Jump to content

700 Λίτρα Με Sub. Προτάσεις?????


panospan

Recommended Posts

Σε καταλαβαίνω Στρατο πραγματικά. Και το θέμα είναι ένταξη να βάλεις κανένα είδος που το βρίσκεις στο εμπόριο σχετικά εύκολα άμα βάλεις κανένα σπάνιο είδος τροφέους η όπως την έπαθε ο φίλος prince Που δεν τα έχουν και πολύ αυτα τα ψάρια για να κάνεις καμία αντάλλαγη τότε άστα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καταλαβαίνω Στρατο πραγματικά. Και το θέμα είναι ένταξη να βάλεις κανένα είδος που το βρίσκεις στο εμπόριο σχετικά εύκολα άμα βάλεις κανένα σπάνιο είδος τροφέους η όπως την έπαθε ο φίλος prince Που δεν τα έχουν και πολύ αυτα τα ψάρια για να κάνεις καμία αντάλλαγη τότε άστα να πάνε!

Ετσι είναι Μανο....αλλα οταν κάνεις υπομονή για το χόμπυ και το αγαπάς τοτε και αυτο σου προσφέρει.....

Καποτε εκανα υπομονή 3 χρονια σχεδόν για να βρω αρσενικό N.Caudopuctatus και να αναπαραγω το είδος.....αξιζε με το παραπάνω η υπομονή.....

Τωρα με τα furcifer ενα χρονο και κάτι και σιγουρα δεν είναι λίγος ο καιρός....είναι και δυσκολοτερο γιατι τα ζωντανά είναι μεγάλα και δυσκολεύουν τα πραγματα στο 400αρι, υπάρχει απογοήτευση μεν, αλλα η υπομονή μου δεν εχει εξαντληθεί....

Στο κατω κατω ετσι ειναι το χομπυ....ρισκάρεις κανεις υπομονή κανεις το καλύτερο για τα ψαράκια σου και ελπίζεις.....

:)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φίλε μου έχεις δίκαιο! Άντε να έρθει η ημέρα τις συναντήσεις γιατι θέλω την βοήθεια σου για το νέο set up!:-)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φίλε μου έχεις δίκαιο! Άντε να έρθει η ημέρα τις συναντήσεις γιατι θέλω την βοήθεια σου για το νέο set up!:-)

Απαγορευονται τα πριβε μαθηματα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες σπριβε με Τοσα μέλη γύρο γύρο. Σε λίγο καιρό θα την κάνουμε Σαντορίνη την συναντήση!;-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες σπριβε με Τοσα μέλη γύρο γύρο. Σε λίγο καιρό θα την κάνουμε Σαντορίνη την συναντήση!;-)

Μακαρι να μπορουσε να γινει αυτο που λες. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως τον ιουλίο θα είμαι εκεί. Και απο οτι ξέρω υπάρχουν και αλλα άτομα στην Σαντορίνη που είναι και μέλη εδώ στο φόρουμ κανονίζουμε για μια συναντήσει μεταξύμας.:-)

Link to comment
Share on other sites

Αισιοδοξία παιδιά και ολα θα γινουν......

Ας επικεντροθούμε τωρα στο θεμα του φιλου panospan που του το "χαλάσαμε" λιγακι....... :bigemo_harabe_net-82:

Φιλε panospan εαν επιθυμείς το θεμα σου μπορεί να καθαριστεί.

Link to comment
Share on other sites

οχι einai ok ολες οι αποψεις ενδιαφερουσες. λοιπον επανερχομαι στις ερωτησεις για να ξεκαθαριζουν ενα ενα τα πραγματα.

1- αναφορικα με το sump και τα 5 τελικα διαμερισματα τι υλικο και με ποια σειρα να μπει μεσα. στο Νο1 σιγουρα σκεφτομαι για σφουγγαρι η γυαλοβαμβακα. για να γινεται ενα αρχικο καθαρισμα του νερου κατα την εισαγωγη. Στο Νο5 κενο απλα η αντλια εκει. και ισως θερμοστατης( εδω θελω επισης μια βοηθεια- ενας 300αρης ειναι αρκετος???) στα ενδιαμεσα ακοω την αποψη σας.....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη Αφρική :welcome: και απο μένα!

Καλογέμιστο να είναι το ενυδρείο σου!

Βλέποντας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, υποθέτω πως μαλλον ήταν "δισκάδικο" ή κατι παρόμοιο.......

Απορώ με τον ευατό μου αυτη τη στιγμή :ninja: αλλα το ενυδρειο αυτό θα γινόταν και πολύ ομορφο βιοτοπικό αμαζονίου(λογο ύψους) με σκαλάρια, και διαφορες κιχλίδες αμερικάνικες πλεκο , ρίζες, λευκή αμμο, black water κτλ. κάνε μια αναζήτηση.....

Απο την άλλη βεβαια....σιγουρα μπορεί να γινει ενα δυνατο κοινωνικό Tanganyika.Δεν θα το πρότεινα για Malawi γιατι δεν θα μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε τοσο καλά το υψος του ενυδρείου, ενώ με τα ψαρια της Τanganyika εχουμε περισσότερες επιλογες.....

