Jump to content

Απορίες Για Στρωσιμο Ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σας και απο μένα.

Πήρα χθες ένα ενυδρειο 60χ30χ30, 56 λίτρα μαζί είχε δώρο ένα φιλτρο εσωτερικό μικρό της eheim (150-300 l/hr) (με σφουγγάρι μέσα μόνο), θερμαντηρα και θερμόμετρο.

Εστησα το ενυδρείο με υπόστρωμα για τα φυτά χαλίκια μικρού μεγέθους και έβαλα τα φυτά.

Με το που έβαλα το νερό έριξα και το αντιχλωριο black water aquatan και βέβαια έχω κάποια θέματα με το μαύρο το οποιο δεν θέλω.

Ο υπάλληλος μου είπε να βάλω το φιλτρο να λειτουργεί κάθε 18 ώρες.

Αποτι είδα εδώ δεν πρέπει να σταματάει!

Μετα την λειτουργία του φιλτρου έριξα τα βιολογικό υλικό φιλτρου. Δεν έκανα κάτι άλλο απο κει και πέρα.

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

1) θα χρειάστω κάποιο καλύτερο φιλτρο που να παίρνει βιολογικό υλικό για τέτοιο ενυδρείο;

2) το υγρό sera nutrivec πρέπει να ξανά ρίξω; Και αν ναι πως θα το καταλάβω;

3) μπορω να πάρω τα τεστ και να αρχίσω να μετράω απο τώρα να δω τι γίνεται στο νερό;

4) αυτή η μαυρίλα πως θα φύγει ρε παιδιά; Προσφέρει κάτι στο ενυδρείο εννοώ σαν συστατικό.

Αυτά προς το παρόν και αν πάρω απαντήσεις επανέρχομαι με κάποια αλλα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλως ήρθες στο αγαπημένο μας χόμπυ.Το blackwater που σου έδωσαν προσομοιώνει συνθήκες αμαζονίου και αρέσει αυτό το χρώμα στα ψάρια που ζούν εκεί.Βέβαια για το μέγεθος του ενυδρείου σου τα περισσότερα από αυτά δεν μπαίνουν λόγω λίτρων.Αν δεν θές αυτό το μαύρο χρώμα να μην το ξαναβάλεις.Τώρα αυτό που έχεις μέσα είτε θα κάνεις υπομονή να γίνει διάφανο με τις αλλαγές που θα κάνεις ή θα βάλεις άνθρακα στο φίλτρο να το τραβήξει και μετά θα τον πετάξεις ή μιας και μάλλον δεν έχεις βάλει ακόμα ψαράκια μέσα και το ενυδρείο είναι άστρωτο,να αλλάξεις όλο το νερό και να βάλεις καινούριο.Να πάρεις σκέτο αντιχλώριο. Δες και εδώ τι ακριβώς είναι αυτό που σου έδωσαν.

sera GmbH - Προϊόντα - sera blackwater aquatan

Το φίλτρο του ενυδρείου λειτουργεί συνέχεια,24 ώρες την ημέρα,365 μέρες τον χρόνο.Δεν σταματάει ποτέ και για κανέναν λόγο.Είναι η καρδιά του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Μπορω να πω ότι διαβάζω απο χθες και έχω ενθουσιάστει.

Μπορω να ξεκινήσω δλδ απο τώρα με κάποιες αλλαγές νερου; 15-20%

Για να μην αλλάζω όλο το νερό...

Το υγρό bio nutrivec κάθε ποτε το ρίχνω;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το υγρό αυτό είναι βακτήρια για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου. Οδηγίες έχει πάνω το μπουκάλι.Αν θές να φύγει η μαυρίλα του νερού βάλε άνθρακα μέσα στο φίλτρο και μόλις καθαρίσει βγάλτον και πεταξέ τον.Αν τώρα δεν θες να μπείς σε έξοδα και από την στιγμή που δεν έχεις ακόμα ψάρια,αδειασέ το όλο και βάλε καινούριο νερό με αντιχλώριο πάντα.Όχι βέβαια αυτό που σου έδωσαν αλλά κάποιο άλλο που να μην χρωματίζει το νερό.Φυσικά θα ξαναβάλεις βακτήρια(το άλλο μπουκαλάκι που σου έδωσαν).Το μαύρο νερό είναι το βιοτοπικό του αμαζονίου και κάποιων παραποτάμων του.Βέβαια η χρήση χημικών γενικά προσωπικά δεν μου αρέσει.Αν ήθελα κάτι τέτοιο θα προτιμούσα την χρήση τύρφης,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα,μην μπλέκεσαι.

