Jump to content

ενα απο τα ενυδρεια μου


sotos

Recommended Posts

ενα απο τα ενυδρεια μου που μολις το εκανα ανακαινηση :D

Πιστευω να ειναι ετοιμο μεχρι τον επομενο διαγωνισμο ενυδρειου γλυκου νερου οπου θα δηλωσω συμμετοχη :)

Ευχομαι σε ολα τα μελη του ΑΖ χρονια πολλα και καλα χριστουγενα :D

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο!

Άντε να το δούμε και στο διαγωνισμό! :)

Χρόνια πολλά σε όλους!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια.Συγχαρητηρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου!

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.

Γράψε και μερικές πληροφορίες, για το set up, τη λειτουργία του κλπ

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά

Υπέροχο με πανέμορφα χρώματα μπράβο soto (και μετά εμένα λες μάστορα)

:)

Link to comment
Share on other sites

Οντως , ειναι ωρα για να διαγωνιστεις!!!

αρχισε να ετοιμαζεις την παρουσιαση σου λοιπον!!! Σε εσενα αλλα και σε ολους φυσικα χρονια πολλα και υγεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ Καλο! Μπραβο!!! :D

Και καλες γιορτες :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για καλα σας λογια!

Το ενυδρειο ειναι RIO 400 150x50x60(μηκοςχπλατοςχυψος)φιλοξενει δισκους και ειναι σε λητουργια 2 χρονια!

Απο φιλτρα εχω ενα eheim 2329 με ροη 2000l/h(μπορει να κανω λαθος νουμερο του φιλτρου,αν ξερει καποιος ας με διορθωση ειναι αυτο με το φλοτερ αλλιως θα δω το κουτι και θα σας πω)το αποιο εχει 3 καλαθακια με βιοσφαιρες και σφουγκαρια στο καθε καλαθι για βιολογικη φιλτρανση.

Για μηχανικη φιλτρανση παλι eheim 2026με ροη 600l/h με μακαρονι και σφουγκαρια.

Εχω μεγαλωσει και της 2 εξοδους των φιλτρον για να μην ανακατευεται το νερο και στρεσαροντε τα ψαρια αλλα και γιανα μπαινει ομοιομορφα στο ενυδρειο.

Μια λαμπα UVτης rena 11W συνδεδεμενη με κυκλοφορητη 600l/h(ηλαμπα θα γινει 25W εντος των ημερων).

ph controller της tunze συνδεδεμενο με μπουκαλα CO2 2 κιλων.

Αντιστροφη οσμωση 5 σταδιων 350 λιτρα ανα 24 ωρες.(filmtech)

Αλαγες κανω καθε βδομαδα 30%,μαζευω το νερο σε μια δεξαμενη 300 λιτρων οπου και το προετοιμαζω.Ετοιμαζω πατεντα για να γινονται η αλλαγες σταγονα σταγονα καθ ολη την διαρκεια του εικοσιτετραωρου!

Επειδη πρεπει να κλεισω θα σας πω και τα υποληπα λιγο αργοτερα! :)

Link to comment
Share on other sites

ενα μπραβο και απο εμενα πολυ ομορφο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για καλα σας λογια!

Το ενυδρειο ειναι RIO 400 150x50x60(μηκοςχπλατοςχυψος)φιλοξενει δισκους και ειναι σε λητουργια 2 χρονια!

Απο φιλτρα εχω ενα eheim 2329 με ροη 2000l/h(μπορει να κανω λαθος νουμερο του φιλτρου,αν ξερει καποιος ας με διορθωση ειναι αυτο με το φλοτερ αλλιως θα δω το κουτι και θα σας πω)το αποιο εχει 3 καλαθακια με βιοσφαιρες και σφουγκαρια στο καθε καλαθι για βιολογικη φιλτρανση.

Για μηχανικη φιλτρανση παλι eheim 2026με ροη 600l/h με μακαρονι και σφουγκαρια.

Εχω μεγαλωσει και της 2 εξοδους των φιλτρον για να μην ανακατευεται το νερο και στρεσαροντε τα ψαρια αλλα και γιανα μπαινει ομοιομορφα στο ενυδρειο.

Μια λαμπα UVτης rena 11W συνδεδεμενη με κυκλοφορητη 600l/h(ηλαμπα θα γινει 25W εντος των ημερων).

ph controller της tunze συνδεδεμενο με μπουκαλα CO2 2 κιλων.

Αντιστροφη οσμωση 5 σταδιων 350 λιτρα ανα 24 ωρες.(filmtech)

Αλαγες κανω καθε βδομαδα 30%,μαζευω το νερο σε μια δεξαμενη 300 λιτρων οπου και το προετοιμαζω.Ετοιμαζω πατεντα για να γινονται η αλλαγες σταγονα σταγονα καθ ολη την διαρκεια του εικοσιτετραωρου!

Επειδη πρεπει να κλεισω θα σας πω και τα υποληπα λιγο αργοτερα! ;)

τροφες

discus granulat sera

D-Vital Plus tropical

D-50 Plus tropical

D-Allio plus tropical

discus gran tropical

astacolor tropical

tetra prima

κατεψυγμενες διαφορες οπως μοσχρισια καρδια,καρδια γαλοπουλας,ατρεμια,δαφνιες,σκουληκι κοκκινο ασπρο κ.α

λυπασμα

tetra plantamin 100ml το μηνα η 20ml σε καθε αλλαγη.

χαπακια crypto tetra.

ιχνοστοιχεια tropic marine pro-discus mineral για προετημασια του νερου.

τελευταιες μου μετρησης

ph 6.5

gh 3

kh 3

NO2 0

PO4 0.25

NH3-NH4 0

Fe 0.25

η μετρησης εγειναν με σταγονιδια της sera εκτος το ph.

