Jump to content

Καλησπερα!!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!πριν λιγες μερες πηρα ενα ενυδρειο 120λ αλλα εχει ενσωματομενο μεγαλο φιλτο.υπαρχει κατι (φυτο ωστε να μπορεσο να το καλιψω?κατι σαν αλγη?(α,ποιο σφουγκαρακι βαζο κατω το μεγαλο μπλε η το ασπρο?)

επισης να βαλο φυτα αμεσως η μετα τα τεστ?(εχει φωτισμο 30 και ειναι σε σχετικα φωτινο σημειο)

αυτα για την ωρα ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τισ ερωτησεις μου αλλα αν δεν εμπαινα σε αυτο το φορουμ τοτε θα εκανα οτι μου ειπε η κυρια στο πετ,δηλαδη λιγο αντιχλωριο και σε μια βδομαδα ψαρια!

(οπωσ καταλαβενετε ειμαι κ αβοηθητος)

ασχετο... :welcome: 25 κιλα χαλικι μου φενονται πολλα ρε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην aquazonoπαρεα!!

θα σου πρότεινα να κάνεις αργά βήματα ώστε να στρώση καλά το ενυδρείο

και μετά να δεις για φυτά.

Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλεις (εύκολα) φυτά πριν το στρώσιμο.

το άσπρο σφουγκαρι που λες πρέπει να είναι υαλοβάμβακας και πάει πάνω.

Νομίζω ότι γύρω στα 20 κιλά είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!πριν λιγες μερες πηρα ενα ενυδρειο 120λ αλλα εχει ενσωματομενο μεγαλο φιλτο.υπαρχει κατι (φυτο ωστε να μπορεσο να το καλιψω?κατι σαν αλγη?(α,ποιο σφουγκαρακι βαζο κατω το μεγαλο μπλε η το ασπρο?)

επισης να βαλο φυτα αμεσως η μετα τα τεστ?(εχει φωτισμο 30 και ειναι σε σχετικα φωτινο σημειο)

αυτα για την ωρα ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τισ ερωτησεις μου αλλα αν δεν εμπαινα σε αυτο το φορουμ τοτε θα εκανα οτι μου ειπε η κυρια στο πετ,δηλαδη λιγο αντιχλωριο και σε μια βδομαδα ψαρια!

(οπωσ καταλαβενετε ειμαι κ αβοηθητος)

ασχετο... :welcome: 25 κιλα χαλικι μου φενονται πολλα ρε παιδια!

Καλως ηρθες gshadow.

Ενα φυτο που χρησιμοποιειται για να καλυφθουν επιφανειες ειναι η Vesicularia dubyana (Java Moss) αλλα αυτο το δενεις συνηθως πανω σε ξυλο η σε πετρα και μετα απο καιρο αναπτυσεται εκει. Στο εσωτερικο φιλτρο που ειναι πλαστικο δεν ξερω αν θα μπορουσε να δεθει και να πιασει. Αν το εχει δοκιμασει κανεις θα μας το πει.

Αλλιως σε εκεινη την πλευρα του ενυδρειου βαλε ψηλα φυτα. Δες τα προφιλ φυτων εδω.

Φυτα μπορεις να βαλεις οποιαδηποτε στιγμη θελεις.

Το ασπρο σφουγγαρι ειναι υαλοβαμβακας και παει πανω. Αν υπαρχει χωρος καλο ειναι να βαλεις και καποιο βιολογικο υλικο π.χ. substrat pro.

Το ποσο χαλικι θα βαλεις ειναι αναλογα με την επιφανεια του ενυδρειου και το ποσο υψος θελεις να φαινεται.

Παντως τα 25 κιλα και εμενα μου φαινονται πολλα. Δεν θυμαμαι ποσο ειχα βαλει εγω να σου πω περιπου αλλα μπορεις να παρεις πρωτα λιγα κιλα και μετα να δεις αν θα χρειαστεις και αλλο.

Και αφου σκοπευεις να βαλεις φυτα μπορεις επισης ειναι να βαλεις και υποστρωμα-λιπασμα για τα φυτα κατω απο το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα παιδια!!

