Jump to content

Ενοχλητικές Αλγες&όχι Μόνο, Στο Θαλασσινό Ενυδρείο.


Recommended Posts

στη δευτερη φωτο ειναι bubble algae... ενας mithrax καβουρας ισως κανει δουλεια...αλλιως προσεκτικη αφαιρεση με νυστερι εξω απο το νερο. Οι φουσκες περιεχουν σπορια τα οποια θα εξαπλωθουν στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόβλημα να βρεις νυστεράκι πές μου να σου φέρω ένα την Κυριακή Johnlaz.O reactor που περιμένεις θα πιάσει σίγουρα τόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες.. νυσταρι εχω.. τον βραχο δε μπορω να βγαλω! :'( για να βγει πρεπει να τα βγαλω ολα απο το νερο! Κοινος ξεστημα,και δε θελω να βαλω χερι μεσα με τιποτα,οσες φορες το εκανα βρηκα τον μπελα μου..

Θα το παλεψω με τον ριακτορα καλως εχοντων των πραγματων.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και γω ειχα σε ενα σημειο 3 φουσκες bubble algae...Ο ριακτορας εκανε δουλεια... Στην αρχη απο πρασινη φουσκα πηρε ασημι χρωμα, μετα αρχισε να γινεται διαφανες και τωρα εσκασε...και τα υπολοια μικρα φουσκαλακια πανε να σκασουν κι εκεινα..

Link to comment
Share on other sites

Εδω μια αναγνωριση παρακαλω...Ειναι τα πιο ενοχλητικα που εχω συναντησει ποτε. Δεν φευγουν με τιποτα. Ειναι κλωναρια, και καπου καπου βγαζουν κατι σαν τριχακια ασπρα διαφανη γυρω τους...οπως φαινεται σαν φωτοστεφανο στην φωτογραφια...Ο ριακτορας δεν μπορεσε ακομα να τα ξεπαστρεψει...


 

Link to comment
Share on other sites

Απο φωσφορικά πώς είσαι?Αυτοί οι ριάκτορες κάνουν φοβερή δουλειά...Απο 3 που μέτρησα στον Βαγγέλη μέσα σε 5 μέρες ήταν 0,8 Τώρα πρέπει να έχουν πέσει και ακόμα πιο κάτω...Άλγες όμως 0.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικα δεν μπορω να μετρησω με τον ριακτορα! Αλγες δν εχω σχεδον πουθενα..κατι ψιλοκαφε τριχακια και λιιιγο bryopsis απο δω κι απο κει...κατι κλωναρακια μονο...

Τυχαια βηκα οτι αυτο λεγεται

Scientific Name: Codium Fragile

Common Name(s): Dead Man's fingers

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ενυδρείο είναι απαραίτητο να υπάρχουν και λίγα φωσφορικά όπως και νιτρικά...Όλα αυτά περί 0 σε όλα δεν στέκουν.Όταν φτάσεις στο 0 απλά ανησυχείς.Δεν είναι λίγοι οι Αμερικάνοι φίλοι μας που ρίχνουν φωσφορικά και νιτρικά για να φέρουν μια ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να μην ψαξω τροπο να εξαφανισω τις αλγες..και ιδιαιτερα αυτη που φαινεται σιχαμερη... Μονο το sea slug λενε οτι την τρωει...ΜΟΝΟ...

Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω οτι

"

Phylulm: Chlorophyta / Class: Chlorophyceae / Order: Bryopsidales / Family: Codiaceae

Codium fragile

ssp.

tomentosoides

--Dead Man's Fingers, Spongeweed

Codium

is a coenocytic (essentially unicellular) alga that is composed of a network of tubes that orient pointed cellular extensions, called utricles, toward the outside. When you look at a

Codium

specimen you are really looking at all the tips of these utricles. They are packed tightly,

side by side

.

The 'hairs' you see here are minute projections grown from the utricles in poor nutritive conditions."

Η τελευταια γραμμη λεει οτι τα τριχακια που πιθανον να βλεπουμε ειναι πολυ μικρες προεκβολες της αλγης απο τα ασκιδια της σε περιπτωση χαμηλων συνθηκων θρεπτικων συστατικων!!!

