Jump to content

Mayday Mayday Πρόβλημα Με Εξωτερικό Φίλτρο


georgatc

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

απο εχθές το απόγευμα έχω πρόβλημα με το εξωτερικό φίλτρο (rena xp3).

http://www.rena.net/...x?ProductID=348

δουλεύει για 2 λεπτά και σταματάει για 4-5 λεπτά και ξαναρχίζει...ξανασταματάει κλπ

το βράδυ το έκλεισα γιατι φοβήθηκα καμια διαροή.

το καθάρισα ξανά και ξανά αλλα δυστυχώς η κατάσταση παραμένει ίδια.

Στο ενυδρείο (rio 180) έχω 4 δίσκους μικρόυς και έχω αρχίσει να φοβάμαι.

To εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ,

απο την πρώτη στιγμή το αφαίρεσα και δέν ξέρω αν μπορώ να το στερεώσω ξανά με κάποιον τρόπο.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει,

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω, πως καταλαβαινεις οτι σταματαει και ξαναρχιζει? γιατι κι εμενα σταματαει ο ηχος για λιγο και συνεχιζει μετα απο κανα 2 λεπτα. δεν ειναι νορμαλ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα καθαρισμο μεσα στο θαλαμο που ειναι η φτερωτη(impeler).Ισως εχει πιασει κανενα κοκκο αμμου,σαλιγκαρακι κ.λ.π και δε το αφηνει να περιστραφει...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το καλώδιο?μήπως κάποιος το τσάκισε και κόπηκε και μια κάνει επαφή και μιά όχι?Έλεγξε και το φίς του.Το δοκίμασες σε κάποια άλλη πρίζα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου κάνει θόρυβο κανένα από τα δικά μου.Αυτό που λές πάντως μου θυμίζει πως μάλλον πρέπει να έχει αέρα μέσα και προσπαθεί να τον βγάλει.Γύρτο λίγο αριστερά δεξιά για να μπορέσει να βγεί ο αέρας που τυχόν έχει εγκλωβιστεί και ξαναπές.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες δεν κανουν θορυβο? μηδενικο? δεν καταλαβαινεις αν λειτουργουν με το αυτι δηλαδη? σορρυ για τις ισως ασχετες ερωτησεις αλλα ειμαι πολυ νεος εδω

Link to comment
Share on other sites

Και το αυτί να βάλω δεν ακούγεται τίποτα.Τα καταλαβαίνω από την κίνηση του νερού στο ενυδρείο...στην έξοδο μιας και την έχω ψηλά για να αναταράζουν την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να το κοιταξω τοτε, ισως να ειναι και οι αεραντλιες που ακουω αλλα χλωμο το κοβω. μιας και ειπες για την αναταραξη. δηλαδη το λαστιχο του φιλτρου να ειναι μεσα στο νερο η ακριβως στην επιφανεια? πρεπει να φαινεται κυματισμος δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Το ένα το έχω λιγο κάτω από την επιφάνεια και το άλλο ίσα ίσα με αυτήν.Και στα δύο είναι εμφανής η ανατάραξη.Πάντως μπορεί να προέρχεται ο θόρυβος και από τις αεραντλίες.Κάποιες φθηνές κάνουν κάποιο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

οι αεραντλιες σιγουρα κανουν θορυβο απλα δεν πιστευω να ειναι απο αυτες αυτο που ακουω γιατι αυτες δουλευουν σταθερα αν δεν κανω λαθος χωρις διακοπη

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τις αεραντλίες από την πρίζα για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι από αυτές ο θόρυβος και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

προς το παρόν έθεσα σε λειτουργία το εσωτερικό φίλτρο.

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ώς εξής:

όταν το φίλτρο (rena xp3) δουλεύει ακούγετε ελαφρός το νερό στο ενυδρείο,

το φίλτρο δουλεύει σταθερά (κανονικά) για 2 λεπτά

και μετά σταματάει για 4-5 λεπτά, σαν να του έχεις κόψεις το ρεύμα (δεν ακούγετε κανένες θόρυβος)

και μετά ξαναρχίζει για 2 λεπτά, σταματάει για 3-4 λεπτά κλπ

Το καθάρισα καλά με νερό με πίεση αλλα κανένα αποτέλεσμα.

Αύριο θα το πάω να το φυσήξω με αέρα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα καθαρισμο μεσα στο θαλαμο που ειναι η φτερωτη(impeler).Ισως εχει πιασει κανενα κοκκο αμμου,σαλιγκαρακι κ.λ.π και δε το αφηνει να περιστραφει...

Κάνε αυτό που σου λέει ο maikl,ίσως εκεί βρίσκεται το πρόβλημα.Το φύσημα με αέρα δεν θα κάνει τίποτα αν κάτι είναι μαγκωμένο στην φτερωτή.Η φτερωτή ίσως βρίσκεται πίσω από κάποιο καπάκι.Βρές το και βγάλτην έξω να σιγουρευτείς ότι είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι δεν κρατάει αέρα;Ίσως υπερθερμαίνεται γι αυτό το λόγο και σταματάει.Πρόσεξε την τοποθέτηση του.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι δεν κρατάει αέρα;Ίσως υπερθερμαίνεται γι αυτό το λόγο και σταματάει.Πρόσεξε την τοποθέτηση του.

Η τοποθέτησή του είναι σωστή (ακριβώς όπως στη φωτογραφία),

λειτουργεί έτσι περίπου 20 μήνες χωρίς πρόβλημα.

Μόλις πρόσθεσα και άλλαξα κάποια αναλώσιμα ξεκίνησε αυτό το πράγμα.