Προσεχέ μόνο μην κάνεις το λάθος που κάνουν όλοι οι αρχάριοι.Μην βάλεις πολλά ψάρια.Το ενυδρείο σου είναι μικρό.Να προσέξεις το τελικό τους μέγεθος και όχι πια σου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδια αποφάσισα να αναβάθμισα το φιλτρο με το eheim ecco pro 2032 και έβγαλα το 50% του νερου και το αντικατεστησα (ξανά αντιχλωριό και ωφέλιμα βακτυρια). Το βλέπω καλύτερα και το ευχαριστιεμαι.

Βλέπω ότι το φιλτρο αυτό σαν πιο μεγάλο εξάγει νερο με μεγάλη ένταση μέσα στο ενυδρείο. Θα έχω πρόβλημα με το μέγεθος του ενυδρειου μου; 60 λίτρα.

Άνθρακα που μου είπατε να βάλω βλέπω ότι έχει μέσα το καινούργιο φιλτρο οπότε δουλεύει και αυτο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το φίλτρο που πήρες.Καλή επένδυνση.Έχω το 2034.Το δίνουν για 60-120 λίτρα,άρα είσαι καλά.Αν νομίζεις πως είναι αρκετά δυνατό μπορείς στην έξοδο να τοποθετήσεις ένα κομμάτι σωλήνα από αυτό που είχε μέσα το φίλτρο και σίγουρα θα σου περίσεψε ένα κομμάτι,να του κάνεις τρύπες και έτσι να σπάει λίγο την ένταση.Κάτι σαν spray bar.Μπορείς να φράξεις την έξοδο με μιά τάπα ή τσακίζοντας στην άκρη τον σωλήνα ώστε να βγάζει μόνο από τις τρύπες που θα κάνεις.

Ναι το φίλτρο αυτό έχει άνθρακα μέσα.Πρόσεξε όμως,θα πρέπει να τον βγάλεις σε κανα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω έτσι το είδα σαν επένδυση. Είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Ευχαριστω για τις ιδέες σου!!! όντως είχε ένα καπάκι πράσινο το οποιο δεν ήξερα τι κάνει. Θα δοκιμάσω να μείωση την ένταση γιατι ταράζει πολυ το νερο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να προσθεσω μονο οτι αν η ροη του νερου ειναι μεγαλη, μπορεις να κλεισεις λιγο το βανακι της εξαγωγης.

Απλα οχι πανω απο το 30% καθως ζοριζεται το συστημα και δημιουργουνται προβληματα στο θαλαμο της φτερωτης............

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι μετά απο 3 βδομάδες χωρίς ψάρια και τα φυτα μου μόνο που μάλλον ακόμα να συνηθίσουν το καινούργιο περιβάλλον.

Το τρελό είναι ότι πριν 2 μέρες μέτρησα

Αμμωνία 0

No2 0

Καιι.... No3 0 (?)

Λέω κάτι λάθος θα έγινε. Ρίχνω τροφη και βακτυρια μετράς μετα απο μια μέρα και πάλι τα ίδια.

Τρελο;

Προσωπικά δεν πιστεύω να συμβαίνει κάτι... οπότε λέω να κάνω μια αλλαγή νερού μεγάλη να καθάρισω και το φιλτρο γιατί το ακούω να βγάζει έναν παράξενο ήχο τελευταία ( μάλλον ζοριζεται) και να βάλω ψάρια μετα.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Να καθαρίσεις το φίλτρο από τί?μήπως έχεις κλείσει κάποιο βανάκι και ζορίζεται το φίλτρο?ή ίσως πήρε αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τα σφουγγαρια. Δεν χρειάζεται; Με ενυδρειακό νερό

Όχι δεν έχω κλείσει κανένα βάνακι. Κανε ένα χρτς χρτς που δεν το έκανε πριν.

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πάρει αέρα?λίγο δύσκολο βέβαια εκτός αν σε κάποια αλλαγή ξενέρωσε λίγο και τράβηξε.Τα σφουγγάρια να τα καθαρίσεις από ποιά βρωμιά?ψάρια δεν έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ακόμα αλλαγή νερού. Μιας και είναι στο στρωσιμο. Σήμερα έλεγα να κάνω την πρώτη μεγάλη ώστε να βάλω ψάρια μετά.

Καλά δεν θα κάνω;

Βασικά έχω φυτα και αυτά έχουν ρίξει αρκετή βρωμια μέχρι που μπλοκάρουν την είσοδο του φιλτρου και με μια τσιμπίδα τα βγάζω. Οπότε δεν θα έχει και μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φύλλα και κλαδάκια από τα φυτά.Δεν μπουκώνουν τα σφουγγάρια αυτά εκτός πια και αν μάδησαν΄πολύ και έχεις φυτά με πολύ ψιλά φύλλα.Τα περισσότερα τα κρατάει η σχάρα που έχει στην εισοδό του το εξωτερικό.Στο δικό μου το εσωτερικό,μιας και έχω πάντα δύο,ένα έσω και ένα έξω για περισσότερη σιγουριά τα κρατάει στην σχάρα,πολύ λίγα περνάνε μέσα και τα σταματάει το βαμβάκι που ποτέ δεν μου έχει στομώσει από φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ακόμα αλλαγή νερού. Μιας και είναι στο στρωσιμο. Σήμερα έλεγα να κάνω την πρώτη μεγάλη ώστε να βάλω ψάρια μετά.

