Jump to content

Niknik Reef 550L


niknik

Recommended Posts

On 12/6/2018 at 8:31 ΜΜ, το μέλος mad23 έγραψε:

Νικολαρα ελπιζω να καταφερεις να το κρατησεις οπως ειναι.Εαν δεν τα καταφερεις δεν εχεις κανενα λογο να στεναχωριεσαι γιατι το πηγες στο τερμα αυτο το ενυδρειο.Δεν τα παρατησες σε δυσκολιες,εδειξες υπομονη(τις περισσοτερες φορες χχαχαχα) και επιμονη(παντα) και εφτασες σε ενα σημειο να βλεπεις κατι που σε γεμιζε και σε εκανε χαρουμενο.

Εγω θα στεναχωριομουν εαν ενοιωθα πως το σταματαω σε καποια φαση που ειχα ακομα να παρω πολλα απο ενα ενυδρειο.

Ενα τελος που ερχεται με ολοκληρωμενους στοχους,εχει παντα και ενα αισθημα ικανοποιησης.

 

Εαν δεν τα καταφερεις εχεις δυο επιλογες,οι οποιες και οι δυο εχουν να σου δωσουν και απο κατι.

Εαν σταματησεις ολοκληρωτικα,θα εχεις την ευκαιρια να κανεις ενα διαλειμμα και γενικα να αφοσιωθεις και σε αλλα πραγματα/χομπυ/κτλ.(εχωντας παντα την επιλογη να επιστρεψεις)

Εαν κανεις ενα εστω μικροτερο αμεσως, θα ζησεις παλι αυτη την ομορφια που εχει παντα ενα νεο ξεκινημα.Εξοπλισμο εχεις ,δεν θα θες πολλα χρηματα για το ξεκινημα,κοραλια εχεις για να βαλεις κτλ κτλ.

Οτι και να κανεις θα εχεις κατι να κερδισεις.

 

Παρεμπιπτοντως το ενυδρειο ειναι πιο ομορφο απο ποτε:wub:

Οτι και να κανεις σκεψου το και ειμαι σιγουρος οτι θα σου προσφερει χαρα.

 

 

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια που ξέρω ότι τα εννοείς και αυτό μου φτάνει.Πραγματι έμαθα και από αυτο πολλά επισείς πράγματι με γέμισε και είμαι πολύ χαρουμενος-ευτυχισμενος που το έφτασα σε αυτό το ψηλό επίπεδο.

Την αγάπη μου την ξέρεις και προσπαθώ να πάω σε ένα ποιο μικρο.Θα δούμε....

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου.......σε κάθε περίπτωση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΜΑΝΤΑΛ έγραψε:

Συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου.......σε κάθε περίπτωση.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πεισματάρης και το παλεύω,στο αυτόματο περίπου θα έλεγα.

Μια fts φιλοι μου!

20180809_202414_resized.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το πείσμα σου. Ο αυτόματος πάει πολύ στο ενυδρείο σου και συνεχίζει να είναι φοβερό.τι ωραία ανάπτυξη τι ωραία χρώματα τι ωραία ψάρια. Φτου σκόρδα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2018 at 8:50 ΜΜ, το μέλος Sriz έγραψε:

Μπράβο για το πείσμα σου. Ο αυτόματος πάει πολύ στο ενυδρείο σου και συνεχίζει να είναι φοβερό.τι ωραία ανάπτυξη τι ωραία χρώματα τι ωραία ψάρια. Φτου σκόρδα. 

Τι να κάνω και τι να του κάνω που το γουστάρω πολύ, μέχρι το τέλος οποί ο και να είναι αυτό.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Για να μη κάθομαι χαχαχα  σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή του ενός νησιού,του δεξιού,.....συνεχιζετε....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ετοιμαζετε  σιγα σιγα.

20180812_135635.jpg

Με κάποιον τρόπο πριν κάνω την αλλαγή εγώ προσωπικά θα πρόσθετα και αυτό το νησί μέσα εάν χωράει να στρώσει γιατί εάν αφαιρέσεις από το υπάρχον και βάλεις αυτό θα διαταράξεις σίγουρα την υσοροπεια σου. 

Εχεις ένα σύστημα ώριμο θεωρώ ότι πρέπει να το ζωντανέψεις πρώτα και αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Με κάποιον τρόπο πριν κάνω την αλλαγή εγώ προσωπικά θα πρόσθετα και αυτό το νησί μέσα εάν χωράει να στρώσει γιατί εάν αφαιρέσεις από το υπάρχον και βάλεις αυτό θα διαταράξεις σίγουρα την υσοροπεια σου. 

Εχεις ένα σύστημα ώριμο θεωρώ ότι πρέπει να το ζωντανέψεις πρώτα και αυτό.

Έχεις δίκιο Μάνο η σκέψη σου είναι σωστή,το σκέφτηκα και εγω αλλά δεν χωράει.

Επειδή μιλώ για το τέρμα δεξιά νησί το οποίο είναι το ποιο μικρο θεωρώ έχοντας πολύ βράχο στο υπόλοιπο σύστημα δεν θα έχω θέμα

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα το εβαζες λιγο λιγο και το κολλαγες μεσα ανα διαστηματα? Αφου εχεις βρει το σχεδιο με λιγη φαντασια μπορει και να σου βγει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Jackal έγραψε:

Αμα το εβαζες λιγο λιγο και το κολλαγες μεσα ανα διαστηματα? Αφου εχεις βρει το σχεδιο με λιγη φαντασια μπορει και να σου βγει

Έχεις δίκιο το σκέφτηκα και αυτό αλλά μετά βρεγμένο μέσα για να στερεωθεί δεν θα γινόταν με τίποτα η και να γινοτάν θα ήτανε χάλια.

