Jump to content

New Reef In Town


Vaggelis78

Recommended Posts

Αν κάτι πάει στραβά δες το σχέδιο που έχουν και πόσο μεγάλη ψύχτρα αυτά.Πάντως εύχομαι να σου βγούν λύρα 100.

http://www.kessil.com/products/a150_led_aquarium_light.php

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλε μου να το χαίρεσαι είναι τέλειο όπως και τα φώτα σου τα έχω και εγώ και είναι άψογα,και όπως αναφέρετε και πιο πάνω μετά από 10 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας τις πιάνεις και τις ξεβιδώνεις άνετα γιαυτό θα παρακαλούσα όποιος δεν έχει δοκιμάσει ένα προϊόν μην κάνει αρνητική κριτική για αυτό είναι άδικο πολύ. τα συγκεκριμένα led έχουν χαμηλή θερμοκρασία και η ψήκτρα που διαθέτουν είναι υπεραρκετή ακόμα και για το καλοκαίρι. αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία μετά από δοκιμή και συνεχόμενη χρήση των συγκεκριμένων led.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φίλε μου με καταπληκτικό στήσιμο για πολλά κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Έγινε ένα μικρο update στον εξοπλισμό κι έχουμε και λέμε:

Το 9010 αντικαταστάθηκε από ένα Η&S 200 με 2 Aquabee.

Μπήκαν 2 Vortech(μια 10αρα και μια 40αρα) και αφαιρέθηκαν όλοι οι κυκλοφορητές.

Και προστέθηκε και ένα Teco TR15.

Οπότε από hardware μου λείπει μια αναπλήρωση και κλείσαμε.

Από ζωντανά τώρα, λίγα πράγματα.

Μια αποτυχημένη προσπάθεια με μια Heliofungia, που για κανα μήνα πήγαινε καλά, αλλά μετά έκλεισε τελείως μέχρι που την έβγαλα.

Ενα bubble που με παιδεύει μέχρι να του βρω θέση. Μια μέρα ανοίγει, μια μέρα μένει κλειστό.

Και μια bubble tip, που ήρθε μαζί με το βραχάκι της, αλλά μετά από 10 μέρες το άφησε και κάνει βόλτες. Μέχρι να με εκνευρίσει και να την στείλω :D

Από ψαράκια, έβαλα 7 κλουνάκια ακόμα, στο σύνολο είναι 10.

Ενα sexguttata και ένα orange spoted goby, που όχι μόνο δεν πλακώνονται, αλλά βοσκάνε και παρεάκι.

Και τέλος, ένα tiny blue tang. Το οποίο μπήκε με επιφύλαξη, αλλά τελικά με το medium blue που προϋπήρχε, κάνουν βόλτες παρέα.

Άλγες, κυανοβακτήρια κτλ, φτου φτου μακριά από μας, δεν έχω τίποτα.

Ο νεκρός βράχος ζωντανεύει μια χαρά και τα πρώτα έντονα σημάδια από κοραλλίνη έκαναν την εμφάνιση τους στα τζάμια.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να δεις βρε Στράτο? Δεν έχει αλλάξει κάτι οπτικά :D

Αλλα θα βγάλω κανα δυο με το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον φωτισμο τελικα ικανοποιημενος;

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ. Για την ώρα αξίζουν κάθε σεντ που έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα και πολύ καλή η επιλογή των κατοίκων.

Η εμπειρία και η βοήθεια από ανθρώπους που ξέρουν πραγματικά εντυπωσιάζει,

τόσο στο στήσιμο του βράχου, στον εξοπλισμό αλλά και στον φωτισμό.

Καλή συνέχεια λοιπόν και αναμένουμε νεότερες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορείς να μας πεις συγκεκριμένα πιο μοντέλο φωτιστικού είναι σε παρακαλώ;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, και πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, πολλά πολλά συνχαρητήρια φίλε μου, να το χαίρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

:thaman: έχεις κάνει κινήσεις ματ σε όλα , κάνε και μια καβάτζα για ριάκτορα ασβεστίου ή δοσομετρικές και είσαι κομπλέ , έχε τον νού σου όμως κάνε λίγο κράτει με το στοκάρισμα γιατί οι μπορεί να έχεις τίποτα εξάρσεις αλγών :bigemo_harabe_net-55:
Link to comment
Share on other sites

:thaman: έχεις κάνει κινήσεις ματ σε όλα , κάνε και μια καβάτζα για ριάκτορα ασβεστίου ή δοσομετρικές και είσαι κομπλέ , έχε τον νού σου όμως κάνε λίγο κράτει με το στοκάρισμα γιατί οι μπορεί να έχεις τίποτα εξάρσεις αλγών :bigemo_harabe_net-55:

Η αλήθεια είναι οτι απο πλευράς εξαρτημάτων, προσπάθησα να κάνω τις καλύτερες επιλογές(με βάση πάντα το οικονομικό σκέλος) και νομίζω οτι είμαι μια χαρά. Ως σκοπός δεν είναι το απόλυτο reef, αλλά ένα light απαιτήσεων reef που να μπορώ να το συντηρήσω εύκολα και χωρίς πολλά πολλά.

