Jump to content

Μπούκωμα?


Stam

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Πρώτο μου post αν και παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και τέσσερις μήνες περίπου.

Έχω ένα ενυδρείο 240 lt, στο οποίο διατηρώ ένα 5 labidochromis caeruleus και έξι pseudotropheus demasoni.

Εδώ και τρεις μήνες προσπαθώ να καταλάβω ποιά από τα labido είναι αρσενικά και ποιά θηλυκά.

Χτες παρατήρησα αυτό

3fe0663a-1.jpg

5ecd60f3-2.jpg

Τι λέτε είναι μπουκωμένη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως είναι σίγουρα θηλυκό... :D

Πρώτο της μπούκωμα είναι;;

Αν θες βάλε και καμία γενική φωτογραφία του ενυδρείου και πες μας μερικά λόγια παραπάνω..πόσο καιρό τρέχει,τι φίλτρανση έχεις..

Καλώς ήρθες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρώτο μπούκωμα είναι.

Το ενυδρείο τρέχει από τον Ιανουάριο, με ένα εξωτερικό φίλτρο 1000lt/ώρα.

Ακόμα δεν έχω ολοκληρώσει το στήσιμο γιατί μάλλον θα πάρω ένα μεγαλύτερο 400 lt. Και τα ψαράκια είναι περισσότερα απ' ότι θα ήθελα καθώς ακόμα δεν έχω ξεχωρίσει χαρέμια.

Vag ομολογώ ότι έχω φάει τον κόσμο να βρω πέτρες σαν τις δικές σου, μιας και το ενυδρείο σου αποτελεί σημείο αναφοράς.

Τις αγόρασες από κάπου;

Μέσα στον Μάιο θα έχω κατασταλάξει (ελπίζω!), οπότε και θα κάνω και μια ολοκληρωμένη παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Τα demasoni δεν χρειάζεται να τα βάλεις σε χαρέμι..τα αφήνεις ως έχουν και αν βρεις βάζεις και 3-4 ακόμα του ίδιου μεγέθους!

Τα labido με τον καιρό όταν αρχίζεις να ξεχωρίζεις αρσενικούς,αφαιρείς..

Οι πέτρες μου είναι γκονάρι Καλαμάτας αν θυμάμαι καλά..από μάντρα με πέτρες τις είχα πάρει!Δεν τις βρίσκεις και εύκολα πάντως..και εγώ είχα φάει τον τόπο..

Με το καλό να πάρεις το 400αρι σου και να το φτιάξεις όπως το έχεις φανταστεί... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...