Jump to content

Το Πειραμα Λετε Να Πετυχει?


B_betta

Recommended Posts

Και ναι ! Οι δυο βδομαδες που περιμενα αξιζαν τον κοπο γιατι επιβεβαιωθηκε [απο μενα τουλαχιστον ] οτι οι φακες [τα φυτα] μπορουν να ζησουν στο νερο και να αναπτυσσονται κανονικοτατα!

Αρχικα τις φυτεψα εκτος νερου ωστε να βγαλουν τον βλαστο και μετα τις εβαλα σε μια λεκανη με νερο και χαλικι [που καλυπτε τη ριζα] και παρατηρουσα καθε μερα αν ψηλωνε το φυτο!

Μηπως αυτος ειναι ο τροπος να μην ξοδευομαστε και να εχουμε ορισμενα ''δωρεαν'' φυτα στο ενυδρειο μας? Ποιος ξερει?!

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1)Μπορουν να επιβιωσουν αρκετο καιρο στο ενυδρειο?

2)Θα επηρεασουν τα ψαρια που υπαρχουν μεσα?

3)Θα ''βρωμισει'' το ενυδρειο απο αυτη τη ''μουχλιασμενη'' μυρωδια που εχουν οι φακες?

4)Επειδη ψηλωνουν παααααρα πολυ μπορουμε να τις κουρεψουμε?

5)Θα δοκιμασω και με το ρεβυθΙ ηδη το εχω φυτεψει στο βαμβακι. Ισχυουν ολα αυτα και για το ιδιο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα τίτλο το πείραμα άρχισε, και όταν θα μπορούσα να απαντήσω στα ερωτήματα που εσύ έχεις θέσει τότε......... θα έλεγα οτι το πείραμα πέτυχε. :)

Πάντως ο κάθε είδους πειραματισμός προωθεί το χόμπι μας.

Περιμένω αφου δεις και τον κύκλο του πειραματός σου, και τις απαντήσεις στα ερωτηματά σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αννα μιλας για τις φακες που τρωμε???Νομιζω οτι θα χαλασουν μεσα στο νερο και θα στο επιβαρινουν κιολας..

Link to comment
Share on other sites

οποιος το δοκιμασε..ας πει

εγω εβαλα μια φακη στο 20λιτρο μου κι επεζησε για ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Γιαννακη εσυ για ποια φακη μιλας??Για το ενυδρειακο φυτο η αυτη που τρωμε?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εσενα διαταρραξε τα ψαρια ή τις μετρησεις νερου σου? Βρωμισε το ενυδρειο? Εχεις καμια πληροφορια παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαστε καποιον με τεστακια να παρακολουθει τι συμβαινει μεσα στο νερο οταν βρισκονται μεσα οι φακες! Ακουω εθελοντες :P πλακα πλακα αν γινεται αυτο με οοοολα τα οσπρια σωθηκαμε :P

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ! Οι δυο βδομαδες που περιμενα αξιζαν τον κοπο γιατι επιβεβαιωθηκε [απο μενα τουλαχιστον ] οτι οι φακες [τα φυτα] μπορουν να ζησουν στο νερο και να αναπτυσσονται κανονικοτατα!

Αρχικα τις φυτεψα εκτος νερου ωστε να βγαλουν τον βλαστο και μετα τις εβαλα σε μια λεκανη με νερο και χαλικι [που καλυπτε τη ριζα] και παρατηρουσα καθε μερα αν ψηλωνε το φυτο!

Μηπως αυτος ειναι ο τροπος να μην ξοδευομαστε και να εχουμε ορισμενα ''δωρεαν'' φυτα στο ενυδρειο μας? Ποιος ξερει?!

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1)Μπορουν να επιβιωσουν αρκετο καιρο στο ενυδρειο?

2)Θα επηρεασουν τα ψαρια που υπαρχουν μεσα?

3)Θα ''βρωμισει'' το ενυδρειο απο αυτη τη ''μουχλιασμενη'' μυρωδια που εχουν οι φακες?

4)Επειδη ψηλωνουν παααααρα πολυ μπορουμε να τις κουρεψουμε?

5)Θα δοκιμασω και με το ρεβυθΙ ηδη το εχω φυτεψει στο βαμβακι. Ισχυουν ολα αυτα και για το ιδιο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Καλημερα Αννα!

