Jump to content

Ενοχλητικές Αλγες&όχι Μόνο, Στο Θαλασσινό Ενυδρείο.


Recommended Posts

Aν έχεις πολύ άλγη δεν θα καταφέρεις τίποτα φίλε μου... Μηδένισε φωσφορικά/νιτρικά και ελάττωσε την φωτοπερίοδο.

Να βρεις την αιτία που δημιουργεί το πρόβλημα και να το εκριζώσεις.Μόνο αυτό θα σε σώσει...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους γλίτωσα από τριχοειδή άλγη με ένα γενικό καθάρισμα, ελάττωσα την φωτοπερίοδο από της 10 σε 8 ώρες, έσβησα της 2 από της 6 λάμπες, έριξα TherP βακτήρια και σε 2 μέρες είδα να ελαττώνετε το κυανοβακτήριο. Μάλλον θα τα καταφέρω!! Σας ευχαριστώ για της συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθετη την έχω, άλλα είχα διάβαση ότι μπορώ και 24/7 και σκέφτηκα μήπως το έχω αναμμένο 24 ώρες ώστε να αφαίρεση τα πολλά φωσφορικά και νιτρικά. Μήπως θα έκανε καλύτερη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Η Chaetomorpha σαν άλγη έχει απαιτήσεις στον φωτισμό και στην κυκλοφορία.

Μπορείς να την δουλεύεις 24/7 και να καταναλώνει ΝΟ3/ΡΟ4 όπως επίσης και το ιώδιο (είναι γνωστό οτι όλες οι θαλασσινές άλγες καταναλώνουν και ιώδιο...)

Αλλά απο την εμπειρία μου σου λέω οτι όλες οι άλγες που έχουμε προς όφελος μας σε κάποιο refiugium πάνε πολύ καλύτερα αν τις αφήνουμε στο σκοτάδι μερικές ώρες(ένα 8άωρο είναι αρκετό).Ένας ακόμα λόγος που καλό είναι να τρέχει σε αντίθετη φωτοπερίοδο είναι για να ρυθμίζει το pH.;Ώς γνωστόν και αυτό κατά την φωτοσύνθεση η άλγη αφήνει περισσότερο οξυγόνο στο νερό και ανεβάζει το pH τις δύσκολες πρώτες ώρες της ημέρας.

Μακάρι να σου δουλέψει και να κάνεις την δουλειά σου μια χαρά.

Γενικά να ξέρεις σε αυτό το χόμπι ότι δεν βλέπεις αμέσως αποτελέσματα σε καμία τεχνική.Θέλει υπομονή και πρόγραμμα σε ότι κάνεις.

Όποιος βιάζεται πολύ πέφτει σε άλλα λάθη και όλα αυτά καταλήγουν σε έναν φαύλο κύκλο με καταστροφικές συνέπειες.Όσο προχωράς στο χόμπι θα μαθαίνεις όπως μαθαίνουμε και εμείς καθημερινά.

Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις το ΑΖ και οι χρήστες του σε περιμένουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εχω στησει ενα καινουργιο νανο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87170&page=3#entry854828 και αυριο βραδυ περιμενω τα πρωτα ζωντανα αλλα πολυ φοβαμαι πως εκτως απο διατομικη και τριχοειδη, εχω και bryopsis...εχω φωτο στο παραπανω λινκ, μπορει καποιος να μου επιββεβαιωσει αν ειναι bryopsis ή οχι, ωστε αυριο μετα την δουλεια και πριν ερθουν τα ζωντανα, να βγαλω τον βραχο και να ξηλωσω με το χερι οση βλεπω? Επισης αν συνεχισω να τη βλεπω, εκτως απο το Μαγνησιο της κεντ που θα δυσκολευτω να βρω, υπαρχει καποιος αλλος τροπος? Ζωντανα απο οσο διαβασα δεν την προτιμουν και το μονο αλλο που βρηκα ειναι η αυξηση της αλατοτητας >1028.3 οπως γραφει αυτος http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1880004 αλλα δεν μπορεσα να το επιβεβαιωσω απο αλλου...γνωριζει κανεις αν ισχυσει το τελευταιο ή κατι αλλο εκτως απο την αυξηση της συγκεντρωσης του μαγνησιου με το σκευασμα της κεντ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...