Jump to content

To reefακι του Μπιλάκου


varvanitidis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ καλύτερο από πριν σε εμφάνιση αλλά και λειτουργικότητα. Ένα Μπράβο λοιπόν και από εμένα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο και από μένα.Μου αρέσει πολύ περισσότερο το τωρινό σου στήσιμο. :thumbup:

Να πως τα ταξίδια μπορούν να γίνουν ένα καλό έναυσμα για την αναβάθμιση των ενυδρείων μας.

Είχα και εγώ την τύχη να βρεθώ στο Αquarium του Μονακό πριν λίγο καιρό, και μαζί με ένα ταξίδι στη Tαυλάνδη, στάθηκαν οι αφορμές για την ενασχόληση με το hobby.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωριζω απο θαλασσινο ειναι πανεμορφο

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το θέαμα που είδα είναι φυσικό να θέλω να κάνω μία αναβάθμισή την οποία έτσι και αλλίως σχεδιάζα καιρό.

Ξεκίνησα λοιπόν με τον φωτισμό. Είχα μόνο 2 Τ8 30W (Λευκή και ακτινική) και μία Τ5 39W (Λευκή).

Αποφάσισα λοιπόν να προσθέσω 2 Τ5 39W.

Εδώ θέλω πάλι να καταγγείλω τις εξωφρενικές τιμές που υπάρχουν στην αγορά όσον αφορά το χόμπι μας.

Καταρχήν όσον αφορα την Β. Ελλάδα (το έχω ξανάπει) οι τιμές είναι απίστευτες. Λάμπα Τ5 39W στην απίστευτη τιμή των 50€!!! Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα με 33€. Τελικά προμηθέυτικα από την Αθήνα 2 λάμπες (ακτινική και λευκή) στην τιμή των 20€ την μία της εταιρίας Hagen. Και ρωτώ υπάρχει κανένα θέμα ποιότητας πθ να δικαιολογεί τέτοιες διαφορές? Και απαντώ ο ίδιος: όχι βέβαια!!! Απλά ορίσμένοι θεωρούν ότι επειδή μας πουλούν κάτι "εξειδικευμένο" μπορούν να μας πιάνουν τον κ...... βγάζοντας απίστευτο κέρδος!

Και για να δέιτε το λόγου το αληθές διαβάστε παρακάτω.

Πάμε στο μηχανισμό που απαιτούν οι δύο αυτές λάμπες για να δουλέψουν. Είτε το πιστύεται είτε όχι η χαμηλότερη τιμή που βρήκα για ένα σύστημα φωτισμού ήταν 170€! Και για να μην παρεξηγούμαι εννοώ μόνο τα ακροφύσια και το μπάλλαστ, ούτε βάση, ούτε ανακλαστήρες ούτε τίποτα. Μιλάμε για ψάξιμο και Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Τη τιμή τη θωρώ τουλάχιστον κοροιδία.Αποφάσισα λοιπόν να κάνω το σύστημα μόνος μου και μου κόστισε λιγότερο από 30€. Αν είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια αισχρή διαφορά. Προτείνω λοιπόν να ανοιχτεί ένα νέο θέμα στο Forum στο οποίο να μπορούν να αναφέρουν τα μέλη τις τιμές που βρήκαν διάφορα εξαρτήματα (χωρίς να αναφέρεται κατάστημα παρα μόνο μετά από prive επικοινωνία) για να σταματήσουμε ώς ένα σημείο την αισχροκέρδια εις βάρος μας.

Αν κάποιος θέλει να του εξηγήσω πως έκανα την κατασκευή είμαι στην διάθεση του....

Πολύ ωραίο το τανκ σου.

Από φωσφορικά πως πας?

Είναι λίγο παράξενο που ο Μάριος δεν σε έχει μαλώσει ακόμα εάν έχεις ακόμα φωσφορικά και θέλεις να προσθέσεις φωτισμό.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλα σας λόγια

Η αλήθεια είναι ότι έπεσε πολύ δουλειά (4ώρες στήσιμο + 1 ώρα καθάρισμα) άλλα πιστέυω ότι άξιζε τον κόπο.

