Jump to content

Sos Δισκος Κολυμπα Πλαγια, Αναποδα


tazz

Recommended Posts

Παιδια καλησπερά. Χρειάζομαι άμεσα τη βοηθεια σας... Εχω ενα δισκο σε 400 λτ ο οποιος μπήκε χτες το βραδυ στο ενυδρειο. Οι τιμες στο ενυδρειο μου ειναι οκ και ειναι χωρητικοτητας 400λτ. Το ψαρι ταξιδεψε απο επαρχια μαζι με ενα θυληκό (ήταν ζευγαρι). Δυστηχως το θυληκο οταν ανοιξα τη κουτα ήταν νεκρο... Τον αρσενικο τον εκανα κανονικα προσαρμογη (όλη την ωρα ήταν πλαγια και ακουνητος) και τον εβαλα στο ενυδρειο. Απο εκει και περα ειναι συνεχεια στην επιφανεια και ανασαινει πααααρα πολυ βαρια. Πολλες φορες παρασυρετε και προσπαθει να κολυμπησει χωρις επιτυχια. Αλλες φορες γυρνα αναποδα και ειναι παλι στην επιφανεια με το κεφαλι κατω. Τα χρωματα του ειναι οκ.... Θερμοκρασια ανεβασα στους 30 και τον εχω ετσι πανω απο 24H. Τι φταιει???? Και το κυριοτερο τι κανω για να τον σωσω????

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αεραντλια στο φουλ.εκτος απο το σοκ που επαθε το ζωο,φοβαμαι πως ισως δηλητηριαστηκε κατα τη μεταφορα.ισως να ειναι πλεον και αργα.

αεραντλια,και σκοταδια.εδω δεν μιλαμε για ασθενεια.μηπως ετυχε να παρεις νερο απο το νερο της σακουλας και να μετρησεις και ισως να συγκρινεις με τα δικα σου νερα?οταν ανοιξες τη σακουλα ειχε αρκετο οξυγονο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια στο φουλ και δεν εχω αναψει καθολου τα φωτα.... Δυστιχως το παλικαρι που τα εστειλε δε τα ειχε σε σακουλα αλλα χυμα μεσα στο φενιζολ οποτε εφαγαν τρελλη ταλαιπωρια... Δυστηχως απο τα νευρα μου εχυσα ολο το νερο στο πατωμα πριν προλαβω να τσεκαρω τιμες.... Τον αφηνω ετσι και ο θεος βοηθος αν και δεν το βλεπω να τη γλυτωνει αν και το παλευει εδω και 24h...

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως το παλικαρι που τα εστειλε δε τα ειχε σε σακουλα αλλα χυμα μεσα στο φενιζολ οποτε εφαγαν τρελλη ταλαιπωρια...

χυμα??????με κτελ σου τα εστειλε??

κριμαααα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με κτελ και χυμα με λιγο νερο... Και μαλλον ειναι δηλητηριαση γιατι η θυληκια δεν ειχε καθολου χρωμα και τα ματια της ηταν κατασπρα σα το γαλα.... Να σε ρωτησω.... Μπορω να κανω κατι να τον βοηθησω??? Να του βαλω "οζον"??? Η τελικα μημπως πρεπει να το βγαλω και να πεθανει να μη ταλαιπωριετε???

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ποτε κανεις δεν στελνει ζωα χυμα μεσα στο κτελ.τα χτυπηματα και τα αναποδογυρισματα που εφαγε μαζι με την ελλειψη οξυγονου μια απο δω και μια απο εκει, κανανε τη ζημια.στην θεση σου ειλικρινα δεν ξερω τι θα του ελεγα....

στην παρουσουσα φαση για οζων δεν λεω κατι γιατι ποτε δεν το δουλεψα και δεν το ξερω.

αν εχεις λιγη αλοε βερα μαζι με καποια βιταμινη ισως να βοηθησει.....βλεπεις σου λεω ισως σχεδον σε ολα γιατι αυτο που εγινε ειναι ανθρωπινη αμελεια και οχι ασθενεια.οτιδηποτε αλλο αν προτεινω μαλλον θα τα κανει χειροτερα απο οτι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

O φιλος που σου τα εστειλε εκανε εγκλημα, αν ειναι δυνατον B)

Θερμοκρασια γιατι ανεβασες;;;

Ο θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία φουλ όπως είπε ο klaz!

Στρέψε τα φίλτρα σου να κάνουν όσον τον δυνατόν μεγαλύτερα ανατάραξη στην επιφάνεια!

Χαμήλωσε την θερμοκρασία 2 βαθμούς και πρόσθεσε οπωσδήποτε αλάτι!

Μην το αφήσεις να πεθάνει έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία φουλ όπως είπε ο klaz!

Στρέψε τα φίλτρα σου να κάνουν όσον τον δυνατόν μεγαλύτερα ανατάραξη στην επιφάνεια!

Χαμήλωσε την θερμοκρασία 2 βαθμούς και πρόσθεσε οπωσδήποτε αλάτι!

