Jump to content

Καλησπέρα, Θα Ήθελα Μερικές Συμβουλές.


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

μετά από αρκετές μέρες αναζήτησης και ψαξίματος και διαβάσματος κτλπ έχω καταλήξει στο τι θέλω να φτιάξω και πώς. Θέλω όμως μερικές συμβουλές,

Για ενυδρείο λοιπόν σκέφτομαι να πάω σε κάποια έτοιμη λύση της Aquatlantis ή Rio από 120 λίτρα έως 180, από ποιότητα κατασκευής φαίνονται μια χαρά και από τιμή.. 2 χαρές! Άρα μάλλον θα πάω σε έτοιμη λύση με φίλτρο θερμοστάτη κτλπ. Τι μου προτείνετε?

Τώρα για το setup, αποφάσισα να βάλω Hemianthus Callitrichoides "Cuba", από όσο έχω διαβάσει είναι μέτριας δυσκολίας φυτό, ισχύει? Αυτό μου είπαν ότι θέλει Co2, μου είπαν επίσης ότι μπορώ να του παρέχω Co2 με 3 τρόπους, Ταμπλέτες ( που δεν με βολεύει γιατί θέλει μια ταμπλέτα την ημέρα ), Μπουκάλα Co2 ( που δεν με βολεύει γιατί δεν έχω τόσο χώρο κάτω από το ενυδρείο ) και μου είπαν και για κάποια Co2 Kit που μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταλήξω. Τι έχετε να μου προτείνετε σχετικά με αυτό? Όσο αναφορά τα ψαράκια, 30-35 Tetras ή 20-25 Tiger Barbs, μου είπαν ότι τα Tiger Barbs είναι πιο ενεργητικά ψαράκια σε σχέση με τα Tetras άρα το ενυδρείο μου θα έχει περισσότερη κίνηση.

Επίσης, τι διαφορά έχει ο ζωντανός βράχος από τον κοινό βράχο? Θέλω να βάλω λίγο βράχο μέσα στο ενυδρείο, θα είναι καθαρά διακοσμητικός, δεν θα μπει κάποιο φυτό πάνω του. Τι βράχο να διαλέξω?

Σας ευχαριστώ πολύ, Γιάννης

Έγινε επεξεργασία - Pinwmpires
Link to comment
Share on other sites

ας τα παρουμε ενα-ενα.

για το ενυδρειο.εννοειται πως αν σε παιρνει οσο μεγαλυτερο σε λιτρα τοσο το καλυτερο.πχ το ριο 180 ειναι ενα πολυ καλο και δοκιμασμενο ενυδρειο.

για το διοξειδιο τωρα...

εαν θελεις να κανεις σωστη δουλεια σε τετοια λιτρα,μονο μπουκαλα φιλε μου.ολα τα αλλα σε βαθος χρονου ειναι οικονομικα ασυμφορα και καθολου πρακτικα.

το κουμπα το φυτο μονο μετριας δυσκολιας δεν ειναι.ειναι απαιτητικο φυτο και θελει αρκετο φως.φως που δυστυχως κανενα ετοιμο ενυδρειο δεν εχει.χρειαζεσαι με λιγα λογια περισσοτερες λαμπες απο αυτες που εχουν τετοια ενυδρεια.

οσο για τον βραχο?? που λες και μαλιστα ζωντανο μηπως μπερδευεσαι με τα θαλασσινα ενυδρεια?εκει υπαρχει ζωντανος βραχος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα ας πούμε ότι καταλήξαμε στο Rio 180, για τις λάμπες ξέρω ότι θα πρέπει να γίνει μετατροπή για να μπούνε άλλες λάμπες, βέβαια δεν ξέρω τι λάμπες πρέπει να βάλω αλλά ξέρω ότι το έτοιμο σύστημα φωτισμού που έρχεται με το ενυδρείο δεν μας κάνει.. Για το διοξείδιο, αυτό που μου λες με στεναχωρεί πάρα πολύ!

Σχετικά με την μπουκάλα.. τι μέγεθος έχει περίπου, ποιο είναι το κόστος της και τι αυτονομία έχει? Δηλαδή από την στιγμή που θα την βάλω πόσο καιρό κρατάει? Πόσο ταλαιπωρία είναι η αναγόμωση της, ποιο το κόστος της αναγόμωσης? Η μπουκάλα πρέπει να παρέχει διοξείδιο 24/7 και αν ναι όταν η μπουκάλα χρειαστεί αναγόμωση τι κάνω? Αφήνω το ενυδρείο χωρίς διοξείδιο μέχρι να την γεμίσω?

