Jump to content

Niknik Reef 550L


niknik

Recommended Posts

Φίλε Νίκο με ποιά αφορμή άλλαξες το led. Είχες κάποια αρνητικά αποτελέσματα(άλγες κλπ.)ή απλά για ακούγοντας απο άλλους καλύτερα σχόλια; Επειδή έχω led μήπως προσέξω κάποια σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kakalos έγραψε:

Φίλε Νίκο με ποιά αφορμή άλλαξες το led. Είχες κάποια αρνητικά αποτελέσματα(άλγες κλπ.)ή απλά για ακούγοντας απο άλλους καλύτερα σχόλια; Επειδή έχω led μήπως προσέξω κάποια σημάδια.

Φιλαρακι ακου ειναι γνωστη η αρρωστια μου για το θεμα φως χαχχα,εχω περασει απο τα χερια τα παντα.Προφανως και ειχα Τ5 τις οποιες γνωριζω και δεν αμφισβητω το αποτελεσμα τους.Ομως οταν ειδα το φως των λεντ .....μου αρεσε παρα πολυ.Γεγονος ειναι οτι το μπλε των λεντ δεν μπορει να το πιασει καμια Τ5.Τα κοραλια αστραφτουν επαν σε αυτο.Τωρα απο οτι καταλαβες γουσταρω το λεντ φωτισμο αλλα εχοντας δουλεψει χρονια αυτο διεκρινα καποια κυριως θεματα τα οποια με τσαντισαν-κουρασαν.Σε ολη την διαρκεια αυτη ΔΕΝ καταφερα να κρατησω μια ακροπορα μιλλεπορα παρ οτι το ενυδρειο που ξεστησα τον Αυγουστο (για αλλο λογο)το ειχα παει σχεδον μεχρι την επιφανεια.Τα λεντ ειναι πολυ δυνατα σαν φωτισμος και χρειαζετε ειδικο ψαξιμο για το τι φακους φορανε και πως διαχεετε ο φωτισμος στο νερο.Ετσι οταν εγινα κατοχος του vertex sr 900 ενα απο τα καλυτερα φωτιστικα καταλαβα τι σημαινει λεντ κ.λ.π.Επισεις τα χρωματα που επιασα στο συστημα σε καποια ζωντανα δεν με καλυπταν.Ετσι πειρα την αποφαση να τοποθετησω Τ5 μετα απο χρονια.Και φυσικα αντιδρασεις κλπ.Δεν χρειαζετε να προσεξεις κατι εκτος το οτι το λευκο ειναι πολυ ισχυρο και πρεπει να παιζετε χαμηλα.Η φωτο αφορα το προηγουμενο που ειχα το καλοκαιρι.

20160523_182737.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πώ ότι μου αρέσει πολύ περισσότερο ο φωτισμός σου με Τ5 τώρα. Αλλά είναι και υποκειμενική άποψη. Αυτή τη διάχυση που κάνουν οι Τ5 σε όλο το ενυδρείο δεν νομίζω ότι τη βρίσκεις στα LED.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Εγώ να πώ ότι μου αρέσει πολύ περισσότερο ο φωτισμός σου με Τ5 τώρα. Αλλά είναι και υποκειμενική άποψη. Αυτή τη διάχυση που κάνουν οι Τ5 σε όλο το ενυδρείο δεν νομίζω ότι τη βρίσκεις στα LED.

 

Για αυτο διμιουργηθηκε το υβριδικο.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος όπως πάντα. Εγώ έκανα μια δοκιμή να μετατρέψω το Hydra που έχω σε hybrid. Θα δούμε πως θα πάει. 

 

Έγινε επεξεργασία - kakalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kakalos έγραψε:

Κατατοπιστικότατος όπως πάντα. Εγώ έκανα μια δοκιμή να μετατρέψω το Hydra που έχω σε hybrid. Θα δούμε πως θα πάει. 

