Jump to content

Νεο Ενυδρειο Για Αφρικανες Βοηθεια Για Αλλαγες Νερου Αντιχλωρια Βακτηρια Κτλ


Recommended Posts

καλυσπερα σε ολους εχω στην κατοχη μ ενα ενυδρειο 200λιτρα και ειναι με πετρες κ χαλικακι.... θα φυλοξενισει αφρικανες κ μαλον labido .

καιυνοργια υλικα στο φιλτρο εχει τρεχει απο 1 του μηνα κ εκτος απο αντχλωρια την επομενη μερα εβλαα βακτηρια και απο οτι λεει στις οδηγιες ειναι της api 1η 7η και 14η βαζουμε 10ML / 38L και μετα απο 5ml καθε εβδομαδα

1) ισχυει αυτο θελει καθε εβδομαδα βακτηρια?

2) αλλαγη νερου 1/3 του ογκου καθε ποτε? αλλοι μ λενε καθε 15 αλλοι καθε μηνα τι ισχυει τελικα στο περιπου

3) ο ανθρακας στο φιλτρο θλεει αλαγη καθε ποτε? απο το μαγαζι πυο το πηρα μ ειπαν καθε 2 εβδομαδες κ σε petshop μου ειπαν καθε 2 το πολυ 2.5 μηνες τι υσχυει τελικα?

4) με το αλατι τι γινεται καθε ποτε θελει σε καθε αλαγη? ποσο λεει στις οδηγιες?

οποιος μπορεσει να βοηθισει παιδια ευχαριστω........

και τι αλλο πρεπει να προσεξω πριν βαλω ψαρια θα παρω σε πρωτη φαση 2 η 4

Link to comment
Share on other sites

πάρε τέστ ΝΟ2 και μέτρα να δείς πως είσαι.Αν είναι 0 τότε μπορείς να βάλεις ψαράκια.Με τις αλλαγές νερού καλό είναι να ρίχνεις μερικές σταγόνες βακτήρια.Πάντως οι κιχλίδες που διάλεξες είναι ότι πρέπει για το νερό της χώρας μας.Άνθρακα κακώς έβαλες στο φίλτρο...Απορώ ποιος μπορεί να έδωσε τέτοιες οδηγίες.Ποτέ στο στρώσιμο και λάβε υπόψη σου ότι γεμίζει γρήγορα με τα βακτήρια που ρίχνεις και πιθανώς να πήγε πίσω τον κύκλο σου.Βγάλε τον άνθρακα και μέτρησε ξανά.Αλάτι δεν χρειάζεσαι σε αφρικανικό ενυδρείο ανεξαρτήτως το είδος που θα φιλοξενήσεις οπως και ενεργό άνθρακα.Σου γράφω γιατί νομίζω οτι μετά απο 2 γέννες με το συγκεκριμένο είδος ψαριού νομίζω οτι το ξέρω καλά.Και αλλαγές νερού καλό είναι να έχεις το πρόγραμμα σου δηλαδή 1,2,3 φορές το μήνα αλλά να το τηρείς.Εγώ μία φορά το μήνα 30-50%.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

δλδ βγαζω τον ανθρακα και το αφινο με βιολογικο κ σφουγγαρι?

το αλατι μ ειπαν οτι χρειαζεται... labido θα εχω μαλον . βακτηρια καθε ποτε ομως να ριχνω

αλαγη να κανω ενα 30% καθε μηνα ?

Link to comment
Share on other sites

πάρε τέστ ΝΟ2 και μέτρα να δείς πως είσαι.Αν είναι 0 τότε μπορείς να βάλεις ψαράκια.Με τις αλλαγές νερού καλό είναι να ρίχνεις μερικές σταγόνες βακτήρια.Πάντως οι κιχλίδες που διάλεξες είναι ότι πρέπει για το νερό της χώρας μας.Άνθρακα κακώς έβαλες στο φίλτρο...Απορώ ποιος μπορεί να έδωσε τέτοιες οδηγίες.Ποτέ στο στρώσιμο και λάβε υπόψη σου ότι γεμίζει γρήγορα με τα βακτήρια που ρίχνεις και πιθανώς να πήγε πίσω τον κύκλο σου.Βγάλε τον άνθρακα και μέτρησε ξανά.Αλάτι δεν χρειάζεσαι σε αφρικανικό ενυδρείο ανεξαρτήτως το είδος που θα φιλοξενήσεις οπως και ενεργό άνθρακα.Σου γράφω γιατί νομίζω οτι μετά απο 2 γέννες με το συγκεκριμένο είδος ψαριού νομίζω οτι το ξέρω καλά.Και αλλαγές νερού καλό είναι να έχεις το πρόγραμμα σου δηλαδή 1,2,3 φορές το μήνα αλλά να το τηρείς.Εγώ μία φορά το μήνα 30-50%.

