Jump to content

Στρωσιμο Με Μπολι Βοηθεια


Recommended Posts

αν ομως δεν ειναι στρωμενο δεν κανουμε κακο με τις αλλγες νερου? πως μπορω να ξερω τη σωστη κινηση? και κανει να βαλω κι αλλα βακτηρια? εχω βαλει ηδη για σημερα. υπαρχει τροπος να ξερουμε αν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια στρωσιματος και απλα εχει παραμεινει ανεπιθυμητη αμμωνια Η αν απλα μολις ανεβηκε και περιμενουμε σιγα σιγα τα νιτρωδη να ανεβουν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα αφου βλεπεις νιτρικα!!!.εαν ηταν αστρωτο δεν θα τα εβλεπες.τεσπα για να μην φτασουμε τις 50 σελιδες εαν δεν εχεις σωστα τεστ δεν μπορουμε να ξερουμε τι μας γινεται.συζηταμε συζηταμε και ακρη δεν βγαινει.

παρε σωστα τεστ και μετρησε ,και το ξανασυζηταμε.

δεν εχω κατι αλλο να σου πω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. Μόνο αυτό πρέπει να κανείς. Χρήση βακτυριων σύμφωνα με τις οδηγίες και θα δημιουργηθούν οι αποικίες ώστε να αντιμετωπίσουν την αμμωνία και τα νιτρωδη του ενυδρειου.

Σωστά και έγκυρα τεστ βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

ωρα 2 και η αμμωνια παραμενει 0.25. Μιας και μετραω νιτρικα δεν εχω καταλαβει αν θα πρεπει να περιμενω να πεσει μονη της η αμμωνια η αν πρεπει να κανω καμια αλλαγη για να πεσει.

ΥΓ. η θολουρα που λεγαμε εχει φυγει

Link to comment
Share on other sites

απο μια συζητηση που ειχαμε ειπαμε μηπως η αμμωνια ειναι λογω της υψηλης δοσης τροφης που εδινα αυτες τις 3 μερες ενω δεν επρεπε. μετρηση στις 6.20 το απογευμα κι αφου ειχα βγαλει λιγη απο την τροφη που ειχε μεινει (pellets) πριν κανα δυωρο... αμμωνια = 0 προς 25. αυτο βεβαια με καθε επιφυλαξη γιατι εγινε κατι περιεργο με το τεστ και θελω να μου πειτε αν ξερετε....

τεστ υγρο ΑΠΙ, εκανα τα παντα οπως επρεπε, πλυμενο καλα δοχειακι, το βαζω και το γεμιζω στα 5μλ με νερο απο το ενυδρειο, ριχνω 8 σταγ απο το 1 μπουκαλακι, και 8 απο το 2 μπουκαλακι, κλεινω το καπακι και κουναω για 5 δευτερολεπτα. το αφηνω να κατσει για 5 λεπτα ΑΚΡΙΒΩΣ. οταν περασαν τα 5 λεπτα ομως ειχε κατακατσει στον πατο του γυαλινου δοχειου μια κιτρινοκαφετια μαζα, το κουνησα και μου βγηκε αυτο το κιτρινο-πρασινο χρωματακι

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις Δευτερα 8.40 το πρωι

αμμωνια = 0.25 με 0.50 ...

