Jump to content

Απορια Για Διακυμανση Ph Και Co2


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω γιατι ακουω συνεχεια οτι θα πρεπει το kh να ειναι πανω απο 5 και πως τοτε η διακυμανση του ph θα ειναι μικροτερη και κατα συνεπεια και του co2???

Και αυτο το ρωταω γιατι συμφωνα με τον τυπο co2(ppm)=3xKhx10^(7-ph)

Αν εχουμε πχ κεχα 3 και 6 τοτε η διακυμανση του co2 ειναι πολυ μεγαλυτερη στο κεχα 6....

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καλησπέρα!

Αν και δεν σε πιάνω πολύ καλά δες αυτό μήπως και σε βοηθήσει!

th_ph-tabelle_en.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοω αυτο... Εχω ακουσει οτι οσο πιο υψηλο κεχα εχουμε σε ενα ενυδρειο τοσο πιο χαμηλη διακυμμανση εχουμε στο co2... Δηλαδη σαν παραδειγμα εστω οτι εχω κεχα 2 σε ενα ενυδρειο τοτε με πεχα 7 εχω co2 =6 και με πεχα 6,6 εχω co2= 15 αρα σε μεταβολη κατα 0,4 του πεχα το co2 αυξηθηκε κατα 9

Εστω τωρα οτι εχω κεχα 5 με πεχα7 τοτε εχω co2=15 και με πεχα 6,6 εχω co2 37,6 αρα εχω μεταβολη του co2 κατα 22,6....

Αρα συμφωνα με τα παραδειγματα δεν θα ηταν καλυτερο να εχω στο ενυδρειο μου κεχα 2 απο κεχα 5;;; Δηλαδη οσο μικροτερο κεχα τοσο το καλυτερο;;;

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κατα αρχας . (επειδη ειμαι απο κινητο και δεν βλεπω το αρθρο ποιο πανω τι λεει ) το kh το θελουμε πανω απο 5 για ενα απλο λογω οτι κατω απο Τ ειναι πολυ ευκολο να μας κρασαρει το ph το οποιο οπως φανταζεσαι φερνει ολεθρια αποτελεσματα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις λίγο ανάποδα. Δεν πρέπει να κοιτάς την μεταβολή του CO2 σε αύξηση ή μείωση του pH αλλά την μεταβολή του pH σε αύξηση ή μείωση του CO2.

Όσο μεγαλύτερο kΗ έχουμε τόσο μικρότερη διακύμανση του pH έχουμε σε αύξηση CO2. Και το αντίθετο - όσο μικρότερο kH έχουμε τόσο μεγαλύτερη διακύμανση pH έχουμε σε αύξηση CO2.

Σύμφωνα με τον παραπάνω πίνακα έχουμε:

Παράδειγμα 1

kH = 12

pH = 7,1

CO2 = 30ppm

Έστω ότι αυξάνουμε το CO2 κατά 8ppm και από τα 30 που είναι θα πάει στα 38ppm. Το pH θα πάει στο 7,0. Δηλαδή με αύξηση του CO2 κατά 8ppm το pH μεταβλήθηκε κατά 0,1.

Παράδειγμα 2

kH = 2

pH = 7,1

CO2 = 5ppm

Έστω ότι αυξάνουμε το CO2 κατά 8ppm και από τα 5 που είναι θα πάει στα 13ppm. Το pH θα πάει στο 6,7. Δηλαδή με αύξηση του CO2 κατά 8ppm το pH μεταβλήθηκε κατά 0,4.

Όσο κατεβαίνει το kH η μεταβολή του pH είναι μεγαλύτερη σε τυχών αύξηση του CO2.

Link to comment
Share on other sites

Αααα οκ σε αυτο εχεις δικιο... Κανοντας το δικιγορο του διαβολου για να το θεσω ετσι... Η δουλεια του phcontroller ομως ειναι να ρυθμιζει το πεχα βασει του διοξειδιου που διοχετευουμε στο νερο... Επομενως άο τη στιγμη που ξερουμε να περιθορια του πεχα δεν μπορουμε να ρυθμισουμε το co2 με τον τροπο που ειπα;;;

Αυτο το ρωταω για τον εξης λογω εχω ενα ενυδρειο φυτεμενο με μπουκαλα και πεχακοντρολ

Εχω κεχα5 εχω ρυθμισει το πεχα στο 6,74 και βλεπω το πεχα να πεφτει πολλες φορες ειδικα το βραδυ στο 6,61 ειναι φυσιολογιο αυτο;;;

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά το βράδυ αποβάλουν το CO2. Δεν νομίζω όμως να μπορούν να παράξουν τόσο πολύ CO2 ούτως ώστε να δεις τόσο μεγάλη πτώση στο pH (δε νομίζω και αν ήταν φουλ φυτεμένο να μπορούσαν).

