Jump to content

700 Λίτρα Με Sub. Προτάσεις?????


panospan

Recommended Posts

ευχαριστω για τις ευχες και τις απαντησεις σας!!!!! Το ενυδρειο ήταν θαλασσινο για 2 περιπου χρονια απο οσο ξερω. Altolamprologus calvus και Ν.Leleupi ποσα περιπου μπαινουν απο καθε ειδος??? Τροφεους απο οτι καταλαβα με φροντοζες γιοκ οποτε ενα το κρατουμενο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή ο διαχωρισμός του φύλου είναι σχετικά δύσκολος και στα δυο είδη...στους Calvus περισσότερο...θα εισάγεις δυο 6αδες απο το κάθε είδος και τα αφηνεις στην ησυχία τους.... τα υπολοιπα θα τα κάνουν μόνα τους.

Θα σου ελεγα πως οταν δημιουργηθούν ζευγάρια καλό θα ήταν να απομακρύνεις τα υπολοιπα αλλα θα είναι δυσκολο στο ενυδρειο σου....

Αν το αποφασίσεις για τον παραπάνω συνδιασμό, πρώτα θα βάλεις όλα τα αλλα ψαρια και στο τέλος τις φροντόζες....

Δεν χρειάζεται να βιαστείς...με την ησυχία σου σκέψου το, κανε την αναζήτησή σου και τα ξαναλέμε...

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια το ενυδρείο αξίζει τον κόπο γαιτί έχει να κάνει με ψάρια που αντικειμενικά αυτό το ενυδρείο τους ανήκει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73601&view=findpost&p=646163 ,καλή επιτυχία σε ότι διαλέξεις

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια σου εχουν δωσει αρκετες επιλογες! κοιτα τωρα τι σου αρεσει και κανε την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Για ψαρια εγω θα προτείνω 1 χαρεμάκι φροντοζες μετα ενα δυο είδη με βραχόψαρα όπως: Altolamprologus calvus και Ν.Leleupi.

Επίσης μπορείς να προσθέσεις και ενα μεγαλο κοπάδι ψαριών (8-10) που κολυμπούν στην επιφανεια του ενυδρείου και ετσι θα στο γεμίσουν.Τα ψαρια αυτά είναι τα cyprichromis leptosoma και τα paracyprichromis nigripinis blue neon.

Εγώ θα σου πρότεινα ότι κι ο Κώστας, πολύ δυνατός συνδυασμός. Βέβαια έχουν πέσει προτάσει εξίσου καλές και έγκειται αποκλειστικά στα δικά σου γουστα ποια θα ακολουθήσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο διαχωρισμός του φύλου είναι σχετικά δύσκολος και στα δυο είδη...στους Calvus περισσότερο...θα εισάγεις δυο 6αδες απο το κάθε είδος και τα αφηνεις στην ησυχία τους.... τα υπολοιπα θα τα κάνουν μόνα τους.

Θα σου ελεγα πως οταν δημιουργηθούν ζευγάρια καλό θα ήταν να απομακρύνεις τα υπολοιπα αλλα θα είναι δυσκολο στο ενυδρειο σου....

Αν το αποφασίσεις για τον παραπάνω συνδιασμό, πρώτα θα βάλεις όλα τα αλλα ψαρια και στο τέλος τις φροντόζες....

Δεν χρειάζεται να βιαστείς...με την ησυχία σου σκέψου το, κανε την αναζήτησή σου και τα ξαναλέμε...

:)

Γιατι αυτο Πριγκηπα μου? :) Υποτιθεται οτι ο φιλος θα τα βαλει μικρα σε μεγεθος.

Να κανω και εγω μια προταση στον φιλο,που δεν ειπωθηκε καθολου ,και απορω :bigemo_harabe_net-134:

Φιλε μου επειδη ειμαστε ομοιοπαθεις με τις γυναικες μας,και εαν δεν τις αρεσουν καηκες,στο λεω εκ πειρας :rasp:,βαλε χαπς 3 με 4 χαρεμακια,για να εχεις κινηση,χρωμα,απιθανους χορους ζευγαρωματος,τσαμπουκα και πολυ ερωτα (αρεσουν στις γυναικες :D )40 χρονια φουρναρης :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου, θα πρότεινα δύο είδη των 15 tropheus το κάθε είδος, το ένα σίγουρα duboisi που από ότι έχω διαβάσει δεν υβριδίζουν, και άλλο ένα είδος της επιλογής σου, και θα δεις πολύ κίνηση στο ενυδρείο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο Πριγκηπα μου? :) Υποτιθεται οτι ο φιλος θα τα βαλει μικρα σε μεγεθος.

