Jump to content

Πως Μπορω Να Κατεβασω Το Gh Του Νερου Μου?


Recommended Posts

παιδια μια απαντηση θελω η να μου πειτε που μπορω αν την βρω!η μετρησεισ μου στο ενυδρειο ειναι ολεσ μια χαρα αλλα εχω ανεβασμενο GH μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να το κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Ρητινες μπορεις να βρεις σε καποια πετ και σιγουρα θα βρεις σε καταστηματα που εξειδικεύονται στην απολυμανση νερου και αντιστρωφων οσμωσεων. Επισης πουλανε συνηθως σε 4λιτρα μπετονακια νερο για τα σιδερα στα σουπερ αλλα στο περασμα του χρονου κατανταει ασυμφορη σαν λυση. Η καλυτερη λυση θεωρω πως ειναι η αντιστρωφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

η αντιστρωφη οσμωση δν ειναι καπως ακριβη?

Όχι! Ξεκιναει από 60€!

Link to comment
Share on other sites

επιδη ομως αυτη την στιγμη 60 ευρω δεν εχω αμα ξεκηνισω με απιονισμενο για το σιδερο πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

επιδη ομως αυτη την στιγμη 60 ευρω δεν εχω αμα ξεκηνισω με απιονισμενο για το σιδερο πειραζει?

Όχι δεν πειράζει, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο αγχος με το gh;Ποια τιμη εχεις και ποια ψαρια φιλοξενεις;

Εαν κανεις κατι απο οσα σου ειπαν τα παιδια πιο πανω μεγαλη προσοχη στις μεταβολες του νερου σου.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

εχω πολυ μεγαλο GH δηαλδη καπου στο 15 και θελω να βαλω μεσα ramizeri και ειναι πολυ μεγαλο γιαυτο!οταν λεσ προσοχη στισ μεταβολες εννοεισ να μην ειναι αποτομες?

Link to comment
Share on other sites

εχω πολυ μεγαλο GH δηαλδη καπου στο 15 και θελω να βαλω μεσα ramizeri και ειναι πολυ μεγαλο γιαυτο!οταν λεσ προσοχη στισ μεταβολες εννοεισ να μην ειναι αποτομες?

Aκριβως.Αν αρχιζεις να παιζεις με Α/Ο ή καποιο buffer εχε το νου.Τα ψαρια σου μπορει να στρεσαριστουν.Πιστεψε με σε κανενα ψαρι(ειδικα εκτροφης) δε θα αρεσει η αποτομη μεταβολη.Αν το πας πιο κατω για τα ραμ,okαλλα πιο πολυ το καθαρο νερο εκτιμουν.

:)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεισ το καθαρο?οχι απιονισμενο δλδ?

Οχι,εννοω νερο με χαμηλα νιτρικα.Αλλα στο θεμα μας,και παλι προσοχη,οποιο τροπο και αν χρησιμοποιησεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινησω σιγα σιγα θα βαζω λιγο απιονισμενο και μετα βρυσησ στον κουβα αντιχλςριο και την αλλη μετα θα κανω την αλλαγη ετσιδ εν πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινησω σιγα σιγα θα βαζω λιγο απιονισμενο και μετα βρυσησ στον κουβα αντιχλςριο και την αλλη μετα θα κανω την αλλαγη ετσιδ εν πρεπει?

Για να παμε βημα βημα,κατεληξες σε απιονισμενο σωστα;Στην επομενη αλλαγη σου να προσθεσεις ενα μερος απιονισμενο στο κουβα.Δες ποιο gh θα εχει το νερο της αλλαγης και ποιο gh θα εχει το ενυδρειο σου 2 μερες πχ μετα την αλλαγη,ωστε να κινηθεις αναλογα.

:)

Link to comment
Share on other sites

εγινε σε ευχαριστω θα ενημερωσω μετα την αλλαγη!αυτο μετα θα πρεπει να το συνεχισω για να το κραταω χαμηλο?

Link to comment
Share on other sites

εγινε σε ευχαριστω θα ενημερωσω μετα την αλλαγη!αυτο μετα θα πρεπει να το συνεχισω για να το κραταω χαμηλο?

Kανε μετρησεις στο νερο της βρυσης σου,να δεις τι σου δινει.Επειτα θα δεις τι θελεις και τι πρεπει να κανεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...