Jump to content

To reefακι του Μπιλάκου


varvanitidis

Recommended Posts

Η παραπάνω όμως δομή δεν ήταν σταθερή και κατέρευσε. Αποφάσισα λοιπόν να φτιάξω μία βάση

με σκελετό από σωλήνες PVC καλυμένη με πολυουρεθάνη για να είναι πιο φυσική.

Οι επόμενες φώτο δείχνουν την ανάπτυξη του project και το τελικό αποτέλεσμα

post-2601-1174418989_thumb.jpg

post-2601-1174419014_thumb.jpg

post-2601-1174419041_thumb.jpg

post-2601-1174419082_thumb.jpg

post-2601-1174419107_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το οποίο τελικό αποτέλεσμα ήταν επειικώς χάλια!

Έτσι λοιπόν μετά από το τελευταίο ταξιδάκι μου στην Αθήνα έφερα 2 μεγάλα κομάτια ζωντανό βράχο

βάρους 8kg οι οποιοί στήθηκαν σταθερά. Με το τρόπο αυτό και αυξήθηκε ο ζωντανός βράχος αλλά και το

αποτέλεσμα (για μένα) είναι εξαίσιο!

Περιμένω τις αποψεις σας

post-2601-1174419398_thumb.jpg

post-2601-1174419548_thumb.jpg

post-2601-1174419567_thumb.jpg

post-2601-1174419586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το αποτέλεσμα!!!!!

Τελικά δεν κατάλαβα πως ένωσες τα κομμάτια του βράχου μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

φανταστικό! :thaman:

φαίνεται ότι έχει γίνει πολύ δουλειά για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα :thaman:

.. καλή συνέχεια

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το αποτέλεσμα!!!!!

Τελικά δεν κατάλαβα πως ένωσες τα κομμάτια του βράχου μεταξύ τους.

Το βάρος των νέων βράχων όπως και το σχήμα τους ήταν αρκετά για να δημιουργήσω μια πολύ

σταθερή δομή. Η κατασκευή με τους σωλήνες και τη πολυουρεθάνη απομακρύνθηκε γιατί ήταν και

άσχημη και ακατάληλη (πολύ ελαφριά)

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες: ΕΞΑΙΣΙΟ!!! Απο τα καλυτερα aquascaping που εχω δει!

Μπραβο Βασιλη !!!!!!!!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πω πω βρε παιδιά

με κάνετε και κοκκινίζω οσάν κοραλλίνη!!!

Να ΄στε καλά ευχαριστώ πολύ για τα καλα σας λόγια

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ SOS

Υπάρχει περίπτωση αναθυμιάσεις σιλικόνης κατάλληλης για ενυδρείο (οξικού οξέος)

σε μεγάλη ποσότητα σε κλειστό χώρο όπου βρίσκεται ενυδρείο να σκοτώσουν τα ψάρια?

ΥΓ: Όλα τα απόνδυλα είναι οκ μόνο καθολικός θάνατος όλων των ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

είναι τραγικό φίλε μου .. σε καταλαβαίνω.. λυπάμαι πολύ ..

αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το νερό <τραβάει> από τον ατμοσφαιρικό αέρα διάφορα όπως το οξυγόνο η το διοξείδιο ..

… πολύ φοβάμαι ότι πέρασαν και διαλυτήρια από τις αναθυμιάσεις τις σιλικόνης ..

αν συμβαίνει κάτι τέτοιο .. δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω από καλό αερισμό του νερού σου .. με καθαρό αέρα περιβάλλοντος αυτή τη φορά..

περίμενε και άλλες γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Όλα τα απόνδυλα είναι οκ μόνο καθολικός θάνατος όλων των ψαριών!

Εννοείς ότι βρήκες 14 ψάρια νεκρά με την μία???? :wootwoot:;):thaman::thaman:

Πότε τα είδες ζωντανά τελευταία φορά? Για πόσο σιλικόνη μιλάμε? To ενυδρείο είναι ανοικτό ή κλειστό με καπάκι? Πόσο καιρό ήταν στον ίδιο χώρο με το ενυδρείο? Νομίζω ότι σε τέτοιο βαθμό θα πρέπει να δημιουργούσε πρόβλημα ακόμα και σε άνθρωπο. Αλλά και πάλι θα πεθαίναν όλα τα ψάρια αμέσως δεν θα έπρεπε να υπάρχει μία κλιμάκωση?

