsb μονο καλο θα εκαναν....

Link to comment
Share on other sites

Μολις ψαρεψα το ενα.Τι να κανω?Υπαρχει κανεισ που να το θελει σε περιπτωση που πρεπει να βγουν?Δεν εχω στρειδι αλλα σκεφτομαι να βαλω καλοια στιγμη κ ανυσηχω.Ελπιζω σε μια αμεση απαντηση γιατι το εχω εξω και βασανιζεται... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβωσ το ιδιο με την φωτο που εφαγε το clam. Αν θες μπες μια στις ασθενιες που εχω γραψει για ενα cinctus προβλημα.Μηπως το εφαγαν τα snail??? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα να τα βγαλω τα snail???Εμενα παντως δεν εχω δει να κανουν τιποτα κακο...Αλλα δεν ξερω αν κανουν και τιποτα καλο.Ξερει κανεις να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...