Τα πλεονεκτήματα που είναι ήδη ορατά είναι πολλά:

- Περισότερος χώρος για ασπόνδυλα

-Απομάκρυνση των ανεμώνων μεταξύ τους

-Μεγάλη πλατφόρμα για ασπόνδυλα πυ χρειάζονται φως

-Σπηλιά για ασπόνδυλα που δεν τους αρέσει το φώς (απαράιτητο μια και αναβαθμίστηκε ο φωτισμός)

-Καλύτερη κυκλοφορία του νερού χωρίς να υπάρχουν νεκρά σημεία

-Περισότερος χώρος για τα ψάρια

Η καλή κυκλοφορία του νερού σε συνδυασμό με το καλό skimmer (Redsea Prizm Deluxe 400lt) όπως και η προσθήκη αντιφώσφορου βοήθησαν στο να μειωθούν τα φωσφορικά μου στα 1mg/l (πολύ καλό επιπεδο αν ανλογιτεί κανείς ότι έιχα γύρω στα 5-10mg/l !!!).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλα σας λόγια

Η αλήθεια είναι ότι έπεσε πολύ δουλειά (4ώρες στήσιμο + 1 ώρα καθάρισμα) άλλα πιστέυω ότι άξιζε τον κόπο.

Τα πλεονεκτήματα που είναι ήδη ορατά είναι πολλά:

- Περισότερος χώρος για ασπόνδυλα

-Απομάκρυνση των ανεμώνων μεταξύ τους

-Μεγάλη πλατφόρμα για ασπόνδυλα πυ χρειάζονται φως

-Σπηλιά για ασπόνδυλα που δεν τους αρέσει το φώς (απαράιτητο μια και αναβαθμίστηκε ο φωτισμός)

-Καλύτερη κυκλοφορία του νερού χωρίς να υπάρχουν νεκρά σημεία

-Περισότερος χώρος για τα ψάρια

Η καλή κυκλοφορία του νερού σε συνδυασμό με το καλό skimmer (Redsea Prizm Deluxe 400lt) όπως και η προσθήκη αντιφώσφορου βοήθησαν στο να μειωθούν τα φωσφορικά μου στα 1mg/l (πολύ καλό επιπεδο αν ανλογιτεί κανείς ότι έιχα γύρω στα 5-10mg/l !!!).

H δουλεια που εκανες ηταν παρα πολυ καλη, ιδιαιτερα στο αισθητικο αποτελεσμα! Αλλα μου κανει εντυπωση η τιμη των φωσφωρικων σου!! Εχεις μελλον ακομα για να τα ριξεις στο απολυτο 0. Εισαι ομως σε καλο δρομο. Και τωρα που επεσαν, εαν το συνεχισεις και κοντα στο 0 θα δεις διαφορες στην αναπτυξη και στην κοραλλινη που δεν θα πιστευεις στα ματια σου!! Αλλες φωτογραφιες (ποιο κοντινες) ειναι ευκολο? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ο αγώνας κατά των φωσφορικών μόλις άρχισε!!!

Πάτως με τα νέα "φώτα" η υγεία των ασπόνδυλών μου βελτιώθηκε ραγδαία, ιδίως το clam μου το οποίο ζούσε στα σκοτάδια ξανιάνιωσε. Και για "του λόγου το αληθές" και μια και ζητήθηκαν και κοντινές φωτό ιδού!

post-2601-1173115017_thumb.jpg

post-2601-1173115064_thumb.jpg

post-2601-1173115097_thumb.jpg

post-2601-1173115141_thumb.jpg

post-2601-1173115186_thumb.jpg

post-2601-1173115229_thumb.jpg

post-2601-1173115273_thumb.jpg

post-2601-1173115308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνεται

Ο στρείδης

Η χαράδρα του Βίκου

Ο αγγουράκης

Το οροπέδιο του Machu Pichu

Τα μωράκια κοραλάκια

Οι μανιταρούληδες

Οι μανιταράδες

και ένα ευτυχισμένο σαρκόφυτο

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα ζωντανα, υπεροχες photos και ωραια περιγραφη !!!

Εξακολουθω να μην ειμαι σιγουρος για την γοργονια σου... ισως να ειναι φωτοσυνθετικη και μεσα στη σπηλια να μην ειναι οτι καλυτερο! Check it !

