Jump to content

Μωρό Χελωνάκι Μπαίνει Μαζί Με Μεγαλύτερη!


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ lykourgo!

ok, οπότε φανταζομαι καθε 2-3 βδομάδες θα ήταν καλό να τους βάζω ένα χελωνάκι ασεστίου!

αντε, να δω πότε θα τους πάρω λαμπα! οταν την παρω θα ενημερωσω να μου πείτε αν έκανα καλή επιλογή

σκεφτομαι να τα βγάζω σε ενα ταπερακι εξω στον ήλιο να λιαζονται τώρα που καλοκαίριασε! πιστεύω θα τους κάνει καλο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μάλλον το παρατραβηξα με την αγορα λαμπας που δεν εχω κανει ακομα! στο πετ σοπ η λαμπα με 38% uva και 7% uvb της JBL μου λενε 80 ευρω και ψαχνω σε αλλο πετ σοπ ή απο ιντερνετ μηπως την βρω πιο οικονομικα (όσο γίνεται)...

Ομως αργησα αρκετα και τα μωράκια μου εμφανησαν λευκά στιγματακια στο καβουκακι τους, τα οποια διαβασα οτι ειναι μύκητες... :( Στεναχωρήθηκα παρα πολυ... αμεσως εκανα αλλαγή νερού και εχθες προμηθευτηκα σταγονες και ριχνω 5-6 σταγόνες ανα λιτρο 2-3 φορες την εβδομαδα... ηθελα να ρωτησω αν μπορώ να κανω κατι παραπανω απ' αυτο για να τις βοηθησω να αναρρωσουν? επισης υπαρχει περιπτωση επιδείνωσης και να παθουν κατι χειροτερο??

Έγινε επεξεργασία - Lilianna Loca
Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό που έχεις να κάνεις αν δεν έχεις λάμπα είναι να τα βάζεις σε μέρος που να τα βλέπει ο ήλιος κάποιες ώρες της ημέρας. ΠΡΟΣΟΧΗ με τη ζέστη μην βράσουν, ιδανικά θα πρέπει να είναι μέσα στο σπίτι (δροσερά σχετικά) και να τα χτυπά ο ήλιος κάποιες ώρες αλλά ταυτόχρονα να έχουν και την επιλογή να τον αποφύγουν αν θέλουν (να υπάρχει μια γωνία με σκια δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το παρατραβηξα με την αγορα λαμπας που δεν εχω κανει ακομα! στο πετ σοπ η λαμπα με 38% uva και 7% uvb της JBL μου λενε 80 ευρω και ψαχνω σε αλλο πετ σοπ ή απο ιντερνετ μηπως την βρω πιο οικονομικα (όσο γίνεται)...

Ομως αργησα αρκετα και τα μωράκια μου εμφανησαν λευκά στιγματακια στο καβουκακι τους, τα οποια διαβασα οτι ειναι μύκητες... :( Στεναχωρήθηκα παρα πολυ... αμεσως εκανα αλλαγή νερού και εχθες προμηθευτηκα σταγονες και ριχνω 5-6 σταγόνες ανα λιτρο 2-3 φορες την εβδομαδα... ηθελα να ρωτησω αν μπορώ να κανω κατι παραπανω απ' αυτο για να τις βοηθησω να αναρρωσουν? επισης υπαρχει περιπτωση επιδείνωσης και να παθουν κατι χειροτερο??

Πως τα καταφέρνετε πάντα και εμπλέκεται την uv-a στην αναζήτηση....οι λάμπες που έχουν και τα δύο φάσματα, ναι, είναι πανάκριβες αλλά κάνουν και την καλύτερη δουλεία...Από την άλλη αυτές που βάζουμε εμείς στα ερπετά μας είναι uv-b 5% οι οποίες κοστίζουν σε ολα τα μαγαζιά που τις έχω δει απο 10-20 ευρώ το πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το παρατραβηξα με την αγορα λαμπας που δεν εχω κανει ακομα! στο πετ σοπ η λαμπα με 38% uva και 7% uvb της JBL μου λενε 80 ευρω και ψαχνω σε αλλο πετ σοπ ή απο ιντερνετ μηπως την βρω πιο οικονομικα (όσο γίνεται)...