Μετρήσεις έχεις κάνει αμμωνίας, νιτρίτη? Αν ήσουν κοντά θα ερχόμουν να μετρήσω το dissolved oxygen με το pinpoint.

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε φίλε δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα συλλυπητήρια μου φίλε μου...

μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο αυτό με τις αναθυμιάσεις... κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρακια ετσι στα ξαφνικα? Μονο τα ψαρακια? Ποση ποσοτητα σιλικονης και αναθυμιασεις υπηρχαν στο χωρο? :D Οταν ξεπερασεις το σοκ, πες μας οτι μπορεσεις. Κριμα!!!! :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δυσάρεστο το γεγονός.

Όταν ηρεμήσεις αναζήτησε τις αιτίες. Κάποιος λόγος πρέπει να υπάρχει.

Μήπως έπεσε πολύ φορτίο απότομα???

Μήπως με την αναδιάταξη του βράχου μειώθηκε η βιολογική του απόδοση???

Ο βράχος όταν αλλάζει την φωτεινή επιφάνειά του, με τη σκοτεινή, χάνει τη λειτουργικότητά του και χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να επανέλθει. Αν έγινε κάτι τέτοιο στο σύνολο του βράχου και όχι σε ένα δυο κομμάτια, τότε είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό.

Μέτρησε αμμωνία και νιτρώδη.

Σκέψου οτιδήποτε άλλο και το συζητάμε για να βρούμε κάποια εξήγηση, που θα βοηθήσει όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να διαβάσω καμία από τις απαντήσεις σας...

Μου βγάζει "σφάλμα"...μπορεί ο administrator να καάνει κάτι?

Πάντως η ζημιά είναι πολύ μεγάλη...μιλάμε για συλλογή ψαριών επί 3 χρόνια

εκτός από την μεγάλη απογοήτευση το κόστος και μόνο είναι τεράστιο και δεν ξέρω

αν μπορέσω να το ξαναστήσω

Link to comment
Share on other sites

Administrator pls δεν βλέπω τίποτα παρα μόνο "σφάλμα"

Σας στέλνω όλη την ιστορία για να μου πέιτε τις απόψεις σας καθώς και τισ προτάσεις σας για από εδώ και

πέρα. Έχω ήδη αποφασίσει να παραμείνει το reef μου χωρίς ψάρια για 1 μήνα για κάθε ενδεχόμενο.

Το ιστορικό της παράνοιας

Παρασκευή 23/3:

Παρατηρώ ότι τα 4 ανεμονόψαρά μου (2xAmphiprion ocellaris και 2xAmphirion clarkii) όπως και ο ηνίοχος (Heniochus acuminatus )έχουν αναπτύξει ich. Πράγμα καθόλου παράξενο για το ενυδρείο μου μια που δίνω μόνιμα αγώνα εναντίον τις ασθένειας αυτής και μετά από τις τελευταίες αλλαγές τα ψάρια στρεσαρίστηκαν. Οπότε ακολουθώ την γνωστή τακτική: τροφή με σκόρδο, βιταμίνες, immunovit και ο γιατρός μου(Labroides dimidiatus) με τις νοσοκόμες του (3xLysmata Ampoinensis) υπερωρίες

Σάββατο 24/3

Απουσιάζω.

Κυριακή 25/3

Απόγευμα. Ο ηνίοχος νεκρός! Ενώ το ένα clarkii έχει εξαφανιστεί. Άμεσα γίνεται προσθήκη αντιφώσφορου και ενεργού άνθρακα στο skimmer (Redsea Prizm Deluxe, 400lt). Μπαίνουν μαζί στον ίδιο θάλαμο (Υπάρχει περίπτωση αντίδρασης με τοξικά παράγωγα?) . Καθαρίζεται το μηχανικό-χημικό-βιολογικό φίλτρο (Hydor Prime 20). Καθαρίζονται επιμελώς τα «αστεράκια» που έχουν πιάσει μούργα.

Βράδυ.Τα 2xAmphiprion ocellaris μπαίνουν σε καραντίνα μια και δείχνουν επιδείνωση, με την χρήση κατάλληλου φαρμάκου.

Δευτέρα 26/3

Τα 2xAmphiprion ocellaris είναι νεκρά. Τα υπόλοιπα ψάρια παρουσιάζουν ανησυχία.