Θα ήθελες λίγο να τεκμηριώσεις αυτό που λες για τον άνθρακα?

Ποιο είναι το πρόβλημα να τον έχουμε ενώ στρώνουμε το ενυδρείο μας?

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τα βακτήρια τα οποία ρίχνουμε εξάλλου σε ένα καινούργιο ενυδρείο όπως αυτό του φίλου μας νομίζω ότι χρειάζεται κιόλας για να τραβήξει ότι ακατάλληλο μπορεί να υπάρχει βρωμιές, σκόνες, χρώματα, κτλ!

Link to comment
Share on other sites

αυτο μ ειπαν κ εμενα για να ειναι το νερο κρυσταλο.............

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέχεις τις αλλαγές σου,δεν ταίζεις υπερβολικά και δεν έχεις υπερπληθυσμό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την καθαρότητα του νερού. Προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ άνθρακα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Αλλαγές κάνω περίπου 20% κάθε εβδομάδα.Δεν μας είπες τι φίλτρα έχεις.Είναι βασικό να έχεις καλή και σωστή φίλτρανση.5-6 φορές τον όγκο του ενυδρείου με αρκετή βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 200 175 περιπου υπολογιζω καθαρα και εχω φιλτρο εσωτερικο 700 περιπου εχω βαλει δυο αντλιες για να ανεβει λιγο η παροχη σε λιτρα/ωρα τωρα φτιαχνω ενα 1300l/h

κατι ασχετο τελικα με τα βακτηρια τι κανω? αλατι βαζεις στελιο? για αφρικανες μιλαω ετσι ..

ακομα δεν εχω βαλει ψαρια αλλα οπως το βλεπω θα μεινει καμια 15μερες ετσι ακομα κ θα τα βαλω οταν εχω το καινυοριγο φιλτρο...

εχω και βιολογικο πιο παλιο δνε κσερο σε τι κατασταση ειναι μου το εδωσε το παλικαρι που πηρα το ενυδρειο εμφανισιακα ειναι οκ να το βαλω κανει καλο? το καινουργιο το εχω μεσα να βαλω κ το παλιο ρωταο μιπως δεν κανει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλάτι δεν έχω βάλει ποτέ.Όταν λες παλιό βιολογικό τι εννοείς?Αν εννοείς πως σου είχαν δώσει στρωμένο φίλτρο και δεν το είχες σε λειτουργία η όποια βιολογία είχε καταστράφηκε..Αν πάλι το έχεις τότε έχει μια χαρά βιολογία και δεν χρειάζεται να βάζεις έξτρα βακτήρια.Οι αντλίες που έχεις βάλει είναι για κυκλοφορία του νερού,όχι για φίλτρανση.Τι εννοείς όταν λές πως φτιάχνεις ένα 1300 lt/h? Φίλτρο diy?Εξωτερικό?Γιατί εσωτερικό έχεις ήδη και αν βάλεις και άλλο θα περιορίσεις πολύ τα λίτρα και οι αφρικάνες θέλουν χώρο-λίτρα.Κάνε και μετρήσεις για αμμωνία.Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος πως έχει στρώσει το ενυδρείο και δεν θα ταλαιπωρήσεις τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

εχω εσωτερικο κ θα φτιαξω εξωτερικο 1300λ/ω απλα το βιολογικο πυο εχο τορα κ αντηρακασ κτλ ειναι καινουργια εχω ομως κ βιολογικο που το ειχε ο τυπος μεσα σε νερο αλλα το ειχε παραπ ολυ καιρο δεν ξερω ποσο κ τψρα το στεγνωσα κ το εχω μαζεψει. αυτο αν το βαλω μεσα μαζι με το δικο μ το καλο ... ειναι οκ η μπορει να εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το βιολογικό βγεί εκτός φίλτρου για ώρες δεν υπάρχει πλέον βιολογία,πεθαίνει.Μπορείς να το ξαναβάλεις αφού το πλύνεις καλά για να ξαναδημιουργηθεί βιολογία.