20170106_205047.jpg

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Ποσα βατ ειναι το φως?ποσα λιτρα το ενυδρειο?τι λαμπες εβαλες?και ποσα βατ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι γυρω στα 70 λιτρα και καμιά εικοσαρια η πλάτη. Το φως είναι 90watt και χρησιμοποιω maximum τα 65watt. Έβαλα 2x24 ΑΤΙ. Μια Aquablue Special και μια Blue Plus.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kakalos έγραψε:

Το ενυδρείο είναι γυρω στα 70 λιτρα και καμιά εικοσαρια η πλάτη. Το φως είναι 90watt και χρησιμοποιω maximum τα 65watt. Έβαλα 2x24 ΑΤΙ. Μια Aquablue Special και μια Blue Plus.

Γνωμη μου εγω θα εβαζα 2 blue plus η μια blue και μια coral.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έφαγα και μισή ώρα στο μαγαζί μέχρι να αποφασίσω. Θα το εχω υποψιν μου για την επομενη φορά. Ευχαριστώ. Keep up the good work.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους ,Παραθετω μια φωτο για να δουμε μαζι την πορεια του ενυδρειου.

20170117_205111.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Καλησπερα σε ολους ,Παραθετω μια φωτο για να δουμε μαζι την πορεια του ενυδρειου.

20170117_205111.jpg

Πολύ όμορφο Νίκο να το χαίρεσαι φίλε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Yautja έγραψε:

όλα δείχνουν πολύ όμορφα.Έναν μονο κυκλοφοριτή έχεις μέσα ?

Δυο ειναι διπλα απο το κρεμαστο κοραλι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Νίκο,  να το χαίρεσαι! 

Το κόκκινο μεγάλο κοραλι στο κέντρο είναι chalice? 

Επίσης στη δεξιά μεριά έχεις κολήσει βράχο στο τζάμι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Πολύ όμορφο Νίκο,  να το χαίρεσαι! 

Το κόκκινο μεγάλο κοραλι στο κέντρο είναι chalice? 

Επίσης στη δεξιά μεριά έχεις κολήσει βράχο στο τζάμι ?

Ναι φιλε chalice ειναι,οχι εχει βγει απο μωρακι ποσιλοπορα τρικολορ στο σχοινι της φραγκιερας και εγινε κοραλι πλεον χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο Νίκο !

Μια ερώτηση επειδή εχω και εγω τους κυκλοφορητες απο την μια πλευρά ! Σου αφήνουν νεκρό σημείο στον αραγωνιτη ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πολυ ωραίο Νίκο !

Μια ερώτηση επειδή εχω και εγω τους κυκλοφορητες απο την μια πλευρά ! Σου αφήνουν νεκρό σημείο στον αραγωνιτη ;

Κοιτα οσο μεγαλωνουν τα κοραλια ισως θα μπει αλλος ενας απλα αναγκαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι όλα έχουν βρει το δρόμο τους στο ενυδρείο και είναι πάρα πολύ όμορφο Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο κύριε Νίκο!!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GIANNIS_61223 έγραψε:

μπράβο κύριε Νίκο!!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

ωραία εικόνα φίλε! :)

 

πριν 16 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Φαίνεται ότι όλα έχουν βρει το δρόμο τους στο ενυδρείο και είναι πάρα πολύ όμορφο Νίκο.

Να ειστε ολοι καλα φιλοι μου,keep reefing.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι απίστευτο αυτό που έχεις κάνει, αλλά και το πόσοι άνθρωποι το έχουν δει όλα αυτά τα χρόνια.

Πραγματικά :bow:

Δεν ήξερα τι κόσμημα έχεις οπότε συγχωράτε τον αφρικανο. 

 

Link to comment
Share on other sites

On Friday, February 03, 2017 at 0:02 ΠΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

Είναι απίστευτο αυτό που έχεις κάνει, αλλά και το πόσοι άνθρωποι το έχουν δει όλα αυτά τα χρόνια.

Πραγματικά :bow:

Δεν ήξερα τι κόσμημα έχεις οπότε συγχωράτε τον αφρικανο. 

 

Φιλαρακι σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια να εισαι καλα .Προσπαθω ...και συνεχιζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...