Κατασκευή sump με χρήση σιλικόνης οξικού οξέος της Bayer κατάλληλης για ενυδρεία από ενυδρειακό κατάστημα που την χρησιμοποιεί χρόνια για την δουλειά αυτή. Η κατασκευή γίνεται στο μικρό δωμάτιο του ενυδρείου και η μυρωδιά είναι πολύ έντονη. Το δωμάτιο αερίζεται μετά από 3-4 ώρες.

Τρίτη 27/3

Όλα τα ψάρια νεκρά!!!!

Ανασύρονται: 2xChrysiptera parasema, 2xChromis viridis, 1xZebrasoma flavescens, 1xParacanthurus hepatus, 1xCentropyge bispinocus, 1xLabroides dimidiatus και 2xAmphirion clarkii.

Τα ασπόνδυλα όλα είναι σε άριστη κατάσταση. Το πτώμα του πρώτου Amphirion clarkii αναζητείται ακόμα.

Το skimmer είναι γεμάτο με μαύρο υγρό!!!

Γίνονται μετρήσεις των παρακάτω:

Specific Gravity=1.024

pH=8.0

O2>8 mg/l

NH4=0mg/l

Ελέγχονται όλα τα συστήματα (ψύξης-θέρμανσης φιλτραρίσματος) και λειτουργούν άψογα.

Τετάρτη 28/3

Το Leather coral Sinularia/Ladophyton sp έχει μαζεμένους όλη μέρα τους πολύποδες του. Όλα τα άλλα ασπόνδυλα είναι σε άριστη κατάσταση. Το πτώμα του πρώτου Amphirion clarkii αναζητείται ακόμα.

Πέμπτη 29/3

Ανασύρεται το μισό πτώμα του Amphirion clarkia. Το Leather coral Sinularia/Ladophyton sp επιμένει να έχει μαζεμένους όλη μέρα τους πολύποδες του. Όλα τα άλλα ασπόνδυλα είναι σε άριστη κατάσταση.

Έπεται αλλαγή νερού τουλάχιστον 30-35%.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα λυπαμαι...ειναι μια πολυ δυσκολη στιγμη καθως εχω περασει κατι αναλογο.

Αρχιζω να υποψιαζομαι προβλημα του βιολογικου σου φιλτρου... κανεις για αρχη τις αλλαγες στο βραχο που σιγουρα επηρρεασαν και μετα καθαρισες ολα τα βιολογικα σου υλικα...πως τα καθαρισες ? μηπως σκοτωσες ολα τα βακτηρια ?

Και μια αλλη ερωτηση...ολες οι ανεμωνες και τα sea apples ειναι ΟΚ ? Υπαρχει περιπτωση να πεθανε κατι απο αυτα και να μη το πηρες ειδηση (ειδικα το sea apple) ?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το μυαλο μου πηγε στο μηλο.Μηπως αφηνει καποιο υγρο οταν στρεσαριστει που σκοτωνει τα ψαρια

η μηπως ο βραχος που προσθεσες δεν ηταν καλα κουραρισμενος και αυξησε την αμμωνια?

NOTE: If the Philippine Sea Apple should become stressed or die, it will release deadly toxins into the water (possibly causing tank wipe out

Έγινε επεξεργασία - costasm
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του Μανου !!

Το Ο2 με τι το μέτρησες με ηλεκτρονικό όργανο? Αν είναι έτσι μήπως έχει προκύψει κάποια αντίδραση μέσα στο ενυδρείο που έχει εκτοξεύσει το οξυγόνο αλλιώς είναι πολύ πιθανό να είναι λάθος ή κοντά στο 7 τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του Μανου !!

Το Ο2 με τι το μέτρησες με ηλεκτρονικό όργανο? Αν είναι έτσι μήπως έχει προκύψει κάποια αντίδραση μέσα στο ενυδρείο που έχει εκτοξεύσει το οξυγόνο αλλιώς είναι πολύ πιθανό να είναι λάθος ή κοντά στο 7 τουλάχιστον.

Το οξυγονο, με καποια αντιδραση να ανεβει δεν γινεται. Να πεσει ναι, αλλα το αντιστροφο σε ενυδρειο δεν γινεται. Θα ηταν ευχης εργο να ηταν τοσο ευκολο... :bowdown:

Οσο για το οξυγονο, επειδη τα τεστ ειναι λιγο στο πολυ...περιπου. Εμπειρικα παντα, δεν ειναι να τα περνουμε και πολυ στα σοβαρα εκτος απο το οτι το ενυδρειο δεν ειχε ελλειψη Ο2.