Εχεις δικιο Βασίλη δεν διευκρίνισα το γιατί....

Πράγματι αν μπούν τα ψαρια μικρά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλα εάν οι φροντόζες μπουν μεγαλούτσικες και πρωτα αυτές ισως επιτεθούν στα μικρότερα ψαρια που θα θελήσουν να φωλιάσουν κοντα στις περιοχές τους....

Γιαυτο βαζουμε πρώτα τα μικρότερα να βρουν κρυψώνες, να νιώσουν ασφάλεια και μετά τα ισχυρότερα ψάρια, που στην προκειμένη περίπτωση τυγχάνει να είναι και θηρευτές.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βγαλω τις προτασεις του κυριου Σωκρατη απο το μυαλο μου!νομιζω οτι θα γινει πολυ δυνατο ενυδρειο!!οι φροντοζες αναμφισβήτητα πανεμορφες αλλα δεν νομιζεται οτι τωρα τελευταια εχουν γινει λιγο σουπα? :)

φιλε μου πολυ ωραιο ενυδρειο και ακομα πιο ωραιο προβληματισμο εχεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι παιδια. Λοιπον ξεκινησε το στησιμο του ενυδρειου, καποια στιγμη θα αναρτηθουν και φωτογραφιες. Την πλάτη τελικά λέω να την βαψω για να μην χασω χώρο στο πλατος του ενυδρειου και ενα σκουρο μπλε νομιζω πως είναι οτι πρεπει. Τοποθετηθηκε και απο κατω το sump και θα ήθελα τις γνώμες σας για το τι υλικα να βάλω μέσα για να έχω σώστη τη βιολογια του συστηματος. Εδω πρέπει να αναφέρω οτι το sump χωρίζεται σε 4 διαμερίσματα.Φυσικα αν και οι προτάσεις σας όλες για την επιλογη κυχλίδων είναι πολυ ελκυστικες, παραμενουμε σε Ταγκανικα και ελεο γυναικας οι φροντοζες σίγουρα θα είναι μέσα στις επιλογες μου,οποτε μένει να αποφασισω αν και πλεον πρεπει να κραταω σημειωσεις πλεον με όλη τη πληροφόρηση που δεχομαι απο εσας, τα υπολοιπα ψαρακια που θα μπουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι παιδια. Λοιπον ξεκινησε το στησιμο του ενυδρειου, καποια στιγμη θα αναρτηθουν και φωτογραφιες. Την πλάτη τελικά λέω να την βαψω για να μην χασω χώρο στο πλατος του ενυδρειου και ενα σκουρο μπλε νομιζω πως είναι οτι πρεπει. Τοποθετηθηκε και απο κατω το sump και θα ήθελα τις γνώμες σας για το τι υλικα να βάλω μέσα για να έχω σώστη τη βιολογια του συστηματος. Εδω πρέπει να αναφέρω οτι το sump χωρίζεται σε 4 διαμερίσματα.Φυσικα αν και οι προτάσεις σας όλες για την επιλογη κυχλίδων είναι πολυ ελκυστικες, παραμενουμε σε Ταγκανικα και ελεο γυναικας οι φροντοζες σίγουρα θα είναι μέσα στις επιλογες μου,οποτε μένει να αποφασισω αν και πλεον πρεπει να κραταω σημειωσεις πλεον με όλη τη πληροφόρηση που δεχομαι απο εσας, τα υπολοιπα ψαρακια που θα μπουν.

Μπλέ θα είναι και οι φροντόζες.....με ενα σκουρο γκρί ή πράσινο θα κάνει απιστευτη αντίθεση!

Link to comment
Share on other sites

Μπλέ θα είναι και οι φροντόζες.....με ενα σκουρο γκρί ή πράσινο θα κάνει απιστευτη αντίθεση!