Μην το αφήσεις να πεθάνει έτσι!

αλατι............γιατι?

Link to comment
Share on other sites

αλατι............γιατι?

Το αλάτι έχει την δυνατότητα να απορρόφα σωματικά υγρά προκαλώντας αύξηση της ζωτικότητας και βελτίωση της αναπνοής!

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι έχει την δυνατότητα να απορρόφα σωματικά υγρά προκαλώντας αύξηση της ζωτικότητας και βελτίωση της αναπνοής!

Για να απορροφήσει το αλάτι σωματικά υγρά σε τι δοσολογία(g/Lt θα πρέπει να το προσθέσουμε για να επιδράσει?

Δε νομίζω οτι η μείωση των σωματικών υγρών μπορεί να προκαλέσει βελτίωση της αναπνοής.

Υποτίθεται ότι όταν η επιδερμίδα των ψαριών υστερεί σε ποσοστό(βλέννα) το ψάρι είναι ευάλωτο σε παθογόνους εξωτερικούς παράγοντες,αναφέρομαι κυρίως σε παράσιτα με μηχανισμούς αγκίστρωσης.Θα μπορούσες να μας το τεκμηριώσεις με κάποιο παράδειγμα ή με κάποιο κείμενο που αναφέρεται στην επίδραση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του συγκεκριμένου δίσκου όπου τα συμπτώματα δεν οφείλονται σε κάποια ασθένεια και προκύπτουν από της κακές συνθήκες της οποίες ταξιδέψε το ψάρι η προσθήκη αλατιού θα λειτουργήσει σαν ένα γενικό τονωτικό συστατικό που θα βοηθήσει αρχικά στην μύωση του strees που έχει υποστεί και στην καλύτερη λειτουργιά του αναπνευστικού του συστήματος!

Όσον αφορά την θεραπευτική του ιδιότητα στα παράσιτα το αλάτι συμβάλει στην εξάλειψη των παρασίτων και λόγο της ικανότητας να απορρόφα σωματικά υγρά επουλώνει με αυτόν το τρόπο εσωτερικές και εξωτερικές πληγές!

Έτσι λοιπόν αν το ψαρι λόγο μεταφοράς έχει υποστεί κάποια κτυπήματα το αλάτι μπορεί να βοηθήσει!

Η συνήθης δοσολογία που χρησιμοποιούμε g/lt γενικά σε ψάρια γλυκού νερού είναι 3 γραμμάρια ανά λίτρο και μπορεί να φτάσει σε νούμερα 15-20 γραμμάρια ανά λίτρο με την μορφή μπάνιου σε περιπτώσεις ύστατης προσπάθειας (αφορά μολύνσεις)!

Για ενυδρείο με δίσκους 1 γραμμάριο αν λίτρο πιστεύω ότι είναι αρκετό!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο δισκος ειναι ακομα ζωντανος.... Βεβαια ειναι αναποδα στην επιφανεια και αναπνεει βαρια. Σημερα σε καποια σημεια του σωματος του εχει γινει πααρα πολυ σκουρος εως μαυρος.... Η φωτο ειναι απο κιν και δε φενεται καλα.... Τωρα να βαλω αλάτι??? Φαγητου ή απο αυτο που βαζω στο θαλασινο ενυδρειο μου???? Πόσο περιπου???? Θερμοκρασια να την παω στους 28????? Pls help μπασ και τα καταφερω να τον σωσω γιατι ο κακομοιρης δειχνει οτι προσπαθει....

post-226-0-37016900-1335707549_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κριμα,,,,πραγματικα,,,,,, φαινεται να ειναι δυσκολα τα πραγματα,,,,,αν τελικα βαλεις αλατι θα βαλεις αλατι ενυδρειακης χρησης ,,,,,θερμοκρασια ποσο εχεις τωρα?αστην ψηλα,,,και μην ανεβοκατεβαζεις,,,μακαρι να τα καταφερει,,,

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια αυτη τη στιγμη ειναι στους 29.8 και την εβαλα να πεσει στους 28.5.... τι να κανω??? Να την αφησω στους 30 η να την αφησω να πεσει στους 28.5???? Αλατι εβαλα 200 γρ tropic marin στα 400 λτ....

Link to comment
Share on other sites

γιατι την κατεβασες ρε γαμωτο??? ανεβασε σιγα σιγα ,,,οχι ομως κατευθειαν,,,,υπο κανονικες συνθηκες ανεβαζουμε περιπου 2-3 βαθμους ανα 2 μερες,,,,τωρα θα σου πουν περισοοτερα τα εμπειρα παιδια,,,,,δηλ κατα ποσο γρηγορα μπορεις να ανεβασεις θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

γιατι την κατεβασες ρε γαμωτο??? ανεβασε σιγα σιγα ,,,οχι ομως κατευθειαν,,,,υπο κανονικες συνθηκες ανεβαζουμε περιπου 2-3 βαθμους ανα 2 μερες,,,,τωρα θα σου πουν περισοοτερα τα εμπειρα παιδια,,,,,δηλ κατα ποσο γρηγορα μπορεις να ανεβασεις θερμοκρασια

Ρε mod γιατί μιλάς έτσι και ποιος ο λόγος να βράζει το ψαρί του?