Αρα αφου βιολογια υπαρχει, οξυγονο υπαρχει, τα αλλα ζωντανα εκτος των ψαριων ζουνε....Ε, αυτο ειναι λιγο μυστηριο προς το παρον. Γιατι η τοξινη λογικα θα ειχε καθαρισει και αλλα ζωντανα. Ανθρακας υπηρχε αρκετος στο συστημα? Ειχε αρκετη ροη για να προλαβει να καθαρισει το συστημα σε περιπτωση τοξινης στο νερο? Ζουνε ολα τα ζωντανα που θα μπορουσαν με την τοξινη να κανουν καποια ζημια?

Ειναι μια λιστα για να αρχιζουμε να αφαιρουμε σιγα σιγα διαφορους παραγοντες και να καταληξουμε καπου σωστα και εγκυρα. Και παλι κριμα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαριε δεν εμεινε και τιποτα ζωντανο.Αφου ολα τα ψαρια πεθαναν .Η τοξινη τα ψαρια σκοτωνει που ειναι απειλη για τους πολυποδες του apple.

Link to comment
Share on other sites

Οσο διαβαζω για το apple εκει καταληγω.... δεν ειναι αναγκη να πεθανει για να προκαλεσει wipe-out....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κατά την αναπαραγωγική περίοδο του συγκεκριμένου οργανισμού, αναφέρεται σε δημοσίευμα, ότι τα αυγά ου απελευθερώνονται, τα οποία αιωρούνται στο νερό σαν πλαγκτόν, αποτελούν δηλητηριώδη "χαπάκια", ικανά να προκαλέσουν το θάνατο σε όποιο ψάρι δοκιμάσει να τα γευθεί.

Παρόλα αυτά, όμως, προσωπικά δεν πιστεύω ότι το apple, ήταν η αιτία του κακού, είτε από τοξίνες, που αποβάλει το δέρμα του (ιδίως αν υπάρχει αλλοίωση ή τραυματισμός), είτε από τα αυγά του.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια που κάνετε για να εξηγήσετε αυτό που μου συνέβει.

Δεν νομίζω ότι ήταν θέμα βιολογίας γιατί σε όλη την περίοδο της ανακατάταξης το wet-dry φίλτρο μου

λειτουργούσε άψογα. Ότι καθαρισμός έγινε, έγινε στο μηχανικό-βιολογικό φίλτρο. Η μέτρηση της αμμωνίας

έδειξε μηδέν. Επίσης η "κακή" βιολογία όπως και κάθε τοξική ουσία δεν θα επηρέαζε τα ασπόνδυλα? Όποτε αυτή την εκδοχή μάλλον την απορίπτω..

Όσον αφορά το μήλο, δεν πρόσεξα καμία απολύτωσ αλλαγή στην συμπεριφορά του. Άνοιγε και ανοίγει κανονικά. Δεν άλλαξε χρώμα ούτε φόυσκωσε όπωσ συνηθίζει να κάνει όταν στρεσάρετε. Επίσης δεν είδα τίποτα να αιώρείται στο ενυδρείο μου, δεν θα έπρεπε να δώ τουλάχιστον κάποια θωλούρα από αυγά που αιωρούνταν? Αν ακόμη απελευθέρωνε κάποια τοξική ουσία αυτή δεν θα επηρεάζε τα απόνδυλα?Όποτε και αυτή την εκδοχή μάλλον την απορίπτω..

Για μένα η πιο πιθανή απάντηση έχει να κάνει με το οξυγόνο. Όχι ότι τα επίπεδα έπεσαν ίσα ίσα. Άπλά πιστέυω ότι πέρασε κάποιο τοξικό αέριο στο ενυδρείο και επειδή τα ψάρια αναπνέουν γενικά περισότερο από τα ασπόνδυλα επηρεάστηκαν περισότερο...Απλά δεν μπορώ να εξηγήσω τι μπορεί να ήταν αυτό. Όπως σας είπα ήδη κατασκέυασα την μέρα πριν το wipe-out ένα μικρό refugium και η αναθυμιάσεις τις σιλικόνης (αν και οξικού οξέος) ήταν έντονες. Όσο και αν έψαξα όμως δεν βρήκα να αναφέρεται παρόμοιο φαινόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...