Jump to content

ερωτηση


AHTRAM

Recommended Posts

παιδια καλησπερα κι απο εμενα.

μολις χθες γραφτηκα στο site και αρχιζω αποριες.

εχω ενα ενυδρειο 50 lt με φιλτρο βυθου και κυκλοφορητη eheim εδω και 1,5 χρονο.

απο δικη μου βαρεμαρα εκανα σκουπα βυθου καθε πασχα και χριστουγεννα.

με τα test που εκανα (το χαρτακι tetra 5 se 1) εβλεπα παντα ΝΟ3 στα κοκκινα (500+)

δεν εδινα μεγαλη σημασια και μια μερα αποφασισα να καθαρισω για τα καλα το ενυδρειο...

εβγαλα ολο το νερο και κρατησα ενα 10% , ξεπλεινα ολο το χαλικι στο νερο του ενυδρειου

μπας και ξεβρωμησει και πεσουν τα ΝΟ3 σε φυσιολογικες τιμες.

ετσι εβαλα ξανα το χαλικι, το 10% του παλιου νερου και γεμισα το υπολοιπο με φρεσκο κρυο νερακι.

αυτο εχει γινει εδω και 3 βδομαδες. τα πρωτα ψαρακια που εβαλα (χηρες και ζεβρακια) εβγαλαν ick

και ψοφησαν σε χρονο dt. εβαλα ξανα ψαρακια αφου εβαλα φαρμακο για ick και ειναι ok.

εκανα πριν απο λιγο test και εχω NO2=0 ,NO3=250, ph 7,5 και θερμοκρασια 26 βαθμους.

να σημειωσω οτι συμπληρωνω νερο καθε 5 μερες γιατι εξατμιζεται πολυ γρηγορα και ανανεωνω

το 10% καθε 15 μερες. τι πρεπει να κανω για να πεσει η τιμη ΝΟ3 σε φυσιολογικα επιπεδα?

περιμενω με αγωνια προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Αν έκανες την αλλαγή νερού που λές τότε δεν δείχνει σωστά το τέστ ή έχεις πολλά ψάρια / ταίζεισ πολύ!

Πάρε υγρά τεστ δες τα αποτελέσματα και αν χρειάζεται συνέχισε τις αλλαγές νερού (και σκούπα)!

Πάντως καλύτερα σταδιακά μια και έχεις ψάρια μέσα!

Σκληρότητες μετράς;

Link to comment
Share on other sites

10% κάθε 15 μέρες είναι πολλή μικρή η ποσότητα νερού και μεγάλο το χρονικό διάστημα για το μέγεθος του ενυδρείου σου. Κανόνας είναι, όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο πιο λίγο νερό μπορούμε να αλλάξουμε. Ενώ όσο μικρότερο τόσο πιο έντονες και η αλλαγές. Στην δική περίπτωση θα άλλαζα το 20-30% ανά 7 μέρες. Εξαρτάτε από τον πληθυσμό του ενυδρείου. Το ότι είναι ανεβασμένο το ΝΟ3 οφείλετε και σε αυτό σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες, όπως υπερπληθυσμός, και υπερβολικό τάισμα.

Το ότι συμπληρώνεις νερό μην νομίζεις αυτό ότι είναι ένα είδους αλλαγής νερού. Γιατί εσύ χάνεις μόνο νερό αινώ τα νιτρικά παραμένουν μέσα δεν εξατμίζονται.

Ελπίζω να βοηθήθηκες λιγάκι. :)

Επίσης είμαι της ίδιας γνώμης με τον kouzman ότι τα στικς δεν κάνουν δουλεία, πάρε τεστ σε υγρή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

10% κάθε 15 μέρες είναι πολλή μικρή η ποσότητα νερού και μεγάλο το χρονικό διάστημα για το μέγεθος του ενυδρείου σου. Κανόνας είναι, όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο πιο λίγο νερό μπορούμε να αλλάξουμε. Ενώ όσο μικρότερο τόσο πιο έντονες και η αλλαγές. Στην δική περίπτωση θα άλλαζα το 20-30% ανά 7 μέρες. Εξαρτάτε από τον πληθυσμό του ενυδρείου. Το ότι είναι ανεβασμένο το ΝΟ3 οφείλετε και σε αυτό σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες, όπως υπερπληθυσμός, και υπερβολικό τάισμα.

Το ότι συμπληρώνεις νερό μην νομίζεις αυτό ότι είναι ένα είδους αλλαγής νερού. Γιατί εσύ χάνεις μόνο νερό αινώ τα νιτρικά παραμένουν μέσα δεν εξατμίζονται.

Ελπίζω να βοηθήθηκες λιγάκι. :)

Επίσης είμαι της ίδιας γνώμης με τον kouzman ότι τα στικς δεν κάνουν δουλεία, πάρε τεστ σε υγρή μορφή.

:D

..και δεν μας είπες τι και πόσα ψάρια έχεις μέσα..

ααα..και καλώς ήλθες στο ΑΖ!! :D

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε AHTRAM ... :)

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα ... :D

Οπως ειπαν και η προηγουμενοι φιλοι θα πρεπει οι αλλαγες σου να γινουν συχνοτερες . Επισης το να αναπληρωνεις το νερο που εξατμιζετε με το τροπο τον οποιο το κανεις δεν ειναι και τοσο καλο διοτι ανεβασεις τις σκληροτητες του ενυδρειου . Μια ερωτηση θελω να σου κανω . ΤΟ φιλτρο το εχεις καθαρισει ποτε ?

Φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

εχω 10 ζεβρακια και 10 χηρες στο ενυδρειο.

σκληροτητα δεν μετραω αλλα θα παρω υγρα τεστ και θα κανω πιο συχνες ανανεωσεις νερου.

ευχαριστω για τις πληροφοριες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...