Το diy που θα φτιάξεις πως θα το φτιάξεις?με τι υλικά?αν μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία του ή κάποιο σχέδιο να το δω.Με ενδιαφέρει και μένα μια τέτοια κατασκευή φτάνει να είναι αισθητικά όμορφη.

Link to comment
Share on other sites

οκ για το βιολογικο ανθρακα θελει? εχω τωρα μεσα αλλα καθε ποτε θελει αλαγμα .....και αλλαγες νερου πως κανω?????

εννω βγαζο την ποσοτητα που θελω και βαζω χυμα νερο βρισεις και ριχνω στο ενυδρειο μεσα αντιχλωριο? η πρεπει να το κανω αλλου κ να το ριξω μετα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! καλες κατασκευες με το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μαν για μενα τουλαχιστον ειναι πολυ ευκολο κ εχω τα εργαλεια να το κανω απο εκει κ περα πιστευω να δουλευει καλα. αντλια βρικα μια 1300λ/ω 40 ευρω αλλα εχω βρει κ απο εβαυ με 1300 λιτρα με 20 περιπου...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση πρώτα για το φίλτρο.Αν πρόσεξες η αντλία που χρησιμοποιεί είναι 700 λίτρα/ώρα.Αν σε αυτές τις διαστάσεις σωλήνα βάλεις μεγαλύτερη αντλία απλά δεν θα δείς βιολογία.Όλα είναι συνάρτηση.Δεν είναι τυχαίο πως όταν αυξάνεται η αντλία αυξάνονται και οι διαστάσεις του κάδου,άρα και τα λίτρα των υλικών.

Τώρα για τον άνθρακα.Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ σε κανένα από τα δύο φίλτρα.(εσωτερικό-εξωτερικό).Άλλοι βάζουν.Οι απόψεις διύσθανται για την χρήση του.Κακό δεν κάνει πάντως.Αν τον βάλεις θέλει αλλαγή περίπου κάθε μήνα.

Στην αλλαγή εγώ βάζω το νερό σε μπετόνι,ρίχνω αντιχλώριο,το αφήνω λίγο και μετά το ρίχνω.Τον χειμώνα είναι απαραίτητο μιας και βάζω μισό μισό περίπου και από τον θερμοσίφωνα για να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά στην θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε μαν τι να σου πω....... για το φιλτρο λεω να το κανω με δικες μου διαστασεις δλδ να ειναι 1300 λιτρα κ ο καδος ας πουμε να ιεναι 50 υψος κ διαμετρο Φ120 για να χωραει κ η αντλια τι να πω δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου πως μπρείς να βρείς εξωτερικό για τα λίτρα σου καινούριο με 70-80 € και μεταχειρισμένο στα χρήματα που θα πάρεις την ανλία και μόνο.Β'αλε τώρα και τα υπόλοιπα υλικά σύν τον κόπο.....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν βρω μεταχειρισμενο με παροχι 1200-1300 λιτρα μεχρι 50 το περνω δνε το συζηταω εμενα θα μ βγει γυρω στα 50ευρο πιστευο ολο μαζι απο εκει και περα να βρω κατι πανω κατω σε αυτα τα λεφτα οκ

Link to comment
Share on other sites

Στήν κατασκευή που αναφέρεις είναι με Φ 160 και 700 λίτρα/ώρα.Ρίξε μια ματιά στα εργοστασιακά φίλτρα να δείς διαστάσεις με τέτοιες αντλίες.Και δεν έχει να κάνει με το ύψος αλλά και με την διάμετρο που είναι τουλάχιστον η διπλάσια.

Link to comment
Share on other sites

Και 800λίτρα/ώρα να βρεις μια χαρά θα είσαι μαζί με το εσωτερικό.Και θα είσαι και ποιό σίγουρος με δύο φίλτρα.Να δείς και την κατανάλωση ρεύματος.Υπάρχουν εξωτερικά με χαμηλή κατανάλωση,περίπου 5-8 watt.

Link to comment
Share on other sites

Και μιλάς για 50 € κόστος.Τα υλικά τα υπολόγισες? siporax σφουγγάρια?Μαζί με αυτά το κόστος θα ανέβει πολύ παραπάνω.Πιστεψέ με,το έχω ψάξει.

Αν πάρεις eheim substrat pro υπολογίζεις σε 15 € το λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

εχω υλικο φιλε μτωρα νααλογα ποσο παιρνουν μεσα ετσι..... αλλα το θεμα ιεναι θελω να βγαλω το εσωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...