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο τσιμεντακι (durostick D-11) και δεν παει πουθενα. Αν δεν εχεις ξανακολλησει μεσα στο νερο με τσιμεντο και θες βοηθεια στειλε ενα πμ να ερθω να σε βοηθησω αν το αποφασησεις. 

 

Αν θες να δοκημασεις μονος, κανεις το τσιμεντο σαν πλαστελινη, ψιλοστεγνο, ισα ισα να δουλευεται και κολλας. Κλεισε κυκλοφορια μην στα κανει μανταρα. Μετα απι κανα δυο κολλησεις το κανεις μηχανικα και δεν σου φευγει καθολου

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Jackal έγραψε:

Βαλε λιγο τσιμεντακι (durostick D-11) και δεν παει πουθενα. Αν δεν εχεις ξανακολλησει μεσα στο νερο με τσιμεντο και θες βοηθεια στειλε ενα πμ να ερθω να σε βοηθησω αν το αποφασησεις. 

 

Αν θες να δοκημασεις μονος, κανεις το τσιμεντο σαν πλαστελινη, ψιλοστεγνο, ισα ισα να δουλευεται και κολλας. Κλεισε κυκλοφορια μην στα κανει μανταρα. Μετα απι κανα δυο κολλησεις το κανεις μηχανικα και δεν σου φευγει καθολου

Φιλαρακι σε ευχαριστω πολυ.

Εάν δεις το θέμα μου (βέβαια είναι τόσο μεγαλο)έχω γράψει για τα τσιμέντα.Το ξέρω το συγκεκριμένο,ειναι ιδανικό να κολλήσεις εξω με την ησυχία σου και μετά αφού το πλύνεις να κουραριστει γιατί το τσιμέντο θα βγάλει πραμα και μετά μέσα.Εαν μπει κατευθείαν αυτά που βγάζει ρίχνει το ph και όχι μονο και χάνεις ζωντανά.

Ύστερα από μακράν ταλαιπωρία προσωπική των ζωντανών μου και ότι σύμφωνα με ότι είδα ΔΕΝ ενδεικνειτε για κολλήσεις στο ενυδρειο ειδικά για ζωντανο βράχο και μέσα,είπα ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΞΑΝΆ.

Ανεξαρτήτως αυτού στείλε σε π.μ.το τηλ σου να κανονίσουμε Ναι θέλω βοήθεια στην τράμπα σίγουρα και όχι μονο και φυσικά να πιούμε καφέ να ψαροκουβεντιασουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Η αλλαγή.ολοκληρωθηκε πως σας φαίνετε?

20180819_201849_resized.jpg

Καμία ποιο κοντινή και αναλυτική φωτογραφία. Αλλά γενικά σαν να ξεμπούκωσε η δεξιά πλευρά.

σταρ πολυπς σαν πολύ το έχεις κρατήσει αντε παλικάρι μου να πάει σε κανέναν νέο χομπίστα, μου θυμίζεις τότε με το σαρκοφυτο που είχες φάει κόλλημα και σου έπιανε τζάμπα χώρο!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Καμία ποιο κοντινή και αναλυτική φωτογραφία. Αλλά γενικά σαν να ξεμπούκωσε η δεξιά πλευρά.

σταρ πολυπς σαν πολύ το έχεις κρατήσει αντε παλικάρι μου να πάει σε κανέναν νέο χομπίστα, μου θυμίζεις τότε με το σαρκοφυτο που είχες φάει κόλλημα και σου έπιανε τζάμπα χώρο!

Χαχαχα την πλυθρονα λες Μάνο? Ε σιγά σιγά θα φύγει ρε φιλε. 

Link to comment
Share on other sites

@manos23 Αν δεν βγάλει την "πολυθρόνα" από εκεί, θα κατέβω κάτω κ θα την τσουρομαδίσω εγώ! :bigemo_harabe_net-74:
Κ αυτό με το σαρκόφυτο δεν το ήξερα...
Εμένα με είχε φάει για να βγάλω μια μεγάλη sinularia που είχα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

@manos23 Αν δεν βγάλει την "πολυθρόνα" από εκεί, θα κατέβω κάτω κ θα την τσουρομαδίσω εγώ! :bigemo_harabe_net-74:
Κ αυτό με το σαρκόφυτο δεν το ήξερα...
Εμένα με είχε φάει για να βγάλω μια μεγάλη sinularia που είχα!

Χαχαχαχα κόλλημα με το σαρκοφυτο Αγάπη!!! 

Έπιανε την μια πλευρά του ενυδρείου!

τουλαχιστον η συνουλαρια κάπως τρώγεται το σαρκοφυτο μπορεί να σου δημιουργήσει και πρόβλημα στα υπόλοιπα κοραλια από αυτά που αποβάλει!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλήθεια πολύ ωραίες φωτογραφίες! :bowdown:

Κ αν τις τράβηξες εσύ, υπόσχομαι να μην ξαναπώ ποτέ ότι είσαι ίσως ο πιο χάλια φωτογράφος! :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Αλήθεια πολύ ωραίες φωτογραφίες! :bowdown:

Κ αν τις τράβηξες εσύ, υπόσχομαι να μην ξαναπώ ποτέ ότι είσαι ίσως ο πιο χάλια φωτογράφος! :hehe

Εννοείτε δικές μου100%

Πονηρό χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτος του οτι ειναι τρομερο στο συνολο του,

η ακροπορα η μπλε στην 3 η φωτο  τα σπαει!!!

Έγινε επεξεργασία - trelalix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε το ενυδρείο πάει τρένο. 

Μάλλον έλειπα καιρό και έχω χάσει επεισόδια????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...