Jump to content

Στρωσιμο Ενυδρειου 160 L Επειγον!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα...

διανύω την 6ή μερα του στρωσίματος...

χθές...την 5η μέρα δηλαδή είδα μια μικρή εμφάνιση ΝΟ2 και σήμερα η συγκέντρωση ΝΟ2 αυξήθηκε.

απο περιέργεια (άν και πολύ νωρίς) έκανα ένα τεστ για ΝΟ3 και οι μετρήσεις έδειξαν 25mg/l.

είναι λογικό να εμφανίζονται τα ΝΟ3 τόσο νωρίς??????

(χρησιμοποιώ υγρά ΤΕΣΤ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που ρωτησα σε petshop και κάποια παιδια απο δω μου είπαν ότι δεν χρειάζεται αμμωνία η τροφή. Ο κύκλος θα γίνει. Απλά βακτηριδια ρίχνω της sera και εγω.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,από την στιγμή που ρίχνεις βακτήρια δεν χρειάζεται και αμμωνία.Αμμωνία ρίχνουμε αν κάνουμε το στρώσιμο μόνο με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

και τί τρώνε τα βακτήρια όσο στρωνει το ενυδρείο???...ίσωσ να κάνω χαζές ερωτήσεις αλλα είμαι αρχάριος... απότι κατάλαβα η αμμωνία είναι η τροφή των βακτηρίων αυτών που σημαίνει χωρίς αμμωνία δέν έχουμε βακτήρια γιαυτό και άν στρωθεί πρέπει να μπούν κάποια ψάρια σύντομα για να παράγουν αμμωνία και να τρέφονται τα βακτήρια...

με το αρχικό μου ερώτημα έχει κάποιοσ να προτείνει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε για να αναπτυχθει χρειαζεται τροφη.ετσι και τα βακτηρια για να αναπτυχθουν χρειαζονται φαι.ετσι ριχνοντας ελαχιστη τροφη η οποια διαλύεται παραγοντας αμωνια η οποια ειναι η τροφη των βακτηριων.ετσι βοηθαμε στο στησιμο και της αυξησης της αποικια τους.στρωσιμο με ψαρια μεσα δεν κανουμε γιατι θα εχουν τεραστια καταπονηση. διαβασε στο φορουμ για τον κυκλο του αζωτου και τις μεθοδους στωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...