Προσπαθώ δλδ το χόμπυ να μην γίνει εξαναγκασμός και σκλαβιά. Να κάνω αλλαγή νερού και να γουστάρω που το κάνω, κι όχι να λεω πρέπει να κάνω αλλαγή :-)

Οσο για ριάκτορες και δοσομετρικές, για την ώρα νομίζω οτι δεν μου χρειάζονται.

Το στοκάρισμα μου είναι πραγματικά πολύ μετρημένο, αφού μέχρι και η γυναίκα μου με ρώτησε γιατί έχω αφήσει τον βράχο άδειο και οτι μερικά κοράλλια πρέπει να μπουν.

Απο ψαράκια, αν πάνε καλά τα πράγματα, περιμένω 2 tang ακόμα και ολοκλήρωσα.

Σαν σύνοψη, κάνω μια αλλαγή τον μήνα και μετράω νιτρικά την προηγούμενη μέρα(από 5-10) και αμμωνία, φωσφορικά στο 0.

Αντιφώσφορο αλλάζω και 4-5 μήνες(Tunze) και άνθρακα κάθε 30-40 μέρες(Κεντ).

Link to comment
Share on other sites

Ένα κακής ποιότητας βιντεάκι από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο στησιμο,αλλα τα 500 κλοουνακια τι τα ηθελες...?

ΥΓ.αν πραγματικα θελεις να δεις κακης ποιοτητας βιντεακι απο κινητο,που να δεις το δικο μου βιντεο....

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχεις πιτσιρίκια, ένας Νέμο ποτέ δεν είναι αρκετός χαχαχαχαχαχα

Ξέχωρα από την πλάκα, δεν βρήκα κάποιο κοπαδόψαρο που να μου κάνει κλικ κι έτσι έβαλα τους κλόουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και παλι για το aquascape , με ολοκαθαρο αραγωνιτη ......

Μην βιαζεσαι απο ψαρια ..... υπαρχουν πολλες επιλογες.

Τι σκεφτεσαι να βαλεις μεσα απο κοραλια?

Link to comment
Share on other sites

χεχε...οντως.παντως το κοπαδοψαρο ειναι ενα θεμα.....

τα χρομις ειναι εντελως βλαμμενα,μαλωνουν συνεχεια μεταξυ τους και αν αποφασισει να πεθανει ενα,το κανουν παρεα και τα υπολοιπα.απο την αλλη οι διαφορες ανθιες και ψευδανθιες εκτος του οτι δεν τρωνε ευκολα,ειναι ευαισθητες αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και παλι για το aquascape , με ολοκαθαρο αραγωνιτη ......

Μην βιαζεσαι απο ψαρια ..... υπαρχουν πολλες επιλογες.

Τι σκεφτεσαι να βαλεις μεσα απο κοραλια?

Φροντίζει για τον αραγωνίτη ένα orange spotted goby. Δυστυχώς ένα (ακόμα) sexuguttata έφυγε και δεν βάζω άλλο.

Ψαράκια άλλο ένα τάνγκ θα βάλω και είμαι κομπλέ.

Κοράλλια, οτι είναι φωτοσυνθετικό, εύκολο και χωρίς πολλά πολλά.

Πάντως Σταύρο, οι ricordea που μου έδωσες πρέπει να τις έφαγε ο mithrax. Ολο βόλτες τις πήγαινε μέχρι που εξαφανίστηκαν :)

χεχε...οντως.παντως το κοπαδοψαρο ειναι ενα θεμα.....

τα χρομις ειναι εντελως βλαμμενα,μαλωνουν συνεχεια μεταξυ τους και αν αποφασισει να πεθανει ενα,το κανουν παρεα και τα υπολοιπα.απο την αλλη οι διαφορες ανθιες και ψευδανθιες εκτος του οτι δεν τρωνε ευκολα,ειναι ευαισθητες αρκετα.

Αυτα είχα κι εγώ στο μυαλό και έβαλα τα κλουνάκια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Bαγγελη καιρο εχεις να ανεβασεις καμια φωτο.

Πως παει το ενυδρειο;Για ενημερωσε

:)

Link to comment
Share on other sites

Χααααλααααραααααα, πιο χαλαρά πεθαίνεις :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao:

Η αλήθεια είναι οτι μετά το oodinium που μου αφάνισε σχεδόν όλα τα ψάρια, απογοητεύτηκα. Σε βαθμό που ήθελα να το διαλύσω.

Κάτι η αναβλητικότητα κατι οι πολλές ώρες εργασίας και το ενυδρείο παρέμεινε στην θέση του.

Βέβαια άλλαξα συμπεριφορά και ρουτίνες με οτι συνεπάγεται αυτό.

Αλλαγές νερού κάθε 3-4 μήνες, καθάρισμα τζάμια οταν δεν βλέπεις μέσα, τάισμα όποτε το θυμηθώ, μετρήσεις ποτέ και γενικότερα μια "κακή" συμπεριφορά προς το ενυδρείο. Μονο την αλατότητα πρόσεχα και την συμπλήρωση της αυτόματης αναπλήρωσης.

Ύστερα απ'όλα αυτά η γυάλα έχει βρει μια ισορροπία. Τα ψάρια μου είναι καλά, τα κοράλια, όσα έμειναν, επιβιώνουν, η ανεμώνη μεγαλώνει.

Τελος πάντων, η πρώτη φώτο είναι από τον Δεκέμβριο του '13 και την δεύτερη την έβγαλα τώρα :D

post-18743-0-17595100-1399382049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...