Επιλογές για βυθο λοιπον εχουμε:

Νεκρό αραγωνίτη που βοηθά να κραταμε ψηλα τις τιμές στις σκληρότητες.

Χαλαζιακή αμμο ουδέτερη πολυ πιο οικονομική.

Αμμο παραλίας, αρκεί να βρείς καθαρή περιοχή να μαζέψεις και να την πλύνεις πολύ καλά!

Το μπέζ χρώμα στο βυθό δινει παντα μια πιο βιοτοπική οψη στο ενυδρείο.

Για τις πέτρες, μπορεις να κανεις μια αναζήτηση σε μάντρες και σε παραλίες...φροντισε να είναι διαφόρων μεγεθών και αρκέτα μεγάλες κάποιες γιατι εχεις ύψος και πρέπει να σηκώσεις ψηλά τους λόφους που θα δημιουργήσεις.Θες αρκετά κιλά....

Για Diy πλάτη θα έλεγα να μην κάνεις κάτι γιατι με 55εκ πλάτος θα χάσεις χώρο....και δεν θα σου βγαίνει μετα το στησιμο....και με τις φροντόζες το θέλεις το χρειάζεσαι το χωρο γενικά.

Παντως και με μια μονοχρωμη αφισα ή βαψιμο της πλάτης με πλαστικό χρώμα το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό.

Για ψαρια εγω θα προτείνω 1 χαρεμάκι φροντοζες μετα ενα δυο είδη με βραχόψαρα όπως: Altolamprologus calvus και Ν.Leleupi.

Επίσης μπορείς να προσθέσεις και ενα μεγαλο κοπάδι ψαριών (8-10) που κολυμπούν στην επιφανεια του ενυδρείου και ετσι θα στο γεμίσουν.Τα ψαρια αυτά είναι τα cyprichromis leptosoma και τα paracyprichromis nigripinis blue neon.

φιλε PRINCE μάλλον στο συνδιασμο που προτεινεις καταληγω οποτε προχωραμε πάνω σε αυτο το δρόμο.....

Έγινε επεξεργασία - panospan
Link to comment
Share on other sites

αναφορικα με το sump και τα 5 τελικα διαμερισματα τι υλικο και με ποια σειρα να μπει μεσα. στο Νο1 σιγουρα σκεφτομαι για σφουγγαρι η γυαλοβαμβακα. για να γινεται ενα αρχικο καθαρισμα του νερου κατα την εισαγωγη. Στο Νο5 κενο απλα η αντλια εκει. και ισως θερμοστατης( εδω θελω επισης μια βοηθεια- ενας 300αρης ειναι αρκετος???) στα ενδιαμεσα ακουω την αποψη σας....

ας συνεχισουμε αν υπαρχει διαθεση...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βγαλω τις προτασεις του κυριου Σωκρατη απο το μυαλο μου!νομιζω οτι θα γινει πολυ δυνατο ενυδρειο!!οι φροντοζες αναμφισβήτητα πανεμορφες αλλα δεν νομιζεται οτι τωρα τελευταια εχουν γινει λιγο σουπα? :)

φιλε μου πολυ ωραιο ενυδρειο και ακομα πιο ωραιο προβληματισμο εχεις! :bigemo_harabe_net-64:

Παρακαλω, ολες τις....σουπες σε μενα ! ! !

Link to comment
Share on other sites

αναφορικα με το sump και τα 5 τελικα διαμερισματα τι υλικο και με ποια σειρα να μπει μεσα. στο Νο1 σιγουρα σκεφτομαι για σφουγγαρι η γυαλοβαμβακα. για να γινεται ενα αρχικο καθαρισμα του νερου κατα την εισαγωγη. Στο Νο5 κενο απλα η αντλια εκει. και ισως θερμοστατης( εδω θελω επισης μια βοηθεια- ενας 300αρης ειναι αρκετος???) στα ενδιαμεσα ακουω την αποψη σας....

ας συνεχισουμε αν υπαρχει διαθεση...

Εαν είναι εύκολο καλό θα ήταν να δουμε μια φωτογραφία απο το sump που να φαίνονται τα χωρίσματα. Κατόπιν το συζητάμε περισσότερο...

Για θερμοστάτη εκτος απο τον 300αρι καλό θα ήταν να είχεις και εναν ακομη ιδιο ή λιγο μικροτερο για να βοηθά...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω, ολες τις....σουπες σε μενα ! ! !

αχ να το ακουσει η γυναικα σου αυτο!!!χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχχα!!!! :bigemo_harabe_net-76:

φιλε βετερανε οπως θα ειδες ειπα οτι ειναι πανεμορφα ψαρια οι φροντοζες και δεν το αμφισβητεί κανεις, απλα οταν εχουμε τετοια ενυδρεια και απο την στιγμη που εχουμε δει αρκετα με φροντοζες, θα ηθελα να δω καποιον να τολμησει κατι διαφορετικο..

οσο για το σαμπ φιλε μου στην αρχη μπαινει η μηχανικη φιλτρανση και μετα η βιολογια αλλα μια φωτο οπως ειπε και ο prince θα βοηθουσε για να μιλησουμε με λεπτομέρειες γιατι εχεις και 5 διαμερισματα!!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...