Jump to content

Επίθεση Hexataenia Σε Peppermint Shrimp


Recommended Posts

Οπως γραφω και στον τιτλο,η hexataenia μου εκανε επιθεση στην μια απο τις δυο Peppermint Shrimp που εχω με αποτελεσμα να την ''τελειωσει''!

πρωτη φορα ειδα αυτη την συμπεριφορα απο την hexataenia γιατι ειναι ενα ηρεμο ψαρακι!

να σας πω την κατασταση απο την αρχη και πως δεν καταλαβα τι θα ακολουθουσε!

καποια στιγμη εντελως τυχαια ειδα την peppermint να εχει ανεβει προς την επιφανεια και την hexataenia απο κατω της και να της κανει επιθεση και σχεδον αμεσως η γαριδα πηγε πισω απο τον ενα κυκλοφορητη οπου και ακολουθησε η hexataenia,αλλα δεν εδωσα και πολυ σημασια γιατι σκεφτηκα οτι απλα θα περασε πριν η μια διπλα στην αλλη και θα ενοχληθηκε το ψαρακι αφου οι γαριδες γενικα ειναι ''ενοχλητικες'' καποιες φορες!

μετα απο κανα 2λεπτο βλεπω την γαριδα στον βυθο να μην κουνιεται και την hexataenia τριγυρω της να περιφερεται και να την τσιμπαει!

το αποτελεσμα η γαριδα να τελειωνει,να της λειπει το μισο απο ενα ποδι της και τα δυο της ματια!στο ενυδρειο μου υπαρχει αλλη μια peppermint και αλλες τρεις cleaner,ποτε ομως δεν ειχα ξανα τετοια συμπεριφορα!

μετεπειτα ειχα και το αλλο προβλημα με μια cleaner η οποια σωνει και καλα να τραβηξει την μισοπεθαμενη γαριδα πισω απο ενα βραχο να ξεκινησει την δουλεια της!

η συμβιωση τους υπηρχε για τουλαχιστον 4 μηνες χωρις προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για αυτο το ψαρακι δεν έχω κάποια εμπειρία και δεν γνωρίζω αν χτυπάει γαρίδες. Για την cleaner ξέρω ότι άμα κάτι είναι νεκρό το τρώει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κριμα η γαριδα :rip:

Link to comment
Share on other sites

Είναι semi-aggressive αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...