σκεφτηκα οτι με το ασπρο του αραγωνητη και τι γκρι των πετρων, το μπλε πισω μαζι με τισ φροντοζες θα δειχνει πιο ομορφο....λεω εγω τωρα!!!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βγαλω τις προτασεις του κυριου Σωκρατη απο το μυαλο μου!νομιζω οτι θα γινει πολυ δυνατο ενυδρειο!!οι φροντοζες αναμφισβήτητα πανεμορφες αλλα δεν νομιζεται οτι τωρα τελευταια εχουν γινει λιγο σουπα? :)

φιλε μου πολυ ωραιο ενυδρειο και ακομα πιο ωραιο προβληματισμο εχεις! :bigemo_harabe_net-64:

Αγαπητέ adlib ,ευχαριστώ που ανάφερες τη πρόταση μου αλλά μάλλον φωνή βοώντος εν τη ερήμω ,νάσαι καλά

:bigemo_harabe_net-181:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Οι προτάσεις γίνονται για να έχει το μέλος επιλογές και να παίρνει ιδέες. Τώρα αν υπάρχουν αυτή την περίοδο πολλά ενυδρεία με φροντόζες δεν λέει κάτι, μιας και συμβαίνει να είναι της "μόδας" κάποιο είδος ανα περίοδο, όπως παλιότερα τα tropheus, τα demasoni κ.ο.κ. Το καλύτερο που έχει να κάνει το κάθε μέλος που δέχεται κάποιες προτάσεις, είναι να τις μελετήσει, να εξετάσει τα είδη που του προτείνονται μέσω βιβλιογραφίας στο διαδίκτυο και μέσω βίντεο και να επιλέξει αυτό που θα τον ευχαριστεί να βλέπει. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ adlib ,ευχαριστώ που ανάφερες τη πρόταση μου αλλά μάλλον φωνή βοώντος εν τη ερήμω ,νάσαι καλά :bigemo_harabe_net-181:
ggg

Σωκρατη φυσικα και όλες οι αποψεις με ενδιαφερουν και σε ευχαριστώ για τη συμμετοχη σου. Ακομη και κάποια απο τις επιλογες που προτεινονται να μη γινει, το σιγουρο είναι οτι προσφερουν γνωση. Γνωση απο ατομα που ασχολουνται με το αντικειμενο και η εμπειρια τους ειναι πολυτιμη για εμας τους νεοτερους. Με ενυδρεια ασχολουμε τα τελευταια 2 χρονια και το μεγαλο λαθος που έκανα είναι να μαθω καποια πραγματα απο εδω μεσα αρκετα αργοτερα. Φυσικα οπως πολλοι άλλοι θελω να πιστευω εδω μεσα πολλα απο τα λαθη που εκανα, εγιναν με τις πολυτιμες ωραια και καλα συμβουλες καποιου καταστηματος!!!! τι να πρωτοθυμιθώ ειλικρινα δεν ξέρω αλλα αυτο σιγουρα είναι θεμα ενος νέου και ισως του μεγαλυτερου topic που θα έχει γίνει εδω μέσα. Απλα μόνο για την περισταση θέλω να αναφέρω ενα γεγονος που μου είπαν χθες. διαβασα πωσ το φύλλο στις φροντοζες, μπορεις να το ξεχωρισεις μέτα απο καποιο σταδιο αναπτυξης και συγκεκριμενα απο τη διαφορα μεγλεθους στο σώμα και στο καρούμπαλο. Αν κανω λαθος απλα συγνωμη. Πως είναι δυνατον κάποιος με αποχη να πιανει τις φροντοζες να τις πιανει απο την ουρα να τις σηκωνει και να λέει με χαρακτηριστική ευκολία.....Αρσενικο....Θηλυκό.....Αρσενικο.....Θηλυκο...τους εβαζε δαχτυλο ρε γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

