Jump to content

700 Λίτρα Με Sub. Προτάσεις?????


panospan

Recommended Posts

απέκτησα ένα ενυδρείο 700l με sub και επιπλο. Διαστάσεις 165χ55χ80. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για υπόστρωμα, πέτρες και φυσικα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι ειναι ολα αυτα τα τερατα ρε και εγω εχω μεινει με το 200λιτρο; :bigemo_harabe_net-86:

700 λιτρα ε; :bigemo_harabe_net-69:

Αφρικανικο θα το κανα φιλε μου οπως προτεινα και σε αλλον με διμετρο ενυδρειο που ειχε ιδια απορια με σενα.

Νταμαρι χωρις απαιτησεις σε φωτα.Υπαρχει και κριση ετσι;

Απο φυτα καμια βαλισνερια και απο ψαρια ας μας που οι κιχλιδατοι ποια ταιριαζουν χωρις να γινεται πολεμος.Υπαρχουν πολλες επιλογες.

Αν το κανεις αφρικανικο οντως μονο χακαλαζιακη αμμο θα βαλεις και απο πετρες οτι γουσταρεις.Ασβεστολιθικες κατα προτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάντο ένα φροντοζαδικο τουμπανο να σε δει ο θεός!!!!bigemo_harabe_net-59.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πρώτηνα η κοινωνικό ταγκανικα με φροντοζες και αλλα διάφορα πχ καλβους η κάνα δύο ομάδες τροφέους.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να μην περιοριστω μόνο σε φροντοζες αλλα να έχει και αλλα είδη μεσα. Κάλες οι φροντόζες και το ενυδρειο είναι κατάλληλο αλλα να σπαει και λιγο η μονοτονια. Επίσης προτάσεις θέματος για τη πλάτη???Τα χέρια μου δοξα το θεο πιάνουν, καμια ιδεα να γινει κατι ομορφο???? του εμποριου είναι πανακριβα

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο σου είπα κοινωνικό μπορείς να βάλεις και κάποια αλλα είδη μαζι. Διαφορετικα αν θες ποικιλία βάλε μαλαουη.

Link to comment
Share on other sites

οπότε μαζι με μια ομαδα φροντοζες τι έχεται να προτεινεται????link με photos θα εκτιμιθουν γιατι μετα λατινικα πονεσε το κεφαλι μου σημερα. σε λιγο ανετα θα δινω 3η δεσμη στισ πανελλήνιες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθει να βλέπω κοινωνικό ταγκανίκα ή φροντοζαδικο!!

Καντο κοινωνικό malawi. Με αυλανωκαρα κλπ!!!!

Link to comment
Share on other sites

θελει ψαξιμο τελικα και οι χρησιμες συμβουλες σας, με βαζουν σε πολλες μα πολλες σκεψεις και διληματα. ειλικρινα ειναι το πεμπτο ενυδρειο που θα στησω και αν και εχω ενα μικρο 80αρι με 3 κυχλιδες μεσα και ενα παπαγαλοψαρο απο κυχλιδες γενικοτερα ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια το δικο μου για πλατη και ψαρια.. μπορεις να συνδιασεις και αλλα ψαρια μαζι με της φροντοζες,,, και μαλαουι αν το κανεις με αυλονακαρες κλπ μια χαρα θα ειναι.... το θεμα ειναι τι σου αρεσει εσενα στο ματι!

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια το δικο μου για πλατη και ψαρια.. μπορεις να συνδιασεις και αλλα ψαρια μαζι με της φροντοζες,,, και μαλαουι αν το κανεις με αυλονακαρες κλπ μια χαρα θα ειναι.... το θεμα ειναι τι σου αρεσει εσενα στο ματι!

ΚΟΥΜΑΝ πραγματικα η δουλεια που εχεις κανει είναι αξιοζηλευτη.Οσο για το ματι ειναι ματι και τα θελει ολα ετσι οπως χαζευα τα δικα σου :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας...

Λίτρα και διαστάσεις που σου δίνουν όλες τις επιλογές!!Όπως σου είπε και ο Σάκης διάλεξε εσύ τι σου αρέσει στο μάτι...

Link to comment
Share on other sites

το μονο που χρειαζεται ειναι μερακι για την κατασκευη σου,,, μετα κοιτας την τσεπη σου για οτι αφορα τα ψαρια και πρατεις αντιστηχα.... ολοι εδω ειναι πολυ δυνατο team που θα σε βοηθησουν για το καλητερο για εσενα και τα ψαρακια σου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το δημοψηφισμα με τη συζηγο έγινε και ψηφισε :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: ΤΑΓΚΑΝΙΚΑ!!!!! Στα 720 λιτρα καθαρα που είναι το ενυδρείο με μια ομαδα φροντοζες 1α+4θ πόσα ακόμη ψαράκια σηκώνει?????Να βαλουμε και κινηση μεσα.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω μονο πως οι φροντοζες εχουν πολυ αργο ρυθμο αναπτυξης.. και μην σε μπερδευουν οι συγκεκριμενες δικες μου φροντοζες μιας και ειναι πολυ δυσκολες να βρεθουν.. οι απλες φροντοζες του εμποριου που λεγονται burundi ειναι περισσοτερο ασπρομαυρες παρα μπλε,,, κανε μια αναζητηση στο youtube με αυτο το ονομα να δεις αν πραγματικα σου αρεσουν και αν ναι...προχωρισε το. μπορουν να συνδιαστουν με ψαρακια τα οποια θα ειναι και αυτα σαρκοφαγα, της ιδιας λιμνης. οι φιλοι μας εδω θα σου πρωτηνουν καποιες ιδεες μιας και εγω δεν το εχω ψαξει να βαλω κατι αλλο μεσα .. και δεν γνωριζω με τι μπορουν να συνδιαστουν.. αν θες φανταχτερα χρωματα εχεις πολλες επιλογες να πας μονο σε μαλαουι...