Το ακουμπάω στο πάνω μέρος και είναι ζεστό,

μάλλον έχεις δίκιο για την υπερθέρμανση,

πώς θα καταλάβω αν κρατάει αέρα και τί μπορώ να κάνω για να λύσω το πρόβλημα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tι άλλαξες;

Link to comment
Share on other sites

Tι άλλαξες;

έβαλα spiromax καινούργιο και άλλαξα τα σφουγγαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε ξανά τη φτερωτή μήπως ο άξονας της έχει σπάσει.

Αν είναι εντάξει βάλε το φίλτρο σε λειτουργία και κούνησε το ώστε να βγάλει όλο τον αέρα.

Βάλε το και βγάλε το από την πρίζα μερικές φορές

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παρουσίασε το πρόβλημα μετά την αλλαγή υλικών, δοκίμασε να δουλέψεις το φίλτρο χωρίς καθόλου υλικά. Τοποθέτησε όμως τα υλικά σε δοχείο με νερό από το ενυδρείο για να διατηρηθεί η βιολογία για τον λίγο χρόνο που θα κάνεις τη δοκιμή.

Έτσι θα δεις αν τα υλικά δημιούργησαν κάποιο "μπούκωμα" στη ροή ή εγκλωβίζεται αέρας. Επίσης, καθάρισε τους σωλήνες και ιδιαίτερα αυτόν της αναρρόφησης καθώς και τις συνδέσεις.

Το πρόβλημα, όπως θα διαβάσεις και παρακάτω, το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι. Λίγο χλωμό το βλέπω να απομαγνητίστηκε ξαφνικά το impeller άλλα δεν είναι και απίθανο.

http://www.wetwebmedia.com/mcanfltothr.htm

Rena filter question, can. rep. 11/27/08 I've read through your excellent FAQ on canister filters but have a problem which doesn't come up there. A Rena XP2 filter which has been running happily for three or so years has started to pump intermittently. It will pump as normal for five minutes or so then go off for a few minutes. You can hear the motor just start and stop running - it doesn't sound like air is being expelled at any time. I've checked all the connections, cleaned the impeller, and reprimed thoroughly clearing air bubbles, but none of this seemed to help. Might it be the unit's fault? Cheers Al <Mmm... could be a few things... the more likely is that the impeller magnet is losing its magnetism... Does happen. I would first replace this before junking the entire unit. The next most likely source of cause here is some sort of intake blockage... that is, a "vacuum" on the non-discharge side of the unit... I would remove, possibly bleach/rinse the intake line tubing, thoroughly clean the fittings leading to... and the media in the filter canister... Sometimes this sort of "vacuum" leads the impeller to "fall out of synch" with the motors matching magnetic field. Bob Fenner>

Re: Rena filter question 11/27/08 as a follow-up to this: I've timed the cycle and it seems to fairly reliably go 9 minutes on and 3 minutes off. Bizarre! cheers al <Interesting... one other possibility is some sort of malfunction in/with the motor, the electronics regulating it... BobF>

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παρουσίασε το πρόβλημα μετά την αλλαγή υλικών, δοκίμασε να δουλέψεις το φίλτρο χωρίς καθόλου υλικά. Τοποθέτησε όμως τα υλικά σε δοχείο με νερό από το ενυδρείο για να διατηρηθεί η βιολογία για τον λίγο χρόνο που θα κάνεις τη δοκιμή.

Έτσι θα δεις αν τα υλικά δημιούργησαν κάποιο "μπούκωμα" στη ροή ή εγκλωβίζεται αέρας. Επίσης, καθάρισε τους σωλήνες και ιδιαίτερα αυτόν της αναρρόφησης καθώς και τις συνδέσεις.

Το πρόβλημα, όπως θα διαβάσεις και παρακάτω, το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι. Λίγο χλωμό το βλέπω να απομαγνητίστηκε ξαφνικά το impeller άλλα δεν είναι και απίθανο.

http://www.wetwebmed...mcanfltothr.htm

Rena filter question, can. rep. 11/27/08 I've read through your excellent FAQ on canister filters but have a problem which doesn't come up there. A Rena XP2 filter which has been running happily for three or so years has started to pump intermittently. It will pump as normal for five minutes or so then go off for a few minutes. You can hear the motor just start and stop running - it doesn't sound like air is being expelled at any time. I've checked all the connections, cleaned the impeller, and reprimed thoroughly clearing air bubbles, but none of this seemed to help. Might it be the unit's fault? Cheers Al <Mmm... could be a few things... the more likely is that the impeller magnet is losing its magnetism... Does happen. I would first replace this before junking the entire unit. The next most likely source of cause here is some sort of intake blockage... that is, a "vacuum" on the non-discharge side of the unit... I would remove, possibly bleach/rinse the intake line tubing, thoroughly clean the fittings leading to... and the media in the filter canister... Sometimes this sort of "vacuum" leads the impeller to "fall out of synch" with the motors matching magnetic field. Bob Fenner>

Re: Rena filter question 11/27/08 as a follow-up to this: I've timed the cycle and it seems to fairly reliably go 9 minutes on and 3 minutes off. Bizarre! cheers al <Interesting... one other possibility is some sort of malfunction in/with the motor, the electronics regulating it... BobF>

Ευχαριστώ φίλε μου,

δουλεύω πλέον με το εσωτερικό φίλτρο.

Θα δοκιμάσω πάλι το rena και αν όλα πάνε καλά θα βάλω νέο υλικό

και τα 2 φίλτρα μαζί για κανα μήνα και μετά βλέπουμε.

Να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...