Ομως αργησα αρκετα και τα μωράκια μου εμφανησαν λευκά στιγματακια στο καβουκακι τους, τα οποια διαβασα οτι ειναι μύκητες... :( Στεναχωρήθηκα παρα πολυ... αμεσως εκανα αλλαγή νερού και εχθες προμηθευτηκα σταγονες και ριχνω 5-6 σταγόνες ανα λιτρο 2-3 φορες την εβδομαδα... ηθελα να ρωτησω αν μπορώ να κανω κατι παραπανω απ' αυτο για να τις βοηθησω να αναρρωσουν? επισης υπαρχει περιπτωση επιδείνωσης και να παθουν κατι χειροτερο??

Καλημέρα και από εμένα! Εφ'όσων δεν έχεις ακόμα λάμπα θα σου πρότεινα το εξής. Βγάλε την μια από τις 2 λάμπες του ενυδρείου σου και κοίταξε τον τύπο (λογικά θα είναι Τ8). Πάρτην μαζί σου εαν είναι Τ8 για να πάρεις το ίδιο μήκος σε UVB 5%. Εαν δεν είναι Τ8, αγόρασε μια τέτοια http://www.exo-terra...scent_bulbs.php, με 20-25 ευρώ περίπου όπου είναι με χοντρό σπείρωμα, και βίδωσέ την σε ένα απλό φωτιστικό με άγγιστρο (το πιο απλό), από ένα οποιοδήποτε κατάστημα που πουλάει φωτιστικά. Στερέωσέ το καλά μόνο μην πέσει μέσα στο νερό!! Το πρόβλημα μετά είναι οτι θα χρειαστείς και λάμπα που βγάζει θερμότητα (μια απλή λάμπα 60 watt πιστεύω αρκεί για αυτό το ενυδρείο). Αυτή η δεύτερη λάμπα καλό είναι να είναι βιδωτή τύπου σπότ. Εαν θα είναι πολύ κοντά στα χελωνάκια (λιγότερο από 20 πόντους) πάρε καλύτερα 40 watt. Αυτό απαιτεί λοιπόν 2 φωτιστικά πάνω από το ενυδρείο σου. Γι αυτό καλό θα ήταν η μία λάμπα να ήταν Τ8 που μπαίνει πάνω στο καπάκι, και από πάνω να ήταν μόνο η λάμπα θέρμότητας, όπου θα άφηνες και κενό στο καπάκι για να μην αναπτύσει μέσα στο κενό από το νερό μεγάλη θερμότητα. Επίσης αν δεν έχεις καθόλου χώρο πάνω από το ενυδρείο για να βάλεις πχ 2 σπότ, μπορείς να καταργήσεις εντελώς τις λάμπες του, και να αγοράσεις μια λάμπα όλα-σε-ένα, όπου έχει όλο το εύρος των ακτινών UVA και UVB, αλλά είναι και θερμότητας παράλληλα. Ίσως τα 80 ευρώ που σου είπαν στο pet shop ήταν για τέτοια λάμπα, αλλά βρίσκεις και φτηνότερες. Η Solar GLO της ίδιας εταιρείας από αυτήν που σου προτείνω κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ και είναι στα 125w. Για μια λάμπα πάνω από 60 watt όμως (όπως η Solar Glo που είναι 125w), θα χρειαστείς καλό φωτιστικό με κεραμικό ντουί γιατί με 8-10 ώρες την ημέρα κάθε μέρα, θα έχεις πρόβλημα σίγουρα και από την πρώτη μέρα. Εγώ προσωπικά πήρα το ασημί για πάγκο εργασίας από τα ΙΚΕΑ με 4 ευρώ (είχε πλαστικό ντουί), και αγόρασα από ηλ. υλικό ένα κεραμικό ντουί και το άλλαξα μόνος μου και 2 χρόνια τώρα έχω επάνω λάμπα 160watt χωρίς να μου πάθει τίποτα. Επίσης να ξέρεις ότι όλες οι λάμπες αντέχουν ΤΟ ΠΟΛΥ ένα χρόνο. Μπορεί να μην σου καεί, αλλά πρέπει να την αλλάξεις γιατί χάνει τις πολύτιμες ακτίνες της. Η λάμπα να ξέρεις είναι πολύτιμη όσο και η τροφή στα ερπετά και κακώς που το καθυστέρησες τόσο καιρό. Οι ασπρίλες στο καβούκι μπορεί να είναι απλά σημάδι οτι αλλάζει το καβούκι. Αν σε μπέρδεψα σε κάτι πες μου.

