Jump to content

Αλλαγες Νερου


Recommended Posts

Εγώ,λόγω μεγάλου ενυδρείου,που κάνω γύρω στα 100λ αλλαγή κάνω προετοιμασία σε ένα παλιό ενυδρείο 110 λίτρων..το ακουμπάω μπροστά απτο ενυδρείο στο πάτωμα,βάζω νερό που τραβάω από τον μίκτη για να είναι χλιαρό,βάζω αντιχλώριο και το αλάτι για τις κιχλίδες μου και μετά από καμια ωρίτσα το πολύ το βάζω στο ενυδρείο με αντλία...

βασικα αυτο θελω, το ΠΩΣ να τραβηξω νερο απο τη βρυση του μπανιου. οπου εψαξ σημερα δεν ηξεραν τροπο να γινει αυτο.Ενώνεις ένα λάστιχο απλό(για προέκταση) με ένα λάστιχο μπάνιου που έχει την δυνατότητα να βιδώσει στον μίκτη!Το κόλλημα γίνεται με εποξική κόλλα...

αν εχεις ριξει αντιχλωριο στο ενυδρειο εισαι μια χαρα Εσύ το λες αυτό!Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω δεν ειπα κατι για σενα ουτε για κανενα απο δω μεσα εγω ειπα τι πιστευω για μενα τι ειναι το πιο σωστο. προς θεου δεν εκρινα κανεναν πως το κανει και τι κανει! αν εχεις ενα μικρο ενυδρειο μεχρι 200 λιτρα πιστευω η προετοιμασια νερου με βαρελι ειναι η καλυτερη και η πιο ευκολη !

Link to comment
Share on other sites

να σου πω ενα τροπο αν δεν το εχεις σκεφτει, αφου το προβλημα σου ειναι μαλλον να μεταφερεις το νερο στο ενυδρειο. Για εμενα βεβαια το πιο ασφαλες ειναι να προετοιμαζεις το νερο σε βαρελι και με μια αντλια να το μεταφερεις στο ενυδρειο σου.

Λοιπον, βγαζεις το σωληνακι της ντουζιερας και εκει βιδωνεις την καταλληλη υποδοχη για να συνδεσεις ενα λαστιχο ( την υποδοχη θα την βρεις σε καταστημα με μπογιες κλπ. καθως και ειδη κηπου). Το λαστιχο μας κανει αυτο του ποτισματος στην καταλληλη διαμετρο της υποδοχης σου, αλλα καλο ειναι να βρεις διαφανες. Το παιρνεις στα μετρα που θες να φτανει στο ενυδρειο.

Τωρα ενα κολπακι για ευκολες αλλαγες. (το χω δει σε αλλο φορουμ, και το ενυδρειο μου ηρθε ενσωματωμενο με αυτο το κολπακι απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και πραγματικα μου ελυσε τα χερια στις αλλαγες).

Κοβεις το σωληνακι που παει στο σπρει μπαρ (εξοδο του φιλτρου) καπου στη μεση, σε σημειο κατω απο τη σταθμη που θα ηθελες να κατεβασεις το νερο (εχε υποψη την αρχη των συγκοινωνουντων δοχειων). Τοποθετεις ενα ταυ και ξαναενωνεις τις σωληνωσεις. Στη μεσαια και κενη ενωση του ταυ βαζεις ενα διακοπτη για να το κλεινεις και ανοιγεις. μετα τον διακοπτη βαζεις παλι μια υποδοχη για να μπορεις να ενωνεις ευκολα με λαστιχο.

Τωρα πως κανεις αλλαγη. Βγαζεις το φιλτρο απο την πριζα, αφηνεις ανοιχτο τον διακοπτη του φιλτρου, ενωνεις λαστιχο στο ταυ και το βαζεις σε μι αποχετευση (μπανιο, κουζινα,μπαλκονι). Ανοιγεις τον διακοπτη του ταυ και με αρχη συγκοινωνουντων δοχειων αδειαζει το νερο..

Γεμισμα τωρα. Εχεις αντλια για να μεταφερεις απο βαρελι ή ανοιγεις τη βρυση (χαμηλα) αφου εχεις υπολογισει θερμοκρασια. Προφανως τα εχεις ενωσει με ενα λαστιχο που καταληγει στο ταυ. Προσοχη, πρεπει να ειναι κλειστος ο διακοπτης του φιλτρου και ανοιχτος ο διακοπτης του ταυ. Ετσι το νερο θα μπαινει σιγα σιγα (αναλογα με τη ροη) απο το σπρευ μπαρ. Το φιλτρο φυσικα εκτος πριζας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά… επειδή το θέμα με της αλλαγές νερού είναι πιο σοβαρό αποτι πιστεύετε για ρίξτε μια ματιά!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27823

Σπύρο (delta66) σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, βγαζεις το σωληνακι της ντουζιερας και εκει βιδωνεις την καταλληλη υποδοχη για να συνδεσεις ενα λαστιχο ( την υποδοχη θα την βρεις σε καταστημα με μπογιες κλπ. καθως και ειδη κηπου). Το λαστιχο μας κανει αυτο του ποτισματος στην καταλληλη διαμετρο της υποδοχης σου, αλλα καλο ειναι να βρεις διαφανες. Το παιρνεις στα μετρα που θες να φτανει στο ενυδρειο.

σε 4μαγαζια πηγα, και δεν υπαρχει τετοια υποδοχη!

Link to comment
Share on other sites

Ταχυσυνδεσμος λέγεται και έχεις δίκιο, δεν ταιριάζει στη ντουζιερα, έχει διαφορετική διάμετρο. Μόλις το δοκίμασα γτ το χω στο μπαλκόνι. Κοιτα όταν χρειάστηκε να κάνω αλλαγη έτσι απο το μπάνιο (πια την κάνω με βαρέλι και προετοιμαζω το νερο) ένωνα το σωληνακι της ντουζιερας με το σωλήνα που πήγαινε στο ενυδρείο. Έχανα πολυ νερο όμως έτσι. Ένας φίλος μου χρησιμοποιεί παλιό σωληνακι ντουζιερας που το χει χωσει μέσα στο λάστιχο και το χει σφίξει με δετηρες για να μην χάνει. Μπορείς να κανεις αυτο.

Βασικά θές μια ένωση με τη διάμετρο της εξόδου της ντουζιερας. Σε κανέναν υδραυλικο κάτι θα βρεις.

Παντως όπως είπαν και τα παιδια δεν είναι πρόβλημα να χεις ένα βαρέλι και με μια αντλία να κανεις την αλλαγη σου όμορφα και ωραία. Ο τρόπος που σου περιέγραψα πιο πάνω είναι by far ο πιο εύκολος αν ασχοληθείς να το φτιάξεις. ( με το ταυ)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι σου περιγράφω ότι σου ανέφερε ο vag :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το χεις μόνιμα. Μπαλκόνι; Σωληνας μακρύς και αντλία. Αν δεν βολεύει ούτε εκει μάλλον έχεις ένα δίκιο για πολλα λίτρα και η λύση μπάνιο είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ νερό θερμοσιφώνου...σε καταληλλη θερμοκρασια του βασω αντιχλώριο...το αφήνω 10 λεπτά ανακατεύοντας το λίγο και το ρίχνω στο ενυδρείο...δεν εχω δει κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...