Jump to content

Τροφη για δισκους


nikopol

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

εδω και πεντε μερες εβαλα στο ενυδρειο 4πανεμορφους δισκους...ειμαι πραγματικα ενθουσιασμενος!!!!!

Εκεινο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι για την διατροφη τους. Προς το παρον τους ταιζω καρδια γαλοπουλας Bernd Degens Discus color Profimenue..και γινεται χαμος..το ιδιο ομως δεν συμβαινει και με το Discus color red Sera για την οποια δειχνουν απο λιγο εως πολυ αδιαφοροι.Μηπως μπορειται να μου προτεινεται και καποιες αλλες τροφες η μαλλον τι αλλο νομιζεται οτι ειναι αναγκαιο για μια σωστη διατροφη?

Και κατι ακομα σημαντικο οταν συνηθιζουν σε κατεψυγμενη τροφη και χρειαστει να απουσιασουμε για λιγες μερες απο το σπιτι τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση ...γιατι απ'οτι καταλαβαινω δεν θα καταδεχτουν ευκολα να φανε απο ταμπλετα.Αρα πως ειναι καλυτερα και τι να μαθουν να τρωνε?

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη τροφή του Degens, πραγματικά ξετρελαίνει τους δίσκους. Το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Προσωπικά, προτιμώ να εναλλάσσω τις τροφές, ταΐζοντας κάθε επόμενη μέρα και από άλλη κατεψυγμένη τροφή.

Θα έλεγα, όμως να προσπαθήσεις να μάθεις τους δίσκους σου, να τρώνε και αποξηραμένη τροφή. Αυτό θα σε βοηθήσει πολύ, όταν θα απουσιάσεις για κάποιο διάστημα από το σπίτι.

Επίσης, προσωπική μου διαπίστωση είναι, ότι οι δίσκοι, που τρέφονται παράλληλα και με αποξηραμένες τροφές, δείχνουν πιο υγιείς και πιο εύρωστοι.

Σαν καλές αποξηραμένες τροφές, έχω να προτείνω από την εμπειρία μου, τα Tetra bits και τα bits της Tropica, χωρίς βέβαια να αποκλείω και κάποιες άλλες, τέτοιου είδους τροφές.

Ταμπλέτα μακράς διαρκείας, δεν την προτείνω με τίποτα, αντίθετα προτιμώ ταΐστρα.

Καλές Γιορτές

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στη λίστα και τα Tetra Prima και Tetra Vitality...

Link to comment
Share on other sites

Ego suni8izo na taizo to proi kai apogeuma(Sera,Discus granulat,Tetra Discus granulat,JBL Premium granulat)opou einai kai oi treis exisou kales kai tis trone euaresta.Eno to bradi taizo katepsigmenes olon ton eidon kai panta enalax.Etsi gia kapio diastima pou elipa gia diastima 4 ebdomadon me automati taistra den antimetopisan kanena problima.

Link to comment
Share on other sites

Ego suni8izo na taizo to proi kai apogeuma(Sera,Discus granulat,Tetra Discus granulat,JBL Premium granulat)opou einai kai oi treis exisou kales kai tis trone euaresta.Eno to bradi taizo katepsigmenes olon ton eidon kai panta enalax.Etsi gia kapio diastima pou elipa gia diastima 4 ebdomadon me automati taistra den antimetopisan kanena problima.

Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια, θα τις εφαρμοσω κατα γραμμα :):D
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και όλη την σειρά της tropical για δίσκους είναι φοβερή και την τρώνε, με έμφαση στην D-ALLIO PLUS τροφή με σκόρδο, καθώς και κατεψυγμένη γαρίδα απο το syper market.

Link to comment
Share on other sites

nikopol το ιδιο προβλημα ειχα κ εγω αγορασα ολη την σειρα σχεδον τηs tropikal για δισκουs αλλα τιποτα δεν συγκηνουνταν.

οσπου ακουσα την σημβουλη του pan ξεκηνησα να τουs δινω discus gran τηs tropikal τωρα ξετρελενονται κ τρωνε ολη την γκαμα τηs tropikal για δισκουs

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρονια πολλα :)

Εγω ταιζω στις 5 ημερες τις εβδομαδας αποξηραμενη τροφη τις Tropical -Discus Gran- Dallio Plas-D-Vital Plas-

-Astacolor-Tetra Diskus και τις υπολοιπες 2 κατεψυγμενη Καρδια-Αρτεμια-Σκουλικη κοκκινο (που και που το σκουλικη) Θα συμφονησω με τον Κυριο Ψαλτη Νικο οτι οι δισκοι ειναι πολυ καλο να τρεφονται παραλληλα

και με κατεψυγμενη αλλα και με αποξηραμενη τροφη :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...