νιτρικα = 10

νιτρωδη = 0

για καποιο λογο η αμμωνια δεν πεφτει. τι υποτιθεται οτι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μετεφερες βιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδρειο δεν θελει να πει πως εχουμε και στρωμενο ενυδρειο. Αυτη την στιγμη εχεις και νιτρικα ταυτοχρονα λογο του οτι το μπολι εχει καποιες αποικιες λογικα που αναπτυσωντε απλα ακομα δεν βρισκονται στο σημειο να μπορουν να καταναλωσουν ολη την παραγωμενη αμμωνια, συνεχισε να ριχνεις τροφη και καποια στιγμη θα μηδενιση η αμμωνια, γιατι το να μηδενιση επειδη μας τελιωσε η πηγη αμμωνιας και μετα να βαλουμε ψαρια και να μας ανεβει παλι λογο των αποβλυτων των ψαριων τοτε την πατησαμε . Το θεμα ειναι πως οι βιολογια που θελουμε στα ενυδρεια μας υπο φυσιολογικες συνθηκες χρειαζονται περιπου στις 3 εβδομαδες,τωρα με το μπολι μπορει να χρειαστουμε και λιγοτερες μερες, υπομωνη και παρακολουθα τις τιμες.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη ομως που μπολιασα κι αμεσως μετρησα νιτρικα δε μπορει να πρεπει να περιμενω να γινει ολος ο κυκλος απο την αρχη, ετσι δεν ειναι? Απο την αλλη αν συνεχισω να ριχνω τροφη πως θα κατεβει ποτε η αμμωνια? απο οσο ξερω οσο μενει τροφη εκει μεσα τοσο και θα παραμενει η αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Στις παρθενες επιφανειες θα χρειαστει καποιος χρονος οπως και να εχει απο την αλλη εαν το ενυδρειο στρωση και τροφη που θα ριχνεις θα μετρας μονο νιτρικα μια που τα βακτηριδια θα καταφερνουν να την εξουδετερωνουν εφοσον οι αποικιες εχουν αναπτυχθει στο σωστο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα, αλλα αφου δεν εχουν καταφερει να "φανε" κι αυτο το επιπεδο αμμωνιας, με το να ριξω κι αλλη τροφη δεν κανω το εργο τους πιο δυσκολο? το αλλο θεμα ειναι οτι εχω μονο πελλετς απο τροφες οι οποιες κι αργουν να διασπαστουν. τελος μαλλον θα πρεπει να περιμενω να μου ερθουν τα καινουρια βακτηρια που περιμενω γιατι αυτα που εχω δεν γραφουν πανω καν ημερομηνια ληξης.

οποτε δεν συμφωνεις με το να κανω απλα αλλαγες νερου να τη ριξω την αμμωνια κι αν μεινει κατω για κανα 24ωρο οτι ειμαστε οκ?

Α να σημειωσω οτι ΔΕΝ βιαζομαι να το στρωσω και θελω να γινει σωστα. Απλα ρωταω για να μαθαινω και να ειμαι οσο το δυνατον πιο ετοιμος για το επομενο.

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα, αλλα αφου δεν εχουν καταφερει να "φανε" κι αυτο το επιπεδο αμμωνιας, με το να ριξω κι αλλη τροφη δεν κανω το εργο τους πιο δυσκολο? το αλλο θεμα ειναι οτι εχω μονο πελλετς απο τροφες οι οποιες κι αργουν να διασπαστουν. τελος μαλλον θα πρεπει να περιμενω να μου ερθουν τα καινουρια βακτηρια που περιμενω γιατι αυτα που εχω δεν γραφουν πανω καν ημερομηνια ληξης.

οποτε δεν συμφωνεις με το να κανω απλα αλλαγες νερου να τη ριξω την αμμωνια κι αν μεινει κατω για κανα 24ωρο οτι ειμαστε οκ?

Α να σημειωσω οτι ΔΕΝ βιαζομαι να το στρωσω και θελω να γινει σωστα. Απλα ρωταω για να μαθαινω και να ειμαι οσο το δυνατον πιο ετοιμος για το επομενο.

Σιγουρα τα πελλετ αργουν να διασπαστουν αλλα οπως και να εχει εαν η βιολογια ηταν οκ δεν θα ειχες το ιδιο προβλημα ακομα και με αυτα. Καλο ειναι να τα τρυβεις και να τα κανεις σκονη για να μπορουν να διασπαστουν ποιο γρηγορα.

Παντως σε καμια περιπτωση μην κανεις αλλαγη του νερου μια που την αμμωνια την χρειαζομαστε αυτη την στιγμη, μια που δεν εχουμε ψαρια εννοειτε μεσα. Δεν εχει νοημα να την κατεβασουμε με την αλλαγη, οταν εχουμε μετα ψαρια μεσα δηλαδη, δεν εχουμε συνεχωμενα αποβλυτα μεσα στο ενυδρειο μας;;; Εαν ηταν ετσι τοτε θα επρεπε να αλλαζουμε το νερο καθημερινα ακομα και αν ηταν στρωμενα τα ενυδρεια μας. Τα σκευασματα ειναι ενα θεμα αλλα στο τελος οι μετρησεις ειναι ο βασικος παραγοντας που θα μας πει ποτε ειμαστε ετοιμοι! Δεν θελω να σε μπλεξω σε παραξενα σκευασματα μια που πολλα εχουν δεσμευτικες ικανοτητες της αμμωνιας αλλα στην ουσια το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο και δευτερων προσωπικα ειμαι του κλασσικου τροπου δινοντας τον σωστο χρονο να ωριμαση το ενυδρειο μας οπως τα παλια καλα κρασια. :)