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα της Γοργόνια μ'έχει απασχολήσει και εμένα. Απλά ξέρω ότι οι γοργόνιες ζούνε σε μεγάλα βάθη. Πως μπορώ να την τσεκάρω? Από το κατάστημα που την πήρα δεν ήξεραν τιποτα γι'αυτή (άλλο

ένα παράδοξο που συμβαίνει στην επαρχία). Από ότι βρήκα μόνος μου είναι μία απλή Red Gorgonia. Προτείνεις ας πούμε να τη βγάλω στο φως? Η αλήθεια είναι ότι μέσα στη σπηλιά δεν έχει και απόλυτο σκοτάδι....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα της Γοργόνια μ'έχει απασχολήσει και εμένα. Απλά ξέρω ότι οι γοργόνιες ζούνε σε μεγάλα βάθη. Πως μπορώ να την τσεκάρω? Από το κατάστημα που την πήρα δεν ήξεραν τιποτα γι'αυτή (άλλο

ένα παράδοξο που συμβαίνει στην επαρχία). Από ότι βρήκα μόνος μου είναι μία απλή Red Gorgonia. Προτείνεις ας πούμε να τη βγάλω στο φως? Η αλήθεια είναι ότι μέσα στη σπηλιά δεν έχει και απόλυτο σκοτάδι....

Για να δεις εαν ειναι φωτοσυνθετικη ειναι λιγο περιεργο θεμα. Γιατι συνηθως το παιρνεις ειδηση αφου το ζωντανο εχει παρει την κατω βολτα. Πως παει απο απο θεμα εκτασης των polyps? Ταιζεις καθολου ζωοπλακτον? Οταν ταιζεις πως το δεχεται? Ειναι ανοιχτα ολα τα polyps, ειδικα την αλλη μερα μετα απο το ταισμα? Για αρχη αυτα ειναι καλα για να δουμε που παμε.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τι Γοργονιες πουληθηκαν στην επαρχια. Εδω παντως ηρθαν αρκετες φωτοσυνθετικες οποτε ειναι πιθανον να ειναι κατι τετοιο... βγαλε μια καλη κοντινη Photo αν θελεις αν και ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβουμε ετσι! Το θεμα ειναι οτι αν δεν εισαι σιγουρος καλυτερα να την βγαλεις απο τη σπηλια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φώτο βοηθά καθόλου? Πάντως είμαι επιφυλακτικός για να την βγάλω από την σπηλιά. Πριν την

αναβάθμιση του φωτισμού άνοιγε μόνο αργα το απόγευμα ενώ τώρα ανοίγει ανά τακτα διαστήματα όλη την

ημέρα.. Δεν υπάρχει περίπτωση να "καεί" από το πολύ φως;

post-2601-1173194032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι πολυ δυσκολη η θεση μου αφου μπορει να κανω τραγικο λαθος...ειναι αδυνατη η απολυτη αναγνωριση κοραλλιων απο φωτογραφια ή και απλα με παρατηρηση...

anyway...μοιαζει πολυ με τη δικη μου...που ειναι φωτοσυνθετικη... εγω δεν θα την ειχα στη σκια αλλα περιμενε και για αλλες γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο και αν έψαξα, δεν μπόρεσα να την κατατάξω.

Δεν είναι σαν τη δικιά σου Μάνο, ίσως κάποια παραλλαγή της ποικιλίας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο και αν έψαξα, δεν μπόρεσα να την κατατάξω.

Δεν είναι σαν τη δικιά σου Μάνο, ίσως κάποια παραλλαγή της ποικιλίας.

Kαι εγω νομιζω πως ειναι διαφορετικη απο αυτη του Μανου. Εχει κοινα στοιχεια αλλα μαλλον διαφορετικο το κοβω. Ποσο καιρο την εχεις? Απο την αρχη την εχεις στην σπηλια?

Link to comment
Share on other sites

Έλειπα ταξίδη 3 μέρες και γύρισα και την βρήκα σε άσχημη κατάσταση, Οι πολύποδες της αν και ανοχτοί έχουν μείνει οι μισοί!!! Την βγάζω στο φως να δω πως θα συμπεριφερθεί.