Φιλικά, Σάββας :)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις το μέγεθος του ζητήματος, σκέψου ότι το χελωνάκι σου από τότε που είναι χωρίς λάμπα, ότι τρώει, ΔΕΝ το μεταβολίζει καθόλου, και αν καταφέρει από το περιβάλλον από το φώς του ήλιου που μπαίνει στο σπίτι, το κάνει από πολύ λίγο κάθε μέρα και πολύ πολύ αργά. Πιθανώς να έχει αδυνατίσει κιόλας. Αγόρασε λάμπα άμεσα για το καλό της υγείας του.! Αυτά..

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστω πολύ ολους σας! Σάββα κατάλαβα απολύτως τι εννοεις και ευχαριστω για την αναλυση αυριο 8α παω για λάμπα!

εδώ και 3 βδομαδες τις εχω σε σημειο εντος του σπιτιου που που τις χτυπάει ο ηλιος κατακούτελα! τους βάζω 2 φορες την ημέρα ιώδιο στα σημαδάκια τους και σταγονες για τους μήκυτες με κα8ε μερική και ολικη αλλαγη του νερού. Όμως δεν ξερω τη συμβαίνει! η μεγαλη όταν ειδα σημερα το καβούκι της ενώ ήταν έξω απ το νερο μου ήρθε τρέλα! είναι σαν σαπιο! ασπρο και καφε! κατα τα άλλα ειναι πολύ δραστήρια και κα8όλου λειποβαρής! και οι 2 τρωνε με ορεξη. κατεθθειαν τους εβαλα ιώδιο και μετα τις εβαλα στο νερο. εντος νερου το καβούκι γινεται πρασινο σχεδον οπως πριν...

Περισι ειχε αλλαξει καβούκι γύρω στον Νοεμβριο ενω ήταν σε χειμερεια ναρκη... Η μικρη εχει κι αυτη ασπρα σημαδια αλλα σε πολυ καλυτερη κατασταση... τι να κανω?? μπορει να παθουν τιποτα ασχημο?? τι να ειναι αυτο? Υπαρχει τηλ καποιου ερπετολόγου??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μπορεί να μου απαντησει καποιος?? το μωρο χελωνάκι μου ξαφνικα απο χ8ες δεν τρωει τιποτα και ειναι νωχελικο... τα ματακια και η μυτουλα του καθαρη τι μπορει να επαθε???

Link to comment
Share on other sites

γιατροί:

