Jump to content

Νέο Nano Reef


stefanos

Recommended Posts

Στεφανε το slug δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι η να το διακρινω... εχεις ψαξει καθολου πιο ειναι ?

Για τα ψαρακια σιγουρα δεν ειναι καλο να τα βαλεις ολα μαζι...οποτε υπομονη.... απο εκει και περα σιγουρα το blue tang ειναι πιο δυσκολο ψαρι απο το Yellow...ειδικα οσο αφορα το ick ισως σε παιδεψει αρκετο καιρο (εγω το ειχα 1 μηνα καραντινα και εκανα και χαλκο πριν το βαλο στο ενυδρειο..). Δεν ειναι τυχαιο που στο εξωτερικο τα λενε ick magnets! Φυσικα και δεν ειναι κατι απαγορευτικο...μπορεις να το παρεις και να το φροντισεις οπως πρεπει..απλα σε ενημερωνω :)

Τα αλλα ειναι μια χαρα επιλογες...

οικογεν.

SUPERFAMILY ELYSIOIDEA

εψαξα κατι στα ιδια χρωματα στο

http://www.seaslugforum.net/specieslist.cfm

αλλά δεν βρήκα.... λεπτομέρεια το έχω μεταφέρει από το μεσογειακό

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλει πατέντα για να κάνει surface skimming από την κοντή υπερχείληση!

η ιδέα είναι να βάλω 2 clown με στόχο το breedarisma, 1 μικρό tang και μετά εργάτες οργανισμούς!

Είναι πολύ όμορφο δεν συμφωνείς?

Είναι όντως πολύ ωραίο και βολικό λόγω της πλάτης. Εμένα πάντως έχει την 18W λάμπα με τα 10.000Κ και όχι την 24W. Η αλήθεια είναι ότι επειδή μου αρέσει αρκετά σκέπτομαι να το έχω σε λειτουργία σε μόνιμη βάση με Base Rock και χωρίς άμμο. Ετσι όποτε χρειαστεί θα τρώει το χαλκό του άνετα αφενός αλλά και σα καραντίνα θα μπορώ να το έχω. Το πρόβλημα είναι που μπαίνει το skimmer ωστε να κλέινει το καπάκι και να μην κοπεί?? Εσύ τι έχεις κάνει για βάλε καμιά φώτο. Από την άλλη θα μπορούσα να μη βάλω skimmer και να κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

Θα ανοίγεις το δρόμο με τις πατέντες και θα σε ακολουθώ!! Προχώρα :)

Υ.Γ Εχω καλά νέα έμαθα ότι έρχονται κάτι κινέζικα ψυγειάκια για 60-80 λίτρα!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τρόπο για σκίμμερ, νομίζω η ορθότερη λύση ειανι να μπεί ένα κρεμαστό στην πλάτη.

Βέβαια θέλει το καπάκι κόψιμο. αφού θες να το βάλεις σαν καραντίνα βάλε το σκίμμερ μπροστά!

Εγώ έχω και δεύτερο καπάκι οπότε και το μοντάρισμα θα πάρει μεγάλη διάσταση σίγουρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τρόπο για σκίμμερ, νομίζω η ορθότερη λύση ειανι να μπεί ένα κρεμαστό στην πλάτη.

Βέβαια θέλει το καπάκι κόψιμο. αφού θες να το βάλεις σαν καραντίνα βάλε το σκίμμερ μπροστά!

Εγώ έχω και δεύτερο καπάκι οπότε και το μοντάρισμα θα πάρει μεγάλη διάσταση σίγουρα :)

Στεφανε εχεις κανει πολυ καλη δουλεια με το ολο ενυδρειο σου! Ωραιο το φωτιστικο! Ενω το slug ειναι πανεμορφο! Οσο για το σκιμμερ κρεμαστο στην πλατη η στο παλι του ενυδρειου ειναι η καλυτερη λυση. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Discos για τα καλά σου λόγια!

