Jump to content

Αμμος Σε Ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους εχτες αγορασα ενα ενυδρειο 200λιτρα ο φιλος που το αγορασα ειχε φεγγαροπετρες αρκετα κομματια κ αμμο απο θαλασσα καθαρισμενη.....

κανει η αμμος βασικα αυτη που ειχε την πεταξα γτ ηταν χαλια και σκεφτομαι να βαλω αλλη αλλα επειδη ειναι απο την θαλασσα αν καθαριστη καλα μονο με νερο κτλ κανει η εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταληξει και ειμαι σε ενα προβληματισμο καμια προταση? τωρα την αμμο που εχει θα την πεταξω και εχω μονο πετρες ... φεγγαρομετρες μου ειπε οτι ειναι αυτος που της πηρα... ειναι 7-8 κομματια μεγαλου μεγεθους... οποτε με τις πετρες αυτες κ κατι αλλο θα μ αρεσε κ καποιο φυτο μαζι να σπασει λιγο απο θεμα χρωματων

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα ειναι 100χ50χ40cm 200λιτρα με εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρι κ βιολογικο (μακαρονι) , αεραντλια μικρη, θερμοστατη και εχει δυο λαμπες φθωριου απλες εχω μερικες μεγαλες φεγγαροπετρες 7-8 κομματια και αμμο που δεν εχω παρει ακομα και δεν ξερω τι ...... ο φιλος που το ειχε ειχε βαλει αμμο απο θαλασσα και ειχε νομιζω αφρικανες μου αρεσει σαν στολισμος με πετρες αυτες που εχω με αμμο αλλα θα ηθελα κ φυτα μαζι και συγκεκριμενα αυτα που ειναι μακρυα σαν φικια δεν ξερω ονομα ........ αν μπορεις καποιος να μ δοσει μια λυσει .... τωρα για ψαρια δεν εχω καταληξει καπου τα μονα που θα εχω σιγουρα επεδιι θα μ τα δοσε ιενασ φιλος κ παλι δεν ξερω πως λεγονται ειναι κατι παρα πολυ μικρα κ νομιω οτι δεν μεγαλονουν μερικα απο αυτα εχουν μπε κ κοκκινη γραμμη ειναι 1-2cm περιπου

δεν γνωριζω ονομα τα απο φυτα ψαρια κτλ.... τωρα α ρχιζω και μπαινω στο χορο ααα εχω και 3 χρυψαρα blackmoore υποθετω δεν εχω προβλημα να μπουν μεσα και αυτα αλλιως να τα ανταλαξω αν δεν γιενται

Έγινε επεξεργασία - gourtz
Link to comment
Share on other sites

Αν την καθαρίσεις καλά και την αφήσεις να στεγνώσει η άμμος απο την θάλασσα είναι μια χαρά.Την βάζεις σε κουβά κάτω απο τη βρύση και ανακατώνεις μέχρι να βγάζει μόνο καθαρό νερό,Την έιχα βάλει πριν χρόνια με κιχλίδες και μετά οταν άλλαξα το σεταπ με δίσκους ακόμα την ίδια άμμο έχω.

Link to comment
Share on other sites

οποτε παω παραλια...................... περνω αμμο με χαλικακια κτλ οτι μ αρεσει κ την καθαριζω καλα αν θελω να φυτεψω γινεται κανονικα η εχω θεμα με αυτη την αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ψηλή άμμο απο παραλία απλά πρόσεχε μην διαλύεται στο νερό και καλό καθάρισμα..Δεν είμαι εξπέρ στο φύτεμα αλλά μερικά εύκολα φυτά που έχω δεν έχουν πρόβλημα κάθε άλλο τα πάνε περίφημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια με τις μπλέ κόκκινες ρίγες είναι neon tetra ή αν εκτίνονται σε όλο τους το σώμα,από την ουρά έως το κεφάλι cardinals, οι γνωστοί καρδηνάλιοι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια με τις μπλέ κόκκινες ρίγες είναι neon tetra ή αν εκτίνονται σε όλο τους το σώμα,από την ουρά έως το κεφάλι cardinals, οι γνωστοί καρδηνάλιοι.

ευχαριστωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

τωρα οσο για την αμμο θα δω στην χειροτερη περιπτωση να παω να παρω τη τιμες παιζουν? βρηκα απο μαγαζι 5 ευρω τα 5κιλα και η ασπρη 7 ευρω τα 5 κιλα καλα ειναι ? κ χαλικακι πιο φτηνο ηταν νομιζω 3 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις χαλαζιακή, μπορείς να βρεις και σε μάντρα με οικοδομικά υλικά σε πολύ καλές τιμές. Απλά θα χρειαστεί καλό πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για ΄φτηνή άμμο,χαλαζιακή μπορείς να δείς στον Ερμή. Μάντρα υλικών στο Κορωπί.Ψάξτο στο google και πήγαινε αν μπορείς.

Το 25κιλο το έχει περίπου 10€.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω για τον ερμη αλλα ειμαι πατησια ρε μαν πιστευω η μια η αλλη θα μου βγει γτ θα φαςς που λεει ο λογος κ 10 ευρω πηγαινε ελα το λιγοτερο κ 10 η αμμος 20-25

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως πέφτει λίγο μακριά.Εγώ μένω Πολύγωνο.Ήθελα και εγώ και όλο το ανέβαλα.Τελικά βρήκα από συνχομπίστα και την γλίτωσα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πατα και ενα βρασιμο την αμμο να αποστειρωθει για να χεις το κεφαλι σου ησυχο.Λιγο παραπανω κοπος στην αρχη ισως σε γλιτωσει απο μπελαδες και τρεχαματα στι μελλον!

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια πηρα ενα χαλικακι πολυ ψυλο πιστευω να γινει ωραιο ερχονται κ φωτος να μ πειτε γνωμες..... θα βαλω χαλικι κ φεγγαροπετρες εχω 5-6 κομματισα μεγαλο μεγεθος τωρα μπορει και κανα φυτο αργοτερα να αρχισει να τρεχει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

οχι μαν ακομα τπτ θα βαλω κατι σιλικονες τωρα στο ενυδρειο κ το σκ θα βαλω πετρες κτλ κ θα το γεμισω..... να αρχισει να τρεχει κανονικα τι προτινεται απο ψαρια ? σιγουρα θα παρω καποιο φιλου νεον τετρα νομιζω ειναι αν τ εχει δοσει θα αγορασω απο κανα μαγαζι με αυτα μαζι τι προτεινεται? μεσα θα εχει χαλικακι ψυλο κ φεγγαροπετρες με τρυπες αρκετες πανω κ θα προσπαθησω να κανω αρκετες κρυξονες οσο μπορεσω τωρα αργοτερα σκεφοτμαι κανα φυτο που ειναι μακρυα σαν φυκια κανενα ξυλο παντως με περισσοτερο βραχο κτλ τι ψαρακια προτεινεται ποια ειδη κολανε καλυτερα στο setup μου?

Link to comment
Share on other sites

Στο 1 μέτρο μήκος, μαζί με κοπαδάκι νέον, μπορείς να βάλεις κανέναν ανσίστρους, κανένα ζευγαράκι cacatuoeides ή κάποιο άλλο apistogramma. Για corydoras δεν σου λέω, καθώς χρειάζονται άμμο για βυθό. Σε ένα σετάπ με κάποιες ρίζες και φυτάκια θα γίνει μιά χαρά.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

νομιζω το παλικαρι πυο το ειχε ειχε αφρικανες κ κατι σαλιγκαρακια αλλα απο κατω δεν ηταν σαν βεντουζα ειχαν στομα κ ετρωγα την αλγη απο το τζαμι αυτα τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

οοοοοοουυυυυυυυυφφφφφφφφφφφ δυσκολα πραγμα να μην ξερεισ σχεδον τπτ χοαχοαχοα

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα μάθεις. Αν θες να πας σε αφρικάνες, τα νέον δεν πάνε μαζί τους. Σαλλιγγάρια μπορείς να βάλεις apple snails και zebra snails.

Link to comment
Share on other sites

σε μικρο μεγεθος οσο τα νεον παιζει τπτ αλλο που να πηγαινουν μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν τα νέον να τα κάνεις κοπάδι. Καμιά 20αριά δηλαδή. Τουλάχιστον εγώ θα τα έβαζα. Δεν θα εβαζα αλλο παρόμοιο γιατί θα χαλάει το κοπάδιασμα των νέον. Από εκεί και πέρα, όπως σου είπα θα έβαζα κι ˊενα ζευγαράκι apistogramma κ ancistrus. Αν είχες άμμο για βυθό θα έβαζα κι ένα κοπάδι corydoras. Αν θες, ρίξε μια ματιά και στα ενυδρεία μελών να δεις τι έχουν φίλοι συνχομπίστες σε ενυδρεία ίδιων ή παρόμοιων διαστάσεων με εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...