Jump to content

Αλλαγες Νερου


Recommended Posts

παιδια θα ηθελα να μου προτεινει καποιος εναν ευκολο τροπο να κανω αλλαγη νερου στο ενυδρειο. η δυσκολια ειναι στο πως να βαλω χλιαρο νερο (25-26 βαθμους) ευκολα. δε θα ηθελα να ετοιμαζω κουβαδες κτλ μιας και ειναι 240 λιτρα (αλλα και στο 120αρι) ενυδρειο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι καινούριο το σπιτι σου μπορείς να βάζεις νερό από το θερμοσιφονα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα κατσε να επεξεργαστω το αρχικο κειμενο γιατι δεν ρωταγα αυτο ακριβως!

Edit: δυστυχως δε με αφηνει να το επξεργαστω οποτε το γραφω εδω. το θεμα μου δεν ειναι που θα βρω το ζεστο νερο. οντως ειχα την ιδεα να βαζω χλιαρο απο το θερμοσιφωνα. το θεμα ειναι ΠΩΣ μεταφερω αυτο το νερο!

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

για το 120 λίτρο θα σου απαντήσω διότι δεν έχω ακομα μεγαλύτερο.σε βαρέλι μια μέρα πριν ετοίμαζω με αντιχλωριο το νερό και όταν έρθει η ώρα να το προσθέσω με την ηλεκτρική σκούπα βυθού το πρόσθετω μέσα με αυτο των τροπο δεν προκαλώ απότομη πτώση της θερμοκρασίας του νερού και δεν κουβαλώ σαν χαμαλης το νερό και να μου βγαίνει η μέση!

(kakourgos21) αλάξα το το username.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

κοιτά γνωρίζω και άτομο που κάνει το εξής βγάζει απο το ενυδρειο το νερό που θέλει με σωλήνα απευθείας στην αποχέτευση και μετα πρόσθετη πάλι με σωλήνα απο την βρύση και πρόσθετη αντιχλωριο δεν ξερω αν είναι σωστό και δεν στο προτείνω τώρα περίμενε απο του παλιούς και γνωστές απάντηση εγω παντός δεν είμαι υπέρ!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες μια χαρα σωστο ειναι (με την προυποθεση το αντιχλωριο να το ριχνει ΠΡΙΝ βαλει το καινουριο νερο μεσα και τα ψαρια που εχει να ειναι κρυου νερου).

Link to comment
Share on other sites

κοιτά γνωρίζω και άτομο που κάνει το εξής βγάζει απο το ενυδρειο το νερό που θέλει με σωλήνα απευθείας στην αποχέτευση και μετα πρόσθετη πάλι με σωλήνα απο την βρύση και πρόσθετη αντιχλωριο δεν ξερω αν είναι σωστό και δεν στο προτείνω τώρα περίμενε απο του παλιούς και γνωστές απάντηση εγω παντός δεν είμαι υπέρ!

βαγγέλη εγω εδω και τέσσερα χρονια που εχω ενυδρείο έτσι αλλαζω το νερό και δεν ειχα ποτέ πρόβλημα. δεν λέω οτι είναι το σωστό, αλλα εγώ έτσι το κάνω. το αντιχλώριο το ρίχνω πρίν βάλω το νερό.

Link to comment
Share on other sites

nikola ετσι μου εσκασε ΜΕΣΑ στο ενυδρειο ο θερμοσταστης οποτε δεν το προτεινω! μονο σε ψαρια κρυου νερου!

ΥΓ (ο δικος σου θερμοστατης ΧΑΧΑ!)

Link to comment
Share on other sites

χαχα ναι! δε θελει μονο να το βγαλεις απο την μπριζα αλλα θελει και να το αφησεις να κρυωσει λιγο! μη σου πω να το βγαλεις απο το ενυδρειο! οπως και να χει η ζημια εγινε οποτε γενικα δε θα προτεινα σε ψαρια που θελουν θερμανση αυτον τον τροπο!

Link to comment
Share on other sites

κάτι που δεν είπα που εχει να κάνει με τα ψάρια και τον θερμοστατη το νερό το πρόσθετη με πολυ χαμηλή ροή έτσι δεν επηρεάζεται η θερμοκρασία και είναι ασφαλές και για τα ψάρια και τον θερμοστατης εγω δεν είμαι υπέρ του συστήματος αυτού επειδή νομίζω οτι η προετοιμασία είναι ο σωστός δρόμος και εχει να κάνει με το νερό και όχι με την θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

με το νερο δεν εχει να κανει κατι η προετοιμασια. τι εννοεις? μονο η θερμοκρασια αλλαζει. και η χαμηλη ροη οταν μεσα στο ενυδρειο εχεις 26 βαθμους και η βρυση εχει 10-15 τοτε θα την κατεβασει θες δε θες!

