Jump to content

Εχουμε Πολλες Ερωτησεις Για Το Ξεκινημα Μας


Recommended Posts

Γεια σας και παλι.

Καταρχην να πω οτι εψαξα τριγυρω αλλα επειδη ειμαστε εντελως αρχαριοι και θελουμε επεξηγησεις σε πολλα πραγματα ειπα να ανοιξω ενα θεμα με τις ερωτησεις μας. ΑΝ τωρα δημιουργει προβλημα αυτο μπορειτε να το κλεισετε.

Λοιπον,

1) ειδα τη λιστα καταστηματων αλλα επειδη ειναι παρα πολλα θα ηθενα καποιος να μου πει αν ξερει κανενα καταστημα που και να εχει Online store με τιμες ψαριων κτλ αλα και να στελνει με ανθρωπους του τα πραγματα, ψαρια κτλ σπιτι.

2) Εμεις ξεκινησαμε και βαζουμε στο ενυδρειο χρυσοψαρα. Και επειδη ειναι ανθεκτικα οπως μας ειπαν αλλα και επειδη ειναι απο τα πιο οικονομικα (ξερω οτι υπαρχουν και ακριβα χρυσοψαρα). τωρα θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα για αυτα μιας και θα συνεχισουμε μονο με αυτα γιατι μας ειπαν οτι εαν εχεις χρυσοψαρα μεσα θα πρεπει να κρατας μονο χρυσοψαρα. ισχυει μαλλον ετσι? βεβαια εχουμε και 3 γλυφτες.

3) καπου μεσα στα υπολοιπα πραγματα (μιας και το πηραμε με το σπιτι το ενυδρειο) βρηκα κι ενα μικρο πορολιθο. τι ακριβως ειναι αυτο? Ακομα, αυτο που κανει μπουρμπουληθρες στο νερο, ειναι κατι σημαντικο η απλα για εφε?

4) με το φως τι γινεται? επειδη ειναι εντοιχιζομενο δεν παιρνει πολυ φως. θα πρεπει να αναβω αυτο που του εχουν βαλει απο πανω? τις λαμπες εννοω. και αν ναι για ποση ωρα τη μερα?

αυτα προς το παρον κι αν μου ερθει κατι θα ρωτησω παλι! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Καταρχην να πω οτι εψαξα τριγυρω αλλα επειδη ειμαστε εντελως αρχαριοι και θελουμε επεξηγησεις σε πολλα πραγματα ειπα να ανοιξω ενα θεμα με τις ερωτησεις μας. ΑΝ τωρα δημιουργει προβλημα αυτο μπορειτε να το κλεισετε.

Λοιπον,

1) ειδα τη λιστα καταστηματων αλλα επειδη ειναι παρα πολλα θα ηθενα καποιος να μου πει αν ξερει κανενα καταστημα που και να εχει Online store με τιμες ψαριων κτλ αλα και να στελνει με ανθρωπους του τα πραγματα, ψαρια κτλ σπιτι.

Σε αυτό το ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω, μιας και δεν ξέρω κάτι συγκεκριμενο αλλά μπορείς να μάθεις με τηλεφωνική συνεννόηση με τα μαγαζιά, αν και θα σου πρότεινα ιδίως όταν πρόκειται για αγορά ζωντανών να έχεις εσύ την επιλογή.

2) Εμεις ξεκινησαμε και βαζουμε στο ενυδρειο χρυσοψαρα. Και επειδη ειναι ανθεκτικα οπως μας ειπαν αλλα και επειδη ειναι απο τα πιο οικονομικα (ξερω οτι υπαρχουν και ακριβα χρυσοψαρα). τωρα θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα για αυτα μιας και θα συνεχισουμε μονο με αυτα γιατι μας ειπαν οτι εαν εχεις χρυσοψαρα μεσα θα πρεπει να κρατας μονο χρυσοψαρα. ισχυει μαλλον ετσι? βεβαια εχουμε και 3 γλυφτες.

Τα χρυσόψαρα πρέπει να κρατούνται μόνα τους.

3) καπου μεσα στα υπολοιπα πραγματα (μιας και το πηραμε με το σπιτι το ενυδρειο) βρηκα κι ενα μικρο πορολιθο. τι ακριβως ειναι αυτο? Ακομα, αυτο που κανει μπουρμπουληθρες στο νερο, ειναι κατι σημαντικο η απλα για εφε?

Οι << μπουρμπουλήθρες>> στην ουσία δίνουν κίνηση και κατ επέκταση θεωρείτε οτι προσφέρουν στην οξυγόνωση του νερού, αλλά και σαν διακοσμητικό στοιχείο.

.

4) με το φως τι γινεται? επειδη ειναι εντοιχιζομενο δεν παιρνει πολυ φως. θα πρεπει να αναβω αυτο που του εχουν βαλει απο πανω? τις λαμπες εννοω. και αν ναι για ποση ωρα τη μερα?

Καλό είναι να ανάβεις τα φώτα (7-8 ώρες) που έχεις ώστε να προσομοιάζεις το περιβάλον των ψαριών σου με την πραγματικότητα (μέρα νύκτα). Ταίριαξε ένα χρονοδιακόπτη να κάνει αυτή την εργασία καθημερινά σε σταθερές ώρες. :)

αυτα προς το παρον κι αν μου ερθει κατι θα ρωτησω παλι! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

δηλαδη ουτε γλυφτες να βαλω? μου ειπαν οτι μπορω. Ακομα μου ειπαν και για ενα ακομα ειδος το οποιο δε θυμαμαι. γενικα ποιος ειναι ο λογος που πρεπει να μεινουν μονα τους? Εχεις μηπως κανενα λινκ με ομορφα αλλα και οχι πανακριβα χρυσοψαρα?