σήμερα μου έρχονται τα πρώτα τροπικά και αυτά με 1000 ζόρια

cleaner δεν είχε... μόνο peppermint και 3 αστρέα!

Τα κίτρινα Τανκ ήταν μάλλον πολύ μεγάλα οπότε δεν

μακάρι να βρεθεί κανα μικρό μπλού.

Με βλέπω να εγκαταλείπω την ιδέα του τανγκ... τέσπα.

Κοραλίνη δεν έχω καθόλου τι φταίει?

Μετρήσεις καλές, κυκλοφορία αρκετή και φώς :)

Σήμερα θα βγο΄θν οι μεσογειακές για να μπει

η peppermint

Τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Κοραλίνη δεν έχω καθόλου τι φταίει?

Μετρήσεις καλές, κυκλοφορία αρκετή και φώς :)

H θελει υπομονη και χρονο για να αρχισει να μεγαλωνει και να εξαπλωνετε. Απαραιτητη προηποθεση 0 φωσφωρικα και καλα επιπεδα ασβεστιου, μαγνησιου και αλκαλικοτητας. Οτιδηποτε απο αυτα μενει πολυ πισω, τοτε η κοραλλινη στρεσσαρετε, σε καποια σημεια μπορει και να ασπρισει-ψοφησει, οποτε παμε παλι απο την αρχη. Δεν θελει κοπο, θελει τροπο και υπομονη.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τρόπο για σκίμμερ, νομίζω η ορθότερη λύση ειανι να μπεί ένα κρεμαστό στην πλάτη.

Βέβαια θέλει το καπάκι κόψιμο. αφού θες να το βάλεις σαν καραντίνα βάλε το σκίμμερ μπροστά!

Εγώ έχω και δεύτερο καπάκι οπότε και το μοντάρισμα θα πάρει μεγάλη διάσταση σίγουρα :)

Τους πήρε 4 χρόνια αλλά τα κατάφεραν έφτιαξαν το σχεδόν τέλειο nano όλα σε ένα!!

150 MH, 14000K, ενσωματωμένο skimmer, 4 ανεμιστηράκια 3000rpm, night leds, 28 gallons!!

Ιδού http://www.jbjlighting.com/prod_28g_nano.html θαυμάστε, διαθέσιμο από Απρίλιο 2007 αλλά θα γίνει χαμός προβλέπω.

Εμείς πρέπει να κόβουμε και να ράβουμε καπάκια Α ρε κόσμε άτιμε που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις στα χαμηλά. Κύριε Πετροχείλο μου :excl: .

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα δει, και σκεφτομαι ακριβώς το ίδιο γιατι το πίσω χώρισμα είναι σκεπαστό! αντι να το αφήσουν ανοιχτο :)

βέβαια εάν δεις στην αμερική στα nanocubes έχουν resellers με αλλαγμένα

καπάκια... 140watt Λαμπες κτλ

Πάντως αυτο το μικρο ενυδρείο πολύ φοβάμαι θα έιανι στα 500-700 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

500 δολλάρια δηλαδή 350 ευρώ τιμές Αμερικής. Στην ευρώπη με τελωνεία, μεταφορικά κτλ θα έρθει στα 500 ευρώ αλλά θα έχει και το skimmer του και τις MH οπότε δε νομίζω ότι θεωρείται πολύ μεγάλο το τελικό κόστος.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

500 δολλάρια δηλαδή 350 ευρώ τιμές Αμερικής. Στην ευρώπη με τελωνεία, μεταφορικά κτλ θα έρθει στα 500 ευρώ αλλά θα έχει και το skimmer του και τις MH οπότε δε νομίζω ότι θεωρείται πολύ μεγάλο το τελικό κόστος.