1)θεωδοριδης μανωλης ελ.βενιζελου 173 καστρι αθηνα 2108073681

2)κονταδακης κυριακος αριστοτελους 24 2109642775-6974632657

3)κλινικη .γαρμπης δημητρης δημητρακοπουλου 122 καλλιθέα 2109575111

4)κτηνικατρικο κεντρο περιστεριου χαραλαμπιδης χαραλαμπος 2105720761

5)καλογεροπουλου νατασα πεντελης 13 μαρουσι 2108060160

Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά γεια σας και πάλι μετά από 3 ολόκληρους μήνες! τελικά την επόμενη μέρα από το τελευταίο μήνυμά μου εδώ το μωρό χελωνάκι μου ψόφησε .. το είχα αφήσει στον ήλιο μαζί με τον μεγάλο εντός σπιτιού στο παράθυρο δίπλα από το πρωί και το απόγευμα που γύρισα το βρήκα ψόφιο και είχε βγάλει από μέσα του ότι είχε και δεν είχε από ακαθαρσίες... το νερό ήταν καφέ . υποθέτω ότι συνέβη επειδή αμέλησα να κάνω αυτό που μου είπε ο Frangisk παλιότερα, να τα χτυπάει ο ήλιος αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει και ένα σκιερό μέρος για να τον αποφύγουν εάν θελήσουν... δυστυχώς ο ήλιος έπεφτε κατακούτελα πάνω τους για αρκετές ώρες... και υποθέτω ότι έπαθε κάτι σαν ηλίαση...

Ο μεγάλος (ο Sol) αλλά και εμείς στεναχωρηθήκαμε πολύ... σαν να μελαγχόλησε ενώ υποτίθεται ότι σαν ψυχρόαιμα τα χελωνάκια δεν αποζητούν και τόσο την παρέα...

Έτσι αποφασίσαμε μετά από λίγο να του χαρίσουμε έναν νέο φίλο.. έγιναν φίλοι από την πρώτη κιόλας στιγμή! και πάλι όμως το θέμα της λάμπας πήγε αρκετά πίσω.. στο κοντινό μου pet shop όπως ήδη είχα αναφέρει η λάμπα ''όλα σε ένα ' που ήθελα κάνει 80 ευρώ και ήταν δύσκολο να την αγοράσω... έβγαλαν και οι δυο άπειρα στίγματα και έτσι σήμερα βρήκα pet shop στο νέο Ηράκλειο πολύ οργανωμένο και οικονομικό και πήρα την ίδια λάμπα με 42 ευρώ! της Exo Terra την Solar Glo 125 watt, ελπίζω να είναι αρκετή! Για να μην έχουμε δυσάρεστα πάλι να ρωτήσω κάτι, η λάμπα είπαμε πρέπει να απέχει 20 εκ. για να μην ψηθεί το χελωνάκι??

Τέλος, διάβασα σε ένα site που μου φάνηκε έμπιστο ότι για τα μαύρα σημάδια πρέπει να βάζω betadine, ενώ για τα λεύκα πρέπει λέει να πάρω αντιμυκητιακή κρέμα από φαρμακείο (πχ fucidin), εδώ μου είχατε πει το αντίθετο οτι για τα λευκά να βάζω betadine οπως και έκανα, δεν είχε όμως και τρομερά αποτελέσματα... τελικα ποιο ειναι το σωστό απο τα δύο??

(παρένθεση: ο βλάκας στο pet shop της γειτονιάς μου μου είπε ότι δεν χρειάζομαι λάμπα, γιατί κι αυτός έχει λέει μια χελώνα 7 χρόνια χωρίς λάμπα, χωρίς τίποτα σε πλαστική χελωνιέρα! μεγάλο λάθος μου που καθησυχάστηκα απ' τα λόγια του...)

Έγινε επεξεργασία - Lilianna Loca
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνεχισε να βαζεις betadine στην χελωνα!

Η λαμπα ειναι καλη αλλα εχω την εντυπωση οτι την χρυσοπληρωσες!!

Οσο για την αποσταση ναι 20 εκατοστα ειναι καλα!

Παρε ενα χρονοδιακοπτη και ρυθμησε τον περιπου 10 ωρες !

Η λαμπα θα κοιταζει μονο εκει που ειναι η στεργια ωστε αν θελουν οι χελωνες σου να βουτιξουν να δροσιστουνε!!

Link to comment
Share on other sites

για την αποσταση της λαμπας απο την στερια μπορεις να δεις και αυτον τον πινακα http://www.exo-terra.com/en/products/solar_glo.php και να υπολογισεις ποσο ακριβως πρεπει να ναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...