Το ψαρί είναι στρεσαρισμένο και ταλαιπωρημένο δεν νοσεί?

Link to comment
Share on other sites

ebenos,,,εννοω οτι εφοσον ανεβασε και την ειχε ψηλα επρεπε να την αφησει,,,,δηλ πιστευεις οτι τα ανεβοκατεβασματα σε μια μερα κανουν καλο ετσι οπως ειναι το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε την αφηνω να πεσει στους 28.5??? Τωρα με τα σκουρα σημεια τι κανω??? Το ψαρι εξακολουθει να καθεται αναποδα στην επιφανεια και βαριανασαινει (1 μεγαλη αναπνοη μεγαλο ανοιγμα στοματος βραγχιων αν δευτερολεπτο σταθερα)... Εβενος να βαλω και αλλο αλάτι η με τα 200 γρ ειμαι οκ??? Το λεω μηπως ανεβει επικυνδυνα το PH κτλ....

Έγινε επεξεργασία - tazz
Link to comment
Share on other sites

ebenos,,,εννοω οτι εφοσον ανεβασε και την ειχε ψηλα επρεπε να την αφησει,,,,δηλ πιστευεις οτι τα ανεβοκατεβασματα σε μια μερα κανουν καλο ετσι οπως ειναι το ψαρι?

Όχι… τα ανεβοκατεβάσματα δεν κάνουν καλό και δεν είπε κανένας να την κατεβάσει απότομα και σε μια μέρα!

Αρχικά είπαμε ότι κακός την ανέβασε!

Δεύτερον κακός του προτείνεις να την ξανανεβάσει γιατί στην φάση που βρίσκετε το ψάρι χρειάζεται όσον τον δυνατόν περισσότερο οξυγόνο και όταν η θερμοκρασία είναι ψηλά μειώνετε η περιεκτικότητα του οξυγόνου στο ενυδρείο μας!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε την αφηνω να πεσει στους 28.5??? Τωρα με τα σκουρα σημεια τι κανω??? Το ψαρι εξακολουθει να καθεται αναποδα στην επιφανεια και βαριανασαινει (1 μεγαλη αναπνοη μεγαλο ανοιγμα στοματος βραγχιων αν δευτερολεπτο σταθερα)... Εβενος να βαλω και αλλο αλάτι η με τα 200 γρ ειμαι οκ??? Το λεω μηπως ανεβει επικυνδυνα το PH κτλ....

Δεν γνωρίσω τι ακριβός είναι το συγκεκριμένο αλάτι της tropic marine και αν είναι κάτι ειδικό για θαλασσινό ενυδρείο και μόνο!

Αναφερόμουν σε ενυδρειακο αλατι της api που κάνει για γλυκό νερό, ας υποθέσουμε τωρα ότι και αυτό είναι το ίδιο!

Σταθεροποίησε την θερμοκρασία σου κάπου, μην ρίξεις άλλο αλάτι, σβήσε και τα φώτα αν τα έχεις αναμμένα και άστο μια δυο μέρες να ηρεμίσει το ψαρί και βλέπουμε!

Αν έχεις πρόσθεσε και καμιά βιταμίνη στην τροφή του θα το βοηθήσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι που του εριξα ειναι για θαλασσινο ενυδρειο γι αυτο και εριξα 0,5 γρ/λτ για να μην εχω ανοδο στο PH... Δυστηχως βιταμινες κτλ δεν εχω μιας και υπολογιζα να κανω παραγγελια μες στη βδομαδα.... Φαγητο του εριξα μαζι με μπολικο σκορδοζουμο (και φλακε και κοκους) αλλα δε τρωει... Να δοκιμασω να το ταισω με συριγγα η να το αφησω ησυχο???? Φωτα δεν εχω αναψει καθολου απο προχτες... Ευχαριστω για ολη τη βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις τίποτα άλλο!

Άστο ήσυχο και δώσε του λίγο χρόνο!

Κράτα μας ενήμερους για την κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι που του εριξα ειναι για θαλασσινο ενυδρειο γι αυτο και εριξα 0,5 γρ/λτ για να μην εχω ανοδο στο PH... Δυστηχως βιταμινες κτλ δεν εχω μιας και υπολογιζα να κανω παραγγελια μες στη βδομαδα.... Φαγητο του εριξα μαζι με μπολικο σκορδοζουμο (και φλακε και κοκους) αλλα δε τρωει... Να δοκιμασω να το ταισω με συριγγα η να το αφησω ησυχο???? Φωτα δεν εχω αναψει καθολου απο προχτες... Ευχαριστω για ολη τη βοηθεια....

το νερο σου αυτη την στιγμη τι μετρησεις εχει? κ τι ειχε?

οχι φαγητο κ αστο ήσυχο tazz!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...