Για το HC τώρα, όταν λέω μέτριας δυσκολίας εννοώ στην συντήρηση, ξέρω ότι χρειάζεται Co2 και μεγαλύτερες λάμπες όπως επίσης χρειάζεται και κούρεμα αλλά αυτό δεν έχει κάποια δυσκολία.. Μετά, στην συντήρηση, έχει κάποια δυσκολία? Θέλει δηλαδή κάποια ιδιαίτερη φροντίδα που ένας αρχάριος σαν εμένα δεν μπορεί να του προσφέρει?

Όσο για τον βράχο! Δεν ήξερα ότι ο ζωντανός βράχος πάει μόνο στα θαλασσινά ενυδρεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα ας πούμε ότι καταλήξαμε στο Rio 180, για τις λάμπες ξέρω ότι θα πρέπει να γίνει μετατροπή για να μπούνε άλλες λάμπες, βέβαια δεν ξέρω τι λάμπες πρέπει να βάλω αλλά ξέρω ότι το έτοιμο σύστημα φωτισμού που έρχεται με το ενυδρείο δεν μας κάνει.. Για το διοξείδιο, αυτό που μου λες με στεναχωρεί πάρα πολύ!.καλο ειναι να γνωριζεις απο την αρχη.δεν ειναι μονο οι λαμπες που ειναι ακαταλληλες αλλα και το γεγονος πως θα χρειαστεις και αλλες.δηλ.ερχεται με 2 λαμπες,εσυ τουλαχιστον θελεις αλλες τοσες μην πω και περισσοτερες.

Σχετικά με την μπουκάλα.. τι μέγεθος έχει περίπου, ποιο είναι το κόστος της και τι αυτονομία έχει? Δηλαδή από την στιγμή που θα την βάλω πόσο καιρό κρατάει? Πόσο ταλαιπωρία είναι η αναγόμωση της, ποιο το κόστος της αναγόμωσης? Η μπουκάλα πρέπει να παρέχει διοξείδιο 24/7 και αν ναι όταν η μπουκάλα χρειαστεί αναγόμωση τι κάνω? Αφήνω το ενυδρείο χωρίς διοξείδιο μέχρι να την γεμίσω?καμμια 50 ποντους υψος περιπου η 2κιλη.η αναγομωση δεν ειναι ταλαιπωρεια αρκει να βρεις σχετικα κοντα σου καταστημα που να αναλαμβανει.την δουλευεις στο 24 ωρο,και η διαρκεια της ειναι περιπου 6-8 μηνες χωρις πεχα κοντρολερ.εαν βαλεις και πεχα κοντρολερ πανω απο 1 χρονο.το κοστος αναγομωσης δεν ξεπερνα τα 10-12 ευρω.υπαρχει τροπος να καταλαβεις ποτε χρειαζεται αναγομωση και αυτο στο δειχνει το μανομετρο της μπουκαλας.

Για το HC τώρα, όταν λέω μέτριας δυσκολίας εννοώ στην συντήρηση, ξέρω ότι χρειάζεται Co2 και μεγαλύτερες λάμπες όπως επίσης χρειάζεται και κούρεμα αλλά αυτό δεν έχει κάποια δυσκολία.. Μετά, στην συντήρηση, έχει κάποια δυσκολία? Θέλει δηλαδή κάποια ιδιαίτερη φροντίδα που ένας αρχάριος σαν εμένα δεν μπορεί να του προσφέρει?ολα τα γκαζον εχουν μεγαλο δεικτη δυσκολιας,και χρειαζονται εκτος απο αρκετο φωτισμο,σωστη λιπανση,ρουτινα,εμπειρια.δεν χρειαζεται μεγαλυτερες λαμπες,αλλα περισσοτερες.

Όσο για τον βράχο! Δεν ήξερα ότι ο ζωντανός βράχος πάει μόνο στα θαλασσινά ενυδρεία. :)

αρχισε να διαβαζεις σχετικα για να δεις εαν και εφοσων μπορεις να ανταποκριθεις στις απαιτησεις ενος υψηλων προδιαγραφων φυτεμενο(τετοιο γκαζον που σκεφτεσαι ανηκεις σε αυτην την κατηγορια).

υπαρχουν θεματα μεσα στα φυτεμενα,καθως και βιντεο που δειχνουν πως γινεται το στησιμο,τις απαιτησεις κλπ τετοιων φυτων....διαβασε εντατικα.

Link to comment
Share on other sites

2κιλη μπουκαλα και μανομετρο απο 70-90 ευρω περιπου....

πεχα κοντρολερ απο 100+ ευρω....

οι τιμες που σου γραφω ειναι εντελως ενδεικτικες.

μπορεις να ψαχτεις και μεσα στις αγγελιες.σιγουρα θα βρεις φτηνες τιμες.

βεβαια αν πας σε μπουκαλα θα χρειαστεις μετρητη φυσσαλιδων,και διαχυτηρα για την διαχυση του αεριου.