Αρα γιατρε μου παμε καλα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βαλέ νύχτα μέρα είναι το ενυδρείο σου.Αν δείς οτι δεν γίνεται αλλιώς πάρε το νυστεράκι και ξήλωσε την την παλιοάλγη...Δεν θα μείνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βαλέ νύχτα μέρα είναι το ενυδρείο σου.Αν δείς οτι δεν γίνεται αλλιώς πάρε το νυστεράκι και ξήλωσε την την παλιοάλγη...Δεν θα μείνει τίποτα.

Σκεφτομουν να μην βαλω το βραχο αυτο στο καινουριο ενυδρειο...να σπασω τα φραγκακια που εχω πανω και να τα βαλω αλλου... Εχω και κατι polyps πανω! Ετοιμα για σενα! Να τα κοψεις και να τα fragαερεις! ειναι καπου στα 20

Link to comment
Share on other sites

Άσε Άλεξ... Άστον να λέει... Ποιες αλγες;; μια χαρά ειναι το ριφακι του... Μόνο με μικροσκοπιο τις βλέπεις...

Αλλα ξεχασα.. ο Βαλε θελει να το κάνει Αμερικανιά...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να μην βαλω το βραχο αυτο στο καινουριο ενυδρειο...να σπασω τα φραγκακια που εχω πανω και να τα βαλω αλλου... Εχω και κατι polyps πανω! Ετοιμα για σενα! Να τα κοψεις και να τα fragαερεις! ειναι καπου στα 20

Πέταξε τον σε ένα κουβά και άστον στο μπαλκόνι για μερικούς μήνες.Θα μείνει άσπρος και πεντακάθαρος.Αυτή την εποχή όπου πάω είμαι με το τηλ στο χέρι...Ακόμα και red hornet &darth maul ζοάνθους να είχες δεν θα έκανα τον κόπο να έρθω...αφαίρεσε τα προσεκτικά με γάντια και κόλλησε τα με κυανοακριλική κόλλα σε ένα βραχάκι δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

κυανοwhat κολλα?! Αν δεν πεις μαρκα και μερος εχω χαθει ηδη!

Link to comment
Share on other sites

Logo στιγμης?! Αυτο εβγαλε το google.... δεν εινια τοξικα αυτα ρε συ¨?

Link to comment
Share on other sites

Με το που στεγνωσει σταματα να επηρεαζει οτιδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!

Καλά που η logo βγάζει και σε μορφή gel.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά για κόλλημα έξω από το νερό.

Και ειδικά κόλλημα σε βάσεις,όπως ο φίλος στο video.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα μια βοήθεια για το πως θα ξεφορτωθώ της άλγες, τα κοράλλια μου πλέον δεν φαίνονται διότι τα έχει καλύψει η hair algae, πριν 15 μέρες χρησιμοποίησα αντιφώσφορο σιδήρου μέσα στο skimmer mce600 και μάλλον ξεκίνησε να σαπίζουν και κάθε μέρα καθαρίζω τους κυκλοφορητές, την είσοδο του skimmer και τωρα τελευταία έφτιαξα sump και η cheato έχει καλυφτεί και αυτή με τα υπολείμματα της άλγης και σκόνη σαν σκουριά. Πλέον ταΐζω μια φορά την ήμερα.

Η τιμές μου είναι συνεχεία στο 0 εκτός το ΝΟ3 που ήταν 25 πριν ξεκινήσω να χρησιμοποιώ τον αντιφώσφορο σιδήρου με το οποίο το NO3 είναι στο 5

Τι δεν κάνω σωστά? Είμαι λίγο πριν να κλείσω τους διακόπτες άλλα πριν το κάνω αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω και το algae turf scrubber, λέτε να κάνει δουλειά?

Η φωτογραφίες είναι όταν ξεκίνησε το reef και μετά που έγινε ζούγκλα.

post-49835-0-05512600-1353150606_thumb.jpg

post-49835-0-99418800-1353150627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω την γνώμη μου γιατί κάπως έτσι ήταν κ εμένα... μην βάζεις χέρι μέσα... αλλαζε αντιφως σιδήρου κάθε 15 κ άνθρακα ... τπτ αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...