εμεις εχουμε αυτη την αντλια που κανει τις φουσκαλες αλλα ειναι λιγο αδυναμη και με ενδιαφερει να ξερω αν ειναι ζωτικο στοιχειο οποτε και πρεπει να την αλλαξω η οχι.

εχουμε χρονο διακοπτη αλλα για 3-4 ωρες μονο. να το αυξησουμε λες το φως ε? οποτε και υποθετω οτι και μερικες ωρες στο μαυρο σκοταδι να ειναι δεν πειραζει ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσατε να δημοσιεύατε και καμία φωτό απο το ενυδρείο και τον εξοπλισμό θα ήταν πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, φωτο θα ανεβασω πιο μετα γιατι το τζαμι δειχνει πιο πολυ ολο το αλλο σπιτι παρα το ενυδρειο! σαν καθρεφτης! λεω να τις βγαλω με τα φωτα του ενυδριου ανοιχτα και του σπιτιου κλειστα.

παντως μολις εμαθα οτι εχει 590L χωρητικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Τέρας!Σίγουρα θα θέλατε να το γεμίσετε με χρυσόψαρα?Οχι πως έχω κάτι με αυτά απλά είναι τόσο μεγάλο που θα μπορούσατε να κάνετε τόσους συνδυασμούς

Εχουμε τα ενυδρεία που απλά ότι μας αρέσει το πετάμε μέσα και αργά ή γρήγορα οδηγούν σε προβλήματα γιατι τα είδη δεν είναι συμβατά μεταξύ τους και αυτά που προσομοιώνουν βιότοπο και θέλουν μελέτη στο περιβάλλον που θέλουμε να μοιάσει το ενυδρείο δηλαδή να βάλουμε ψάρια απο την ίδια περιοχή.φυτά κτλ.

Μια έυκολη λύση και εντυπωσιακή για μένα είναι οι αφρικανικές κιχλίδες (2 λίμνες μαλαούι και τανγκανίκα δεν είναι συμβατά απο τον ένα ποταμό με τον άλλο)όμορφα ψάρια ζωηρά χρώματα πολλά και επιθετικές συμπεριφορές,περιβάλλον πέτρες και άμμος.

Αλλη λύση μικρά ψαράκια σε κοπάδια εντυπωσιακό θέαμα και με κατάλληλο φωτισμό και φυτά μπορεί να μοιάζει λίμνες όπως αυτή του αμαζονίου.ξύλα υπόστρωμα φυτά.

Δίσκοι πολύ όμορφα ψάρια και δίκαια για μένα ο βασιλιάς του χόμπι(παράξενα όμως φιλάσθενα και δύσκολα για αρχάριους)ξύλα υπόστρωμα.

Θάλασσα με ψάρια μόνο πολύ όμορφα και εντυπωσιακά ψάρια με ακριβότερο εξοπλισμό και φίλτανση απο ένα ενυδρείο γλυκού νερού αλλά σίγουρα καλύτερο και πιο εντυπωσιακό.περιβάλλον άμμος θαλασσινές πέτρες.

Και θάλασσινό υφάλου που είναι η κορυφή στην πυραμίδα του χόμπι τόσο στην ομορφιά αλλά και στον εξοπλισμό με διάφορα ζωντανά κοράλλια και διάφορες συμπεριφορές συμβίωσης.Ζωντανή άμμος ζωντανός βράχος.

Σύμφωνα με τις κατηγορίες του Aquazone ή και του google μπορείτε να δείτε παραδείγματα και να αποφασίσετε.Σίγουρα θέλει μελέτη πριν την τελική απόφαση για να αποφύγετε λάθη και εμείς απο την πλευρά μας εδω είμαστε ότι θέλετε ρωτάτε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για τις συμβουλες, ΑΛΛΑ εχουμε συγκεκριμενους λογους που αμα ειναι λαθος σκεπτικο θα ηθελα να μου πειτε.

κατα πρωτον, δεν εχουμε να διαθεσουμε πολλα χρηματα σε κατι τετοιο και μολις ακουμε για τιμες ψαριων με 20-70 ευρω το λιγοτερο, τοτε καπως μας φαινεται. Θα προτιμουσαμε να εχουμε με την ιδια τιμη ας πουμε 40 ψαρια παρα 5-6 πιο ομορφα. Πιστευω κι ελπιζω να υπαρχουν και πανεμορφα χρυσοψαρα. Αν ξερεις κατι αλλο οικονομικο πες μου!

Απο την αλλη σε 2 χρονια θα το εχουμε αφησει κι αφου δεν ειναι καν δικο μας δεν ειναι κατι στο οποιο θα θελαμε να ριξουμε πολλα λεφτα.

Ακουω προτασεις! σε λιγο θα ανεβουν και οι πρωτες φωτο. Να πω οτι ηδη εχουμε 4 μικρα χρυσοψαρακια, ενα λιιιιιγο μεγαλυτερο με λιγο μεγαλο κεφαλι (απο ονοματα δεν σκαμπαζω), και 3 γλυφτες (εναν που ηταν μεσα απο πριν, εναν που μας τον εδωσαν να καθαριζει τον πατο κι ενα που κολλαει στα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...