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω μονο πως οι φροντοζες εχουν πολυ αργο ρυθμο αναπτυξης.. και μην σε μπερδευουν οι συγκεκριμενες δικες μου φροντοζες μιας και ειναι πολυ δυσκολες να βρεθουν.. οι απλες φροντοζες του εμποριου που λεγονται burundi ειναι περισσοτερο ασπρομαυρες παρα μπλε,,, κανε μια αναζητηση στο youtube με αυτο το ονομα να δεις αν πραγματικα σου αρεσουν και αν ναι...προχωρισε το. μπορουν να συνδιαστουν με ψαρακια τα οποια θα ειναι και αυτα σαρκοφαγα, της ιδιας λιμνης. οι φιλοι μας εδω θα σου πρωτηνουν καποιες ιδεες μιας και εγω δεν το εχω ψαξει να βαλω κατι αλλο μεσα .. και δεν γνωριζω με τι μπορουν να συνδιαστουν.. αν θες φανταχτερα χρωματα εχεις πολλες επιλογες να πας μονο σε μαλαουι...

Yπαρχει βεβαιοτατα διαφορα στο χρωμα,αλλα εχουν και οι burundi μπλε.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχουν και λιγο μπλε,,,,

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω τον ρυθμο αναπτυξης τους . 1 κοπάδι ειναι οκ? και φυσικα περιμενω προτασεις για το τι αλλο μπορω να βάλω. Για υποστρομα θα μπει αραγωνίτης. Γενικα για τη καθαριοτητα του ενυδρειου θέλει pleco??? εχω διαβασει και για σαλιγκαρια...

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω τον ρυθμο αναπτυξης τους . 1 κοπάδι ειναι οκ? και φυσικα περιμενω προτασεις για το τι αλλο μπορω να βάλω. Για υποστρομα θα μπει αραγωνίτης. Γενικα για τη καθαριοτητα του ενυδρειου θέλει pleco??? εχω διαβασει και για σαλιγκαρια...

για να υπαρχει μια ροη

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη Αφρική :welcome: και απο μένα!

Καλογέμιστο να είναι το ενυδρείο σου!

Βλέποντας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, υποθέτω πως μαλλον ήταν "δισκάδικο" ή κατι παρόμοιο.......

Απορώ με τον ευατό μου αυτη τη στιγμή :ninja: αλλα το ενυδρειο αυτό θα γινόταν και πολύ ομορφο βιοτοπικό αμαζονίου(λογο ύψους) με σκαλάρια, και διαφορες κιχλίδες αμερικάνικες πλεκο , ρίζες, λευκή αμμο, black water κτλ. κάνε μια αναζήτηση.....

Απο την άλλη βεβαια....σιγουρα μπορεί να γινει ενα δυνατο κοινωνικό Tanganyika.Δεν θα το πρότεινα για Malawi γιατι δεν θα μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε τοσο καλά το υψος του ενυδρείου, ενώ με τα ψαρια της Τanganyika εχουμε περισσότερες επιλογες.....

Επιλογές για βυθο λοιπον εχουμε:

Νεκρό αραγωνίτη που βοηθά να κραταμε ψηλα τις τιμές στις σκληρότητες.

Χαλαζιακή αμμο ουδέτερη πολυ πιο οικονομική.

Αμμο παραλίας, αρκεί να βρείς καθαρή περιοχή να μαζέψεις και να την πλύνεις πολύ καλά!

Το μπέζ χρώμα στο βυθό δινει παντα μια πιο βιοτοπική οψη στο ενυδρείο.

Για τις πέτρες, μπορεις να κανεις μια αναζήτηση σε μάντρες και σε παραλίες...φροντισε να είναι διαφόρων μεγεθών και αρκέτα μεγάλες κάποιες γιατι εχεις ύψος και πρέπει να σηκώσεις ψηλά τους λόφους που θα δημιουργήσεις.Θες αρκετά κιλά....

Για Diy πλάτη θα έλεγα να μην κάνεις κάτι γιατι με 55εκ πλάτος θα χάσεις χώρο....και δεν θα σου βγαίνει μετα το στησιμο....και με τις φροντόζες το θέλεις το χρειάζεσαι το χωρο γενικά.

Παντως και με μια μονοχρωμη αφισα ή βαψιμο της πλάτης με πλαστικό χρώμα το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό.

Για ψαρια εγω θα προτείνω 1 χαρεμάκι φροντοζες μετα ενα δυο είδη με βραχόψαρα όπως: Altolamprologus calvus και Ν.Leleupi.

Επίσης μπορείς να προσθέσεις και ενα μεγαλο κοπάδι ψαριών (8-10) που κολυμπούν στην επιφανεια του ενυδρείου και ετσι θα στο γεμίσουν.Τα ψαρια αυτά είναι τα cyprichromis leptosoma και τα paracyprichromis nigripinis blue neon.

Link to comment
Share on other sites

tropheus duboisι????? ταιριαζουν???

Mε φροντόζες όχι! Αν και θα μποσούσαν και θα ήταν ένας καλός συνδιασμός τα 2 ψάρια αυτά έχουν τελείως διαφορετικές διατροφικές συνήθειες! Τα τροφέους είναι άκρως φυτοφάγα και αν τα ταίσουμε ζωική πρωτείνη τότε μάλλον υπογράφουμε την κηδεία τους!

Εγώ σου είπα! Απο τανγανίκα έχεις επιλογές! Αλλά αν θες να δεις κίνηση σου προτείνω τροφέους ανεπιφύλακτα!!! Ψάξε και στο youtube να δεις βίντεο και πιστεύω θα τα λατρέψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...