Jump to content

Νέο Ενυδρείο Από Αρχάριο


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Δεν έχω εμπειρία στα ενυδρεία και αγόρασα ένα juwell rio 180. Ύστερα απο αρκετό ψάξιμο στο internet αλλά κυρίως από ερωτήσεις σε καταστήματα έστησα το ενυδρείο με ψάρια ημιάγρια όπως μου είπανε και με διαβεβαίωσαν πως δε θα έχω πρόβλημα. Το ενυδρείο λειτουργεί μια εβδομάδα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο. Θα ήθελα κάποιος πιο έμπειρος να μου πει αν όντως δε θα έχω πρόβλημα με το συνδιασμό των ψαριών. Τα ψάρια είναι τα εξής...

blue tetra (5) dollar (2) scallare αγγελόψαρα (2) silver shark (1) albino shark (1) black shark labeo ? (ο μαύρος με κόκκινα πτερύγια και κόκκινη ουρά) (1) serpae ( ινδιανάκια μου τα είπανε) (3) και Gymnocorymbus ternetzi (Χήρα) (3) καθώς και σαλιγκάρια golden (3).

Επίσης δε ξέρω αν είναι πολλά για 180 λίτρα και αν μπορώ να προσθέσω και άλλα.

Σας ευχαριστώ πολύ,

Έγινε επεξεργασία - Bruce
Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα, εστρωσες το φιλτρο σου???

δευτερον, εχεις ψευτικα φυτα και ναυαγιο που δεν μου αρεσουν. καλυτερα να βαλεις ξυλα πετρες και αληθινα φυτα αν και με τα δολλαρια δεν πανε

τριτον, τα ινδιανακια πανε σε κοπαδι οπως και τα σκαλαρια και τα υπολοιπα. ολα ειναι σε λαθος νουμερα.

θες λιγο διαβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,,,

Ναι το φίλτρο είναι στρωμένο καθώς το ενυδρείο είχε άλλα ψάρια μέσα τα οποία τα χάρισα και ύστερα έβαλα τα δικά μου μισά και μισά.

Επίσης έχεις δίκιο για το ντεκόρ αλλά το πήρα με το ενυδρείο και θέλω να το αλλάξω,

Τα ινδιανάκια μου είπανε τρία είναι αρκετά. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο με τα νούμερα ώστε να διορθώσω κάτι αν μπορώ.

Σε ευχαριστώ...

Έγινε επεξεργασία - Bruce
Link to comment
Share on other sites

διάβασε το προφίλ των ψαριών που έχεις, και θα καταλάβεις τι έχεις κάνει, δυστυχώς ξεκίνησες στραβά

Link to comment
Share on other sites

Κοπάδι στα ψάρια σημαίνει τουλάχιστον 6-7 άτομα.Καρχαριοειδή και μικρόσωμα ψάρια δεν πάνε μαζί.Σύντομα θα καταλήξουν στην κοιλιά τους ή κάποια άλλα θα στρεσαριστούν από την συνεχή κίνηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο στο φόρουμ αλλά και στο διαδίκτυο για τα ψαρια που φιλοξενήσεις και στην συνέχεια συζητάμε ότι θέλεις. όποιο λάθος και να έγινε ποτέ δεν είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...