θα το παρουσιασω αναλυτηκοτερα σε λιγο καιρο αφου κανω καποιες προσθηκες οπως ριζες που ψαχνω να βρω και αφου μεγαλωσουν λιγο τα φυτακια μου που δεν φενονται τωρα καλα! :D

αν χρειζονται καποιες αλλαγες στις μετρησης μου παρακαλω να μου το πειτε :D

Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να να ευχαριστησω ολο τον κοσμο απο τους ιδιοκτητες τους συντονηστες μεχρι και το τελευταιο μελος που εχει μπει σημερα για τη βοηθεια τους απαντωντας ακομη και στης πιο τρελλες ερωτησης μου χωρις ιχνος ειρωνειας και σχεδον αμεσως. :P

Με εκαναν να αγαπησω περισσοτερο το χομπι,να μαθω περισσοτερα και να αισθανομαι σαν στο σπιτι μου ^_^

Μετα της γιορτες θα ξεκινησω την κατασκευη του καινουριο μου ενυδρειου 1600 λιτρων οπου θα φιλοξενησει αποκλειστηκα μονο αγριους δισκους το οποιο θα παρουσιασω βημα προς βημα σε αναλογο ποστ.μεχρι τελος φεβρουαριου πιστευω να ειναι τελειωμενω :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΕτοιμαζω πατεντα για να γινονται η αλλαγες σταγονα σταγονα καθ ολη την διαρκεια του εικοσιτετραωρου!

:D

καλη σκεψη,αλλα δεν συμφερει οικονομικα με τιποτα.....το εχει κανει ηδη φιλος μου,σε σωζει μονιμα απο αλγες κλπ,τα ψαρια λαμπουν καθημερινα και μονιμα,αλλα ο λογαριασμος του νερου ειναι υπερβολικα μεγαλος.....

εγω απο την πλευρα μου εχω 2 δεξαμενες στο παταρι των 250 λιτρων η καθε μια,και η μια ειναι για την οσμωση,ενω η αλλη για το ακαθαρτο που το οδηγω στο καζανακι wc,για λογους σαφως οικονομιας.....μετα με ηλεκτροβανες ,ηλεκτρονικα φλοτερ,κανω τις αλλαγες νερου,και εγω σε καθημερινη βαση...περιπου 20 λιτρα την μερα,εχωντας το ιδιο με σενα ενυδρειο... :)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

καλη σκεψη,αλλα δεν συμφερει οικονομικα με τιποτα.....το εχει κανει ηδη φιλος μου,σε σωζει μονιμα απο αλγες κλπ,τα ψαρια λαμπουν καθημερινα και μονιμα,αλλα ο λογαριασμος του νερου ειναι υπερβολικα μεγαλος.....

εγω απο την πλευρα μου εχω 2 δεξαμενες στο παταρι των 250 λιτρων η καθε μια,και η μια ειναι για την οσμωση,ενω η αλλη για το ακαθαρτο που το οδηγω στο καζανακι wc,για λογους σαφως οικονομιας.....μετα με ηλεκτροβανες ,ηλεκτρονικα φλοτερ,κανω τις αλλαγες νερου,και εγω σε καθημερινη βαση...περιπου 20 λιτρα την μερα,εχωντας το ιδιο με σενα ενυδρειο... :)

Εχω δικια μου γεωτρηση σπιτι οποτε δεν εχω προβλημα νερου :thumbup

σε ευχαριστω παντως και κρατα το χιουμορ που εχεις :D

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά

Υπέροχο με πανέμορφα χρώματα μπράβο soto (και μετά εμένα λες μάστορα)

:D

Βασιλη εβαλα μια φωτο στο προφιλ για να με ξερεις στην επομενη συναντηση,αλλα και για τα αλλα παιδια που εγω τους εχω δει αλλα αυτοι οχι :D

Ποτιδαια χαλκιδικης καλοκαιρι 2006 μετα απο μπανιο :)

Link to comment
Share on other sites

Παντος το ενχειρημα σου με 1600λ και μονο αγριους δισκους το περιμενω με μεγαλη ανηπομονησια δεν σου κρυβω οτι ειναι ενα απο τα ονειρα μου.Καλη δυναμη και συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντος το 2329?

ξερει κανεις να μου πει το νουμερο του παραπανω φιλτρου γιατι δεν θυμαμαι?

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι αρκετα σκοτεινη η φωτογραφια νομιζω οτι ειναι ητε το 2227 ητε 2229

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι αρκετα σκοτεινη η φωτογραφια νομιζω οτι ειναι ητε το 2227 ητε 2229

2229 ειναι τοτε γιατι το 29 το θυμομουν!

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με τη σειρα μου θα ηθελα να σου δωσω τα συγχαρητηρια μου γαι το ενυδρειο σου.Και ειμαι σιγουρος οτι θα το κανεις ακομα πιο ομορφο!!!

θα το παρουσιασω αναλυτηκοτερα σε λιγο καιρο αφου κανω καποιες προσθηκες οπως ριζες

Σιγουρα ειναι απαραιτητες και για λογους αισθητικης αλλα και για τις ουσιες που προσφερουν στο νερο!!!

Μετα της γιορτες θα ξεκινησω την κατασκευη του καινουριο μου ενυδρειου 1600 λιτρων οπου θα φιλοξενησει αποκλειστηκα μονο αγριους δισκους το οποιο θα παρουσιασω βημα προς βημα σε αναλογο ποστ.μεχρι τελος φεβρουαριου πιστευω να ειναι τελειωμενο

Αντε να πληθαινουμε............... :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα... :)

Link to comment
Share on other sites

δυο ολοκληρωμένες φωτογραφίες του ενυδρείου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...