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω... αφου στο στρωσιμο την αμμωνια τη θελουμε για να ανεβασουμε νιτρωδη με αποτελεσμα να ανεβασουμε τελικα νιτρικα. κι εγω ΕΧΩ ηδη νιτρικα. ΤΙ τη θελω την αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εχεις ηδη νιτρικα λογω το οτι εχεις βαλει το μπολι οποτε εχεις καποιο μερος στρωμενης βιολογιας που ομως δεν επαρκει ακομα για το συνολο της παραγωμενης αμμωνιας. Θα πρεπει ακομα να μεγαλωσουν οι αποικιες σου, πολλαπλασιαζονται και για αυτο χρειαζεται καποιος χρονος. Το μπολι εαν δεν ειναι αρκετο πολλες φορες δεν φτανει, και μην ξεχνας πως ολες οι επιφανειες ενος στρωμμενου ενυδρειου και ειδικα το υποστρωμα φιλοξενει συνηθως μεγαλα ποσοστα βακτηριδιων πραγμα (ειδικα εαν εχουμε χαλικακι), που εσυ δεν εχεις ακομα στο καινουργιο ενυδρειο. Πολλοι ομπιστες εχουν αλλαξει το υποστρωμα σε στρωμενα ενυδρεια και μετα εχουν μετρησει αμμωνια για ενα μικρο διαστημα δεν σου λεει κατι αυτο;

Ειναι σαν καποιος να σου γεμιζει σιγα σιγα ενα ποτηρι με νερο και εσυ να το ρουφας με 1 καλαμακι μην προλαβαινωντας τον αλλον που σου γεμιζει με αποτελεσμα να ξεχυλιζει το ποτηρι σου, εαν ομως παρεις 5 καλαμακια μαζι για να ρουφας τοτε τον προλαβαινεις με το παραπανω. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

θα βοηθουσε αν εβαζα κι αλλο μπολι? ειτε σιποραξ μακαρονι ειτε substrate? στο εσωτερικο φιλτρο του μικρου ενυδρειου εχει κατι μαυρες μπαλιτσες με εγκοπες, πλαστικες. να τις βγαλω αυτες η κανουν δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εκαναν καλυτερη δουλεια απο τα μαυρα πλαστικα μια που προσφερουν μεγαλυτερες επιφανειες αποικησεις στα βακτηριδια λογο του πορωδες των υλικων.

Link to comment
Share on other sites

οποτε θα τα βγαλω αυτα τα μαυρα και θα βαλω λιγο βιολογικο ακομα. καμια συμβουλη για το πως να τα βαλω μεσα? με τι σειρα? ειναι αυτο το φιλτρο http://www.ferplast.com/bluwave_eng.php

αν πας στη δεξια tab Που λεει "running" θα δεις και πως περναει το νερο για να μου πεις με τη σειρα να τα βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι το ιδιαιτερω να πουμε, πρωτα περνα το νερο απο τη μηχανικη φιλτρανση η οποια γινεται μεσω των σφουγγαριων και μετα το υπολοιπο το γεμιζουμε με το βιολογικο υλικο δηλαδη siporax ή sub strat pro.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο ολα τα μοντελα εχεις ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

bluewave 05

Οκ, οπως ειπαμε τοτε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

πριν 1 -μιαμιση ωρα, εβαλα αλλο τοσο substrate στο νεο φιλτρο κι εβγαλα τις αχρηστες μαυρες μπαλες. ακομα εριξα μεσα πολυ μπιχλα απο το ετοιμο φιλτρο. εβγαλα λιγο νερο (περιπου 1/10) και το γεμισα με νεο. εριξα βακτηρια, εβαλα αντιχλωριο και μαλιστα λιγο παραπανω μιας και λεει οτι πολεμαει την αμμωνια και περιμενα.

εκανα μετρηση αμμωνιας τωρα και δειχνει = 0,25 με 0,50. οποτε προς το παρον τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...