+το κέρδος του έμπορα

πάμε στα 700 ευρώ :thumbup:

Πιστεύω τα νάνο θα είναι ο προάγγελος της ανάπτυξης του θαλασσινού χόμπι στην χώρα μας

:excl:

Μου ρθαν τα πρώτα ζωντανά

3 astea και 1 peppermind :)

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω τα nanocubes, μπήκαν για τα καλά στην αγορά και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Αφού μπήκαν στο παιχνίδι και οι Κινέζοι, θα γίνει χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη κανουν την εμφανιση τους σε αρκετα μαγαζια τα πρωτα ετοιμα πληρη Nano-reef...τα εχουν ολα....μερικα ισως να θελουν βεβαια καποιες βελτιωσεις απο τον χομπιστα αλλα σιγουρα θα φερουν πολυ νεο κοσμο στο χομπι... ελπιζω ομως ο κοσμος αυτος να ειναι διαβασμενος και να μην νομιζει οτι θα φτιαξει ευκολα ενα plug and play reef... :excl:

Καντε λοιπον τις Modιφιες σας και ολα θα πανε καλα.... :)

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

id pleaseeeeee!

Στα δύο κουτιά βλέπετε δύο slugs στο δεξί κουτί όμως

δίπλα απο το ασπρο -πρασινο slug έχει και κάτι σαν σφηκοφωλιά

που ανοιγοκλείνει σαν να αναπνέει καμια ιδέα τι είναι? Έχει πάρει 2+ cm τον

τελευταίο μήνα και πάει προς το φώς

post-1185-1169499811_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

+το κέρδος του έμπορα

πάμε στα 700 ευρώ :excl:

Αφενός γιατί να το πάρεις από έμπορο φέρτο μόνος σου και από την άλλη ο έμπορος δεν θα το πάρει στη τιμή λιανικής οπότε και το ποσοστό κέρδους θα είναι πάνω στα 300 ή 400 δολλάρια και όχι στα 500.

Είναι τα άτιμα πάντως κουκλιά και η ιδέα του plug them all at once είναι ελκυστική για κάποιους. Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που ζούνε για τις μοντιφιές και τα DIY :) Πάω στοίχημα θα τα στείνουν στα μαγαζιά με ψαράκια και κοράλια θα τα βλέπει ο κόσμος και θα τα παίρνει με τη μία!! Ποιος δε θα ήθελε ένα τέτοιο στο γραφείο του όπου ο χώρος είναι περιορισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Πάω στοίχημα θα τα στείνουν στα μαγαζιά με ψαράκια και κοράλια θα τα βλέπει ο κόσμος και θα τα παίρνει με τη μία!! Ποιος δε θα ήθελε ένα τέτοιο στο γραφείο του όπου ο χώρος είναι περιορισμένος.

Μακαρι, θα ειναι προαγγελοι για τα μεγαλα reef και αυτο μονο καλο θα κανει. Εδω που τα λεμε ακομα και εγω σκεφτομαι ενα για το γραφειο.. Κακο ειναι? :)

Link to comment
Share on other sites

Α ρε κόσμε άτιμε που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις στα χαμηλά. Κύριε Πετροχείλο μου :bowdown: .

καλό.. που το θυμήθηκες :bowdown:

υπέροχο το ενυδρειάκι.. :)

πειρασμός πραγματικά…

πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε και Έλληνες κατασκευαστές να ενδιαφέρονται για τη θάλασσα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω τι ήταν αυτό στο δεξια καρέ πήρε την κάτω βόλτα και μας εγκαταλείπει σιγα σιγά :bowdown:

Δεν πιστεύω η peppermint η κανα σαλιγγάρι να την έκανε την ζημιά :lol:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=7876

Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ διαπίστωσα μία ζημια .... κάτι πλαστικά που είχα βάλει κάτω από τις

λάμπες είχαν λιώσει! οπότε ανοιγμα κτλ κτλ

τελικα κάτι βάσεις απο Τ8 λάμπες χωράνε και βιδώνουνε στις ήδη υπάρχουσες τρύπες

οπότε και έγινε η εύκολη διόρθωση!