πηρα και υποστρωμα οκ!(ξαναλεω ευτυχως που πριν κανω οτιδηποτε μπηκα πρωτα εδω)

ελπιζω να τα καταφερω γιατι ειναι κατι που ηθελα παντα και θα φρικαρω αν κανω λαθη! ηδη πλενω κανα 4ωρο τα χαλικια!!

cu :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το καλύψεις με τον με μια πλατιά ριζά ή κάτι παρόμοιο και εκεί πάνω να δέσης μερικά Microsorium pteropus όπως βλέπεις στη Φώτο κάτω.

post-2663-1166639903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ασπρο σφουγγαρι ειναι υαλοβαμβακας και παει πανω. Αν υπαρχει χωρος καλο ειναι να βαλεις και καποιο βιολογικο υλικο π.χ. substrat pro.

Το ποσο χαλικι θα βαλεις ειναι αναλογα με την επιφανεια του ενυδρειου και το ποσο υψος θελεις να φαινεται.

Παντως τα 25 κιλα και εμενα μου φαινονται πολλα. Δεν θυμαμαι ποσο ειχα βαλει εγω να σου πω περιπου αλλα μπορεις να παρεις πρωτα λιγα κιλα και μετα να δεις αν θα χρειαστεις και αλλο.

Και αφου σκοπευεις να βαλεις φυτα μπορεις επισης ειναι να βαλεις και υποστρωμα-λιπασμα για τα φυτα κατω απο το χαλικι.

:)

Απλά να υπολογίσεις το πάχος του βυθού να μην περνάει τα 6 εκατοστά!

π.χ. 1 εκατ χαλίκι - 2 εκατ λίπασμα - 3 εκατ χαλίκι = 6 εκατ βυθός

Link to comment
Share on other sites

ah,oxi...auto de to diabasa pouthena kai ebala prota 2cm upostroma kai guro sta 5cm xaliki apo pano katholou apo kato!!sozete h katastash?kai pos,an pao na ta bgalo tha ginoyn ena!

kai kati allo ebala nero kamia ora tora alla den eriksa anticlorio ktl giati uparei poly tholoura kai elega mhpos to ksanaalaza h einai fisiologiko??na ta rikso??

Link to comment
Share on other sites

ah,oxi...auto de to diabasa pouthena kai ebala prota 2cm upostroma kai guro sta 5cm xaliki apo pano katholou apo kato!!sozete h katastash?kai pos,an pao na ta bgalo tha ginoyn ena!

Μια χαρα ειναι φιλε μου δε θα εχεις κανενα απολυτος προβλημα ... ετσι ακριβως ειναι και στο δικο μου ενυδρειο ... :D

kai kati allo ebala nero kamia ora tora alla den eriksa anticlorio ktl giati uparei poly tholoura kai elega mhpos to ksanaalaza h einai fisiologiko??na ta rikso??

Μπορεις να το κανεις αυτο να το αδιασεις για μια φορα και να το ξαναγεμισεις ... βοηθαει να φυγει λιγο η θολουρα .... αλλα και ετσι να το αφησεις και παλι θα ξεθολωσει απλα λιγο πιο αργα ... Μια χαρα τα πας ... :)

Link to comment
Share on other sites

Για το υποστρωμα "παιζουν" και οι δυο τροποι. Και εγω σαν και εσενα το εχω.

Η θολουρα δεν πειραζει ειναι φυσιολογικη. Θα καθαρισει γρηγορα. Ριξε αντιχλωριο και ξεκινα το στρωσιμο.

Μονο εχε στο νου σου οτι ο υαλοβαμβακας καποια στιγμη θα χρειαστει να αλλαχτει γιατι μαζευει βρωμια απο το ενυδρειο και βουλωνει το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

:D

Απλά να υπολογίσεις το πάχος του βυθού να μην περνάει τα 6 εκατοστά!