ggg

Σωκρατη φυσικα και όλες οι αποψεις με ενδιαφερουν και σε ευχαριστώ για τη συμμετοχη σου. Ακομη και κάποια απο τις επιλογες που προτεινονται να μη γινει, το σιγουρο είναι οτι προσφερουν γνωση. Γνωση απο ατομα που ασχολουνται με το αντικειμενο και η εμπειρια τους ειναι πολυτιμη για εμας τους νεοτερους. Με ενυδρεια ασχολουμε τα τελευταια 2 χρονια και το μεγαλο λαθος που έκανα είναι να μαθω καποια πραγματα απο εδω μεσα αρκετα αργοτερα. Φυσικα οπως πολλοι άλλοι θελω να πιστευω εδω μεσα πολλα απο τα λαθη που εκανα, εγιναν με τις πολυτιμες ωραια και καλα συμβουλες καποιου καταστηματος!!!! τι να πρωτοθυμιθώ ειλικρινα δεν ξέρω αλλα αυτο σιγουρα είναι θεμα ενος νέου και ισως του μεγαλυτερου topic που θα έχει γίνει εδω μέσα. Απλα μόνο για την περισταση θέλω να αναφέρω ενα γεγονος που μου είπαν χθες. διαβασα πωσ το φύλλο στις φροντοζες, μπορεις να το ξεχωρισεις μέτα απο καποιο σταδιο αναπτυξης και συγκεκριμενα απο τη διαφορα μεγλεθους στο σώμα και στο καρούμπαλο. Αν κανω λαθος απλα συγνωμη. Πως είναι δυνατον κάποιος με αποχη να πιανει τις φροντοζες να τις πιανει απο την ουρα να τις σηκωνει και να λέει με χαρακτηριστική ευκολία.....Αρσενικο....Θηλυκό.....Αρσενικο.....Θηλυκο...τους εβαζε δαχτυλο ρε γαμωτο...

:hysterical: :hysterical:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=63151&hl=&fromsearch=1

Η φροντοζες ξεχωριζουν πραγματι απο το καρουμπαλο και το μεγεθος τους ,αλλα μετα απο 1,5 χρονο.Με επιφυλαξη μπορεις να ρις δικρινεις πριν και απο το πρωκτικο τους πτερυγειο,του αρσενικου ειναι σαν γιαταγανι ενω του θηλυκου τριγωνο.Επισης το αρσενικο εχει μακριτερα θωρακικα πτερυγεια,αλλα ολα αυτα που σου λεω δεν ειναι 100% τα 100%

Link to comment
Share on other sites

οι φροντοζες δεν ήταν ουτε 6 εκατοστα...

Ειναι αδυνατο να τις ξεχωρισει τοτε

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κατά με μάντεψια δηλαδή επειδή τα αρσενικά μεγάλονουν ποιο γρήγορα αν είναι πολλά μέσα να πάρεις το μεγαλύτερο για αρσενικό και τα μικρότερα μήπως για κοριτσάκια έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες αλλα και πάλι πότε δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κατά με μάντεψια δηλαδή επειδή τα αρσενικά μεγάλονουν ποιο γρήγορα αν είναι πολλά μέσα να πάρεις το μεγαλύτερο για αρσενικό και τα μικρότερα μήπως για κοριτσάκια έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες αλλα και πάλι πότε δεν ξέρεις!

Μανο ετσι μου τις εδωσε ο Σταυρος,αν και μου το ειπε οτι δεν ειναι απολυτο,και μου βγηκε το μεγαλο θηλυκο και το μικρο που ειχε το μισο μεγεθος αρσενικο.Σε τετοια μεγεθη ειναι αδυνατον ,γιαυτο περνεις μια 10αδα και μετα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πατριώτη έτσι τα είχα πάρει απο τον Σταυρο αλλα πρέπει να ήταν ολα κορίτσια;-). Γιαυτο είπα στο περίπου μόνο και με μεγάλη δόση τύχης!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως καποια ψαρια ειναι αδυνατον να ξεχωρισουν οταν ειναι μικρα,και οι φροντοζες ειναι ενα απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φίλε Στρατο τα ποιο πολλά απο τα ψάρια τις λίμνης ταγκανικα όταν είναι μικρά είναι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φίλε Στρατο τα ποιο πολλά απο τα ψάρια τις λίμνης ταγκανικα όταν είναι μικρά είναι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσουμε!

To ιδιο πραγμα λεμε Μανο :D .

Και ποσες φορες παιδευτηκα στο παρελθον να ηξερες. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...