Πιστευω πως ειναι λιγα τα ψωμια της και συντομα θα παρουν την κατω βολτα, τα ψαρακια σου δεν θα παθουν κατι απλα θα εχεις μια επιπλεων επιβαρυνση νιτρικων στο ενυδρειο σου οταν θα αρχισουν να αποσυντηθωνται αλλα εαν καποια στιγμη τις βγαλεις και κανεις και μια αλλαγη νερου ολα θα επανελθουν στα φυσιολογικα επιπεδα.

Ωστόσο συνεχισε το πειραμα σου και κρατα μας ενημερους και αν τα καταφερεις μας βλεπω ολους να τρωμε οσπρια τζαμπα τον επομενο χειμωνα!!! :rasp:

Αστειευομαι! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα ρικ γιατι οχι? Αφου ειναι τζαμπεεεε...! Εβαλα χθες στο ενυδρειο του μονομαχου ...του αρεσε περνουσε αναμεσα τους αλλα μετα τα εβγαλα γιατι φοβομουν μην παθει τπτ! Βλεποντας και καοντας λοιπον..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.... η φακη βρισκεται στην λεκανη εδω και μια βδομαδα περιπου και συνεχιζει να αναπτυσσεται κανονικα... παει να ξεπερασει την επηφανεια του νερου! Ωστοσο εχω παρατηρησει οτι οσο ψηλωνει αυτη αλλο τοσο μεγαλωνουν κι οι ριζες τις... για ποσο ακομα θα κρατησει δεν ξερω αλλα τουλαχιστον να μου φυγει το αχτι..!

Ρικ μια επισυμανση...τα νιτρικα ειναι καλα και τα νιτρωδη κακα ή το αντιθετο? Τα μπερδευω αυτα τα δυο!

Έγινε επεξεργασία - anna-sushi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.... η φακη βρισκεται στην λεκανη εδω και μια βδομαδα περιπου και συνεχιζει να αναπτυσσεται κανονικα... παει να ξεπερασει την επηφανεια του νερου! Ωστοσο εχω παρατηρησει οτι οσο ψηλωνει αυτη αλλο τοσο μεγαλωνουν κι οι ριζες τις... για ποσο ακομα θα κρατησει δεν ξερω αλλα τουλαχιστον να μου φυγει το αχτι..!

Ρικ μια επισυμανση...τα νιτρικα ειναι καλα και τα νιτρωδη κακα ή το αντιθετο? Τα μπερδευω αυτα τα δυο!

Και τα δυο ειναι κακα για τα ενυδρεια μας.Απλα τα χαμηλα νιτρικα να ανεχονται τα ψαρακια μας,που επισης ειναι τροφη για τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αααααα καταλαβα γιατι σε ενα θεμα μιλουσε για αυτα τα δυο και τα μπερδεψα! Ευχαριστω για την επισυμανση! Μερικες φακες δηλαδη στο ενυδρειο δεν κανουν τοοοοσο κακο στα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! Θα σας επισυναψω μια φωτο απο το πειραμα..! Η πρωτη γραμμουλα απο κατω προς τα πανω δειχνει την αναπτυξη του φυλλου την φακης... Η δευτερη γραμμη δειχνει την αναπτυξη απο τοτε που ηταν εκτος νερου [σε βαμβακι] μεχρι σημερα εχει ψηλωσει 2,5 με 3 εκατοστα! Και η τριτη γραμμη ειναι για να δω ποσο ακομα θα ψηλωσει η φακη!

Δεν δειχνει να εχει μαραθει! Αντιθετως αναπτυσεται κανονικα! Οριστε η φωτο...

post-49300-0-12636400-1335267199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αννα,πολλα φυτα ειναι υδροχαρη και τους αρεσει πολυ το νερο,αλλα δεν ειναι υδροβια..αυτο σημαινει πως εαν μεινουν πολυ καιρο εξ ολοκληρου μεσα στο νερο,αρχιζουν να χαλανε.

εχει ενδιαφερον το πειραμα σου,αλλα επειδη δεν εχει ολοκληρωθει με επιτυχια,σου εχω αλλαξει τον τιτλο,για να μην υπαρξουν λανθασμενες εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ Κωστη καλα εκανες και αλλαξες τον τιτλο! Δεν πειραζει ας δουμε τι θα γινει [βασικα να δω!] γιατι το ειχα αχτι και αναρωτιομουν πολυ καιρο αυτο το πραγμα!! Μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγειιι!! Ας αποδειξουμε τουλαχιστον οτι δεν κρατανε!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...