Την έχω περίπου 4 μήνες, εκτός σπηλιάς αλλά σαν φωτισμό είχα μόνο 2 Τ8 και μία Τ5.

Θα σας ενημερώσω για εξελίξεις...

Και μια άλλη ερώτηση η χρήση αφρού πολυουρεθάνης για την δημιουργία ντεκόρ είναι ασφαλής? Μιλάμε

για σχηματισμό της εκτός ενυδρείου, στέγνωμα καλό πλύσιμο καλό και μετα χρήση της. Θέλω να φτιάξω μία

βάση για την σπηλιά μου από σωλήνες PVC που θα τους καλύψω με ένα λεπτό στρώμα πολυουρεθάνης για να φαίνοντει πιο φυσικοί.

Link to comment
Share on other sites

Έλειπα ταξίδη 3 μέρες και γύρισα και την βρήκα σε άσχημη κατάσταση, Οι πολύποδες της αν και ανοχτοί έχουν μείνει οι μισοί!!! Την βγάζω στο φως να δω πως θα συμπεριφερθεί.

Την έχω περίπου 4 μήνες, εκτός σπηλιάς αλλά σαν φωτισμό είχα μόνο 2 Τ8 και μία Τ5.

Θα σας ενημερώσω για εξελίξεις...

Και μια άλλη ερώτηση η χρήση αφρού πολυουρεθάνης για την δημιουργία ντεκόρ είναι ασφαλής? Μιλάμε

για σχηματισμό της εκτός ενυδρείου, στέγνωμα καλό πλύσιμο καλό και μετα χρήση της. Θέλω να φτιάξω μία

βάση για την σπηλιά μου από σωλήνες PVC που θα τους καλύψω με ένα λεπτό στρώμα πολυουρεθάνης για να φαίνοντει πιο φυσικοί.

Μην ξεχάσεις να της εξασφαλίσεις αρκετή ροή.

Η πολυουρεθάνη χρησιμοποιείται για διακόσμηση. Κατά καιρούς έχω διαβάσει διάφορα άρθρα, αλλά δεν γνωρίζω την τεχνική. Ρίξε μια ματιά στο βιβλίο του Nilsen λη του Sprung.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί συναγωνιστές

Ελειψα για λίγο λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Όμως το reefακι μου ποτέ δεν το ξεχνώ!!!

Μια που βρέθηκα στην Αθήνα προμηθέυτικα το "ECO-AQUALIZER". Εγκαταστήθηκε πανέυκολα και "τρέχει" εδώ και 3 μέρες.

Εκτός από την μικρή έρευνα που είχα κάνει για τα πλεονεκτήματα του θα ήθελα και την άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συναγωνιστές

Ελειψα για λίγο λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Όμως το reefακι μου ποτέ δεν το ξεχνώ!!!

Μια που βρέθηκα στην Αθήνα προμηθέυτικα το "ECO-AQUALIZER". Εγκαταστήθηκε πανέυκολα και "τρέχει" εδώ και 3 μέρες.

Εκτός από την μικρή έρευνα που είχα κάνει για τα πλεονεκτήματα του θα ήθελα και την άποψη σας.

και εμείς περιμένουμε την δική σου εμπειρία :thaman: ..

.. οι απόψεις διχάζονται. :thaman: .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί Κύριοι και Κυρίες

Αποφάσισα να σας παρουσιάσω την πρόσφατη περιπέτεια μου σχετικά με το reefάκι μου.

Όπως πιστεύου όλοι νομίζω η διάταξη του decor στο ενυδρείο είναι πολύ σημαντική.

Δεν φτάνει μόνο να είναι κατάλληλη για τα ψάρια και τα άλλα πλάσματα του ενυδρείου

αλλά θα πρέπει να επιτρέπει τη σωστή κίνηση του νερού για να μην έχουμε "νεκρά σημεία"

να είναι εργονομική για τον χομπίστα κα ασφαλής.

Στην απόμενη φώτο φαίνεται πως ήταν αρχικά το ενυδρείο μου

post-2601-1174418057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποια αναδιάταξη έγινε έτσι

post-2601-1174418726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...