Από την άλλη όσον αφορά τον «έλεγχο του CO2» που αναφέρεις να ξέρεις ότι το CO2 δεν το ελέγχουμε μέσω του kH. Την μεταβολή του pH ελέγχουμε μέσω του kH. Αν το βράδυ τα φυτά σου για παράδειγμα είναι να παράξουν 10ppm CO2, αυτά θα τo παράξουν.

Από εκεί και πέρα αυτό που μπορείς να αλλάξεις είναι το κατά πόσο θα μεταβληθεί το pH σου από αυτό. Και σύμφωνα με το παραπάνω παράδειγμα όσο πιο μικρό kH έχεις τόσο μεγαλύτερη μεταβολή pH θα έχεις.

Ουσιαστικά μέσω του kH ρυθμίζουμε την μεταβολή του pH (ή αλλιώς την ευαισθησία του), όχι την μεταβολή του CO2.

Κοινώς το CO2 δεν αυξομειώνεται από την μεταβολή του pH ή του kH – για αυτό και δεν ελέγχεται μέσω αυτού – αντιθέτως το pH είναι αυτό που αυξομειώνεται από το CO2 σύμφωνα πάντα με το kH.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά το βράδυ αποβάλουν το CO2. Δεν νομίζω όμως να μπορούν να παράξουν τόσο πολύ CO2 ούτως ώστε να δεις τόσο μεγάλη πτώση στο pH (δε νομίζω και αν ήταν φουλ φυτεμένο να μπορούσαν).

Από την άλλη όσον αφορά τον «έλεγχο του CO2» που αναφέρεις να ξέρεις ότι το CO2 δεν το ελέγχουμε μέσω του kH. Την μεταβολή του pH ελέγχουμε μέσω του kH. Αν το βράδυ τα φυτά σου για παράδειγμα είναι να παράξουν 10ppm CO2, αυτά θα τo παράξουν.

Από εκεί και πέρα αυτό που μπορείς να αλλάξεις είναι το κατά πόσο θα μεταβληθεί το pH σου από αυτό. Και σύμφωνα με το παραπάνω παράδειγμα όσο πιο μικρό kH έχεις τόσο μεγαλύτερη μεταβολή pH θα έχεις.

Ουσιαστικά μέσω του kH ρυθμίζουμε την μεταβολή του pH (ή αλλιώς την ευαισθησία του), όχι την μεταβολή του CO2.

Κοινώς το CO2 δεν αυξομειώνεται από την μεταβολή του pH ή του kH – για αυτό και δεν ελέγχεται μέσω αυτού – αντιθέτως το pH είναι αυτό που αυξομειώνεται από το CO2 σύμφωνα πάντα με το kH.

απολυτως σωστο το σκεπτικο σου φιλε μεντορα.
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα αυτο που ειπες!!! Στην προκειμενη περιπτωση με τη μετεβολη του πεχα απο 6,74 σε 6,61 μπορουμε νε μηλισουμε για phcrash ή αυτο συμβαινει μονο σε ενυδρεια με κεχα μιρκοτερο του 3;;;

Link to comment
Share on other sites

οι πιθανοτητες του κρασαρισματος αυξανονται οσο μειωνεται το κεχα.σαφως και παιζει ρολο το καθε ενυδρειο ξεχωριστα.δεν ειναι κανονας αυτο.στο κεχα 1 επερχεται ο θανατος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω ποση μεταβολη του πεχα θεωρειται κρασαρισμα;; Γιατι δεδομενου του οτι καθε ενυδρειο θεωρειται διαφορετικη περιπτωση το κρασαρισμα μπορει να γινει και με κεχα 5 σωστα;;;

Link to comment
Share on other sites

εν μερη σωστα.απο 5 και κατω.το 5 ειναι η βαση της ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...