π.χ. 1 εκατ χαλίκι - 2 εκατ λίπασμα - 3 εκατ χαλίκι = 6 εκατ βυθός

Αυτό δεν το κατάλαβα, τη εννοείς 1 εκατ χαλίκι κάτω; Και πόσο χονδρό - 2 εκατ λίπασμα στην μεση:- 3 εκατ χαλίκι πάνω = 6 εκατ βυθός

Διαφωνώ ευγενικά για τον συνδυασμό και το πάχος του βυθού. Εγώ τα γνωρίζω λίγο διαφορετικά. Μπορεί βέβαια να έχω και άδικο.

Και πάλη συγγνώμη αλλά δεν διαφωνώ με σκοπό να ανοίξω μέτωπο αντιπαράθεσης αλλά για να διαπλατύνω της γνώσης μου. :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΑΞΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΗΡΑ ΤΕΣΤ ΣΕ ΣΤΙΚΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟYN LEEI AQUAVITAL MULTISTICK ΤΟ ΕΒΑΛΑ Κ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ(ΜΗΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ Τ ΑΦΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕΣΑ?) ΜΕΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΥΠΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΑ ΑΜΜΩΝΙΕΣ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΣΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ)ΚΤΛ.ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ!Κ ΤΟ ΝΟ2 ΛΕΕΙ ΟΚ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΚ Κ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙΠΡΑΣΙΝΟ :D ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΡΗ ΤΟ ΤΕΛΑΙΤΕΑΑΙΟ ΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΒΓΗΚΕ ΑΣΠΡΟ :D ΜΠΟΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΠΩΣ ΤΑ ΙΣΟΡΟΠΩ? :)

Link to comment
Share on other sites

Τα στικς δείχνουν κατά προσέγγιση σε τη κατάσταση βρίσκεται το ενυδρείο. Για σωστή μέτρηση πρέπει να καταφύγεις στης σταγόνες. Με τα στηκς δεν βγάζεις άκρη άμα θες να ρυθμίσεις σωστά το ενυδρείο σου.

Προσωπικά πιστεύω τα στηκς είναι ένα εμπορικό τρικ. Για να βγάλουν η εταιρείες λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Τα στικς δείχνουν κατά προσέγγιση σε τη κατάσταση βρίσκεται το ενυδρείο. Για σωστή μέτρηση πρέπει να καταφύγεις στης σταγόνες. Με τα στηκς δεν βγάζεις άκρη άμα θες να ρυθμίσεις σωστά το ενυδρείο σου.

Προσωπικά πιστεύω τα στηκς είναι ένα εμπορικό τρικ. Για να βγάλουν η εταιρείες λεφτά.

:):D

Συμφωνω αν και προσωπικα δεν θα ελεγα οτι ειναι εμπορικο τρικ αλλα απλα ενα προιον που εφοσον χρησιμοποιηθει σωστα βοηθαει να εχουμε μια γενικη εικονα ορισμενων συνθηκων του ενυδρειου. Εγω εχω χρησιμοποιησει, πολυ παλιοτερα, μια φορα στικς και δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως πως μετραν με αυτα.

Παρολα αυτα για το στρωσιμο θεωρω τα υγρα τεστ καλυτερα και πιο ευχρηστα γιατι εχεις σωστοτερες και πιο κοντινες μετρησεις τιμων στο ενυδρειο με συνεπεια να ελεγχεις πιο ευκολα την κατασταση. Μπορεις να παρεις υγρα τεστ ΝΗ4/3, ΝΟ2, ΝΟ3 που ειναι απαραιτητα για το στρωσιμο και στην συνεχεια PH, GH/KH για να ξερεις και αυτες τις συνθηκες ωστε να δεις ποια ψαρια μπορεις να βαλεις.

Εκ πρωτης οψεως φαινονται πιο ακριβα τα υγρα τεστ αλλα σε βαθος χρονου σου ερχονται φθηνοτερα απο τα στικς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κατάλαβα, τη εννοείς 1 εκατ χαλίκι κάτω; Και πόσο χονδρό - 2 εκατ λίπασμα στην μεση:- 3 εκατ χαλίκι πάνω = 6 εκατ βυθός

Διαφωνώ ευγενικά για τον συνδυασμό και το πάχος του βυθού. Εγώ τα γνωρίζω λίγο διαφορετικά. Μπορεί βέβαια να έχω και άδικο.

