Jump to content

Πληγωμένο Ενυδρείο Help


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά πως πάνε τα κέφια?

Σήμερα το πρωί έπεσε στα χέρια μου ένα ενυδρείο 60 λίτρα περίπου vision μα όπως λέει και ο τίτλος είναι πληγωμενο . Έχει σπάσει ο πατος , και θα ήθελα ιδέες και λύσεις για να το διορθώσω και προτάσεις για τους κατοίκους του !

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ,ολα ανθιρα οπως ελεγε και ο Βουτσας.

Βαλε μια φωτο να δουμε τι εχει.Ειναι ραγισμα η ειναι θρυψαλα? Εχει παει το σπασιμο στις σιλικονες?Μαλλον φτιαχνετε αλλα βαλε φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ηταν θρύψαλα το αφαίρεσα ειχα παει απο τον Νινταλ το απογευμα και με κατατόπισε πλήρως ευχαριστω πάντως για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για τους ενοίκους του ? Κάποιος?

Έλεγα για 3-4 kribensis και φουλ φυτά . Φίλτρο ετοιμάζω ένα DIY μόλις ολοκληρωθεί και ανάλογα το αποτέλεσμα θα κάνω και την παρουσίαση της κατασκευής .

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έτοιμο : σε μια μουφα pvc φ 75 ταπωσα την μια άκρη και στην άλλη εφαρμοσα μια γωνία 90 μοιρών πάλι φ 75 και ταπωσα το τέλος με τάπα την οποία είχα τρυπήσει και από την μέσα πλευρά είχα εφαρμόσει την αντλία από ένα παλιό εσωτερικό φίλτρο (360 λ/ω) μετά έκανα κάθετες τομές στην άκρη μακριά από την αντλία . Αποτέλεσμα ? Ένα εσωτερικό φίλτρο με κυκλοφορία 360 λ/ω και καδο χωρητικότητας περίπου 1 και κάτι λίτρων . Και ερωτώ φίλοι μου με μισό λίτρο μακαρονι, σφουγγαρια κτλ καλύπτω ένα 60άρι ενυδρείο ?

Ααα κόστος 8 ευρώ χωρίς το μοτερ . Σε λίγες μέρες θα επιχειρησω να κάνω και ένα εξωτερικό με καδο πάνω από 8 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έτοιμο : σε μια μουφα pvc φ 75 ταπωσα την μια άκρη και στην άλλη εφαρμοσα μια γωνία 90 μοιρών πάλι φ 75 και ταπωσα το τέλος με τάπα την οποία είχα τρυπήσει και από την μέσα πλευρά είχα εφαρμόσει την αντλία από ένα παλιό εσωτερικό φίλτρο (360 λ/ω) μετά έκανα κάθετες τομές στην άκρη μακριά από την αντλία . Αποτέλεσμα ? Ένα εσωτερικό φίλτρο με κυκλοφορία 360 λ/ω και καδο χωρητικότητας περίπου 1 και κάτι λίτρων . Και ερωτώ φίλοι μου με μισό λίτρο μακαρονι, σφουγγαρια κτλ καλύπτω ένα 60άρι ενυδρείο ?

Ααα κόστος 8 ευρώ χωρίς το μοτερ . Σε λίγες μέρες θα επιχειρησω να κάνω και ένα εξωτερικό με καδο πάνω από 8 λίτρα.

δες και το δικο μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74010

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο giannispopi τρομερή δουλειά κάτι τέτοιο έχω και εγώ περίπου στο μυαλό μου σε λίγο ανεβάζω φώτο του μικρού!

Link to comment
Share on other sites

giannispopi anubia είναι το ενυδρείο σου?

ναι

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το 1.20 ειναι.. το φιλτρακι σου καλο φαινεται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...