Επείσης μπεήκε και 9w Λάμπα για το refugium ... μετακίνησα τον ανεμιστήρα όπως

φαίνεται και στην φωτό

Εβαλα και αντιφώσφορο ... αλλά δεν βλέπω να κανω δουλειά οι άλγες κανουν

party σιγά σιγά η μία έχει βγάλει κλαδι και παρακλάδια κανονικά :lol:

post-1185-1169815062_thumb.jpg

post-1185-1169815013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπέροχο το ενυδρειάκι.. :bowdown:

πειρασμός πραγματικά…

πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε και Έλληνες κατασκευαστές να ενδιαφέρονται για τη θάλασσα. :lol:

Υπάρχει διαθέσιμο αλλά χωρίς MH από την RedSea εδώ οι λεπτομέρειες http://www.redseamax.com/redseamax/downloa...e_ENG_press.pdf

Επείσης μπεήκε και 9w Λάμπα για το refugium ... μετακίνησα τον ανεμιστήρα όπως

φαίνεται και στην φωτό

Αυτό το Refugium που το έβαλες στη πλάτη στα σφουγγάρια? καμια φωτο γιατί δε καταλαβαίνω που μπορεί να μπει και τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και αντιφώσφορο ... αλλά δεν βλέπω να κανω δουλειά οι άλγες κανουν

party σιγά σιγά η μία έχει βγάλει κλαδι και παρακλάδια κανονικά :lol:

post-1185-1169815062_thumb.jpg

Mια χαρα το εφτιαξες. :bowdown:

Οσο για την αλγη ακομα καλα εισαι. Προσπαθησε να εισαι οκ στις τιμες σου και ειδικα στα φωσφωρικα και μονο καλο θα δεις απο αυτο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τι αντιφώσφορο έβαλες….

.. θέλει υπομονή τώρα …

..καλό είναι να αφαίρεσης ότι άλγη μπορείς να τραβήξεις με τα χέρια .. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαθέσιμο αλλά χωρίς MH από την RedSea εδώ οι λεπτομέρειες http://www.redseamax.com/redseamax/downloa...e_ENG_press.pdf

Αυτό το Refugium που το έβαλες στη πλάτη στα σφουγγάρια? καμια φωτο γιατί δε καταλαβαίνω που μπορεί να μπει και τι εννοείς?

Ναι το πάω για natural σύστημα και όχι για καραντίνα οπότε όλα τα βιολογικά υλικά πίσω

τα έχω βγάλει. Εσθ νομιζω που το θες για καραντίνα θα το αφήσεις ώς έχει

(ελπίζω να έπλυνες καλα τα υλικά!!) και να πρόσθεσες μόνο τον θερμαντήρα.

Στο κυρίως ενυδρέιο πιστεύω αν και θα πρέπει να διπλοτσεκάρεις οτι μπορείς να βάλεις

κάποιες όμορφες μακροάλγες οπότε να κάνεις την δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

τι αντιφώσφορο έβαλες….

.. θέλει υπομονή τώρα …

..καλό είναι να αφαίρεσης ότι άλγη μπορείς να τραβήξεις με τα χέρια .. :lol:

μέχρι να βρώ chaeto θα το αφήσω ... έβαλα και άλλο seagel άνθρακα με αντιφώσφορο

αλλά δυσκολεύομαι να το κάνω να περάσει το νερό μέσα από αυτό.

Δλδ τα διαμερίσματα έχουν αρκετό πλάτος οπότε δεν μπορώ να απλώσω το τούλι.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα το εφτιαξες. :bowdown:

Οσο για την αλγη ακομα καλα εισαι. Προσπαθησε να εισαι οκ στις τιμες σου και ειδικα στα φωσφωρικα και μονο καλο θα δεις απο αυτο. :bowdown:

Ευχαριστώ!

Το περιεργο έιναι οτι δεν ξέρω τι είναι ολες αυτές οι ψύρες στα τζάμια...

μπορεί να είναι αρτέμια που εκκολάφτηκε ή μήπως είναι κοπίποδα?

Μιλάμε για 10000άδες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...