Jump to content

300L Malawi.........το Πρωτο Μου!


koolnick

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):

Συνολικά Λίτρα: 300L

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Valisneria

Ψάρια: ακόμα κανένα

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: Χαλαζιτης 25L

Βυθός:

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):T8 x 2 30w

Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 2213 eheim

Θέρμανση/ Ψύξη: 200w θερμοστάτης

Λίπανση:

Παροχή CO2: οχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 3 μερες μονο αντιχλωριο esklarin-8 μερες βακτηρια Nite-out 2

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-49606-0-42406900-1334088191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα σας έχω κατατοπίσει με της πληροφορίες που σας παρέχω λόγο ελλείψεις γνώσεων!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο! Εχω μονο μια ενσταση: Θα μπορουσες να αλλαξεις το φιλτρο με ενα μεγαλυτερο, για να εχεις καλυτερη ροη και περισσοτερη βιολογια.

Φιλικα, Νικος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Νίκο και για αυτό το λόγο έχω βγει στο ψάξιμο για ένα μεγαλύτερο φίλτρο. Αν προσέξεις πάνω αριστερά έχω βάλει ένα μηχανάκι από εσωτερικό φίλτρο eheim για να έχω μεγαλύτερη κίνηση. Δεν ξέρω αν έκανα καλά πάντως προβλέπεται μεγαλύτερο φίλτρο καιρού θέλοντος και χρήματος επιτρέποντος.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο! Εχω μονο μια ενσταση: Θα μπορουσες να αλλαξεις το φιλτρο με ενα μεγαλυτερο, για να εχεις καλυτερη ροη και περισσοτερη βιολογια.

Φιλικα, Νικος

Πρέπει..όχι απλά ''θα μπορούσε''....το φίλτρο σου είναι πολύ μικρό για το ενυδρείο σου!Θες άλλο μεγαλύτερο ή ΚΑΙ κάποιο άλλο..

Επίσης θες πολύ πέτρα ακόμα για τα ψάρια που θέλεις..χρειάζονται πολλές κρυψώνες-περάσματα..

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου;;

Καλή αρχή και ρώτα μας ότι θες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από μετρήσεις ώσπου να βρω τα ψάρια που θέλω και να τα βάλω μέσα?

Πιθανών να πάρει καμιά εβδομάδα ακόμα

.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να στρώσει το φίλτρο σου, δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο. έχεις προσθέσει βακτήρια; ποιά μέθοδο στρωσίματος επέλεξες;

Για το ενυδρείο, ίσως τοποθετούσα ένα σκουρόχρωμο χαρτόνι στην πλατη. Για το φίλτρο, σου είπαν και οι φίλοι παραπάνω.

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον καποιο λαθος εκανες με τις διαστασεις φιλε μου!οι διαστασεις που μας εδωσες βγαζουν 728 λιτρα! :bigemo_harabe_net-134:

οπως σου ειπαν και πιο πανω..να κοιταξεις να αλλαξεις το φιλτρο σου ή να παρεις και 2ο, θες μεγαλυτερο θερμοστατη και αρκετη πετρα ακομα!!!

Link to comment
Share on other sites

3 μερες μονο αντιχλωριο esklarin- 8 μερες βακτηρια Nite-out 2

Θα πρέπει να κανω κατι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια για να αναπτυχθούν θέλουν κι αυτά τροφή. Ρίξε 1-2 flakes ανά 3ήμερο. Ανάλογα με τις μετρήσεις σου θα πράξεις στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και απο μένα και μπράβο για την προσπάθεια σου!

:)

Πριν φτάσουμε στα ψάρια σιγουρα χρειαζεσαι μεγαλύτερο φιλτρο!Στρωσε προς το παρόν αυτό και ψαχνεις για μεγαλύτερο....το οποίο θα τοποθετηθεί στο ενυδρειο πρίν τα ψαρια....

Επίσης αφου ριχνεις καποιο σκευασμα για το στρωσιμο πρέπει αυτοι οι οργανισμοί(βακτηρια) να τραφουν με κάτι ωστε να πολλαπλασιαστούν, γι'αυτο και ο Απόστολος σου προτείνει να ριχνεις λιγο τροφη μέσα....

Υπομονή λοιπόν και διάβασμα και όλα θα πάνε καλά!

Υ.Γ για καλύτερη κυκλοφορία, οσο είναι δυνατόν βεβαια γιατι το φιλτρο ειναι μικρό, τοποθέτηση το spray bar στο αριστερό πλαϊνό τζαμι ωστε να μην εκτονώνεται η ροή του νερού.....καλό θα ήταν επίσης να το στρέψεις και λίγο προς τα πάνω για να εχεις αναταραξη στην επιφάνεια!Η αναταραξη αυτη οξυγόνωνει το νερό σου και χρειάζεται....

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

ομορφο ενυδρειο.. μονο η πετρα αριστερα με χαλαει που ειναι πανω στην αλλη!

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο link δεν μπορώ να το ανοίξω δεν ξέρω γιατί!

Όσο για την πέτρα δεν έβρισκα καταλληλότερη να βάλω για να δώσω και λίγο ύψος!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αποκτήσαμε ένα fluval fx5 3500L την ώρα. Θέλει βεβαία κάποιες επιδιορθώσεις για να μπει πάνω στο ενυδρείο αλλά επιτέλους λύσαμε το πρόβλημα του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αποκτήσαμε ένα fluval fx5 3500L την ώρα. Θέλει βεβαία κάποιες επιδιορθώσεις για να μπει πάνω στο ενυδρείο αλλά επιτέλους λύσαμε το πρόβλημα του φίλτρου.

Βλέπω είμαστε των ακρων...ή χαμηλή φιλτρανση(2213) ή υπερφίλτρανση (fx5) :P

Το Fx θα σε καλύπτει για τωρα και με το παραπάνω, αλλα και για πολύ μεγαλυτερο ενυδρειο στο μέλλον....να λειτουργείς μόνο αυτό οταν κανεις τις επιδιορθώσεις και τοποθετησε σε αυτό οτι βιολογικό υλικο δουλευε στο 2213.

Με υπομονή ολα θα εξελιχθούν σωστά και θα χαρείς το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...