Jump to content

Αρχάρια Και Ενυδρείο!


Recommended Posts

καλημερα φιλη μου,

μερικα πραγματα απο μενα. τα ενυδρεια του τζαμπο σε αυτα τα λιτρα ειδικα δε νομιζω να εχουν καποιο προβλημα. το σοβαρο προβλημα με τις κακες μαρκες ειναι στα πολλα λιτρα που εκει πραγματικα χρειαζεσαι σοβαρη κατασκευη! οποτε απο εκει εισαι οκ!

Ακομα, οι μονομαχοι σε ενυδρεια ζουν μεσο ορο 2 χρονια. δυσκολα παραπανω.

Ακομα, το στρωσιμο που τοσο σε αγχωνει δεν εχει να κανει με το ενυδρειο αλλα με το φιλτρο! θα μου πεις, το ιδιο ειναι. ναι ΑΛΛΑ! αν παρεις το ενυδρειο της φιλης σου και βαλεις αλλο φιλτρο (λεμε τωρα) δεν εχεις στρωμενο ενυδρειο! Ενω αν απλα παρεις το φιλτρο της και το βαλεις σε νεο ενυδρειο, θα εχεις στρωμενο ενυδρειο σε 1-2 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και παλι κατερινα! Θα μπορουσες να παρεις το ψαρακι και το ενυδρειο της κοπελας εαν ειναι ηδη στρωμενο δεν θα χρειαζεται να κανεις τπτ εσυ για το στρωσιμο! Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειακι? Δυστυχως αυτα τα ψαρακια δεν ζουν πολυ 3 χρονια το μαξιμουμ αλλα δεν πειραζει οσο ζησει [βεβαια με καλη φροντιδα απο εσενα] . Οσο για το πιθανο στρεςς δεν νομιζω οτι θα το πειραξει τοσο πολυ εφοσον θα ειναι στο περιβαλλον του . Βεβαια μην περιμενεις και τοσο απελευθερωμενες κινησεις στην αρχη ...πιστευω πως σιγα σιγα θα συνηθισει! Οι επιλογες δικες σου! Εγω παντως σου προτεινω να παρεις το ψαρακι της κοπελας και γλιτωνεις και τα περιττα εξοδα [εφοσον ειναι κομπλε το ενυδρειο της]. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα! Το ψάρι δεν αλλάζει σπίτι και περιβάλλον με την αλλαγή σπιτιού αλλά με την αλλαγή ενυδρείου οπότε δεν τίθεται θέμα όπως λες άγχους και αγνώστων προσώπων. Δεν είναι ούτε κουτάβι, ούτε γατάκι B) .

Νομίζω ότι αν κινηθείς σύμφωνα με αυτές--> http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770 τις οδηγίες θα είσαι οκ. Εγώ έτσι ξεκίνησα πριν 4 μήνες κι όλα πάνε υπέροχα. Μη φοβάσαι, αν το πας βήμα βήμα όλα θα λειτουργήσουν ακριβώς όπως θα σου πουν οι έμπειροι του χώρου. Όλα αυτά τα "συμβουλευτικά" αφορούν την περίπτωση να ξεκινήσεις απτην αρχή το δικό σου ενυδρείο. Στην δεύτερη περίπτωση που υιοθετήσεις το ψαράκι της φίλης σου μην νομίζεις ότι και για εκεί δεν έχεις δουλειές να του κάνεις και ότι θα το βαρεθείς επειδή θα είναι έτοιμο! Μπορείς να του κάνεις μια μίνι ανακαίνιση-αναβάθμιση βάζοντας κάποια φυτά, ξύλα, πέτρες, ακόμα και σαλιγκάρια ή γαριδούλες! Έχει ένα σωρό πράματα να κάνεις αν έχεις όρεξη! ^_^

Το ενυδρείο δυστυχώς ή ευτυχώς θέλει και κόπο και χρήμα και με κάποιες κοπιαστικές κινήσεις μπορείς να γλιτώσεις κάποια χρήματα αλλά και το αντίστροφο. Κυρίως πάντως το διάβασμα από μεριάς σου, είναι αυτό που θα βοηθήσει το ψάρι σου να ζήσει ευτυχισμένο.

Το χόμπυ της ενυδρειοφιλίας νομίζω ότι έχει μπόλικη δόση ματαιοδοξίας και καλή είναι η λατρεία προς στα ψάρια, αλλά σημαντικότερο νομίζω κίνητρο πρέπει να είναι ο σεβασμός προς αυτά. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...