αν προμηθευθεις και πεχα κοντρολερ,θα χρειαστεις και ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα,η οποια συνηθως πωλειται σαν εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ο κόπος και τα χρήματα να πάρω ph controller? Αν πάρω μόνο την μπουκάλα με μανόμετρο, μετρητή φυσαλίδων και διαχυτήρα ποιο θα είναι το κόστος? Υπάρχει κάποιο site να δω τιμές?

Για το HC διάβασα αυτό το άρθρο, να ψάξω γενικότερα στο Internet για Hemianthus Callitrichoides "Cuba" ή θα μπλεχτώ πολύ?

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Έγινε επεξεργασία - Pinwmpires
Link to comment
Share on other sites

μην τα ζητας ολα μασημενα.εγω απλως σε οδηγω.ουτε ειμαι και εμπορος να γνωριζω και τις τρεχουσες τιμες.

αυτο το θεμα εχει συζητηθει πολλες φορες εδω μεσα.κανε αναζητηση και ψαξε και σε αγγελιες.κρατησε λιγο το νικ σου στην ακρη :D και αρχισε το διαβασμα και το ψαξιμο.

και βεβαια ο κοντρολερ αξιζει καθε του ευρω.σου δινει το δικαιωμα να καθοριζεις εσυ και με σταθεροτητα μαλιστα,ποσο πεχα θελεις να εχεις στο ενυδρειο σου.

καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ζητάω όλα μασημένα, απλά ρωτάω κάποια πράγματα που δεν μπορώ να βρω απαντήσεις από μόνος μου. Σε ρωτάω για τις τιμές γιατί δεν ξέρω που να ψάξω να τις βρω μόνος μου, δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί που να έχει τιμές και αυτά τα 1-2 που βρήκα έχουν 3-4 διαφορετικά προιόντα για διοξείδιο, όπως είπα είμαι αρχάριος και δεν ξέρω αν όλα αυτά τα μηχανήματα κάνουν για την δουλειά μου άρα δεν ξέρω ποιο από αυτά χρειάζομαι. Δεν σου είπα ότι είσαι έμπορος ούτε ζήτησα τις "τρέχουσες τιμές" απλά έναν μπούσουλα ζήτησα για να υπολογίσω χοντρικά πόσο θα μου κοστίσει το ενυδρείο. Όπως και να έχει, δεν είχα σκοπό να σε ταλαιπωρήσω ή να σε φέρω σε δύσκολη θέση ζητώντας σου να μου πεις ενδεικτικά κάποιες τιμές, απλά προσπαθώ να βρω βοήθεια από κάποιον που δεν έχει κάποιο όφελος από εμένα ώστε να γλιτώσω το γδύσιμο από κάποιον έμπορο.

Link to comment
Share on other sites

μπουκαλα για πιο φτηνα, απο πυροσβεστικα ειδη.

μανομετρο πχ απο aquaristic, δηλ eshop απο ιντερνετ,η σε καταστηματα με βιομηχανικα,ειδη,η μεταχειρισμενο απο αγγελιες.

bubble counter,ph controller,και διαχυτηρα απο εξιδικευμενα πετ σοπ η απο ιντερνετ.

οταν σου ειπα να διαβασεις παραπλησια θεματα-ποστ που ηδη υπαρχουν μεσα, θα ειχες βρει ηδη τις πρωτες απαντησεις στις ερωτησεις σου (τιμες,καταστηματα,μαρκες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

και παρακατω ολοκληρη η κατηγορια που ψαχνεσαι στο πιατο..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=54

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, έχω ήδη αρχίσει το ψάξιμο. Υπάρχει περίπτωση να έχω προβλήματα συμβατότητας με προιόντα του εξωτερικού? Αν πάρω δηλαδή τον ph controller από το κάποιο κατάστημα του εξωτερικού υπάρχει περίπτωση για κάποιον λόγο να μην ταιριάζει στον ενυδρείο μου ή στην μπουκάλα?

Link to comment
Share on other sites

Το pH meter είναι το ίδιο με το pH controller?

ο πεχα κοντρολερ ειναι και πεχαμετρο.σου δειχνει δηλαδη το πεχα.το αντιθετο ομως δεν γινεται,δηλαδη το πεχαμετρο το μονο που κανει ειναι να σου δειχνει το πεχα.δεν κανει αλλες λειτουργιες η εντολες.

τον κοντρολερ αφοβα τον αγοραζεις και απο εξωτερικο.ειναι συμβατος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην κατηγορία “ενυδρεία μελών” που υπάρχουν δεκάδες setup σαν αυτό που σου αρέσει με αναλυτικές περιγραφές τόσο του εξοπλισμού όσο και της ψαροσυνθεσης που είναι το επόμενο που θα σε απασχολήσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...