Jump to content

Ποια test να προτιμήσω???


Recommended Posts

Γεια σας. Θέλω να αγοράσω κάποια testακια για το ενυδρείο μου. Τι να επιλέξω? Sera aqua-test box ή TETRAtest analyset? Μπορεί επίσης κάποιος να μου πει και σε τι τιμές κυμαίνονται? (και πιο συγκεκριμένα για Θεσσαλονίηκη) Περιμένω αγονιωδός τις απαντήσεις σας ώστε να πάω να τα αγοράσω κατ' ευθείαν γιατί βιάζομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Για μένα tera.Τώρα σε τι τίμες και από που καλύτερα να σου απαντήσουν οι συνπολίτες σου

Link to comment
Share on other sites

Αν πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε αυτα τα 2 τοτε tetra.γω προτεινω παντα σε υγρη μορφη τεστς της Red SEa,Tropic Marine, API,Salifert.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά της tetra δεν ειναι πολυ τυπικές οι μετρήσεις σχετικά με την διαβάθμιση των test? Εννοώ ότι στο ph για παράδειγμα η διαβάθμιση είναι ανά 0.5.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά της tetra δεν ειναι πολυ τυπικές οι μετρήσεις σχετικά με την διαβάθμιση των test? Εννοώ ότι στο ph για παράδειγμα η διαβάθμιση είναι ανά 0.5.

Ναι ισχυει αυτο αλλα μονο για το ΡΗ.

Αλλα και εγω παρολο αυτο αν η μονη μου επιλογη ηταν ενα απο αυτα τα δυο, Τετρα θα επαιρνα.

Αν ειχα ομως και αλλη επιλογη ουτε θα τα σκεφτομουν. Θα πηγαινα κατευθειαν για ΑΡΙ.

Της Sera προσωπικα που χρησιμοποιησα (ανεξαρτητα σετ, οχι κουτι) μετα απο καποιον καιρο μπορω να πω οτι εδειχναν οτι να 'ναι.

Της τετρα καλα, αλλα και απο αυτα το ΝΟ3 και το ΚΗ καποια στιγμη τα 'παιξαν και ειναι ασυμφωρα σε βαθος χρονου σε σχεση με της ΑΡΙ.

Της ΑΡΙ εδω και καποιους μηνες που χρησιμοποιω δεν εχω προβλημα, κανουν πολλαπλασιες μετρησεις απο τα υπολοιπα και ειναι πιο ευχρηστα για 'μενα απο τα υπολοιπα.

Αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις. Ελπιζω να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στις δύο μάρκες θα πήγαινα στην Tetra.

Η μεγαλύτερη αξιοπιστία και περισσότερες διαβαθμίσεις στα τεστ έρχονται δυστυχώς από ακριβότερα και άλλες μάρκες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στις δύο μάρκες θα πήγαινα στην Tetra.

Η μεγαλύτερη αξιοπιστία και περισσότερες διαβαθμίσεις στα τεστ έρχονται δυστυχώς από ακριβότερα και άλλες μάρκες...

..επειδη εχω βρεθει κι εγω σ'αυτη τη θεση, και τελικα δοκιμασα και τις δυο μαρκες..

και αν τωρα επρεπε να διαλεξω αποκλειστικα αναμεσα σε αυτες τις δυο, θα επελεγα τις TETRA γιατι ειναι πιο ευχρηστα και πιο αξιοπιστα..

..και αν βιαζομουν και τοοοοοσο πολυ, θα ετρεχα κατ'ευθειαν!! :)

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΜ απ' όσο ξέρω δεν έχει κάποια κασετίνα. Παρ' όλα αυτά τα τεστ της είναι πολύ αξιόπιστα (όσα έχω δοκιμάσει) και με καλές διαβαθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...