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως με το να ριχνουμε νερο βρυσης χωρις αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο πολυ πιθανον να χαλασουμε την βιολογια του ενυδρειου μας το πιο σωστο ειναι μεσα σε βαρελι ετοιμαζουμε εκει το νερο με αντιχλωριο και μετα μια αντλια και ενα λαστιχο που ταιριαζει στην αντλια το ριχνουμε μεσα στο ενυδρειο μεσα σε λιγα λεπτα το καινουριο νερο εχει μπει στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

αν εχει χαμηλή ροή δεν θα πέσει κάτω απο δυο βαθμούς και αυτο θα γινεται ομαλά και όχι απότομα! στο λέω εκ πείρας γιατι έτσι το κάνω και έχω παρακολουθήσει την αλλαγή της θερμοκρασίας.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ουτε αυτο ειναι σωστο να ριχνεις αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο και μετα νερο βρυσης ετσι το αντιχλωριο δεν κανει την καλυτερη δουλεια που μπορει να κανει οταν το ριξεις κατευθειαν στο νερο βρυσης που θες να βαλεις μεσα στο ενυδρειο. και την θερμοκασια την φτιαχνουμε με ενα θερμοστατη μεσα στο βαρελι αλλαγης!

Link to comment
Share on other sites

αν το βαρελι αλλαγης ειναι πλαστικο τοτε υπαρχει προβλημα με τον θερμοστατη. κι οταν η αλλαγη νερου ειναι 100 λιτρα παλι υπαρχει προβλημα με το βαρελι. τελοσπαντων γιατι ξεφευγουμε.

το θεμα μας ειναι. αλλαγη ΧΩΡΙΣ βαρελια αλλα με ΧΛΙΑΡΟ νερο.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ουτε αυτο ειναι σωστο να ριχνεις αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο και μετα νερο βρυσης ετσι το αντιχλωριο δεν κανει την καλυτερη δουλεια που μπορει να κανει οταν το ριξεις κατευθειαν στο νερο βρυσης που θες να βαλεις μεσα στο ενυδρειο. και την θερμοκασια την φτιαχνουμε με ενα θερμοστατη μεσα στο βαρελι αλλαγης!

φιλε θα διαφωνησω μαζι σου διοτι πρπει να σκεφτεις και τον χωρο στο οποιο μενουμε εκτος αν γινει η προετοιμασια του νερου στο μπαλκονι που δεν το προτιμω....οποτε ο πιο βολικος τροπος ειναι αυτο ειπε ο βαγγελης

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα αν είναι πλαστικό το βαρέλι με τον θερμοστάτη..εννοείται πάντα οτι μιλάμε για πλαστικό που προορίζεται για αποθήκευση τροφίμων...

Τέλος,αυτό που ζητάς γίνεται μόνο τραβώντας νερό απευθείας απτην μπαταρία(μίκτης,βρύση)..αλλά και πάλι βάζοντας νερό μέσα στο ενυδρείο μη αποχλωριωμένο δεν κάνεις και καλό..γιαυτό χρειάζεται η προετοιμασία...

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο θελω, το ΠΩΣ να τραβηξω νερο απο τη βρυση του μπανιου. οπου εψαξ σημερα δεν ηξεραν τροπο να γινει αυτο. αν εχεις ριξει χλωριο στο ενυδρειο εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

αν το βαρελι ειναι καλο δεν θα εχει κανενα προβλημα! τωρα για τοσα πολλα λιτρα ειναι λιγο δυσκολο αλλα τι να κανουμε ας μας πουνε αυτοι που εχουν μεγαλα ενυδρεια τις πατεντες εχουν βρει! εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε να βαλω νερο στο ενυδρειο χωρις να το εχω προετοιμασει εστο και λιγη ωρα με αντιχλωριο για τους λογουσ που ειπα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε giannakis27 εγω ειπα τι ειναι σωστο κατα τι γνωμη μου για ενα ενυδρειο! τωρα αν καποιος δεν εχει χωρο για την προετοιμασια του νερου αυτο ειναι ενα προβλημα που καλο θα ηταν να το ειχε κοιταξει απο την αρχη! οταν φτιαχνουμε ενα ενυδρειο πρεπει να τα υπολογιζουμε ολα !

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με κανετε να νιωθω χαλια οτι δεν φροντιζω τα ψαρια μου...τι να σας πω....τι χρειαζεται για την προετοιμασια του νερου?μονο βαρελι,νερο και αντιχλωριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...