Καλά δεν θα κάνω;

εαν μετρας

αμμωνια=0

νιτρωδη=0

νιτρικα= μετρησιμα

και αυτο για μερικες μερες να ειναι σταθερο,ΤΟΤΕ μονο κανεις την πρωτη σου αλλαγη νερου και θεωρεις οτι εχει στρωσει το ενυδρειο.

προσοχη μεγαλη οταν βαλεις ψαρια.οχι πολλα μαζι,θα βαζεις λιγα και θα το αφηνεις 1 βδομαδα μεχρι να βαλεις και αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μέτραω klaz 3 μέρες τώρα σταθερά αμμωνία 0 no2 0 και no3 0. Μπορεί να είναι πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μέτραω klaz 3 μέρες τώρα σταθερά αμμωνία 0 no2 0 και no3 0. Μπορεί να είναι πρόβλημα;

ΝΑΙ,εαν συνεχιζεις να βλεπεις τα no3(νιτρικα) να ειναι 0.σου δειχνει πως δεν εχει στρωσει ακομα.

συνεχισε να ριχνεις βακτηρια και τροφη ψαριων,και εχε υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό; δλδ η έλλειψη νιτρικών; αφου σύμφωνα με τον κύκλο του αζώτου δεν θα πρέπει να παράγονται νιτρικα στο τέλος; Τι τα καταναλώνει;

Link to comment
Share on other sites

γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό; δλδ η έλλειψη νιτρικών; αφου σύμφωνα με τον κύκλο του αζώτου δεν θα πρέπει να παράγονται νιτρικα στο τέλος; Τι τα καταναλώνει;

δεν τα καταναλωνει κατι.απλως δεν τελειωσε ο κυκλος του αζωτου και δεν αρχισανε να παραγονται καν ακομα..
Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζω να ρίχνω τροφή και ωφέλιμα βακτύρια

... και συνεχίζω να παίρνω

Αμμωνία 0

No2 0

No3 0

Po4 0,5

Σε δύο μέρες κλείνω την 4 βδομάδα στρωσίματος :(

Υπομονή;

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

ολο αυτο το διαστημα δεν ειδες καμμια μεταβολη σε κανενα απο τα τεστ που κανεις?

μηπως εχουν ληξει τα βακτηρια που ριχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω ακριβώς τι έκανα. Το φιλτρο δουλεύει 4 βδομάδες. Απο λάθους μου δεν έριχνα απο την αρχή τροφη (πίστευα ότι δεν χρειάζεται) οπότε τροφη ρίχνω τις τελευταίες 2.

Έχω αδειάσει 2 μπουκάλια sera bio nutrivec. Δε ήταν ληγμενα. Το φιλτρο μου εξωτερικό έχει βιολογικό υλικό μπαλιτσες, ένα σφουγγάρι άσπρο πάνω τους (υαλοβαμβακας;) και το σφουγγάρι του μηχανικού φιλτρου.

Όσο αναφορά τις μεταβολές στα πρώτα τεστ είχα ενδείξεις αμμωνιας και νιτρωδων ΚΑΙ νιτρικων

Αυτά.

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειχες ταισει καθολου οπως ειπες....τσαμπα και τα βακτηρια,και ο χρονος σου.εσυ εριχνες βακτηρια,και αυτα πεθαιναν απο την πεινα.

στην ουσια τωρα ξεκινας να στρωνεις....δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το κατάλαβα... Οπότε υπομονή.... Και όλα θα πανε καλά;

Πάντως ότι έχω αμμωνία και νιτρωδη 0 σημαίνει ότι είμαι σε καλό δρόμο; :)

Link to comment
Share on other sites

σχετικο ειναι.αρχικα ανεβαινει η αμμωνια.μολις αρχισει να κατεβαινει μετρας νιτρωδη.καποια στιγμη εχεις 0 αμμωνια και τα νιτρωδη ανεβαινουν.οταν αρχισουν να κατεβαινουν τα νιτρωδη αρχιζεις να μετρας νιτρικα.οταν η αμμωνια ειναι μηδεν και τα νιτρωδη το ιδιο ενω μετρας νιτρικα,τοτε εχει στρωσει.

οι μετρησεις θα σου δειξουν που βρικεσαι.συνεχισε να ριχνεις βακτηρια και τροφη καθημερινα.

ποση θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...