Jump to content

2 Ερωτησεις Για Το Νεο Ενυδρειο


Recommended Posts

πρωτη ερωτηση...

... πως μπορω να αυξησω το PH του νερου μου ΧΩΡΙΣ τη χρηση των πανακριβων μπαφερ? και ποιο ειναι το ΙΔΑΝΙΚΟ για λαμπιντο?

δευτερη ερωτηση...

... μου ειπαν οτι αν θελω να στρωσω το νεο ενυδρειο χρησιμοποιωντας φιλτρο απο αλλο ενυδρειο που δουλευει ηδη, τοτε απλα μεταφερω το φιλτρο και κατευθειαν βαζω τα ψαρια. Δεν υπαρχει ουτε λογος αναμονης ουτε χρησης βακτηριων.

μπορει καποιος να μου πει αν γνωριζει ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μας ειναι αναπαραγωγης,οποτε πανω απο 7,8 εισαι καλα.Αν βαλεις αμμο θαλασσης θα στα κρατησει σε αυτα και λιγο πανω απο αυτα.

Αμεσως αν δεν κανεις μετρησεις δεν μπορεις.Εξαρτατε και τι δυναμικοτητα ειχε στο πρωην ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αμεσως αν δεν κανεις μετρησεις δεν μπορεις.Εξαρτατε και τι δυναμικοτητα ειχε στο πρωην ενυδρειο.

δεν το καταλαβα αυτο κιχλιδατε... :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα δουλευε και σε ποσα λιτρα θα δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο φιλτρο ειναι?Μην στο κανει πλυντηριο το ενυδρειο σου?

Ενα ενυδρειο ειναι στρωμενο παντου,δηλ.στην αμμο ,στις πετρες στα φυτα ,ακομα ακομα και στα τζαμια.Οποτε αν δεν κανεις μετρησεις ψαρια μην βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

το eheim 2217 ειναι. δεν γινεται να κατεβασω την ροη απο τα βανακια? ετσι κι αλλιως νομιζω δεν ριχνει με μεγαλη πιεση. μπραβο για πες, οταν ειναι ετοιμο το ενυδρειο για να δεχτει ψαρια, τι ακριβως μετρησεις πρεπει να παιρνω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βαγγέλη καλησπέρα!!!

Σε αλλα θέματα σου έχουν απαντηθει καποια ερωτηματα και σου εχουμε πει οτι τα labido δεν κανουν για 120 λίτρα ενυδρείο και oτι δεν ειναι σωστό να βγάλεις το 1 φιλτρο απο το ενυδρειο που λειτουργεί ήδη διοτι μπορει να διαταράξεις τις ισοροπίες του συστήματος.

Προτείνω να κάνεις υπομονή μεχρι να βρεθεί το φιλτρο να στρωσεις ομορφα και ωραία το ενυδρειο σου και να ανοιξεις αν θελεις ενα θεματακι στην κατηγορία των Αφρικάνικων κιχλίδων για δουμε τι ψαρακια μπορεις να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου.

Δεν θελω να ειμαι αρνητικός και να σε απογοητεύω αλλα σκέψου οτι μια στο εκατομμύριο κατι παει στραβα και στο μεγάλο ενυδρειο γιατι διαταράχθηκε η ισσοροπια της βιολογιας....αλλα και στο νεο διοτι είναι ενα νέο σύστημα........κρίμα δεν είναι?????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα PRINCE,

με ολο το σεβασμο πολλοι μου εχουν πει πολλα. και η αληθεια ειναι οτι πολλοι περισοστεροι μου εχουν πει οτι 4 λαμπιντο μπαινουν ανετα σε 120 λιτρα παρα οτι δεν μπαινουν. Καλο θα ηταν ομως να μην συζητηθει εδω αυτο το θεμα αφου οι ερωτησεις του τοπικ αυτου ειναι συγκεκριμενες.

ξερεις λοιπον πως ανεβαζουμε ευκολα και οικονομικα το ph και αν χρειαζεται να βαλω και βακτηρια κατα το στρωσιμο μιας και το φιλτρο που θα χρησιμοποιηθει ειναι ηδη σε λειτουργια?

Link to comment
Share on other sites

Η αλλη λυση ειναι αυτη εδω http://www.ferplast.com/bluwave_eng.php

το μαμισιο δηλαδη bluewave 05. το οποιο ομως ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και θα μου φαει ΟΛΟ το ενα πλαινο (τοσο μεγαλο ειναι) δηλαδη περιπου στα 7 λιτρα χωρο!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη ο φιλος Πριγκηπας και οπως ολοι εδω μεσα ,θελουμε να σε βοηθησουμε.Εγω δεν προσεξα για τα ψαρια που θα βαλεις ,ειναι και η κουραση της μερας βλεπεις.Οχι 4 αλλα ουτε ενα λαμπιτο δεν μπαινει,το ψαρι αυτο φθανει στους 12 παντους περιπου και ειναι οπος ολες οι αφρικανες υπερκινητικο.Αν θελεις ακους αυτα που σου λενε,αν οχι κανε οτι νομιζεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Το λαμπιντο φτανει τους 9-10 ποντους. Παρακαλω να μεινουμε στο θεμα μιας και δεν ειναι αυτο το θεμα μας

Φιλε μου το θεμα που ανοιξες ειμαι πλεον δημοσιο,οποτε επειδη το διβαζουν και αλλοι φιλοι πρεπει να ξερουν αν τα λαμπιτο μαπαινουν η δεν μαπαινουν μεσα σε 120 λιτρα.

Στο δικο μου ενυδρειο που εχει μηκος 180 τα αρσενικα λαμπιτο εφθασαν στους 12 ποντους.Στο 120αρι δεν θα φθασουν ουτε στους 8 ποντους,γιατι αν δεν αλληλοσκωτοθουνε θα παθουν νανισμο.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

αφοτου στησω το ενυδρειο, εχω βαλει μεσα το μπολιασμενο φιλτρο και νερο απο το αλλο ενυδρειο, (αυτα δουλευουν ετσι απο χτες) και εχω ριξει και τροφες ΚΑΙ βακτηρια πριν καμια ωριτσα, ποτε πρεπει να αρχισω τις μετρησεις και καθε ποσο να τις κανω?

πανω στην ωρα οπως σας ειπα (δεν εχω ιδεα αν μπορει να δειξει τοσο νωρις αλλα εκανα απο περιεργια) τεσταρα με τα στικακια της τετρα...

οι μετρησεις μου

Cl2 = 0

ph = 7.2 - 8.0 (δεν ηταν καθαρη η αναγνωση) --> με το υγρο της σερα το ειδα για 8.0

Kh = 10-15

Gh = 16

No2 = 0

No3 = 10

ammonia = θα βαλω σε λιγακι το αμωνια αλερτ (ναι ναι ξερω αλλα δεν εχω αλλο)

α και εχω 15 βαθμους κελσιου. Να βαλω θερμανση ακομα και για τα χρυσοψαρα ε?

τι συμβουλευετε?

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...