Και πάλη συγγνώμη αλλά δεν διαφωνώ με σκοπό να ανοίξω μέτωπο αντιπαράθεσης αλλά για να διαπλατύνω της γνώσης μου. :)

Όπως αναφέρθηκε ήδη και απο άλλους χρήστες το πώς θα διαμορφώσουμε τις στρώσεις του βυθού μας είναι σχετικό!

Γι' αυτόν τον λόγο έβαλα και το π.χ. μια και είπα μόνο μια άποψη!

Με ενδιαφέρει να έχω πιο όμοιόμορφό βυθό για να υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα με την εξάπλωση των ριζών!

:D:P

Συμφωνω αν και προσωπικα δεν θα ελεγα οτι ειναι εμπορικο τρικ αλλα απλα ενα προιον που εφοσον χρησιμοποιηθει σωστα βοηθαει να εχουμε μια γενικη εικονα ορισμενων συνθηκων του ενυδρειου. Εγω εχω χρησιμοποιησει, πολυ παλιοτερα, μια φορα στικς και δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως πως μετραν με αυτα.

Παρολα αυτα για το στρωσιμο θεωρω τα υγρα τεστ καλυτερα και πιο ευχρηστα γιατι εχεις σωστοτερες και πιο κοντινες μετρησεις τιμων στο ενυδρειο με συνεπεια να ελεγχεις πιο ευκολα την κατασταση. Μπορεις να παρεις υγρα τεστ ΝΗ4/3, ΝΟ2, ΝΟ3 που ειναι απαραιτητα για το στρωσιμο και στην συνεχεια PH, GH/KH για να ξερεις και αυτες τις συνθηκες ωστε να δεις ποια ψαρια μπορεις να βαλεις.

Εκ πρωτης οψεως φαινονται πιο ακριβα τα υγρα τεστ αλλα σε βαθος χρονου σου ερχονται φθηνοτερα απο τα στικς.

;)

Μπορείς να πάρεις ένα σταγονόμετρο ή μια ένεση και να βάζεις με αυτό νερό απο το ενυδρείο για να μην μπερδεύονται τα χρώματα!

:D

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το μετραω αμεσως μολις ριξω τα βακτηρια?η να αφηνω λιγη ωρα?

Επισης στο πετ μου ειπανε φυτα να βαλω μετα απο μια βδομαδα αλλα εδω διαβασα οτι ειναι καλυτερο να τα βαλω τωρα για το στωσιμο του νερου η καταλαβα λαθος?

και τελος επιδη ψιλοζωγραφιζω υπαρχουν τιποτα ιδικα χρωματα ωστε να φτιαξω κατι πανω στα διακοσμιτηκα μου??( :) μη βαρατε υπενθημιζω οτι ειμαι αρχαριος!!!)αλλα τα περισσοτερα που εχω δει στα πετ εχω δει ειναι πολυ κακογουστα :D !!

Link to comment
Share on other sites

Για να ζωγραφισεις τα διακοσμητικα σου μηπως χρειαζονται ειδικα χρωματα που να μην κανουν

ζημια στα ψαρια σου;

Link to comment
Share on other sites

Με αμμωνία δεν θα το στρώσεις;

Θα βάζεις και βακτήρια;

Αν βάζεις και τα δύο κάνε τις μετρήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα της αμμωνίας και βάζε τα βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες!

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αυτο που μου ειπε ο PAST δηλαδη αν υπαρχουν φυτα που πιανουν πανω στο πλαστικο απο το φιλτρο?

επισης κοιταγα τι ιντεξ για ψαρια και καποια που θα ηθελα εχουν απο25 εως 27 θερμοκρασια για να ζησουν μπορω να τα βαλω η πρεπει να ειναι ολα ακριβος 26? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...