Jump to content

Sos !!!! Μολυσμενο Νερο


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους... ειμαι καινουργιος στο φορουμ και τωρα ξεκιναω ενα ενυδρειο 120 λιτρων το οποιο μου χαρισε ενας φιλος. το προβλημα μου ειναι οτι αυτος οτα το καθαρισε χρησιμοποιησε απολυμαντικο σπρει κλινεξ χωρις χλωριο αλλα με αλλες απολυμαντικες ουσιες. εγω το εχω ξεπλυνει πολυ καλα με σκετο νερο.αρκει αυτο η μηπως χρειαζεται να κανω και κατι αλλο? το εχω ξεπλυνει πανω απο 10 φορες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο aquazone!

Αν αναφέρεσαι μόνο στην γυάλα κάνε ένα καλό ξέπλυμα με νερό και ξίδι, ξέπλυνε το καλά και γέμισε την γυάλα πάλι με νερό και αντιχλοριο αυτή την φορά!

Αστο μια μέρα με το αντιχλοριο μέσα και την επόμενη άδειασε το και θα είσαι εντάξει!

Με τον εξοπλισμό, φίλτρα κτλ τι έχει γίνει?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα!! το φιλτρο ειναι οκ εχω βαλει μπλε σφουγγαρι και βιολογικο υλικο δαχτυλιδι. τα διακοσμητικα τα ξεπλυνα καλα και τα εβαλα μεσα.εβαλα χαλικι το γεμισα νερο εβαλα τον θερμοστατη στους 30 εβαλα αντιχλωριο βακτηρια sera και τωρα ξεκιναω το στρωσιμο με τροφη... καλα μεχρι εδω η εχω κατι λαθος?το μονο που με φοβιζει ειναι να μην υπαρχουν υπολλειματα απο το φαρμακο....

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί μας ρωτάς αφού το έχεις ήδη γεμίσει? Χαχα…

Τώρα προχώρα και θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

ηλπιζα σε μια καλη απαντηση σαν την δικη σου...χαχα ο θεος βοηθος... κατα τα αλλα παντως ξεκιναω καλα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ…

Με το φίλτρο τι έχει γίνει?

Έχει μέσα καινούργια υλικά η τα παλιά, αυτό έκανε καμιά και το καθάρισε?

Το χαλίκι είναι καινούργιο η παλιό? Αυτό το είχε καθαρίσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας!

Πιστευω οτι αν το εχεις ξεπλυνει καλα με αφθονο νερο δεν θα εχεις προβλημα!Για καλο και για κακο βαλε μερικες μερες ανθρακα στο φιλτρο σου για να τραβιξει τυχον υπολοιματα.

Ποια βακτηρια εχεις χρησιμοποιησει ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι και τα υλικα του φιλτρου ειναι καινουργια.. τα βακτηρια ειναι sera bionitrivec. τον ανθρακα ποτε να τον βαλω και που? στη θεση του σφουγγαριου η του βιολογικου φιλτρου? αυτο δεν θα μου χαλασει το στρωσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις ανθρακα που ειναι σαν σφουγκαρι και θα τον βαλεις μεσα στο φιλτρο σου για 5-6 μερες,μετα θα τον πεταξεις.Το στρωσιμο δεν θα στο χαλασει.

Το σκευασμα που εχεις αν δεις τις οδηγειες λεει να βαλεις ψαρι τις επομενες 24 ωρες,αν δεν θες να βαλεις ριχνε μερα παρα μερα λιγο τριμενη τροφη,κανε καθημερινες μετρησεις για να βλεπεις που βρησκεσε.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά από της δυο θέσης γιατί και οι δυο χρειάζονται!

Αν δεν έχει χώρο το φίλτρο σου απλά κόψε και αφαίρεσε ένα κομμάτι από το σφουγγάρι για να δημιουργήσεις χώρο και να βάλεις εκεί τον άνθρακα για 2-3 μέρες!

Το bionitrivec αναφέρει ότι μετά από 24 ώρες πρέπει να προσθέσουμε μέσα τον πρώτο αριθμό ψαριών!

Τι ψάρια θα βάλεις?

Όχι ο άνθρακας δεν θα σε ενοχλήσει στο στρώσιμο!

Link to comment
Share on other sites

τα βακτηρια λεει η εταιρια οτι μπορω να βαλω ψαρια μετα απο 24 ωρες.δεν λεει οτι υποχρεωτικα πρεπει να τα βαλω.. δηλαδη τι θα πεθανουν? τον ανθρακα που να τον βαλω?το φιλτρο μου τωρα ειναι γεματο δεν χωραει κατι αλλο.τι να βγαλω για να τον βαλω? το σφουγγαρι η το δαχτυλιδι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβγαζα λιγο βιολογικο υλικο (αναλογα και τι ποσοτητα εχεις μεσα) και μετα τις 5-6 και αφου θα εβγαζα τον ανθρακα θα το ξαναεβαζα στη θεση του.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ψαρια να βαλω.. θα ηθελα την συμβουλη σας.εφοσων ισχυει ο κανονας 1 εκατοστο ανα περιπου 2 λιτρα θα πρεπει να βαλω το πολυ 50-60 cm ψαρια. θελω ενα κοινωνικο ενυδρειο με αρκετα ψαρια. μπορειτε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

τα βακτηρια λεει η εταιρια οτι μπορω να βαλω ψαρια μετα απο 24 ωρες.δεν λεει οτι υποχρεωτικα πρεπει να τα βαλω.. δηλαδη τι θα πεθανουν? ναι θα πεθανουν απο ασιτια! αν δεν θελεις να βαλεις ψαρια υποστηριξε με τροφη οπως ειπε ο rasta! τον ανθρακα που να τον βαλω?το φιλτρο μου τωρα ειναι γεματο δεν χωραει κατι αλλο.τι να βγαλω για να τον βαλω? το σφουγγαρι η το δαχτυλιδι? σου απαντησα ακριβως απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ψαρια να βαλω.. θα ηθελα την συμβουλη σας.εφοσων ισχυει ο κανονας 1 εκατοστο ανα περιπου 2 λιτρα θα πρεπει να βαλω το πολυ 50-60 cm ψαρια. θελω ενα κοινωνικο ενυδρειο με αρκετα ψαρια. μπορειτε να μου προτεινετε?

Αυτο δεν ειναι κανονας..τα ψαρια εχουν καποιες απαιτησεις σε λιτρα,σε μηκος ενυδρειου κ .α

Link to comment
Share on other sites

rasta συνεχισε!

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πιο πανω τα ψαρια εχουν απαιτησεις σε λιτρα,αλλα σε υψος ενυδρειου,σε μηκος,σε συνθικες νερου,διακοσμησης.Δεν υπαρχει κανονας που να λεει εκατοστα ανα λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

ανεβαζω σε λιγο μια φωτο του ενυδρειου να μου πειτε την γνωμη σας.. τελικα με τον ανθρακα τι να κανω? ακουσα 3 γνωμες και οι τρεις διαφορετικες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...