Jump to content

Κοινωνικό Ν. Αμερική


nkmyrtos

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Νότια Αμερική γενικα

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 92*41*55

Συνολικά Λίτρα: 180lt (καθαρά περίπου 150lt)

Οργανισμοί

Φυτά: ANUBIAS BARTERI NANA, CABOMBA CAROLILIANA, LIMNOPHILA

AQUATICA,Myriophillum Aquatica Green, Echinodorus 'Kleiner Bar',

Hygrophila Carymbosa 'Siamensis', Echinodorus Quadricostatus ,

Ceratopteris Thalictroides, Bacopa Caroliniana

Ψάρια: 35 cardinal tetra, 7 corydoras sterbai, 4 german blue ram (2 ζευγάρια)

Άλλα είδη: 5 apple snail

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Αφίσα

Πέτρες:-----

Ξύλα: 3 ρίζες mopani + 1 ξύλο

Άλλα διακοσμητικά :-----

Υπόστρωμα: 5kg DENNERLE DEPONIT MIX CLASSIC

2.5kg DENNERLE DEPONIT PROFESSIONAL

Βυθός: 25kg χαλαζιακή άμμος(0.7-1.2mm)

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2χ25w juwel τ8 . Φτιάχνεται νέο καπάκι με 3 λάμπες 35w t5

Διάρκεια φωτισμού: 8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ EHEIM PROFESSIONEL 2327 DRY/WET THERMOSTAT που περιέχει στό πάνω μέρος 2kg EHEIM SUBSTRAT και στο κάτω 2kg EHEIM MECH.

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ Στον πάτο juwel filter spong fine, στη μέση 270gr sera siporax mini,στο πάνω μέρος juwel nitrax

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης αυτός που έχει μέσα το eheim και για ψύξη 2 ανεμιστήρες 12mm

Λίπανση: DENNERLE V30

Παροχή CO2: Οχι αλλά θα τοποθετηθεί σύντομα

Παράμετροι

pH: ~7,2

Γενική σκληρότητα (GH): 5

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% κάθε 15 μέρες με χρήση α.ο (60% όσμωση και 40% βρύση)

Φωτογραφίες:

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες δεν εχει??? :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου!!! Απλα πανεμορφο!!!! :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο φιλε.Μπραβο.Τα ξυλα ολα τα λεφτα.Το κερατοπτερις πως τα καταφερε και εφτιαξε τοξο;Πολυ ομορφο αλλα δε το βλεπω πολυ εντονα πρασινο οπως τα αλλα.Μου φαινεται;

Βαλε καμια κοντινη φωτο απο τα ραμ να γουσταρουμε.Ειναι η επομενη αγορα μου αυτο το ψαρι.Αλλα πολυ πολυ μετα.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

το κεραπτόπερις δεν έχει κάνει τόξο απλά είναι τοποθετημένη πάνω σε ρίζα η οποία έχει τοποθετηθεί ανάποδα για να βγεί αυτό το αποτέλεσμα. Οσο για το χρώμα έχει γίνει μεταφύτευση από άλλο ενυδρείο και από την πρώτη μέρα εδώ και μια βδομάδα περίπου έχει αυτό το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

το κεραπτόπερις δεν έχει κάνει τόξο απλά είναι τοποθετημένη πάνω σε ρίζα η οποία έχει τοποθετηθεί ανάποδα για να βγεί αυτό το αποτέλεσμα. Οσο για το χρώμα έχει γίνει μεταφύτευση από άλλο ενυδρείο και από την πρώτη μέρα εδώ και μια βδομάδα περίπου έχει αυτό το χρώμα.

δηλαδη αν καταλαβα καλα το εχεις δεμενο το φυτο σε ξυλο και οχι φυτεμενο στο χαλικι;

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι δεμένη πάνω σε ρίζα και όχι φυτεμένη

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο!

Τα ζευγαρια των ραμιρεζι δεν τσακωνονται;Πολυ πιθανο στο αμεσο μελλον να εχεις δυνατους καυγαδες,να εχεις τον νου σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω δημήτρη αλλά προς το παρών τα βλέπω κάπως ήρεμα, πάντως θα έχω το νου μου...σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια ζωγραφιά! Τρομερή διακόσμηση! Συνήθως βάζουν τις ρίζες όρθιες κι αυτό με το ξαπλωμένο ξύλο δεν το βλέπουμε συχνά αλλά αν έχεις έμπνευση δες τι καλό που γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

είναι πως θα σου κάτσει εκείνη τη στιγμή χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, και τα ξύλα βαλμένα με έξυπνο και πρωτότυπο τρόπο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι δεμένη πάνω σε ρίζα και όχι φυτεμένη

και σου ζει ακομα;Με τις ριζες στον αερα;Περιεργο.Δε μου αρεσει το χρωμα του.Μηπως πρεπει να το φυτεψεις;Και δεσε αν θες τα κλαδια στο ξυλο σου.Με προσοχη βεβαια μη το τραυματισεις.

Δες το δικο μου που ειναι ακριβως το ιδιο.Το εχω φυτεμενο κανονικα και πεταει συνεχεια καινουριους κορμους.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74595

Link to comment
Share on other sites

Πάνο από όσα διάβασα το συγκεκριμένο φυτό μπορεί να φυτευτή, να δεθεί ακόμα και να αφεθεί ελεύθερο στην επιφάνεια. Θα το ψάξω περισσότερο και αν έχω κάνει λάθος θα το φυτέψω πίσω ακριβώς από τη ρίζα και θα απλώσω τα κλωνάρια πάνω της...λόγω του ότι είναι μεγάλο φυτό δεν θα έχω διαφορά στο aquascape .... σε ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο από όσα διάβασα το συγκεκριμένο φυτό μπορεί να φυτευτή, να δεθεί ακόμα και να αφεθεί ελεύθερο στην επιφάνεια. Θα το ψάξω περισσότερο και αν έχω κάνει λάθος θα το φυτέψω πίσω ακριβώς από τη ρίζα και θα απλώσω τα κλωνάρια πάνω της...λόγω του ότι είναι μεγάλο φυτό δεν θα έχω διαφορά στο aquascape .... σε ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση :bigemo_harabe_net-64:

Δες πως θα παει και πρατεις αναλογα.Απλα δε μου αρεσε το χρωμα του για αυτο.Ειναι ανθεκτικο φυτο παντως.

Καλη συνεχεια.Εχεις ηδη κανει καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ όμορφο μπράβο να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλεία φίλε μου!

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επανέρχομαι μετά απο καιρό για να σας δείξω την εξέλιξη του ενυδρείου μου.

Καταρχήν έχει ολοκληρωθεί το καπάκι και έγινε αναβάθμιση στον φωτισμό από τα 50w που είχε από το δικό του στα 105w (3*35w) και θα μπεί μάλλον άλλη μια για να πάω στα 140w. Επίσης πρίν ένα μήνα περίπου μπήκε και co2. Τα φυτά ορισμένα απο αυτά λόγω χαμηλών watt και απουσία co2 δεν πήγαιναν και τόσο καλά αλλά μάλλον θα σωθούν αφού έχουν αρχίσει να παίρνουν τα πάνω τους. Πρέπει να συνεχίσω με κλαδέματα, μεταφυτέψεις καθώς την αφαίρεση κάποιων φύλλων που είναι χάλια. Επίσης το φύτεμα δεν έχει τελειώσει μιας και όπου βλέπετε λευκό υπόστρωμα στο μπροστινό μέρος θα φυτευτεί με pogostemon helferi ή Elatine Hydropiper. Τέλος πάντων προς το παρών αυτά μπορείτε να δείτε τις φώτο καθώς και τα video που έχω ανεβάσει και να μου πείτε την γνώμη σας.

υ.γ ευχαριστώ πολύ τον Στάθη (vandar) για την προμήθεια των απίστευτων σε ποιότητα φυτών του!!

video:

και κάτι που ξέχασα....σόρρυ για την ποιότητα των φώτο, την άλλη φορά θα προσπαθησω να είναι καλύτερες

post-45965-0-16311200-1350734779_thumb.jpg

post-45965-0-99508900-1350734790_thumb.jpg

post-45965-0-90243500-1350734798_thumb.jpg

post-45965-0-55319200-1350734807_thumb.jpg

post-45965-0-12104000-1350734833_thumb.jpg

post-45965-0-77423700-1350734842_thumb.jpg

post-45965-0-13984900-1350734851_thumb.jpg

post-45965-0-54444500-1350734863_thumb.jpg

post-45965-0-85296700-1350734870_thumb.jpg

post-45965-0-04599500-1350734877_thumb.jpg

post-45965-0-19425100-1350734895_thumb.jpg

post-45965-0-52657800-1350734904_thumb.jpg

post-45965-0-13537600-1350734911_thumb.jpg

post-45965-0-87057000-1350734919_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ενυδρείο έγινε τέλειο!δάσος! αλλά έχω μια απορία και δεν μπορώ να μη δε ρωτήσω... στο πρώτο βιντεο ζαλίστηκα από τα ψαράκια που πραγματικά "τρέχαν" πέρα δώθε, στο δεύτερο βιντεάκι που είναι? που πήγαν? μόνο κάνα δυο φαίνονται στο βάθος! τι κόλπα είναι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο βίντεο έχω ρίξει τροφή για να γίνεται αυτός ο πανικός :icon_dance: στο δεύτερο έχω πάει κοντά και τα τραβάω και πήγαν κρύφτηκαν....το έχουν λίγο αυτό το θέμα τους έχω λίγο ντροπαλούς τους καρδινάλιους μου

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...